مردم ارمنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ارمنیان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
ارمنیان
Armenians
Հայեր Hayer
Flag of Armenia.svg
کل جمعیت
۸ میلیون[۱]
مناطق با جمعیت قابل توجه
 ارمنستان۳٬۱۴۵٬۳۵۴[۲]
 روسیه۱٬۱۸۲٬۳۸۸[۳]–۲٬۹۰۰٬۰۰۰[۴]
 ایالات متحده آمریکا۴۸۳٬۳۶۶[۵]–۱٬۵۰۰٬۰۰۰[۶]
 فرانسه۲۵۰٬۰۰۰[۷]–۷۵۰٬۰۰۰[۸]
 گرجستان (excl. Abkhazia)۲۴۸٬۹۲۹[۹]
 سوریه۱۵۰٬۰۰۰[۱۰]
 جمهوری آرتساخ[۱۲]۱۳۷٬۳۸۰[۱۱]
 ایران۱۲۰٬۰۰۰[۱۳]
 لبنان۱۰۰٬۰۰۰[۱۴]
 اوکراین۱۰۰٬۰۰۰[۱۵]
 ترکیه۶۰٬۰۰۰[۱۶]
 کانادا۵۵٬۷۴۰[۱۷]
 آبخاز[۱۹]۴۱٬۸۶۴[۱۸]
زبان‌ها
ارمنی
دین
مسیحیت
predominantly کلیسای حواری ارمنی
minorities: Catholic, Protestant

شمار مردم ارمنی (ارمنی: հայեր) تبار در جهان حدود ۱۱٬۰۰۰٬۰۰۰ (یازده میلیون) نفر برآورد شده‌است.[۲۰][۲۱] حدود ۳ میلیون نفر از آنان در جمهوری ارمنستان زندگی می‌کنند؛ بقیه در بسیاری از کشورهای جهان پراکنده‌اند و جامعه‌ای به نام جماعت ارمنیان پراکنده را تشکیل دادند.

خاستگاه[ویرایش]

دیدگاه نخست چنین است که این قوم در اثر ادغام تدریجی اقوام مهاجر هند و اروپایی (قوم آرمن) با اقوام بومی قدیمی‌تر ساکن در فلات ارمنستان مانند :هوری، اورارتویی، لوویان و هایاسا به‌وجود آمده‌است.[۲۲] بر پایه دیدگاه دیگر ارمنیان از آغاز در موطن اصلی خود فلات ارمنستان می‌زیستند لیکن از ادغام اقوام گوناگون پدید آمده‌اند. ارمنیان خود را «های» و کشورشان را هایک یا «هایاستان» می‌نامند.[۲۳]

در مورد پیدایش و نام ارمنیان موسس خورناتسی در کتاب خود این‌گونه می‌نویسد که:

«ملت ارمنی بخاطر نام هایک سردودمان ارمنیان خود را «های» می‌نامد اما نامی که دیگر اقوام بر آنان بکار می‌برند یعنی «آرمن» یا «ارمن» از نام «آرام» یکی از اخلاف هایک اخذ گردیده‌است. از این رو اقوام همجوار کشو ما را به نام او می‌نامند. سورن یرمیان تاریخ‌نگار ارمنی نام «خای» را به سرزمین مشتمل بر استان‌های «هایک بزرگ و هایک کوچک» منتسب می‌کنند که در سنگ‌نبشته‌های «هیتی» به صورت «هایاسا یا خایاشا» آمده‌است».

در متون کهن ارمنی، هایک را یکی از نوادگان نوح و از دودمان یافث دانسته‌اند. در کتاب مؤسس خورناتسی آمده‌است که هایک پس از کشتن بل و در هم شکستن سپاه وی در محل نبرد ملکی بنا کرد و آن را «هایخ» نامید. از این رو تا زمان مؤسس خورناتسی (سده ۵ میلادی) نیز این ناحیه «هایوتس – دزور» نامیده می‌شد. هایوتس در زبان ارمنی به مفهوم «ارمنیان» و دزور به معنای «دره» است.[۲۴]

تنی چند از دانشمندان نام «های» را با واژه «هاتی» که نام حتیان بوده مربوط دانسته‌اند. پیوتروفسکی این نظریه را مستدل و استوار دانسته‌است. پاتکانوف بر آن بود که «های» در آغاز نام قومی جداگانه بوده که بر دیگر اقوام مجاور برتری داشته و نام خود را به همه آن‌ها داده‌است. در آسیای صغیر به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی در ناحیه هتوشش تختگاه کهن دولت حتیان، کتیبه‌ای متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد کشف شده و این قدیم‌ترین منابعی است که در آن از کشور هایاسا و مردم آن یاد شده‌است. با کشف کتیبه «حِتی» سده ۱۴ قبل از میلاد معلوم شد که سرزمین شمال غرب ارمنستان، هایاسا نام داشته‌است. «کاپانتسیان» یادآور شده که (سا) و (شا) در زبان‌های اقوام آسیای صغیر صورت پسوندی را داشته که مشخص‌کننده نام سرزمین و محل معینی بوده‌است. چنین نتیجه‌ای حاصل شده‌است که وجود دو قوم در تشکیل مردم ارمنستان مؤثر بوده‌است که یکی از آن‌ها ساکن ارمنستان شرقی و شامل اتحاد قومی «ارمنیا» و دیگری ساکن ارمنستان غربی و شامل اتحاد قومی «هایاسا» بوده‌است.[۲۵]

ارمنیان در سایر نقاط جهان[ویرایش]

نقشه جماعت ارمنیان پراکنده

جماعت ارمنیان پراکنده یا دیاسپورای ارمنی (و یا به ارمنی اسپیورکاهایوتیون սփյուռքահայություն و به انگلیسی Spiurkahayutiun) جوامع ارمنیِ ساکن در خارج از ارمنستان و قره‌باغ (آرتساخ) را به‌وجود آورده‌است. جمعیت ارمنی ساکن در سراسر جهان حدود ۱۱٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود، اما تنها حدود ۲٬۹۹۸٬۶۰۰ نفر آن‌ها در ارمنستان و حدود ۱۴۰٬۰۰۰ نفرشان نیز در قره‌باغ و حدود ۱۲۰٬۰۰۰ نفرشان هم در جاواختی ساکنند.

جمعیت دیاسپورای ارمنی (با بیشترین میزان جمعیتش در روسیه، ایالات متحده، فرانسه، آرژانتین، اوکراین، لبنان، سوریه، ایران و گرجستان) حدود هشت میلیون نفر تخمین زده می‌شود. تنها یک پنجم ارمنیان در جمهور سابق ارمنستان شوروی ساکنند و قبل از جنگ جهانی اول و تا ۱۹۲۰ میلادی ارمنستان، قسمت شرقی ترکیه، جنوب گرجستان، قره‌باغ و نخجوان را هم در بر می‌گرفت.[۲۶]

فرهنگ[ویرایش]

فرهنگ ارمنی (به ارمنی: Հայկական մշակույթ) بر پایه فرهنگ اقوام و طوایف از دیرباز ساکن در سرزمین کوهستانی ارمنستان رشد و تکامل یافته‌است؛ لذا در تکوین و رشد این فرهنگ نقش فرهنگ اورارتوها نقشی بسزا و بزرگ است. بخش‌های زیادی از فرهنگ ارمنستان براساس جغرافیا، ادب و هنر و موسیقی ارمنی پایه‌گذاری شده‌است. ارمنیان خود برای زبانشان نام‌های «هایِرن» و «آشخارابار» یا «آشخاری» را بکار می‌برند. البته نام «آشخاری» بیشتر از سوی ادیبان بکار می‌رود.

تاریخ[ویرایش]

تاریخ ارمنستان[ویرایش]

ارمنستان بزرگ at its greatest extent under تیگران دوم (95–55 BC)

در زمان دودمان یرواندونی روند تشکیل ملت ارمنی به مرحله پایانی خود رسید. پس از لشکر کشی اسکندر مقدونی و پایه‌گذاری حکومت سلوکی، آرتاشس اول پادشاه ارمنستان بر آنان شوریده و پادشاه ارمنستان بزرگ را بنیان نهاد که در زمان تیگران بزرگ به اوج قدرت خود رسید.[۲۷]

در زمان سلسله اشکانی ارمنستان تحولات جدیدی به وقوع پیوست. به سال ۳۰۱ میلادی مسیحیت را به عنوان دین رسمی حکومت خود پذیرفتند، در این هنگام جمعیت آنان به ۴ میلیون نفر بالغ می‌گردید و وسعت ارمنستان بزرگ به ۳۱۲ هزار کیلومتر مربع می‌رسید[۲۸] پس از فروپاشی پادشاهی اشکانی ارمنستان با مبارزات آزادیبخش خود در برابر ساسانیان و امپراتوری رم شرقی و آنگاه حکومت اعراب توانستند هویت ملی و معنوی-فرهنگی خود را نگهدارند. در سال ۴۰۵ میلادی الفبای ارمنی ابداع شده باعث استواری هر چه بیشتر فرهنگی و معنوی گردید که در شرایط غیبت حکومت ملی توانست در یکپارچگی آنان سهیم گردد.

پس از پیکار و شورش‌های بی‌امان آزادیبخش مردم در برابر چیرگان خارجی حکومت متحد ارمنیان بدست دودمان باگراتونی بنیان نهاده شد. پس از چندی حکومت‌های دیگری نیز تأسیس یافت مانند حکومت آرزرونی که بسال ۱۰۲۱ میلادی بدست بیزانس منقرض گردید. در اثر ستم‌های حکومت‌های بیزانس، اعراب و سپس در اثر تاخت و تازهای ترکان سلجوقی ارمنیان بسیاری از سرزمین خود کوچ نموده به کشورهای دیگر رفتند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها کیلیکیه در کنار دریای مدیترانه بود و در آنجا آنان توانستند حکومتی مستقل تأسیس نمایند که به پادشاهی ارمنی کیلیکیه یا «ارمنستان کوچک» شهرت یافت.

