فهرست آمار و رکوردهای باشگاه فوتبال استقلال تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

استقلال تهران، یک باشگاه فوتبال است که در تهران قرار دارد. این باشگاه در سال ۱۳۲۴ با نام دوچرخه‌سواران بنیان نهاده شد و در حال حاضر در میان باشگاه‌های سطح اول فوتبال ایران کهن‌ترین باشگاه محسوب می‌شود.[۱] استقلال نخستین باشگاه ایرانی است که در مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا به جام قهرمانی دست یافته است و با دو قهرمانی و دو نایب قهرمانی، پرافتخارترین تیم ایران در آسیا است. استقلال از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال به عنوان سومین باشگاه برتر قرن بیستم میلادی در قارهٔ آسیا و بالاترین باشگاه ایرانی در این رده‌بندی شناخته شده‌اند.[۲] استقلال با کسب ۳۵ جام شامل ۸ قهرمانی لیگ، ۶ جام حذفی، ۲ جام باشگاه‌های آسیا، ۱۵ جام باشگاه های تهران و ۴ جام حذفی تهران، پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران[۳]، پرافتخارترین تیم ایرانی در آسیا و سومین تیم پرافتخار در قاره آسیا محسوب می‌شود.[۴]

استقلال اکنون در لیگ برتر فوتبال ایران (جام خلیج فارس) بازی می‌کند و با سه مقام قهرمانی و سه نایب قهرمانی، دومین تیم موفق دوره‌های لیگ برتر بوده است. این باشگاه در مجموع امتیازات تیم‌ها در تاریخ لیگ برتر، در رتبهٔ نخست قرار دارد و در مجموع تمام دوره‌های لیگ برتر ایران صاحب بیشترین گل زده و بیشترین برد می‌باشد.[۵]

افتخارات[ویرایش]

در سال ۱۳۲۶ تیم دوچرخه‌سواران موفق به فتح جام حذفی تهران شد تا نخستین عنوان رسمی خود را کسب کند. سال بعد نیز این تیم برای نخستین بارقهرمان جام باشگاه‌های تهران شد. از آن زمان تا کنون تیم استقلال جام‌های حذفی و باشگاهی تهران را به ترتیب ۴ بار و ۱۵ بار دیگر فتح کرده تا در هر دو جام رکورددار قهرمانی باشد.
در سال ۱۳۴۹ تیم فوتبال تاج (استقلال) قهرمان نخستین لیگ سراسری فوتبال ایران شد که با نام لیگ منطقه‌ای برگزار گردید. از آن تاریخ تا کنون، بالاترین سطح لیگ سراسری فوتبال در ایران به ترتیب با نام‌های لیگ منطقه‌ای، لیگ تخت جمشید، لیگ قدس، لیگ آزادگان و لیگ برتر (جام خلیج فارس) برگزار گردیده است. استقلال تنها باشگاهی است که در تمامی این لیگ‌ها به جام قهرمانی دست یافته است.[۶][۷]
در جام حذفی فوتبال ایران، استقلال با ۱۰ راه‌یابی به دیدار پایانی و ۶ قهرمانی، پیشتاز باشگاه‌های ایران است.[۸][۹]
در آسیا، استقلال نخستین باشگاه ایرانی است که به جام قهرمانی باشگاه‌های این قاره دست یافته است. استقلال با دو قهرمانی، دو نایب قهرمانی و دو عنوان سومی، موفق‌ترین نمایندهٔ فوتبال ایران در تاریخ مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا تا کنون است.[۱۰]

قهرمانی‌های باشگاه استقلال
جام بارها فصل/سال
لیگ سراسری ایران ۸

۱۳۴۹، ۱۳۵۳، ۱۳۶۸، ۱۳۷۶، ۸۰–۱۳۷۹، ۸۵–۱۳۸۴، ۸۸–۱۳۸۷، ۹۲–۱۳۹۱

جام حذفی ایران ۶

۵۷–۱۳۵۶، ۷۵–۱۳۷۴، ۷۹–۱۳۷۸، ۸۱–۱۳۸۰، ۸۷–۱۳۸۶، ۹۱–۱۳۹۰

جام باشگاه‌های تهران ۱۵

۱۳۲۸، ۱۳۳۱، ۱۳۳۵، ۱۳۳۶، ۱۳۳۸، ۱۳۴۰، ۱۳۴۱، ۱۳۴۷، ۱۳۴۸، ۱۳۵۰، ۱۳۵۱ ۱۳۶۲، ۱۳۶۴، ۱۳۷۰ ،۱۳۷۳

