ارمنی‌های سوریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ارمنی‌های سوریه
Hrant maloyan 2.jpg
Jean Carzou 1995.png
Aram karamanoukian.jpg
Peykerê Aramê Tîgran ê Farqînê 2012.JPG
Levon ter-petrosian.jpg
Paul Baghdadlian.jpg
Vartan Oskanian.jpg
Garo Kahkejian.jpg
Avraam Russo cropped.jpg
کل جمعیت
۳۵٬۰۰۰[۱]
مناطق با جمعیت چشمگیر
حلب، قامشلی، دمشق، لاذقیه
کسب و یعقوبیه (دو شهر با اکثریت ارمنی)
زبان‌ها
زبان ارمنی، زبان عربی
دین
کلیسای حواری ارمنی، کلیسای کاتولیک ارمنی، کلیسای انجیلی ارمنی
قومیت‌های وابسته
ارمنیان، همشین‌ها، ارمنی چرکس

ارمنی‌های سوریه (ارمنی: Հայերը Սիրիայում) شهروندان سوری با اصلیت کاملاً یا نیمه ارمنی هستند. سوریه و فضای اطراف آن اغلب به عنوان پناهگاهی برای ارمنیانی که از جنگ‌ها و آزار و اذیت‌ها نظیر نسل‌کشی ارامنه فرار کرده‌اند استفاده شده‌است.

بر طبق آمار نهادهای جماعت ارمنیان پراکنده تخمین زده می‌شود که در سوریه ۱۵۰۰۰۰ ارمنی وجود دارد که اکثرشان در آلپو زندگی می‌کنند اما در حقیقت، جمعیت ارمنی در سوریه در طی سال‌های پایانی قرن بیستم کاهش یافته و روی هم امروزه به ۱۰۰۰۰۰ نفر رسیده‌است. شهرستان کسب همچنان در سوریه، دارای اکثریت ارمنی است.

تاریخ[ویرایش]

ارمنستان تحت فرمان تیگران بزرگ، سوریه را تحت سلطه خود درآورده و آنتیوک (انطاکیه) را به عنوان یکی از چهار پایتخت امپراتوری ارمنی برگزید. در طی روزگار باستان حضور ارمنیان در شمال سوریه تا حدی وجود داشت اما این حضور، چندان قابل توجه نبود.

یکی از محله‌های قدیمی ارمنیان در شهر جدیده اوایل قرن هفدهم

در سال ۳۰۱ میلادی، مسیحیت به پاس خدمات گریگور روشنگر، مذهب رسمی ارمنستان گشت. از این زمان به بعد تجار و مسافرین ارمنی مرتباً به آنتیوک که یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تعلیم و تربیت مسیحی بود و دارای روابط نزدیکی حتی با مسیحیان رها و نصیبین که همه آن‌ها در سوریه بزرگتر بودند و مسیحیت در زمان رسولان در آن‌ها رشد کرد رفت آمد می‌کردند.

وقتی ترکان سلجوقی، ارمنستان را از حکام قبلی بیزانسی آن فتح کردند موجی از ارمنیان به منظور یافتن مکان ثابت و پایداری برای زندگی، وطن خود را ترک کردند. اکثر ارمنیان در پادشاهی ارمنی کیلیکیه اقامت گزیدند ولی برخی هم سوریه شمالی را برگزیدند و شهرها و محله‌هایی نظیر آنتیوک، حلب، آینتاب (غازی عینتاب) و غیره را به وجود آوردند. در طی جنگ‌های صلیبی، پادشاهی ارمنی کیلیکیه بیشتر طرف مهاجمین اروپایی را گرفت تا حکام عمدتاً ترک سوریه. پیش از محاصرهٔ آنتیوک، اکثر به زور از آنتیوک به دست «یاقی-سیان»[پانویس ۱] حاکم ترک آن شهر اخراج شدند.

جمعیت ارمنی سوریه و نواحی اطراف آن عمدتاً بعد از تسخیر این کشور توسط مغول‌ها، تاتارها و بر اثر کشتارها توسط این حکومت‌ها کاهش یافت. در طی حکومت امپراتوری عثمانی، محله بسیار کوچکی از ارمنی‌ها در شمال سوریه به علت نزاع‌های پیشین وجود داشت. در اورفا (شانلی‌اورفه) شهری که اغلب در سوریه بزرگتر در نظر گرفته می‌شود جامعه بزرگی ایجاد شد.