در زمان تقویت گرجستان (سده‌های ۱۲ و ۱۳ میلادی) بخش‌های شمالی و مرکزی ارمنستان از دست سلجوقیان آزاد شده به سرکردگی ارمنستان زاکارید حکومت ارمنستان احیاء شد. مهاجرت ارمنیان و رکود اقتصادی و فرهنگی آنان در زمان لشکرکشی تاتارها و مغولان و تاخت تازهای تیمور لنگ و طوائف آق‌قویونلو و قره قویونلو (سده‌های ۱۴ و ۱۵ میلادی) برای ارمنستان اسفناک بود. در سده ۱۶ میلادی ارمنستان تحت سیطره امپراتوری عثمانی و صفویان ایران قرار گرفت. روسیه تزاری بسال ۱۸۲۸ میلادی ارمنستان شرقی را بتصرف خود درآورد بدین سان ارمنیان در زیر سه حکومت روسیه، عثمانی و ایران قرار گرفتند. حکومت سلطان عثمانی با سیاست ضد ارمنی خود دست به کشتارهای توده‌ای در ارمنستان غربی زده از ۱۸۹۴ تا ۱۸۹۶ میلادی بیش از ۳۰۰ هزار نفر را قتل‌عام کردند.[۲۹]

مبارزه ارمنیان در رهایی از دولت عثمانی آغاز گردید و مسئله ارمنی در محافل حکومتی و سیاسی اروپا مطرح شده آنان گهگاه در اثر ضرورت از این مسئله به عنوان حربه‌ای در برابر سلطان عثمانی استفاده نمودند. در سال ۱۹۱۵ حکومت ترکان جوان دست به نخستین نسل‌کشی سده بیستم میلادی زده بیش از یک و نیم میلیون ارمنی را در ارمنستان غربی به کام نیستی فرستاد.

در اثر مبارزات ارمنیان آنان موفق شدند پس از نبرد سارداراباد و نبرد قره کلیسا بسال ۱۹۱۸ میلادی پس از پنج سده حکومت خود را احیاء نمایند. در مدت حدود دو سال اولین جمهوری ارمنستان در بخش کوچکی از ارمنستان باستان تأسیس شد. بر اساس معاهده سور ترکیه مکلف شد شش ولایت ارمنی را به جمهوری ارمنستان بازپس دهد؛ لیکن با قدرت رسیدن کمال آتاتورک این امر جامه عمل نپوشید.[۳۰] از سویی دیگر قسمتی از آرتساخ و تمامی خاک نخجوان و آخالکالاکی در تصرف جمهوری‌های آذربایجان و گرجستان شوروی باقی ماند.[۳۱] از سال ۱۹۲۰ حکومت سوسیالیستی؛ ارمنستان شوروی جانشین آن گردید.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی؛ جمهوری ارمنستان در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۱۹۹۱ اعلام گردید.

تاریخچه مردم ارمنی در ایران[ویرایش]

بسیاری از مناطق آذربایجان از دیرباز محل سکونت ارمنی‌ها بوده‌است.[۳۲][۳۳][۳۴][۳۵] وجود یکصد و هشتاد و هفت کلیسا و کلیسای کوچک (دَیر) ارمنی در نقاط مختلف آذربایجان، مانند قره کلیسا در چالدران (دوره صفوی)، کلیسای استفانوس مقدس در جلفای ارس (سده نهم میلادی)، کلیسای زور زور در در چالدران (دوره صفوی)، کلیسای مریم‌مقدس دره‌شام (سدهٔ شانزدهم میلادی) و کلیسای موجومبار نشانه‌هایی از حضور ارمنیان در این منطقه است.

سال‌ها پیش از آنکه شاه عباس بزرگ، ارمنیان را به داخل فلات ایران کوچ دهد، بازرگانان ارمنی از طریق شیراز و بندرعباس با هندوستان داد و ستد داشتند. «هایک عجمیان»، محقق نام آشنای ارمنی، شش دهه پیش در قبرستان ارمنیان شیراز در باباکوهی، سنگ مزارهایی از ارمنیان یافت که تاریخ ۱۵۵۰ میلادی داشتند. این امر نشان می‌دهد که حداقل پنجاه سال پیش از مهاجرت اجباری بزرگ ارمنیان بازرگانان ارمنی در شیراز مستقر بوده و کلیسا و خانه‌هایی داشتند.

در سال ۹۹۹ ه‍.ق به موجب پیمان منعقده میان نمایندگان شاه عباس صفوی و سلطان مراد سوم خلیفه عثمانی، تبریز، باختر ایران و ارمنستان، شکی، شروان، گرجستان و قره‌باغ تحت سیطره دولت عثمانی درآمد. در سال ۱۰۱۳ ه‍.ق شاه عباس بخش اعظمی از آذربایجان، ارمنستان و قره‌باغ را از عثمانیان بازپس گرفت ولی بمحض اطلاع از حرکت سردار عثمانی از شروان بسوی قارص، ساحل جنوبی رودخانه ارس عقب‌نشینی کرد و دستور داد ارمنیانی که در مسیر حرکت سپاهیان عثمانی اسکان داشتند، خانه و کاشانه خود را رها و به این منطقه کوچانده شوند. طبق فرمان شاه عباس ارمنیان جلفای نخجوان به اصفهان کوچانده و ابتدا در شمس‌آباد اصفهان سکنی گزیدند و به مرور زمان جلفای اصفهان را بنا نهادند.

آراکل داوریژتسی توصیف کاملی از وقایع این دوران را به شرح ذیل بازگو کرده‌است:

«پس از خروج از ایروان، شاه عباس دستور داد سپاهیانش عقب‌نشینی کنند و تمامی شهرها و روستاهای سر راهشان را تا مرزهای ایران ویران سازند تا به این ترتیب مانع از تعقیب سریع سپاهیان عثمانی شوند. آن‌ها به هر شهر و روستایی که می‌رسیدند خانه‌ها را ویران می‌کردند، مزارع را آتش می‌زدند، دام‌ها را هلاک می‌ساختند و ساکنان آنجا را وادار به ترک خانه‌هایشان می‌کردند و آنان را کوچ می‌دادند. هر کس در مقابلشان ایستادگی می‌کرد و حاضر به رفتن نمی‌شد یا اینکه توان رفتن نداشت محکوم به مرگ بود. بدین ترتیب، سپاهیان شاه عباس اکثر شهرها و روستاهای ارمنی‌نشین واقع در دشت آرارات را ویران کردند و سکنهٔ آن مناطق را به مقصد ایران با خود همراه ساختند.

هنگامی که این جمیعت به واغارشاپات رسیدند به شاه عباس خبر رسید که دسته‌ای از سپاهیان عثمانی در حال نزدیک شدن به آنان هستند. شاه عباس که می‌دانست با این جمیعت انبوه از مردم بی دفاع نخواهد توانست در برابر این سپاهیان بایستد و بجنگد به سرداران لشکرش دستور داد که دسته‌های مردم را با سرعت بیشتری حرکت دهند؛ بنابراین، آن تعداد از جمیعت که قادر به حرکت نبودند، از جمله پیران و بیماران و کودکان، ناگزیر ماندند و پر واضح است که به چه سرنوشتی گرفتار آمدند. بالأخره، شاه عباس به همراه جمعیت مهاجر ارمنی به جلفا رسید. اکنون باید از رودخانهٔ ارس عبور می‌کردند. دوباره به شاه عباس خبر دادند که سپاه عثمانی به نخجوان رسیده‌است. با شنیدن این خبر شاه عباس که می‌دانست فرصت زیادی ندارد به سپاهیان خود دستور داد تا مردم را وادار به عبور هر چه سریع تر از رودخانه کنند. رودخانه خروشان بود و خطرناک و مردم یا باید عبور می‌کردند یا در آنجا منتظر رسیدن قشون عثمانی می‌ماندند که در آن صورت مرگشان حتمی بود. به ناچار عبور از رودخانه را انتخاب کردند.»[۳۶]

از حدود سیصد و پنجاه هزار تن از ارمنیان به تعداد سیصد هزار تن از آنان در رودخانه غرق شدند. اگر چه شاه عباس بخش اعظمی از ساکنان ارمنی شهرها و روستاهای ارمنستان را به ایران کوچ داد، اما این بدان معنا نبود که این سرزمین‌ها خالی از سکنه شدند. هنوز بسیاری از ارمنیان در شهرها و روستاهای این نواحی سکونت داشتند که از آن پس تا نیمه اول سده نوزدهم زندگی آن‌ها کم و بیش دستخوش حوادث و تهاجم‌های ناگوار است. به علت ناسازگاری اوضاع اقلیمی گیلان با طبیعت ارمنیان تعداد بسیاری از ارمنیان گیلان درگذشتند. ارمنیان مازندران بیشتر در فرح‌آباد سکونت گزیدند.

ارمنیان ساکن در نواحی روستایی به کشاورزی، دامداری و باغداری و ارمنیان جلفا به داد و ستد اشتغال یافتند. به موجب اعتماد خاصی که شاه عباس به تجار ارمنی داشت آنان را جهت صدور ابریشم که دراختیار خود شاه بود به خدمت گرفت. پس از درگذشت شاه عباس اوضاع ارمنیان دگرگون شد. جانشینان شاه عباس به آزار و اذیت تجار ارمنی پرداختند و مالیات‌های بسیار سنگینی به دارائی‌های آنان بستند.