جام حذفی باشگاه‌های تهران ۴

۱۳۲۶، ۱۳۳۰، ۱۳۳۷، ۱۳۳۸

جام باشگاه‌های آسیا ۲

۱۳۴۹، ۷۰–۱۳۶۹

مجموع کل ۳۵

از دیگر افتخارات استقلا تهران قهرمانی دسته سوم باشگاه های کشور میباشد

آمار باشگاه در لیگ سراسری ایران[ویرایش]

فصل‌های بالاترین سطح لیگ فوتبال ایران[ویرایش]

باشگاه استقلال از ابتدای برگزاری فوتبال باشگاهی سراسری در ایران در سال ۱۳۴۹ تا به حال در تمامی فصل‌های لیگ ایران به جز یک فصل حاضر بوده و از این لحاظ در کنار تیم پرسپولیس به طور مشترک رکورد دار است. در جدول زیر عملکرد کلی استقلال در تمامی فصل‌های بالاترین سطح لیگ فوتبال ایران آورده شده. شایان ذکر است که تا پایان فصل ۱۳۷۲-۷۳ هر برد در فوتبال ۲ امتیاز داشته و از فصل ۱۳۷۳-۷۴ برای هر برد ۳ امتیاز منظور شده اما در این جدول برای همسان سازی امتیازها برای هر برد در فصول ۱۳۴۹ تا ۱۳۷۲ به جای ۲ امتیاز ۳ امتیاز منظور شده است. اعداد برجسته شده نشان‌گر رکورد آن فصل هستند که برای برد و گل زده نشان‌گر بیشترین و برای باخت و گل خورده نشان‌گر کمترین می‌باشند.