ارمنی‌های سوریه در سده بیستم و زمان حال[ویرایش]

با وجود اینکه ارمنیان در سوریه دارای تاریخی طولانی هستند اما اکثرشان بعد از نسل‌کشی ارمنیان به آنجا آمدند. از حیطه‌های اصلی کشتار ارامنه در صحرای دیرالزور بود. اعراب محلی در پناه دادن ارامنه‌ای که مورد جفا قرار گرفته بودند، تردید داشتند. در طی اوج‌گیری ناسیونالیسم عرب، هزاران نفر از ارمنیان، این کشور را به مقصد آمریکا، کانادا و استرالیا ترک نمودند.

دانش آموزان ارمنی در شهر حلب در یک کلاس درس شلوغ، تنگ (نجات یافته از نسل‌کشی)

اکثر ارمنی‌ها در حلب که جامعه کوچکتری در درون شهر دمشق است زندگی می‌کنند. ارمنی‌ها حتی محله خود را به نام «حی الارمن»[پانویس ۲] یعنی محله ارمنی‌ها دارا هستند. ارمنیان همچنین در استان لاذقیه و در کسب در شمال غربی که شهرستانی عمدتاً ارمنی است و همچنین در حسکه و قامشلی زندگی می‌کنند.

دیرالزور و نسل‌کشی ارمنیان[ویرایش]

در ۱۹۱۵ منطقه دیرالزور که عمدتاً صحراست مقصد نهایی ارمنی‌ها در طی نسل‌کشی ارمنیان و قتلگاه آنان شد. مجموعه یادبودی به یاد این فاجعه در شهر افتتاح شده‌است که از سوی «سارکیس بالمانوکیان»[پانویس ۳] طراحی و رسماً در ۱۹۹۰ با حضور جاثلیق آستان قدس کیلیکیه افتتاح شد. این مجموعه استخوان‌ها و بقایای مربوط به قربانیان در دیرالزور را نیز شامل می‌شود و مقصدی زیارتی برای ارمنی‌هایی است که از مردگان خود دارای خاطره هستند.

بنای یادبود نسل‌کشی ارامنه در دیرالزور

سازمان‌ها[ویرایش]

اکثر سازمان‌های ارمنی در شهر حلب تأسیس شده‌اند. این سازمان‌ها به شکل فرهنگی، ورزشی، انجمن‌های خیریه یا نوجوان فعالیت می‌کنند و هدف همگی کمک از طریق ارائه فعالیت‌هایشان به جامعه ارمنی سوریه است.

انجمن‌های ورزشی تأسیس شده در حلب:

انجمن‌های دانش آموزی تحت حمایت حوزه اسقفی ملی تأسیس شده در حلب:

 • اتحادیه فارغ التحصیلان کالج کارن یپه ۱۹۴۷[پانویس ۱۶]
 • اتحادیه دانش آموزان ارمنی دانشگاه آلپو ۱۹۶۸[پانویس ۱۷]
 • اتحادیه فارغ التحصیلان موسسات عالی ارمنی ۱۹۸۲[پانویس ۱۸]
 • اتحادیه فارغ التحصیلان ارمنی دانشگاه‌های سوریه ۱۹۸۵[پانویس ۱۹]
 • اتحادیه دانش آموزان کریستاپور ۲۰۰۱ تحت حمایت حزب داشناک[پانویس ۲۰]

سایر سازمان‌های اجتماعی ارامنه در حلب:

 • سالن تئاتر حوزهٔ اسقفی ملی آودیس آهارونیان، که در ۱۹۵۹ افتتاح شده و در ۱۹۸۹ مورد تعمیر و تغییر نام قرار گرفت و ظرفیت ۴۵۰ صندلی را دارد.[پانویس ۲۱]
 • سالن تئاتر حوزهٔ اسقفی ملی زاواریان، که در ۱۹۶۵ افتتاح و در سال ۲۰۰۲ تعمیر اساسی شد. این سالن به میزان ۳۵۰ صندلی ظرفیت دارد.[پانویس ۲۲]
 • سالن تئاتر گورک نازاریان وابسته به اتحادیه کل نیکوکاران ارمنی، که در اواسط سال ۱۹۹۰ مورد تعمیر اساسی و تغییر نام قرار گرفت و دارای ظرفیت ۵۵۰ صندلی است.[پانویس ۲۳]
 • سالن تئاتر زهراب گابریلیان انجمن فرهنگی گرتاسیراتز، که در سال ۱۹۷۳ افتتاح شده و در ۱۹۹۹ مورد تعمیر اساسی و تغییر نام قرار گرفته و دارای ظرفیت ۶۰۰ صندلی است.[پانویس ۲۴]
 • سالن تئاتر گورک یسایان حوزه اسقفی ملی، که در سال ۲۰۰۵ تأسیس شده و دارای ظرفیت ۷۰۰ صندلی است.[پانویس ۲۵]
 • مهمانسرای آرام مانوگیان حوزه اسقفی ملی، که در سال ۱۹۸۹ افتتاح شده و یک مرکز چند منظوره است.[پانویس ۲۶]
 • آرامگاه ملی، آرامگاه ارامنهٔ حلب در سال ۱۹۲۷ از سوی دولت به ارمنی‌ها اهدا شده‌است. در سال ۱۹۴۶ جزء اموال حوزه اسقفی قرار گرفت. در مرکز این آرامگاه از سال ۱۹۷۰ چاپل سورپ هریپسیمه[پانویس ۲۷] برپا شده‌است.[پانویس ۲۸]

مذهب[ویرایش]

وقتی که مسیحیت در سال ۳۰۱ میلادی مذهب رسمی دولت و مردم ارمنستان شد حلب به مرکز مهمی برای زوار ارمنی بر سر راه بیت‌المقدس تبدیل گشت ولی هنوز یک جامعه قابل ملاحظه سازمان یافته‌ای در این شهر ایجاد نکرده بودند. حضور ارمنیان در شهر حلب هنگامی توسعه یافت که در طی پادشاهی ارمنی کیلیکیه در سده دوازدهم میلادی تعداد قابل توجهی از خانواده‌ها و تجار ارمنی در این شهر، ساکن شده و به ایجاد تجارت، اقامت گاه‌ها، مدارس، کلیساها و حوزه اسقفی خود پرداختند. نام کلیسای ارمنی «چهل شهید» در حلب برای اولین بار در سال ۱۴۷۶ میلادی ذکر شده‌است. در سال ۱۶۲۴ میلادی در نتیجه رشد فزاینده جمعیت ارمنی ساکن و زوار ارمنی، حوزه اسقفی شروع به ساخت محله‌ای نزدیک کلیسا نمود که نام اصلیش تا به امروز «هوکِدون»[پانویس ۲۹] (خانه روحانی) است. این محل به عنوان اقامتگاهی برای زوار ارمنی بر سر راه بیت‌المقدس عمل می‌نمود.

آموزش و پرورش[ویرایش]

در میان جامعه ارمنی در سوریه، آموزش و پرورش ارمنی در حفظ زبان و ملی‌گرایی ارمنی بسیار حائز اهمیت است. حلب به عنوان کانون اصلی ازدحام ارمنیان در سوریه، مرکز مدارس با سابقه و موسسات فرهنگی ارمنی است. دانش آموزان ارمنی که از مدارس ارمنی فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند بعد از گذراندن امتحان رسمی یا امتحان لیسانس دبیرستان فوراً وارد نظام دانشگاهی سوریه شوند. در شهر شمالی حلب حدود نه مدرسه ارمنی فعال است که چهار تا از آن‌ها دبیرستان می‌باشند.