در دوران حکومت نادرشاه هم ارمنیان از شرایط مساعدی بهره‌مند نبودند، به عنوان مثال، ناچار بودند سالیانه ۶۰٬۵۰۰ نادری به حکومت غرامت بپردازند و بدین ترتیب بدنبال اعمال ناشایست عمال نادرشاه برخی از ارمنیان به هندوستان، هندوچین و جاوه مهاجرت کردند. در برخی از نواحی ایران، ارمنیان حق نداشتند سواره وارد شهر شوند و فقط می‌توانستند به مشاغلی چون زرگری، نجاری، تجارت و تهیه شراب اشتغال یابند.[۳۷]

در دوران قاجار تحول قابل ملاحظه‌ای در اوضاع ارمنیان ایران حادث شد و به دنبال خدمات ارزنده آنان در دوران مشروطیت، آنان سرانجام حقوق یک شهروند ایرانی که سال‌ها از آن محروم بودند را یافتند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. different sources:
  • Von Voss, Huberta (2007). Portraits of Hope: Armenians in the Contemporary World. New York: Berghahn Books. p. xxv. ISBN 978-1-84545-257-5. ...there are some 8 million Armenians in the world...
  • Freedman, Jeri (2008). The Armenian genocide. New York: Rosen Publishing Group. p. 52. ISBN 978-1-4042-1825-3. In contrast to its population of 3.2 million, approximately 8 million Armenians live in other countries of the world, including large communities in the United States and Russia.
  • Guntram H. Herb, David H. Kaplan (2008). Nations and Nationalism: A Global Historical Overview: A Global Historical Overview. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. p. 1705. ISBN 978-1-85109-908-5. A nation of some 8 million people, about 3 million of whom live in the newly independent post-Soviet state, Armenians are constantly battling not to lose their distinct culture, identity and the newly established statehood.
  • Robert A. Saunders, Vlad Struko (2010). Historical dictionary of the Russian Federation. Lanham, Maryland: Scarecrow Press. p. 50. ISBN 978-0-8108-5475-8.
  • Philander, S. George (2008). Encyclopedia of global warming and climate change. Los Angeles: SAGE. p. 77. ISBN 978-1-4129-5878-3. An estimated 60 percent of the total 8 million Armenians worldwide live outside the country...
  • Robert A. Saunders, Vlad Strukov (2010). Historical dictionary of the Russian Federation. Lanham, Maryland: Scarecrow Press. p. 51. ISBN 978-0-8108-7460-2. Worldwide, there are more than 8 million Armenians; 3.2 million reside in the Republic of Armenia.
 2. "2001 Armenian National Census: De Jure Population (Urban, Rural) by Age and Ethnicity" (PDF). National Statistical Service of the Republic of Armenia. Retrieved 5 January 2013.
 3. (روسی) "National makeup of the population of the Russian Federation (Национальный состав населения Российской Федерации)". Russian Federal State Statistics Service. Retrieved 5 January 2013.
 4. Robert A. Saunders, Vlad Struko (2010). Historical dictionary of the Russian Federation. Lanham, Maryland: Scarecrow Press. p. 50. ISBN 978-0-8108-5475-8.
 5. "Total ancestry categories tallied for people with one or more ancestry categories reported 2011 American Community Survey 1-Year Estimates" (PDF). United States Census Bureau. Retrieved 22 December 2012.
 6. * "Barack Obama on the Importance of US-Armenia Relations". Armenian National Committee of America. 19 January 2008. Retrieved 24 July 2012.
 7. Thon, Caroline (2012). Armenians in Hamburg: an ethnographic exploration into the relationship between diaspora and success. Berlin: LIT Verlag Münster. p. 25. ISBN 978-3-643-90226-9.
 8. Taylor, Tony (2008). Denial: history betrayed. Carlton, Victoria: Melbourne University Pub. p. 4. ISBN 978-0-522-85482-4.
 9. "The State Department for Statistics of Georgia".[پیوند مرده], see The State Department for Statistics of Georgia توسط statistics.ge [Error: unknown archive URL] (archived [Date missing])
 10. ARMENIAN POPULATION IN THE WORLD
 11. National Statistical Service of Nagorno-Karabach Republic. "De Jure Population (Urban, Rural) by Age and Ethnicity" (PDF). Archived (PDF) from the original on 5 March 2009. Retrieved 5 January 2013.
 12. The Nagorno Karabakh Republic is de facto independent and mainly integrated into Armenia, however, it is internationally recognized as de jure part of Azerbaijan
 13. (ارمنی ) Vardanyan, Tamara (21 June 2007). "Իրանահայ համայնք. ճամպրուկային տրամադրություններ". Noravank Foundation. Retrieved 5 January 2013. Unknown parameter |trans_title= ignored (help)
 14. Gibney, Matthew J. (2005). Immigration and asylum: from 1900 to the present. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. p. 13. ISBN 978-1-57607-796-2.
 15. The distribution of the population by nationality and mother tongue, Kiev: State Statistics Committee of Ukraine, 2001, retrieved 5 January 2013
 16. "Foreign Ministry: 89,000 minorities live in Turkey". Today's Zaman. 15 December 2008. Retrieved 5 January 2013.
 17. Canada National Household Survey, Statistics Canada, 2011, retrieved 20 August 2013. Of those, 31,075 reported single and 24,675 mixed Armenian ancestry.
 18. (روسی) "В Абхазии объявили данные переписи населения". Delfi. 29 December 2011. Retrieved 20 August 2013.. (According to the 2011 census).
 19. The Abkhazia Republic is de facto independent and mainly integrated into Russia, however, it is internationally recognized as de jure part of Georgia
 20. تارنمای جماعت ارمنیان پراکنده
 21. درباره ارمنستان
 22. Vahan Kurkjian, "History of Armenia", Michigan, 1968, History of Armenia by Vahan Kurkjian; Armenian Soviet Encyclopedia, v. 12, Yerevan 1987; Artak Movsisyan, "Sacred Highland: Armenia in the spiritual conception of the Near East", Yerevan, 2000; Martiros Kavoukjian, "The Genesis of Armenian People", Montreal, 1982
 23. The Armenians: From Kings And Priests to Merchants And Commissars
 24. Movses Khorenatsi, History of Armenia. Ed. by G. Sargsyan. Yerevan: Hayastan, 1997, p. 83, 286
 25. فرشید ابراهیم پور (شماره ۶۲ - سال شانزدهم - زمستان ۱۳۹۱). «نگاهی به تاریخ ارمنستان و بررسی به پاخاستن دودمان کهن باگرادونی». فصلنامه فرهنگی پیمان. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 26. Hansen, Randall. Immigration and asylum: from 1900 to the present. p. 13.
 27. خداوردیان، ک.س. ارمنستان از دوران ماقبل تاریخ تا سده هجدهم
 28. Armenian Sebastia/sivas And Lesser Armenia (Ucla Armenian History and Culture Series. Historic Armenian Cities and Provinces)
 29. The Armenian Question in the Ottoman Empire
 30. Treaty of Sèvres,Armenian National Institute
 31. Nation Shapes: The Story behind the World's Borders
 32. "E.J. Brill's First Encyclopaedia of Islam, 1913-1936, Volume 5." M. Th. Houtsma. BRILL, 1993 - Islam - 578 pages.
 33. "Armenian Van/Vaspurakan." Hovannisian, Richard G. (1999). Costa Mesa, California: Mazda Publishers. ISBN 1-56859-130-6.
 34. کتاب ارمنیان ایران، نویسنده:آندرانیک هویان،انتشارات:مرکز بین‌المللی گفتگوی تمدنها با همکاری انتشارات هرمس. صفحه:۱۱
 35. کتاب تاریخ ارامنه ایران، نویسنده:وازگن س. غوگاسیان، ترجمه:سعید کریم پور،انتشارات:امیرکبیر، صفحه:۱۲
 36. داوریژتسی، آراکل. تاریخ داوریژتسی. واقارشاباد: چاپخانهٔ کلیسای اجمیادزین، ۱۸۹۶
 37. ژان دیالافوآ، ایران-کلده و آشور، ترجمه علی محمد فره وشی، کتابفروشی خیام، تهران،1361، ص 217

Armenians
Հայեր Hayer
Flag of Armenia.svg
Total population
c. 6[1]8 million[2]
Regions with significant populations
 Armenia     2,961,514[3][4]
 Russia1,182,388[5]–2,900,000[6]
 United States1,000,366[7]–1,500,000[8]
 France250,000[9]–750,000[10]
 Georgia
 •  Abkhazia[note 1]
168,191[11]
41,864[12]
 Artsakh[note 2]146,573[13]
 Lebanon150,000[14]
 Iran120,000[15]
 Germany90,000–110,000[16]
 Syria[note 3]100,000[17]
 Ukraine100,000[18]
 Brazil100,000[19][20]
 Greece80,000[21]
 Argentina70,000[22]
 Turkey60,000[23]
 Canada55,740[24]
 Poland50,000[25]
Languages
Armenian
Religion
Christianity
Armenian Apostolic Church · Catholic · Protestant

Armenian Native Faith
Related ethnic groups
Hemshin, Cherkesogai, Hayhurum, Armeno-Tats, Hidden Armenians

Armenians (Armenian: հայեր, hayer [hɑˈjɛɾ]) are an ethnic group native to the Armenian Highlands of Western Asia.[26][27]

Armenians constitute the main population of Armenia and the de facto independent Artsakh. There is a wide-ranging diaspora of around 5 million people of full or partial Armenian ancestry living outside modern Armenia. The largest Armenian populations today exist in Russia, the United States, France, Georgia, Iran, Germany, Ukraine, Lebanon, Brazil and Syria. With the exceptions of Iran and the former Soviet states, the present-day Armenian diaspora was formed mainly as a result of the Armenian Genocide.[28]

Most Armenians adhere to the Armenian Apostolic Church, a non-Chalcedonian church, which is also the world's oldest national church. Christianity began to spread in Armenia soon after Jesus' death, due to the efforts of two of his apostles, St. Thaddeus and St. Bartholomew.[29] In the early 4th century, the Kingdom of Armenia became the first state to adopt Christianity as a state religion.[30]

Armenian is an Indo-European language.[31] It has two mutually intelligible and written forms: Eastern Armenian, today spoken mainly in Armenia, Artsakh, Iran, and the former Soviet republics; and Western Armenian, used in the historical Western Armenia and, after the Armenian Genocide, primarily in the Armenian diasporan communities. The unique Armenian alphabet was invented in 405 AD by Mesrop Mashtots.

