رویترز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نامواره قدیمی رویترز، پیش از ادغام با تامسون کورپوریشن
رویترز
بنیانگذاران تامپسون، رویترز
محدودهٔ فعالیت خبرگزاری
مدیر عامل مایکل اونیل
مالک هولدینگ تامسون رویترز

رویترز (به انگلیسی: Reuters) یک خبرگزاری بین‌المللی بریتانیایی و زیرمجموعهٔ شرکت تامسون رویترز است. دفتر مرکزی رویترز در لندن قرار دارد و اخبار سراسر دنیا را پوشش می‌دهد. این شرکت در سال ۱۸۵۱ زمانی که پاول یولیوس رویتر[۱] شروع به ارسال خبرهای بازار سهام بین لندن و پاریس کرد بنیان نهاده شد.

رویترز در ۱۷ آوریل ۲۰۰۸ با شرکت کانادایی تامسون کورپوریشن ادغام شد و شرکت تامسون رویترز (Thomson Reuters) بنیان نهاده شد.[۲] رویترز به ۲۰ زبان در ۹۴ کشور فعالیت می‌کند و بیش از ۲۵۰۰ خبرنگار دارد. این خبرگزاری تا پیش از ترکیب تامسون رویترز ۲ دفتر منطقه‌ای در نیویورک و سنگاپور داشت. ارزش این شرکت در سال ۲۰۱۰، ۱۳٫۱ میلیارد دلار برآورد گردیده‌است. بنیاد رویترز از ۳ بخش حقوقی، خدمات کمک رسانی و خدمات رسانه‌ای تشکیل گردیده‌است. که در بخش رسانه‌ای به آمورش خبرنگاری عمومی می‌پردازد.[نیازمند منبع]

مالکیت و اداره[ویرایش]

درحال حاضر به عنوان یک شرکت زیر مجموعه‌ای از شرکت هولدینگ تامسون رویترز است. تامسون رویترز یک شرکت سهامی عام است. مدیر عامل شرکت تامسون رویترز، تام گلوکر است که مدیر عامل سابق رویترز بوده و هیئت مدیره تامسون رویترز متشکل از ۱۴ نفر است. مدیران اجرایی آن با مدیر عامل ۵ نفر هستند
 • یک شرکت با عنوان شرکت سهامی بنیانگذارن نیز وحود دارد که وظیفهٔ آن جلوگیری از در اختیار گرفتن بیش از ۱۵ درصد سهام توسط یک فرد یا گروه می‌باشد و برای اینکار دارای رای طلایی است.[نیازمند منبع] اعضای این شرکت نباید از ۱۴ نفر کمتر و از ۱۸ نفر بیشتر باشد و حداقل ۲بار در سال جلسه خواهند داشت.

تعطیلی دفتر رویترز در ایران[ویرایش]

اواسط فروردین سال ۱۳۹۱، دولت ایران مجوز مطبوعاتی دفتر رویترز را در تهران به حال تعلیق درآورد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که رویترز گزارشی تصویری با عنوان "هزاران زن نینجا به عنوان آدمکش در ایران آموزش می‌بینند" از رزمی‌کاران زن ایرانی منتشر کرد که البته پس از اعتراض‌های ایران و بانوان رزمی‌کار مورد اشاره خبرگزاری رویترز عنوان گزارش خود را به "سه هزار زن نینجا در ایران آموزش می‌بینند." تغییر داد که نتیجه بخش نبود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران طی تماسی با دفتر رویترز از ۱۱ نفر از کارکنان دفتر رویترز در تهران خواست کارت‌های مطبوعاتی خودشان را تحویل دهند. [۳]

فعالیت مجدد دفتر خبرگزاری "رویترز" در تهران[ویرایش]

معاون وزیر ارشاد اعلام کرد که مجوز خبرگزاری رویترز در تهران از حالت تعلیق خارج و این خبرگزاری می‌تواند فعالیت خود را مجدداً آغاز کند. مجوز این خبرگزاری پس از انتشار گزارشی درباره زنان رزمی‌کار ایران به حالت تعلیق درآمد. [۴]

دیدگاه‎ها[ویرایش]

محمدجواد ظریف در ۳ تیر ۱۳۹۷ گفت:

جمله رویترز روزانه ۵۰ خبر دروغ درباره اقتصاد ایران منتشر می‌کند. این خط اخبار منفی علیه ایران، با هزینه سرسام‌آور یکی از کشور‌های همسایه ما دنبال می‌شود.[۵][۶][۷][۸][۹] بنا به نظر بسیاری، منظور او از این کشور همسایه، پادشاهی عربستان بوده است.

محصولات رویترز[ویرایش]

رویترز در وبگاه رسمی خود، فهرست الفبایی ای از محصولات رویترز را ارائه کرده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. Paul Julius Reuter
  2. Thomson Completes Acquisition of Reuters
  3. «رویترز جاسوس ایرانی استخدام می‌کند». پایگاه خبری افکارنیوز. 
  4. فعالیت مجدد دفتر خبرگزاری "رویترز" در تهران
  5. «روزنامه جوان: ظریف: رویترز روزی ۵۰ دروغ علیه اقتصاد ایران می‌سازد». www.pishkhaan.net. بازبینی‌شده در 2018-09-08. 
  6. سیما, IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و. «دروغ‌های رویترز ضد اقتصاد ایران». IRIB NEWS AGENCY | خبرگزاری صدا و سیما. بازبینی‌شده در 2018-09-08. 
  7. SNN.IR, خبرگزاری دانشجو |. «خبر عجیب و غریب رویترز و پاسخ به موقع وزیر امور خارجه/ ظریف: به هیچ وجه مباحث داخلی کشور را در مذاکرات مطرح نکرده‌ایم». خبرگزاری دانشجو | SNN.IR. بازبینی‌شده در 2018-09-08. 
  8. YJC, خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان |. «رویترز روزی 50 دروغ ضد اقتصاد ایران منتشر می کند + فیلم». خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان | YJC. بازبینی‌شده در 2018-09-08. 
  9. «رویترز روزی 50 خبر دروغ علیه ایران منتشر می‌کند»(fa)‎. به کوشش روزنامه دنیای اقتصاد. بازبینی‌شده در 2018-09-08. 

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]