مدرسه گرتاسیراتس (دانش دوستان)
دبیرستان ارمنی کیلیکیه
 • دبیرستان ارمنی کارن یپه (اولین دبیرستان ارمنی در حلب که در سال ۱۹۴۷ در قطعه زمینی در محله ارمنی‌نشین و با وصیت خانم انساندوست دانمارکی کارن یپه ساخته شد)[پانویس ۳۰]
 • دبیرستان مرکزی ارمنی لازار نجاریان و گالوست گولبنگیان (در ۱۹۵۴ تحت نام مدرسه مرکزی لازار نجاریان و با مساعی اتحادیه کل نیکوکاران ارمنی تأسیس شده و در سال ۱۹۵۹ تبدیل به دبیرستان شده و نام آن به دبیرستان مرکزی لازار نجاریان و گالوست گولبنگیان تغییر یافت)[پانویس ۳۱]
 • دبیرستان ارمنی کیلیکیه (یک دبیرستان دوازده کلاسه است که در سال ۱۹۲۱ تأسیس شد و سه بخش دارد کودکستان، ابتدایی و دبیرستان و هر کدام از آن‌ها ساختمان جداگانهٔ خود را دارد)[پانویس ۳۲]
 • مدرسه گرتاسیراتس (دانش دوستان) (در سال ۱۹۲۴ تحت عنوان مدرسهٔ گرتاسیراتس آینتاب و با تلاش‌های انجمن گرتاسیراتس آینتاب تأسیس شد)[پانویس ۳۳]
 • مدرسه ابتدایی هایگازیان[پانویس ۳۴]
 • مدرسه ابتدایی مسروبیان[پانویس ۳۵]
 • مدرسه ابتدایی زاواریان[پانویس ۳۶]
 • مدرسه ابتدایی ساهاگیان[پانویس ۳۷]
 • مدرسه ابتدایی گولبنگیان[پانویس ۳۸]

رسانه‌های گروهی[ویرایش]

سوریه دارای سابقه‌ای ثروتمند در زمینه رسانه‌ها و تألیفات ارمنی است. بسیاری از روزنامه‌های مشهور ارمنی اکنون دیگر نیستند. از این میان می‌توان به روزنامه‌های «دزاین»[پانویس ۳۹] به معنی صدای ارمنی (۱۹۱۹ – ۱۹۱۸) روزنامه‌ای که هر دو روز منتشر می‌شد به نام «داراگیر»(۱۹۱۹ – ۱۹۱۸)[پانویس ۴۰] و روزنامه «یپراد»[پانویس ۴۱] را می‌توان نام برد.

حوزه اسقفی حلب هم در این زمینه دارای تألیفات و انتشاراتی بوده‌است که این نمونه‌ها را می‌توان نام برد «سوریاکان سورانداک» (۱۹۱۹–۱۹۲۲)[پانویس ۴۲] «سوریاکان مامول»[پانویس ۴۳] «یپراد»[پانویس ۴۴] «سوریه»[پانویس ۴۵] و «آرِوِلک»[پانویس ۴۶] که این آخری دارای سالنامه هم بوده و از سال ۱۹۵۶ ضمیمه جوانان آن به نام «واهاکن»[پانویس ۴۷] و از سال ۱۹۵۷ ضمیمه ورزشی آن به نام «آرولک مارزاشخاره»[پانویس ۴۸] منتشر شده‌است.

از ماهنامه‌ها هم می‌توان از «ماهنامه نائیری»[پانویس ۴۹] که از سوی «آندرانیک زاروکیان»[پانویس ۵۰] منتشر می‌شد و ماهنامه «جوانان بوراستان»[پانویس ۵۱] نام برد.

سالنامه‌ها هم شامل «سوریاهای دارتسویتس»(۱۹۲۴–۱۹۲۶)[پانویس ۵۲]«داتِو»(۱۹۲۵–۱۹۳۰)[پانویس ۵۳]«سوریاکان آلبو» (۱۹۲۷–۱۹۲۹)[پانویس ۵۴] دارون (۱۹۴۹)[پانویس ۵۵]«های دارِگیرک» (۱۹۵۶)[پانویس ۵۶] و «گقارت» (۱۹۷۵)[پانویس ۵۷] می‌باشند.

انتشارات کنونی شامل «اوشاکان»[پانویس ۵۸] که از سال ۱۹۷۸ میلادی شروع به انتشار کرده و از سال ۱۹۹۱ میلادی به نام «گاندزاسار»[پانویس ۵۹] تغییر نام یافت و در حال حاضر به صورت هفتگی انتشار یافته و ارگان رسمی حوزه اسقفی سیلیسیه است. ناشرین سوری سهم عمده‌ای در ادبیات و تحقیقات آکادمیک ارمنی به زبان عربی داشته‌اند.