Etymology

Hayk, the legendary founder of the Armenian nation. Painting by Mkrtum Hovnatanian (1779–1846)

The earliest attestations of the exonym Armenia date around the 6th century BC. In his trilingual Behistun Inscription dated to 517 BC, Darius I the Great of Persia refers to Urashtu (in Babylonian) as Armina (in Old Persian; Armina (𐎠𐎼𐎷𐎡𐎴) and Harminuya (in Elamite). In Greek, Armenios (Αρμένιοι) is attested from about the same time, perhaps the earliest reference being a fragment attributed to Hecataeus of Miletus (476 BC).[32] Xenophon, a Greek general serving in some of the Persian expeditions, describes many aspects of Armenian village life and hospitality in around 401 BC.

Some have linked the name Armenia with the Early Bronze Age state of Armani (Armanum, Armi) or the Late Bronze Age state of Arme (Shupria).[33] These connections are inconclusive as it is not known what languages were spoken in these kingdoms. Additionally, while it is agreed that Arme was located to the immediate west of Lake Van (and therefore in the greater Armenia region), the location of the older site of Armani is a matter of debate. Some modern researchers have placed it in the same general area as Arme, near modern Samsat,[34] and have suggested it was populated, at least partially, by an early Indo-European-speaking people.[35] It has also been speculated that the land of Ermenen (located in or near Minni), mentioned by the Egyptian pharaoh Thutmose III in 1446 BCE, could be a reference to Armenia.

Armenians call themselves Hay (Armenian: հայ, pronounced [ˈhaj]; plural: հայեր, [haˈjɛɾ]). The name has traditionally been derived from Hayk (Armenian: Հայկ), the legendary patriarch of the Armenians and a great-great-grandson of Noah, who, according to Movses Khorenatsi (Moses of Khorene), defeated the Babylonian king Bel in 2492 BC and established his nation in the Ararat region.[36] It is also further postulated[37][38] that the name Hay comes from, or is related to, one of the two confederated, Hittite vassal states—Hayasa-Azzi (1600–1200 BC). Ultimately, Hay may derive from the Proto Indo-European words póti (meaning "lord" or "master")[39] or *h₂éyos/*áyos (meaning "metal").[40]

Khorenatsi wrote that the word Armenian originated from the name Armenak or Aram (the descendant of Hayk). Khorenatsi refers to both Armenia and Armenians as Hayk‘ (Armenian: Հայք) (not to be confused with the aforementioned patriarch, Hayk).

History

Origin

While the Armenian language is classified as an Indo-European language, its placement within the broader Indo-European language family is a matter of debate. Until fairly recently, scholars believed Armenian to be most closely related to Greek and Ancient Macedonian. Eric P. Hamp placed Armenian in the Pontic Indo-European (also called Graeco-Armenian or Helleno-Armenian) subgroup of Indo-European languages in his 2012 Indo-European family tree.[41] There are two possible explanations, not mutually exclusive, for a common origin of the Armenian and Greek languages.

 • In Hamp's view, the homeland of the proposed Graeco-Armenian subgroup is the northeast coast of the Black Sea and its hinterlands.[41] He assumes that they migrated from there southeast through the Caucasus with the Armenians remaining after Batumi while the pre-Greeks proceeded westward along the southern coast of the Black Sea.[41]
 • Ancient Greek historian Herodotus (writing circa 440 BCE), suggested that the Phrygians of western Anatolia, who spoke a poorly-attested Indo-European language, had contributed to the ethnogenesis of the Armenians: "the Armenians were equipped like Phrygians, being Phrygian colonists" (7.73) (Ἀρμένιοι δὲ κατά περ Φρύγες ἐσεσάχατο, ἐόντες Φρυγῶν ἄποικοι.). This appears to imply that some Phrygians migrated eastward to Armenia following the destruction of Phrygia by a Cimmerian invasion in the late 7th century BCE. Greek scholars also believed that the Phrygians had originated in the Balkans, in an area adjoining Macedonia, from where they had emigrated to Anatolia many centuries earlier. However, the theory that Armenians (or their language) originated in the Balkans, which was once widely accepted, has been facing increased scrutiny in recent years due to discrepancies in the timeline and lack of genetic and archeological evidence.[41][42][43] The view that Armenians are native to the South Caucasus is supported by ancient Armenian historical accounts and legends, which place the Ararat Plain as the cradle of Armenian culture, as well as modern genetic research. In fact, some scholars have suggested that the Phrygians and/or the apparently related Mushki people were originally from Armenia and moved westward.[44]

Most researchers now believe that the Armenian language is as close to Indo-Iranian languages as it is to Greek.[45][46][47] This has led some scholars to propose a hypothetical Graeco-Armenian-Aryan clade within the Indo-European language family from which the Armenian, Greek, Indo-Iranian, and possibly Phrygian languages all descend.[48] Additionally, linguist Robert I. Kim has noted unique morphological developments connecting Armenian to Balto-Slavic languages.[49]

It has been suggested that the Bronze Age Trialeti-Vanadzor culture and sites such as the burial complexes at Verin and Nerkin Naver are indicative of an Indo-European presence in Armenia by the end of the 3rd millennium BCE.[50][51][52][53][54][55][56] The controversial Armenian hypothesis, put forward by some scholars, such as Thomas Gamkrelidze and Vyacheslav V. Ivanov, proposes that the Indo-European homeland was around the Armenian Highland.[57] This theory was partially confirmed by the research of geneticist David Reich (et al. 2018), among others.[58][59][60] Similarly Grolle (et al. 2018) supports not only a homeland for Armenians on the Armenian highlands, but also that the Armenian highlands are the homeland for the "pre-proto-Indo-Europeans".[61]

Genetic studies explain Armenian diversity by several mixtures of Eurasian populations that occurred between 3000 and 2000 BCE. But genetic signals of population mixture cease after 1200 BCE when Bronze Age civilizations in the Eastern Mediterranean world suddenly and violently collapsed. Armenians have since remained isolated and genetic structure within the population developed ~500 years ago when Armenia was divided between the Ottomans and the Safavid Empire in Iran.[62][63] A genetic study (Wang et al. 2018) supports the indigenous origin for Armenians in a region south of the Caucasus which he calls "Greater Caucasus".[64]

In the Bronze Age, several states flourished in the area of Greater Armenia, including the Hittite Empire (at the height of its power in the 14th century BCE), (Mitanni (South-Western historical Armenia, 1500-1300 BCE), and Hayasa-Azzi (1500–1200 BCE). Soon after Hayasa-Azzi came Arme-Shupria (1300s–1190 BCE), the Nairi Confederation (1200–900 BCE), and the Kingdom of Urartu (860–590 BCE), who successively established their sovereignty over the Armenian Highland. Each of the aforementioned nations and tribes participated in the ethnogenesis of the Armenian people.[65] Under Ashurbanipal (669–627 BCE), the Assyrian empire reached the Caucasus Mountains (modern Armenia, Georgia and Azerbaijan).[66]

The Kingdom of Armenia at its greatest extent under Tigranes the Great (95–55 BCE)

Antiquity

Ptolemy Cosmographia 1467 - Central Europe.jpg
Persis, Parthia, Armenia. Rest Fenner, published in 1835.
Armenia, Mesopotamia, Babylonia and Assyria with Adjacent Regions, Karl von Spruner, published in 1865.

The first geographical entity that was called Armenia by neighboring peoples (such as by Hecataeus of Miletus and on the Achaemenid Behistun Inscription) was the Satrapy of Armenia, established in the late 6th century BCE under the Orontid (Yervanduni) dynasty within the Achaemenid Persian Empire. The Orontids later ruled the independent Kingdom of Armenia. At its zenith (95–65 BCE), under the imperial reign of Tigran the Great, a member of the Artaxiad (Artashesian) dynasty, the Kingdom of Armenia extended from the Caucasus all the way to what is now central Turkey, Lebanon, and northern Iran.

The Arsacid Kingdom of Armenia, itself a branch of the Arsacid dynasty of Parthia, was the first state to adopt Christianity as its religion (it had formerly been adherent to Armenian paganism, which was influenced by Zoroastrianism,[67] while later on adopting a few elements regarding identification of its pantheon with Greco-Roman deities).[68] in the early years of the 4th century, likely 301 CE,[69] partly in defiance of the Sassanids it seems.[70] In the late Parthian period, Armenia was a predominantly Zoroastrian-adhering land,[67] but by the Christianisation, previously predominant Zoroastrianism and paganism in Armenia gradually declined.[70][71] Later on, in order to further strengthen Armenian national identity, Mesrop Mashtots invented the Armenian alphabet, in 405 CE. This event ushered the Golden Age of Armenia, during which many foreign books and manuscripts were translated to Armenian by Mesrop's pupils. Armenia lost its sovereignty again in 428 CE to the rivaling Byzantine and Sassanid Persian empires, until the Muslim conquest of Persia overran also the regions in which Armenians lived.

The Cathedral of Ani, completed in 1001

Middle Ages

In 885 CE the Armenians reestablished themselves as a sovereign kingdom under the leadership of Ashot I of the Bagratid Dynasty. A considerable portion of the Armenian nobility and peasantry fled the Byzantine occupation of Bagratid Armenia in 1045, and the subsequent invasion of the region by Seljuk Turks in 1064. They settled in large numbers in Cilicia, an Anatolian region where Armenians were already established as a minority since Roman times. In 1080, they founded an independent Armenian Principality then Kingdom of Cilicia, which became the focus of Armenian nationalism. The Armenians developed close social, cultural, military, and religious ties with nearby Crusader States,[72] but eventually succumbed to Mamluk invasions. In the next few centuries, Djenghis Khan, Timurids, and the tribal Turkic federations of the Ak Koyunlu and the Kara Koyunlu ruled over the Armenians.