# فصل جام بازی برد مساوی باخت گ.ز گ.خ ت.گ امتیاز رتبه
۱ ۱۳۴۸-۴۹ جام منطقه‌ای۱ ۸ ۶ ۲ ۰ ۱۸ ۴ ۱۲+ ۲۰ اول
۲ ۱۳۴۹-۵۰ جام منطقه‌ای ۱۴ ۹ ۰ ۵ ۳۸ ۶ ۳۲+ ۲۷ سوم
۳ ۱۳۵۱-۵۲ جام تخت‌جمشید ۲۲ ۱۴ ۶ ۲ ۴۴ ۱۵ ۲۹+ ۴۸ دوم
۴ ۱۳۵۲-۵۳ جام تخت‌جمشید ۲۲ ۱۵ ۳ ۴ ۳۰ ۱۴ ۱۶+ ۴۸ اول
۵ ۱۳۵۳-۵۴ جام تخت‌جمشید ۳۰ ۱۲ ۱۲ ۶ ۳۳ ۲۱ ۱۲+ ۴۸ چهارم
۶ ۱۳۵۴-۵۵ جام تخت‌جمشید ۳۰ ۱۱ ۱۳ ۶ ۲۸ ۱۹ ۹+ ۴۶ چهارم
۷ ۱۳۵۵-۵۶ جام تخت‌جمشید ۳۰ ۱۴ ۷ ۹ ۳۲ ۲۲ ۱۰+ ۴۹ چهارم
۸ ۱۳۶۸-۶۹ لیگ قدس ۲۳ ۱۷ ۴ ۲ ۵۸ ۱۱ ۴۷+ ۵۵ اول
۹ ۱۳۷۰-۷۱ جام آزادگان ۲۲ ۱۲ ۸ ۲ ۳۰ ۱۵ ۱۵+ ۴۴ دوم
۱۰ ۱۳۷۱-۷۲ جام آزادگان ۱۴ ۴ ۸ ۲ ۱۰ ۸ ۲+ ۲۰ پنجم۲
۱۱ ۱۳۷۳-۷۴ جام آزادگان ۲۵ ۱۱ ۸ ۶ ۳۴ ۱۶ ۱۸+ ۴۱ دوم
۱۲ ۱۳۷۴-۷۵ جام آزادگان ۳۰ ۱۴ ۹ ۷ ۴۱ ۲۶ ۱۵+ ۵۱ سوم
۱۳ ۱۳۷۵-۷۶ جام آزادگان ۳۰ ۱۱ ۸ ۱۱ ۴۱ ۳۹ ۲+ ۴۱ ششم
۱۴ ۱۳۷۶-۷۷ جام آزادگان ۲۸ ۱۶ ۱۰ ۲ ۴۶ ۲۱ ۲۵+ ۵۸ اول
۱۵ ۱۳۷۷-۷۸ جام آزادگان ۳۰ ۱۴ ۱۱ ۵ ۵۰ ۲۸ ۲۲+ ۵۳ دوم
۱۶ ۱۳۷۸-۷۹ جام آزادگان ۲۶ ۱۲ ۱۱ ۳ ۳۲ ۱۶ ۱۶+ ۴۷ دوم
۱۷ ۱۳۷۹-۸۰ جام آزادگان ۲۲ ۱۵ ۵ ۲ ۵۲ ۲۱ ۳۱+ ۵۰ اول
۱۸ ۱۳۸۰-۸۱ لیگ برتر ۲۶ ۱۳ ۹ ۴ ۳۸ ۲۱ ۱۷+ ۴۸ دوم
۱۹ ۱۳۸۱-۸۲ لیگ برتر ۲۶ ۸ ۸ ۱۰ ۳۲ ۳۰ ۲+ ۳۲ نهم
۲۰ ۱۳۸۲-۸۳ لیگ برتر ۲۶ ۱۴ ۹ ۳ ۴۶ ۳۱ ۱۵+ ۵۱ دوم
۲۱ ۱۳۸۳-۸۴ لیگ برتر ۳۰ ۱۶ ۱۰ ۴ ۵۱ ۳۵ ۱۶+ ۵۸ سوم
۲۲ ۱۳۸۴-۸۵ لیگ برتر ۳۰ ۱۶ ۱۱ ۳ ۴۴ ۱۷ ۲۷+ ۵۹ اول
۲۳ ۱۳۸۵-۸۶ لیگ برتر ۳۰ ۱۴ ۱۰ ۶ ۳۹ ۳۰ ۹+ ۵۲ چهارم
۲۴ ۱۳۸۶-۸۷ لیگ برتر ۳۴ ۱۱ ۱۰ ۱۳ ۴۴ ۴۴ ۰ ۴۳ سیزدهم
۲۵ ۱۳۸۷-۸۸ لیگ برتر ۳۴ ۱۹ ۹ ۶ ۷۰ ۳۴ ۳۶+ ۶۶ اول
۲۶ ۱۳۸۸-۸۹ لیگ برتر ۳۴ ۱۶ ۱۱ ۷ ۴۹ ۳۲ ۱۷+ ۵۹ سوم
۲۷ ۱۳۸۹-۹۰ لیگ برتر ۳۴ ۱۸ ۱۱ ۵ ۵۵ ۳۴ ۲۱+ ۶۵ دوم
۲۸ ۱۳۹۰-۹۱ لیگ برتر ۳۴ ۱۹ ۹ ۶ ۵۸ ۳۴ ۲۴+ ۶۶ سوم
۲۹ ۱۳۹۱-۹۲ لیگ برتر ۳۴ ۱۹ ۱۰ ۵ ۴۲ ۱۸ ۲۴+ ۶۷ اول
۳۰ ۱۳۹۲-۹۳ لیگ برتر ۳۰ ۱۵ ۹ ۶ ۳۴ ۲۵ ۹+ ۳۵۳ پنجم
۳۱ ۱۳۹۳-۹۴ لیگ برتر ۳۰ ۱۳ ۸ ۹ ۴۰ ۳۴ ۶+ ۴۷ ششم
۳۲ ۱۳۹۴-۹۵ لیگ برتر ۳۰ ۱۳ ۱۳ ۴ ۴۳ ۲۸ ۱۵+ ۵۲ سوم
۳۳ ۱۳۹۵-۹۶ لیگ برتر ۳۰ ۱۶ ۹ ۵ ۴۵ ۲۷ ۱۸+ ۵۷ دوم
# ۸۹۸ ۴۴۷ ۲۸۱ ۱۷۰ ۱۳۴۷ ۷۷۶ ۵۷۱+ ۱۶۲۱

پانویس:
۱- مسابقات جام منطقه‌ای در سال ۱۳۴۹ در سه مرحله مقدماتی، گروهی و نهایی (نیمه‌نهایی و فینال) برگزار شد.
۲- مسابقات جام آزادگان در سال ۱۳۷۱ در دو گروه برگزار شد که تیم استقلال در گروه خود سوم و در جدول کلی و با در نظر گرفتن تیم‌های گروه دیگر پنجم شد، اما از آن‌جایی که برای مسابقات سال بعد تیم‌ها بر اساس سهمیه استانی و نه رتبه‌شان در جدول رده بندی می‌شدند تیم استقلال برای تعیین سهمیه تهران با دیگر تیم‌های تهرانی به رقابت پرداخت که در آن مسابقات موفقیتی به دست نیاورد و بدین ترتیب استقلال با قرار گرفتن در رتبه پنجم جدول و فقط به دلیل سهمیه بندی استانی از حضور در مسابقات فصل بعد جام آزادگان منع شد. شایان ذکر است که این نحوه سهمیه‌بندی نه در فصول قبلی و نه در فصول بعدی دیگر هرگز تکرار نشد.
۳- فدراسیون فوتبال به دلایل انضباطی از تیم استقلال ۱ امتیاز کم کرد.
بدین ترتیب تیم استقلال با حضور در ۳۳ فصل فوتبال ایران در مجموع با ۸۹۸ بازی، ۴۴۷ برد، ۱۳۴۷ گل زده و کسب ۱۶۲۱ امتیاز در زمینه مجموع تعداد بازی، برد، گل زده و امتیاز رکورد دار است.