روابط بین سوریه و ارمنستان[ویرایش]

از سال ۱۹۹۲ میلادی سفارت ارمنستان در دمشق بعد از استقلال ارمنستان به نحو فعالی گشوده شد. دیدار رسمی لوون تر-پتروسیان، رئیس‌جمهور وقت ارمنستان در ۱۹۹۲ میلادی از سوریه اولین ملاقات رسمی بین‌المللی یک رئیس‌جمهور ارمنی بعد از استقلال ارمنستان بوده‌است. از آن زمان به بعد روابط بین دو کشور به ویژه بعد از ایجاد یک کمیته اقتصادی مشترک بین دو دولت و تأسیس اتاق همکاری بازرگانی بین حلب و ارمنستان از سال ۲۰۰۶ میلادی رو به گسترش بوده‌است. ارمنستان همچنین در حلب از سال ۱۹۹۳ میلادی دارای کنسولگری عمومی بوده‌است سوریه نیز سفارت خود را در ایروان ۱۹۹۷ میلادی گشود که در خیابان باقرامیان در فاصله چند متری از کاخ ریاست جمهوری واقع است. اولین رئیس‌جمهور جمهوری جدید ارمنستان یعنی لوون تر-پتروسیان در حلب متولد شده‌است.

ارمنی‌های مشهور سوریه[ویرایش]

وارطان اوسکانیان (وزیر امور خارجه ارمنستان بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸)
پل باغدادلیان (خواننده معروف ارمنی در سراسر جهان)
گارو کاهکجیان (فرمانده نظامی ارمنستان در جنگ قره باغ)

نگارخانه[ویرایش]

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

توضیحات[ویرایش]

 1. Yaghi-Siyan
 2. Hayy al Arman
 3. Sarkis Balmanoukian
 4. Gertasirats Cultural Association
 5. Kermanig-Vasbouragan Cultural Association
 6. Hamazkayin Cultural and Educational Association
 7. Armenian Youth Association
 8. Tekeyan Armenian Cultural Association
 9. National Cultural Association
 10. The Revival of Urfa Cultural Association
 11. Nor Serount Cultural Association
 12. Cilician Cultural Association
 13. پرش به بالا ↑ Armenian Sports Union (Homenmen sports and scouting organization established in Aleppo in 1921
 14. Armenian General Athletic Union (Homentmen sports and scouting organization
 15. Ararat Sports Union
 16. Karen Jeppe College Graduates Union
 17. Aleppo Universities' Armenian Students Union
 18. Graduates Union of Higher Institutions of Armenia
 19. Syrian Universities' Armenian Graduates Union
 20. Christapor Students Union
 21. Avetis Aharonian theatre hall of the National Prelacy
 22. Zavarian theatre hall of the National Prelacy
 23. Kevork Nazarian theatre hall of AGBU
 24. Zohrab Kaprielian theatre hall of Gertasirats Cultural Association
 25. Kevork Yesayan theatre hall of the National Prelacy
 26. Aram Manougian Public House of the National Prelacy
 27. Surp Hripsime
 28. The National Cemetery
 29. Hokedun
 30. Karen Jeppe Armenian College
 31. Lazar Nadjarian-Calouste Gulbenkian Armenian Central High School
 32. Cilician Armenian High School
 33. Gertasirats High School
 34. Haygazian Elementary School
 35. Mesrobian Elementary School
 36. Zavarian Elementary School
 37. Sahagian Elementary School
 38. Gulbenkian Elementary School
 39. Hay Tsayn
 40. Darakir
 41. Yeprad
 42. Suryagan Surhantag
 43. Suryagan Mamoul
 44. Yeprad
 45. Surya
 46. Arevelk
 47. Vahakn
 48. Arevelk Marzashkharh
 49. Nairi
 50. Antranig Dzarougian
 51. Purasdan
 52. Suryahay Daretsuyts
 53. Datev
 54. Suryagan Albom
 55. Daron
 56. Hay Darekirk
 57. Keghart
 58. Oshagan
 59. Kantsasar
 60. Roger Altounyan
 61. Sarkis Assadourian
 62. Garo Kahkejian
 63. Jacobo Harrotian
 64. Samuel Der-Yeghiayan
 65. Avraam Russo
 66. Kevork Mardikian
 67. Ouroubeh

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]