Early modern history

From the early 16th century, both Western Armenia and Eastern Armenia fell under Iranian Safavid rule.[73][74] Owing to the century long Turco-Iranian geo-political rivalry that would last in Western Asia, significant parts of the region were frequently fought over between the two rivalling empires. From the mid 16th century with the Peace of Amasya, and decisively from the first half of the 17th century with the Treaty of Zuhab until the first half of the 19th century,[75] Eastern Armenia was ruled by the successive Iranian Safavid, Afsharid and Qajar empires, while Western Armenia remained under Ottoman rule. In the late 1820s, the parts of historic Armenia under Iranian control centering on Yerevan and Lake Sevan (all of Eastern Armenia) were incorporated into the Russian Empire following Iran's forced ceding of the territories after its loss in the Russo-Persian War (1826-1828) and the outcoming Treaty of Turkmenchay.[76] Western Armenia however, remained in Ottoman hands.

Modern history

About 1.5 million Armenians were killed during the Armenian Genocide in 1915–1918.

The ethnic cleansing of Armenians during the final years of the Ottoman Empire is widely considered a genocide, resulting in an estimated 1.5 million victims. The first wave of persecution was in the years 1894 to 1896, the second one culminating in the events of the Armenian Genocide in 1915 and 1916. With World War I in progress, the Ottoman Empire accused the (Christian) Armenians as liable to ally with Imperial Russia, and used it as a pretext to deal with the entire Armenian population as an enemy within their empire.

Governments of the Republic of Turkey since that time have consistently rejected charges of genocide, typically arguing either that those Armenians who died were simply in the way of a war, or that killings of Armenians were justified by their individual or collective support for the enemies of the Ottoman Empire. Passage of legislation in various foreign countries, condemning the persecution of the Armenians as genocide, has often provoked diplomatic conflict. (See Recognition of the Armenian Genocide)

Following the breakup of the Russian Empire in the aftermath of World War I for a brief period, from 1918 to 1920, Armenia was an independent republic. In late 1920, the communists came to power following an invasion of Armenia by the Red Army; in 1922, Armenia became part of the Transcaucasian SFSR of the Soviet Union, later on forming the Armenian Soviet Socialist Republic (1936 to 21 September 1991). In 1991, Armenia declared independence from the USSR and established the second Republic of Armenia.

Geographic distribution

Armenian presence in the early 20th century:
  >50%       25–50%       <25%
  Armenian settlement area today.

Armenia

Armenians have had a presence in the Armenian Highland for over 4,000 years, since the time when Hayk, the legendary patriarch and founder of the first Armenian nation, led them to victory over Bel of Babylon.[77] Today, with a population of 3.5 million, they not only constitute an overwhelming majority in Armenia, but also in the disputed region of Artsakh. Armenians in the diaspora informally refer to them as Hayastantsis (Armenian: հայաստանցի), meaning those that are from Armenia (that is, those born and raised in Armenia). They, as well as the Armenians of Iran and Russia speak the Eastern dialect of the Armenian language. The country itself is secular as a result of Soviet domination, but most of its citizens identify themselves as Apostolic Armenian Christian.

Armenian population by country (in thousands):
  > 2,000
  1,000–2,000
  500–1,000
  200–500
  100–200
  75–100
  10–75
  1–10
  0.1–1
  <0.1


Diaspora

Small Armenian trading and religious communities have existed outside Armenia for centuries. For example, a community survived for over a millennium in the Holy Land, and one of the four-quarters of the walled Old City of Jerusalem has been called the Armenian Quarter.[78] An Armenian Catholic monastic community of 35 founded in 1717 exists on an island near Venice, Italy. There are also remnants of formerly populous communities in India, Myanmar, Thailand, Belgium, Portugal, Italy, Israel, Poland, Austria, Hungary, Bulgaria, Romania, Serbia, Ethiopia, Sudan and Egypt.[citation needed]

Regardless, most of the modern days diaspora consists of Armenians scattered throughout the world as a direct consequence of the genocide of 1915, constituting the main portion of the Armenian diaspora. However, Armenian communities in the Georgian capital city of Tbilisi, in Syria and in Iran existed since antiquity.[citation needed]

Within the diasporan Armenian community, there is an unofficial classification of the different kinds of Armenians. For example, Armenians who originate from Iran are referred to as Parskahay (Armenian: պարսկահայ), while Armenians from Lebanon are usually referred to as Lipananahay (Armenian: լիբանանահայ). Armenians of the Diaspora are the primary speakers of the Western dialect of the Armenian language. This dialect has considerable differences with Eastern Armenian, but speakers of either of the two variations can usually understand each other. Eastern Armenian in the diaspora is primarily spoken in Iran and European countries such as Ukraine, Russia, and Georgia (where they form a majority in the Samtskhe-Javakheti province). In diverse communities (such as in Canada and the U.S.) where many different kinds of Armenians live together, there is a tendency for the different groups to cluster together.

Culture

Religion

Church service, Yerevan.
The Etchmiadzin Cathedral, the mother church of the Armenian Apostolic Church, was established in 301 AD.

Before Christianity, Armenians adhered to Armenian paganism: a type of indigenous polytheism that pre-dated the Urartu period but which subsequently adopted several Greco-Roman and Iranian religious characteristics.[79][80]

In 301 AD, Armenia adopted Christianity as a state religion, becoming the first state to do so.[29] The claim is primarily based on the fifth-century work of Agathangelos titled "The History of the Armenians." Agathangelos witnessed at first hand the baptism of the Armenian King Trdat III (c. 301/314 A.D.) by St. Gregory the Illuminator.[81] Trdat III decreed Christianity was the state religion.[82]

Armenia established a Church that still exists independently of both the Catholic and the Eastern Orthodox churches, having become so in 451 AD as a result of its stance regarding the Council of Chalcedon.[29] Today this church is known as the Armenian Apostolic Church, which is a part of the Oriental Orthodox communion, not to be confused with the Eastern Orthodox communion. During its later political eclipses, Armenia depended on the church to preserve and protect its unique identity. The original location of the Armenian Catholicosate is Echmiadzin. However, the continuous upheavals, which characterized the political scenes of Armenia, made the political power move to safer places. The Church center moved as well to different locations together with the political authority. Therefore, it eventually moved to Cilicia as the Holy See of Cilicia.[83]

The Armenians collective has, at times, constituted a Christian "island" in a mostly Muslim region. There is, however, a minority of ethnic Armenian Muslims, known as Hamshenis, although they are offended regarded as a distinct group or subgroup. The history of the Jews in Armenia dates back over 2,000 years. The Armenian Kingdom of Cilicia had close ties to European Crusader States. Later on, the deteriorating situation in the region led the bishops of Armenia to elect a Catholicos in Etchmiadzin, the original seat of the Catholicosate. In 1441, a new Catholicos was elected in Etchmiadzin in the person of Kirakos Virapetsi, while Krikor Moussapegiants preserved his title as Catholicos of Cilicia. Therefore, since 1441, there have been two Catholicosates in the Armenian Church with equal rights and privileges, and with their respective jurisdictions. The primacy of honor of the Catholicosate of Etchmiadzin has always been recognized by the Catholicosate of Cilicia.[84]

While the Armenian Apostolic Church remains the most prominent church in the Armenian community throughout the world, Armenians (especially in the diaspora) subscribe to any number of other Christian denominations. These include the Armenian Catholic Church (which follows its own liturgy but recognizes the Roman Catholic Pope), the Armenian Evangelical Church, which started as a reformation in the Mother church but later broke away, and the Armenian Brotherhood Church, which was born in the Armenian Evangelical Church, but later broke apart from it. There are other numerous Armenian churches belonging to Protestant denominations of all kinds.

Through the ages many Armenians have collectively belonged to other faiths or Christian movements, including the Paulicians which is a form of Gnostic and Manichaean Christianity. Paulicians sought to restore the pure Christianity of Paul and in c.660 founded the first congregation in Kibossa, Armenia.

Another example is the Tondrakians, who flourished in medieval Armenia between the early 9th century and 11th century. Tondrakians advocated the abolishment of the church, denied the immortality of the soul, did not believe in an afterlife, supported property rights for peasants, and equality between men and women.

The Orthodox Armenians or the Chalcedonian Armenians in the Byzantine Empire were called Iberians ("Georgians") or "Greeks". A notable Orthodox “Iberian” Armenian was the Byzantine General Gregory Pakourianos. The descendants of these Orthodox and Chalcedonic Armenians are the Hayhurum of Greece and Catholic Armenians of Georgia.

Language and literature

A 14th-century Armenian illuminated manuscript

Armenian is a sub-branch of the Indo-European family, and with some 8 million speakers one of the smallest surviving branches, comparable to Albanian or the somewhat more widely spoken Greek, with which it may be connected (see Graeco-Armenian). Today, that branch has just one language – Armenian.

Five million Eastern Armenian speakers live in the Caucasus, Russia, and Iran, and approximately two to three million people in the rest of the Armenian diaspora speak Western Armenian. According to US Census figures, there are 300,000 Americans who speak Armenian at home. It is in fact the twentieth most commonly spoken language in the United States, having slightly fewer speakers than Haitian Creole, and slightly more than Navajo.

Armenian literature dates back to 400 AD, when Mesrop Mashtots first invented the Armenian alphabet. This period of time is often viewed as the Golden Age of Armenian literature. Early Armenian literature was written by the "father of Armenian history", Moses of Chorene, who authored The History of Armenia. The book covers the time-frame from the formation of the Armenian people to the fifth century AD. The nineteenth century beheld a great literary movement that was to give rise to modern Armenian literature. This period of time, during which Armenian culture flourished, is known as the Revival period (Zartonki sherchan). The Revivalist authors of Constantinople and Tiflis, almost identical to the Romanticists of Europe, were interested in encouraging Armenian nationalism. Most of them adopted the newly created Eastern or Western variants of the Armenian language depending on the targeted audience, and preferred them over classical Armenian (grabar). This period ended after the Hamidian massacres, when Armenians experienced turbulent times. As Armenian history of the 1920s and of the Genocide came to be more openly discussed, writers like Paruyr Sevak, Gevork Emin, Silva Kaputikyan and Hovhannes Shiraz began a new era of literature.

Architecture

The famous Khachkar at Goshavank, carved in 1291 by the artist Poghos.

The first Armenian churches were built on the orders of St. Gregory the Illuminator, and were often built on top of pagan temples, and imitated some aspects of Armenian pre-Christian architecture.[85]

Classical and Medieval Armenian Architecture is divided into four separate periods.

The first Armenian churches were built between the 4th and 7th century, beginning when Armenia converted to Christianity, and ending with the Arab invasion of Armenia. The early churches were mostly simple basilicas, but some with side apses. By the fifth century the typical cupola cone in the center had become widely used. By the seventh century, centrally planned churches had been built and a more complicated niched buttress and radiating Hrip'simé style had formed. By the time of the Arab invasion, most of what we now know as classical Armenian architecture had formed.

From the 9th to 11th century, Armenian architecture underwent a revival under the patronage of the Bagratid Dynasty with a great deal of building done in the area of Lake Van, this included both traditional styles and new innovations. Ornately carved Armenian Khachkars were developed during this time.[86] Many new cities and churches were built during this time, including a new capital at Lake Van and a new Cathedral on Akdamar Island to match. The Cathedral of Ani was also completed during this dynasty. It was during this time that the first major monasteries, such as Haghpat and Haritchavank were built. This period was ended by the Seljuk invasion.

Sports

Armenian children at the UN Cup Chess Tournament in 2005.

Many types of sports are played in Armenia, among the most popular being football, chess, boxing, basketball, hockey, sambo, wrestling, weightlifting and volleyball.[87] Since independence, the Armenian government has been actively rebuilding its sports program in the country.

During Soviet rule, Armenian athletes rose to prominence winning plenty of medals and helping the USSR win the medal standings at the Olympics on numerous occasions. The first medal won by an Armenian in modern Olympic history was by Hrant Shahinyan, who won two golds and two silvers in gymnastics at the 1952 Summer Olympics in Helsinki. In football, their most successful team was Yerevan's FC Ararat, which had claimed most of the Soviet championships in the 70s and had also gone to post victories against professional clubs like FC Bayern Munich in the Euro cup.

Armenians have also been successful in chess, which is the most popular mind sport in Armenia. Some of the most prominent chess players in the world are Armenian such as Tigran Petrosian, Levon Aronian and Garry Kasparov. Armenians have also been successful in weightlifting and wrestling (Armen Nazaryan), winning medals in each sport at the Olympics.[citation needed] There are also successful Armenians in footballHenrikh Mkhitaryan, boxingArthur Abraham and Vic Darchinyan.

Music and dance

Armenian folk musicians and traditional Armenian dance.

Armenian music is a mix of indigenous folk music, perhaps best-represented by Djivan Gasparyan's well-known duduk music, as well as light pop, and extensive Christian music.

Instruments like the duduk, the dhol, the zurna and the kanun are commonly found in Armenian folk music. Artists such as Sayat Nova are famous due to their influence in the development of Armenian folk music. One of the oldest types of Armenian music is the Armenian chant which is the most common kind of religious music in Armenia. Many of these chants are ancient in origin, extending to pre-Christian times, while others are relatively modern, including several composed by Saint Mesrop Mashtots, the inventor of the Armenian alphabet. Whilst under Soviet rule, Armenian classical music composer Aram Khatchaturian became internationally well known for his music, for various ballets and the Sabre Dance from his composition for the ballet Gayane.

The Armenian Genocide caused widespread emigration that led to the settlement of Armenians in various countries in the world. Armenians kept to their traditions and certain diasporans rose to fame with their music. In the post-Genocide Armenian community of the United States, the so-called "kef" style Armenian dance music, using Armenian and Middle Eastern folk instruments (often electrified/amplified) and some western instruments, was popular. This style preserved the folk songs and dances of Western Armenia, and many artists also played the contemporary popular songs of Turkey and other Middle Eastern countries from which the Armenians emigrated. Richard Hagopian is perhaps the most famous artist of the traditional "kef" style and the Vosbikian Band was notable in the 40s and 50s for developing their own style of "kef music" heavily influenced by the popular American Big Band Jazz of the time. Later, stemming from the Middle Eastern Armenian diaspora and influenced by Continental European (especially French) pop music, the Armenian pop music genre grew to fame in the 60s and 70s with artists such as Adiss Harmandian and Harout Pamboukjian performing to the Armenian diaspora and Armenia. Also with artists such as Sirusho, performing pop music combined with Armenian folk music in today's entertainment industry. Other Armenian diasporans that rose to fame in classical or international music circles are world-renowned French-Armenian singer and composer Charles Aznavour, pianist Sahan Arzruni, prominent opera sopranos such as Hasmik Papian and more recently Isabel Bayrakdarian and Anna Kasyan. Certain Armenians settled to sing non-Armenian tunes such as the heavy metal band System of a Down (which nonetheless often incorporates traditional Armenian instrumentals and styling into their songs) or pop star Cher (whose father was Armenian). Ruben Hakobyan (Ruben Sasuntsi) is a well recognized Armenian ethnographic and patriotic folk singer who has achieved widespread national recognition due to his devotion to Armenian folk music and exceptional talent. In the Armenian diaspora, Armenian Revolutionary Songs are popular with the youth.[citation needed] These songs encourage Armenian patriotism and are generally about Armenian history and national heroes.

Carpet weaving

Armenian girls, weaving carpets in Van, 1907, Ottoman Empire

Carpet-weaving is historically a major traditional profession for the majority of Armenian women, including many Armenian families. Prominent Karabakh carpet weavers there were men too. The oldest extant Armenian carpet from the region, referred to as Artsakh (see also Karabakh carpet) during the medieval era, is from the village of Banants (near Gandzak) and dates to the early 13th century.[88] The first time that the Armenian word for carpet, kork, was used in historical sources was in a 1242–1243 Armenian inscription on the wall of the Kaptavan Church in Artsakh.[89]

Common themes and patterns found on Armenian carpets were the depiction of dragons and eagles. They were diverse in style, rich in color and ornamental motifs, and were even separated in categories depending on what sort of animals were depicted on them, such as artsvagorgs (eagle-carpets), vishapagorgs (dragon-carpets) and otsagorgs (serpent-carpets).[89] The rug mentioned in the Kaptavan inscriptions is composed of three arches, "covered with vegatative ornaments", and bears an artistic resemblance to the illuminated manuscripts produced in Artsakh.[89]

The art of carpet weaving was in addition intimately connected to the making of curtains as evidenced in a passage by Kirakos Gandzaketsi, a 13th-century Armenian historian from Artsakh, who praised Arzu-Khatun, the wife of regional prince Vakhtang Khachenatsi, and her daughters for their expertise and skill in weaving.[90]

Armenian carpets were also renowned by foreigners who traveled to Artsakh; the Arab geographer and historian Al-Masudi noted that, among other works of art, he had never seen such carpets elsewhere in his life.[91]

Cuisine

Khorovats is a favorite Armenian dish

Khorovats, an Armenian-styled barbecue, is arguably the favorite Armenian dish. Lavash is a very popular Armenian flat bread, and Armenian paklava is a popular dessert made from filo dough. Other famous Armenian foods include the kabob (a skewer of marinated roasted meat and vegetables), various dolmas (minced lamb, or beef meat and rice wrapped in grape leaves, cabbage leaves, or stuffed into hollowed vegetables), and pilaf, a rice dish. Also, ghapama, a rice-stuffed pumpkin dish, and many different salads are popular in Armenian culture. Fruits play a large part in the Armenian diet. Apricots (Prunus armeniaca, also known as Armenian Plum) have been grown in Armenia for centuries and have a reputation for having an especially good flavor. Peaches are popular as well, as are grapes, figs, pomegranates, and melons. Preserves are made from many fruits, including cornelian cherries, young walnuts, sea buckthorn, mulberries, sour cherries, and many others.

Institutions

 • The Armenian Apostolic Church, the world's oldest national church
 • The Armenian General Benevolent Union (AGBU) founded in 1906 and the largest Armenian non-profit organization in the world, with educational, cultural and humanitarian projects on all continents
 • The Armenian Revolutionary Federation, founded in 1890. It is generally referred to as the Dashnaktsutyun, which means Federation in Armenian. The ARF is the strongest worldwide Armenian political organization and the only diasporan Armenian organization with a significant political presence in Armenia.
 • Hamazkayin, an Armenian cultural and educational society founded in Cairo in 1928, and responsible for the founding of Armenian secondary schools and institutions of higher education in several countries
 • The Armenian Catholic Church, representing small communities of Armeno-Catholics in different countries around the world, as well as important monastic and cultural institutions in Venice and Vienna
 • Homenetmen, an Armenian Scouting and athletic organization founded in 1910 with a worldwide membership of about 25,000
 • The Armenian Relief Society, founded in 1910

Notable people

See also

References

Notes

 1. ^ Abkhazia is the subject of a territorial dispute between the Republic of Abkhazia and Georgia. The Republic of Abkhazia unilaterally declared independence on 23 July 1992, but Georgia continues to claim it as part of its own sovereign territory. Abkhazia has received formal recognition as an independent state from 7 out of 193 United Nations member states, 2 of which have subsequently withdrawn their recognition.
 2. ^ The Republic of Artsakh is de facto independent and mainly integrated into Armenia, however, it is internationally recognized as de jure part of Azerbaijan.
 3. ^ The number of Syrian Armenians is estimated to be far lower due to the Syrian Civil War, as these are pre-war figures. Many fled to Lebanon, Armenia, and the West respectively.

Inline

 1. ^ different sources:
  • Dennis J.D. Sandole (24 January 2007). Peace and Security in the Postmodern World: The OSCE and Conflict Resolution. Routledge. p. 182. ISBN 9781134145713. The nearly 3 million Armenians in Armenia (and 3–4 million in the Armenian Diaspora worldwide) "perceive" the nearly 8 million Azerbaijanis in Azerbaijan as "Turks."
  • McGoldrick, Monica; Giordano, Joe; Garcia-Preto, Nydia, eds. (18 August 2005). Ethnicity and Family Therapy, Third Edition (3 ed.). Guilford Press. p. 439. ISBN 9781606237946. The impact of such a horror on a group who presently number approximately 6 million, worldwide, is incalculable.
  • Gevorg Sargsyan; Ani Balabanyan; Denzel Hankinson (1 January 2006). From Crisis to Stability in the Armenian Power Sector: Lessons Learned from Armenia's Energy Reform Experience (illustrated ed.). World Bank Publications. p. 18. ISBN 9780821365908. The country's estimated 3–6 million Diaspora represent a major source of foreign direct investment in the country.
  • Arthur G. Sharp (15 September 2011). The Everything Guide to the Middle East: Understand the people, the politics, and the culture of this conflicted region. Adams Media. p. 137. ISBN 9781440529122. Since the newly independent Republic of Armenia was declared in 1991, nearly 4 million of the world's 6 million Armenians have been living on the eastern edge of their Middle Eastern homeland.
 2. ^ different sources:
  • Von Voss, Huberta (2007). Portraits of Hope: Armenians in the Contemporary World. New York: Berghahn Books. p. xxv. ISBN 9781845452575. ...there are some 8 million Armenians in the world...
  • Freedman, Jeri (2008). The Armenian genocide. New York: Rosen Publishing Group. p. 52. ISBN 9781404218253. In contrast to its population of 3.2 million, approximately 8 million Armenians live in other countries of the world, including large communities in the America and Russia.
  • Guntram H. Herb, David H. Kaplan (2008). Nations and Nationalism: A Global Historical Overview: A Global Historical Overview. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. p. 1705. ISBN 9781851099085. A nation of some 8 million people, about 3 million of whom live in the newly independent post-Soviet state, Armenians are constantly battling not to lose their distinct culture, identity and the newly established statehood.
  • Robert A. Saunders, Vlad Struko (2010). Historical dictionary of the Russian Federation. Lanham, Maryland: Scarecrow Press. p. 50. ISBN 9780810854758.
  • Philander, S. George (2008). Encyclopedia of global warming and climate change. Los Angeles: SAGE. p. 77. ISBN 9781412958783. An estimated 60 percent of the total 8 million Armenians worldwide live outside the country...
  • Robert A. Saunders, Vlad Strukov (2010). Historical dictionary of the Russian Federation. Lanham, Maryland: Scarecrow Press. p. 51. ISBN 9780810874602. Worldwide, there are more than 8 million Armenians; 3.2 million reside in the Republic of Armenia.
 3. ^ [1] հոկտեմբերի 12-21-ը Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացված մարդահամարի արդյունքները (The results of the census conducted in October 2011 in the Republic of Armenia). pp 6-7. (in Armenian)
 4. ^ Ministry of Culture of Armenia "The ethnic minorities in Armenia. Brief information". As per the most recent census in 2011. "National minority".
 5. ^ "National makeup of the population of the Russian Federation (Национальный состав населения Российской Федерации)" (in Russian). Russian Federal State Statistics Service. Retrieved 5 January 2013.
 6. ^ Robert A. Saunders, Vlad Struko (2010). Historical dictionary of the Russian Federation. Lanham, Maryland: Scarecrow Press. p. 50. ISBN 978-0-8108-5475-8.
 7. ^ Total ancestry categories tallied for people with one or more ancestry categories reported 2011 American Community Survey 1-Year Estimates. United States Census Bureau. Retrieved 22 December 2012.
 8. ^
 9. ^ Thon, Caroline (2012). Armenians in Hamburg: an ethnographic exploration into the relationship between diaspora and success. Berlin: LIT Verlag Münster. p. 25. ISBN 978-3-643-90226-9.
 10. ^ Taylor, Tony (2008). Denial: history betrayed. Carlton, Victoria: Melbourne University Pub. p. 4. ISBN 978-0-522-85482-4.
 11. ^ "National Statistics Office of Georgia" (PDF). Archived from the original (PDF) on 5 February 2017. Retrieved 24 May 2016.
 12. ^ В Абхазии объявили данные переписи населения. Delfi (in Russian). 29 December 2011. Retrieved 20 August 2013. (According to the 2011 census).
 13. ^ Republic of Artsakh. "Population estimates of NKR as of 01.01.2013". Retrieved 20 February 2014.
 14. ^ Gibney, Matthew J. (2005). Immigration and asylum: from 1900 to the present. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. p. 13. ISBN 978-1-57607-796-2.
 15. ^ Vardanyan, Tamara (21 June 2007). Իրանահայ համայնք. ճամպրուկային տրամադրություններ [The Iranian-Armenian community] (in Armenian). Noravank Foundation. Retrieved 5 January 2013.
 16. ^ Sargsyan, Babken (8 December 2012). "Գերմանիաիի հայ համայնքը [Armenian community of Germany]" (in Armenian). Retrieved 10 January 2015.
 17. ^ "THE VIRTUAL MUSEUM OF ARMENIAN DIASPORA". Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia. Archived from the original on 19 February 2014. Retrieved 19 February 2014.
 18. ^ The distribution of the population by nationality and mother tongue, Kiev: State Statistics Committee of Ukraine, 2001, retrieved 5 January 2013[permanent dead link]
 19. ^ Comunidade armênia prospera no Brasil, mas não abandona luta pela memória do massacre. By Breno Salvador. O Globo, 24 April 2015
 20. ^ "Federal Senate of Brazil Recognizes Armenian Genocide". Armenian Weekly. 3 June 2015.
 21. ^ Bedevyan, Astghik (18 January 2011). "Հունաստանի հայ համայնքը պատրաստվում է Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպմանը [Armenian community of Greece preparing for the meeting with the Armenian president]" (in Armenian). Radio Free Europe/Radio Liberty Armenian Service. Retrieved 10 January 2015.
 22. ^ Ayvazyan 2003, p. 100.
 23. ^ "Foreign Ministry: 89,000 minorities live in Turkey". Today's Zaman. 15 December 2008. Retrieved 5 January 2013.
 24. ^ Canada National Household Survey, Statistics Canada, 2011, retrieved 20 August 2013. Of those, 31,075 reported single and 24,675 mixed Armenian ancestry.
 25. ^ "Narodowy Spis Powszechny 2011 (Polish Census of 2011)". Główny Urząd Statystyczny (Polish Central Statistical Office). 2011. Archived from the original on 17 October 2015. Retrieved 31 October 2015.
 26. ^ "Armenia: Ancient and premodern Armenia". Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica, Inc. Retrieved 17 July 2018. The Armenians, an Indo-European people, first appear in history shortly after the end of the 7th century BCE[, d]riving some of the ancient population to the east of Mount Ararat [...]
 27. ^ Tiratsʻyan, Gevorg Artashesi (2003). Vardanyan, Ṛuben (ed.). From Urartu to Armenia: Florilegium Gevork A. Tiratsʻyan in Memoriam. Neuchâtel / University of Michigan: Recherches et publications. p. 51. Retrieved 29 January 2019. In the early 6th century BC, the Urartian state was replaced by the Armenian kingdom in the territory of the Armenian Highlands.
 28. ^ Richard G. Hovannisian, The Armenian people from ancient to modern times: the fifteenth century to the twentieth century, Volume 2, p. 427, Palgrave Macmillan, 1997.
 29. ^ a b c see Hastings, Adrian (2000). A World History of Christianity. Wm. B. Eerdmans Publishing. p. 289. ISBN 978-0-8028-4875-8.
 30. ^ "Armenia first nation to adopt Christianity as a state religion". Archived from the original on 6 January 2011. Retrieved 27 February 2007.
 31. ^ "Armenian (people) | Description, Culture, History, & Facts".
 32. ^ "Χαλύβοισι πρὸς νότον Ἀρμένιοι ὁμουρέουσι (The Armenians border on the Chalybes to the south)". Chahin, Mark (2001). The Kingdom of Armenia. London: Routledge. pp. fr. 203. ISBN 978-0-7007-1452-0.
 33. ^ Ibp Inc. Armenia Country Study Guide Volume 1 Strategic Information and Developments. p. 42.
 34. ^ Archi, Alfonso (2016). "Egypt or Iran in the Ebla Texts?". Orientalia. 85: 3. Retrieved 8 June 2019.
 35. ^ Kroonen, Guus; Gojko Barjamovic; Michaël Peyrot (9 May 2018). "Linguistic supplement to Damgaard et al. 2018: Early Indo-European languages, Anatolian, Tocharian and Indo-Iranian": 3. Retrieved 8 June 2019. Cite journal requires |journal= (help)
 36. ^ Razmik Panossian, The Armenians: From Kings And Priests to Merchants And Commissars, Columbia University Press (2006), ISBN 978-0-231-13926-7, p. 106.
 37. ^ Rafael Ishkhanyan, "Illustrated History of Armenia," Yerevan, 1989
 38. ^ Elisabeth Bauer. Armenia: Past and Present (1981), p. 49
 39. ^ Petrosyan, Armen (2007). "Towards the Origins of the Armenian People: The Problem of Identification of the Proto-Armenians: A Critical Review (in English)". Journal for the Society of Armenian Studies. 16: 30. Retrieved 6 June 2019.
 40. ^ Martirosyan, Hrach (2010). Etymological Dictionary of the Armenian Inherited Lexicon. Leiden: Brill. pp. 382–385.
 41. ^ a b c d Hamp, Eric P. (August 2013). "The Expansion of the Indo-European Languages: An Indo-Europeanist's Evolving View" (PDF). Sino-Platonic Papers. 239: 8, 10, 13. Retrieved 8 February 2014.
 42. ^ Armen Petrosyan (1 January 2007). The Problem Of Identification Of The Proto-Armenians: A Critical Review. Society For Armenian Studies. pp. 49–54. Retrieved 23 November 2018.
 43. ^ Martirosyan, Hrach (2014). "Origins and Historical Development of the Armenian Language" (PDF). Leiden University: 1–23. Retrieved 5 August 2019. Cite journal requires |journal= (help)
 44. ^ The Mushki Problem Reconsidered
 45. ^ Vavroušek P. (2010). "Frýžština". Jazyky starého Orientu. Praha: Univerzita Karlova v Praze. p. 129. ISBN 978-80-7308-312-0.
 46. ^ J. P. Mallory, Douglas Q. Adams. (1997). Encyclopedia of Indo-European culture. London: Fitzroy Dearborn Publishers. p. 419. ISBN 9781884964985.
 47. ^ Clackson James P.T. (2008). "Classical Armenian". The Ancient Languages of Asia Minor. New York: Cambridge University Press. p. 124.
 48. ^ Handbook of Formal Languages (1997), p. 6.
 49. ^ Kim, Ronald (2018). "Greco-Armenian: The persistence of a myth". The University of British Columbia Library. Retrieved 9 June 2019. Cite journal requires |journal= (help)
 50. ^ John A. C. Greppin and I. M. Diakonoff, Some Effects of the Hurro-Urartian People and Their Languages upon the Earliest Armenians Journal of the American Oriental Society Vol. 111, No. 4 (Oct. - Dec., 1991), pp. 721 [2]
 51. ^ Joan Aruz, Kim Benzel, Jean M. Evans, Beyond Babylon: Art, Trade, and Diplomacy in the Second Millennium B.C. Metropolitan Museum of Art (New York, N.Y.)[3] (2008) pp. 92
 52. ^ Kossian, Aram V. (1997), The Mushki Problem Reconsidered pp. 254
 53. ^ Peter I. Bogucki and Pam J. Crabtree Ancient Europe, 8000 B.C. to A.D. 1000: An Encyclopedia of the Barbarian World. Charles Scribner's Sons, 2004 ISBN 978-0684806686
 54. ^ Daniel T. Potts A Companion to the Archaeology of the Ancient Near East. Volume 94 of Blackwell Companions to the Ancient World. John Wiley & Sons, 2012 ISBN 1405189886 p.681
 55. ^ Simonyan, Hakob Y. (2012). "New Discoveries at Verin Naver, Armenia". Backdirt. The Cotsen Institute of Archaeology at UCLA (The Puzzle of the Mayan Calendar): 110–113. Retrieved 5 August 2019.
 56. ^ Martirosyan, Hrach (2014). "Origins and Historical Development of the Armenian Language" (PDF). Leiden University: 1–23. Retrieved 5 August 2019. Cite journal requires |journal= (help)
 57. ^ Thomas Gamkrelidze and Vyacheslav Ivanov (philologist)|Vyacheslav V. Ivanov, The Early History of Indo-European Languages, March 1990, p. 110.
 58. ^ Reich, David (2018). Who We Are and How We Got Here: Ancient DNA and the New Science of the Human Past. Knopf Doubleday Publishing Group.
 59. ^ Damgaard, Peter de Barros (2018). The First Horse herders and the Impact of Early Bronze Age Steppe expansions into Asia.
 60. ^ Haak, Wolfgang (2015). Massive migration from the steppe is a source for Indo-European languages in Europe. bioRxiv 013433.
 61. ^ Grolle, Johann (12 May 2018), "Invasion aus der Steppe", Der Spiegel
 62. ^ Haber, Marc; Mezzavilla, Massimo; Xue, Yali; Comas, David; Gasparini, Paolo; Zalloua, Pierre; Tyler-Smith, Chris (2015). "Genetic evidence for an origin of the Armenians from Bronze Age mixing of multiple populations". European Journal of Human Genetics. 24 (6): 931–6. bioRxiv 015396. doi:10.1038/ejhg.2015.206. PMC 4820045. PMID 26486470.
 63. ^ Wade, Nicholas (10 March 2015). "Date of Armenia's Birth, Given in 5th Century, Gains Credence". The New York Times.
 64. ^ Wang, Chuan-Chao (2018), The genetic prehistory of the Greater Caucasus
 65. ^ Vahan Kurkjian, "History of Armenia", Michigan, 1968, History of Armenia by Vahan Kurkjian; Armenian Soviet Encyclopedia, v. 12, Yerevan 1987; Artak Movsisyan, "Sacred Highland: Armenia in the spiritual conception of the Near East", Yerevan, 2000; Martiros Kavoukjian, "The Genesis of Armenian People", Montreal, 1982
 66. ^ Curtis, John (November 2003). "The Achaemenid Period in Northern Iraq". L'archéologie de l'empire achéménide (Paris, France): 12.
 67. ^ a b Mary Boyce. Zoroastrians: Their Religious Beliefs and Practices Psychology Press, 2001 ISBN 978-0415239028 p 84
 68. ^ "The conversion of Armenia to Christianity was probably the most crucial step in its history. It turned Armenia sharply away from its Iranian past and stamped it for centuries with an intrinsic character as clear to the native population as to those outside its borders, who identified Armenia almost at once as the first state to adopt Christianity". (Nina Garsoïan in Armenian People from Ancient to Modern Times, ed. R.G. Hovannisian, Palgrave Macmillan, 1997, Volume 1, p.81).
 69. ^ traditionally dated to 301 following Mikayel Chamchian (1784). 314 is the date favored by mainstream scholarship, so Nicholas Adontz (1970), p.82, following the research of Ananian, and Seibt The Christianization of Caucasus (Armenia, Georgia, Albania) (2002).
 70. ^ a b Mary Boyce. Zoroastrians: Their Religious Beliefs and Practices Psychology Press, 2001 ISBN 0415239028 p 84
 71. ^ Charl Wolhuter, Corene de Wet. International Comparative Perspectives on Religion and Education AFRICAN SUN MeDIA, ISBN 1920382372. 1 March 2014 p 31
 72. ^ Hodgson, Natasha (2010). Kostick, Conor (ed.). The Crusades and the Near East: Cultural Histories. Routledge. ISBN 978-1136902475.
 73. ^ Donald Rayfield. Edge of Empires: A History of Georgia Reaktion Books, 2013 ISBN 1780230702 p 165
 74. ^ Steven R. Ward. Immortal, Updated Edition: A Military History of Iran and Its Armed Forces Georgetown University Press, 8 January 2014 ISBN 1626160325 p 43
 75. ^ Herzig, Edmund; Kurkchiyan, Marina (10 November 2004). Armenians: Past and Present in the Making of National Identity. ISBN 9781135798376. Retrieved 30 December 2014.
 76. ^ Timothy C. Dowling Russia at War: From the Mongol Conquest to Afghanistan, Chechnya, and Beyond pp 728 ABC-CLIO, 2 December 2014 ISBN 1598849484
 77. ^ Vahan Kurkjian, "History of Armenia", Michigan, 1968, History of Armenia by Vahan Kurkjian
 78. ^ "Armenian Quarter in Jerusalem". Archived from the original on 7 March 2007. Retrieved 27 February 2007.
 79. ^ The Cambridge Ancient History. vol. 12, p. 486. London: Cambridge University Press, 2005.
 80. ^ Terzian, Shelley (2014). Wolhuter, Charl; de Wet, Corene (eds.). International Comparative Perspectives on Religion and Education. African Sun Media. p. 29. ISBN 978-1920382377.
 81. ^ Agathangelos, History of St. Gregory and the Conversion of Armenia
 82. ^ Agathangelos, History of the Armenians, Robert W. Thomson, State University of New York Press, 1974
 83. ^ "A Migrating Catholicosate". Archived from the original on 3 April 2008. Retrieved 27 February 2007.
 84. ^ "Two Catholicosates within the Armenian Church". Archived from the original on 24 May 2008. Retrieved 27 February 2007.
 85. ^ Sacred Geometry and Armenian Architecture | Armenia Travel, History, Archeology & Ecology | TourArmenia | Travel Guide to Armenia
 86. ^ Armenia, Past and Present; Elisabeth Bauer, Jacob Schmidheiny, Frederick Leist, 1981
 87. ^ "Sport in Armenia". Retrieved 27 February 2007.
 88. ^ Hakobyan, Hravard H. (1990). The Medieval Art of Artsakh. Yerevan, Armenian SSR: Parberakan. p. 84. ISBN 978-5-8079-0195-8.
 89. ^ a b c Hakobyan. Medieval Art of Artsakh, p. 84.
 90. ^ (in Armenian) Kirakos Gandzaketsi. Պատմություն Հայոց (History of Armenia). Yerevan, Armenian SSR: Armenian Academy of Sciences, 1961, p. 216, as cited in Hakobyan. Medieval Art of Artsakh, p. 84, note 18.
 91. ^ Ulubabyan, Bagrat A. (1975). Խաչենի իշխանությունը, X-XVI դարերում (The Principality of Khachen, From the 10th to 16th Centuries) (in Armenian). Yerevan, Armenian SSR: Armenian Academy of Sciences. p. 267.

General

Further reading

UCLA conference series proceedings

The UCLA conference series titled "Historic Armenian Cities and Provinces" is organized by the Holder of the Armenian Educational Foundation Chair in Modern Armenian History. The conference proceedings are edited by Richard G. Hovannisian. Published in Costa Mesa, CA, by Mazda Publishers, they are:

 1. Armenian Van/Vaspurakan (2000) OCLC 44774992
 2. Armenian Baghesh/Bitlis and Taron/Mush (2001) OCLC 48223061
 3. Armenian Tsopk/Kharpert (2002) OCLC 50478560
 4. Armenian Karin/Erzerum (2003) OCLC 52540130
 5. Armenian Sebastia/Sivas and Lesser Armenia (2004) OCLC 56414051
 6. Armenian Tigranakert/Diarbekir and Edessa/Urfa (2006) OCLC 67361643
 7. Armenian Cilicia (2008) OCLC 185095701
 8. Armenian Pontus: the Trebizond-Black Sea communities (2009) OCLC 272307784