لیگ برتر[ویرایش]

تا پایان لیگ شانزدهم[۱۱]

جدول کلی لیگ برتر
رتبه باشگاه تعداد فصل‌ها بازی برد مساوی باخت گ.ز گ.خ ت.گ امتیاز بهترین رتبه
۱ استقلال تهران ۱۶ ۴۹۲ ۲۴۰ ۱۵۶ ۹۶ ۷۳۰ ۴۷۴ ۲۵۶+ ۸۷۶ قهرمان
۲ سپاهان اصفهان ۱۶ ۴۹۲ ۲۲۴ ۱۵۵ ۱۱۳ ۷۱۰ ۴۸۱ ۲۲۹+ ۸۲۷ قهرمان
۳ پرسپولیس تهران ۱۶ ۴۹۲ ۲۱۹ ۱۵۹ ۱۱۴ ۶۹۳ ۵۰۵ ۱۸۸+ ۸۱۶ قهرمان
۴ ذوب‌آهن اصفهان ۱۶ ۴۹۲ ۱۹۵ ۱۶۵ ۱۳۲ ۶۰۸ ۴۹۵ ۱۱۳+ ۷۵۰ دوم
۵ فولاد خوزستان ۱۵ ۴۵۸ ۱۷۶ ۱۵۲ ۱۳۰ ۵۴۹ ۴۷۵ ۷۴+ ۶۸۰ قهرمان

آمار باشگاه در آسیا[ویرایش]

آمارها و رکوردهای دیگر[ویرایش]

نخستین‌ها[ویرایش]

 • نخستین باشگاه فوتبال ایرانی در خارج از ایران: تیم تاج در مرداد و شهریور سال ۱۳۲۹ به کشور افغانستان سفر و در جام استقلال افغانستان شرکت کرد تا بدین ترتیب برای نخستین بار یک تیم باشگاهی ایرانی در خارج از مرزهای ایران در مسابقات بین‌المللی شرکت کند.
 • نخستین قهرمان ایرانی یک جام بین‌المللی: تیم تاج در سال ۱۳۴۸ در جام میلز در کشور هند شرکت کرد و موفق به کسب عنوان قهرمانی شد تا برای نخستین بار یک تیم باشگاهی ایرانی موفق به کسب عنوان قهرمانی در یک جام بین‌المللی شود.
 • نخستین باشگاه فوتبال ایرانی با نشریه اختصاصی: باشگاه تاج در فروردین ۱۳۲۸ دست به انتشار نشریه اختصاصی خود زد که در این زمینه در میان باشگاه‌های ایرانی پیشگام است.
 • سومین باشگاه برتر آسیا در قرن بیستم:در رده‌بندی اعلام شده از سوی فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال، در میان ‍۱۰۰ باشگاه برتر آسیایی در قرن بیستم باشگاه استقلال پس از تیم های الهلال عربستان و یوکوهاما مارینوس ژاپن به عنوان سومین تیم برگزیده شد.
 • بالاترین جایگاه یک تیم ایرانی در رده‌بندی جهانی: با اعلام فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳ باشگاه استقلال در رده بندى برترين ترین باشگاه‌های جهان در جایگاه سوم آسیا و ۵۵ جهان قرار گرفت که این رتبه بالاترین جایگاه یک تیم ایرانی در این رده‌بندی محسوب می شود.
 • پرسابقه‌ترین باشگاه ایران در جام باشگاه های آسیا: باشگاه استقلال با ۱۴ دوره حضور در جام باشگاه‌های آسیا در این زمینه در میان تیم‌های ایرانی رکورد دار است.
 • قهرمانی در شش دهه مسابقات سراسری در ایران: از سال ۱۳۴۹ که نخستین دوره مسابقات سراسری باشگاهی در ایران و تحت عنوان جام منطقه‌ای برگزار شد تا به حال استقلال در هر دهه حداقل یک بار قهرمان ایران شده بدین گونه که در دهه ۴۰ و در تنها مسابقات برگزار شده تیم تاج قهرمان شد، در دهه ۵۰ و از میان ۵ دوره مسابقات سراسری برگزار شده تیم تاج یک بار قهرمان شد، در دهه ۶۰ و در تنها مسابقات سراسری برگزار شده استقلال به عنوان قهرمانی دست یافت، در دهه ۷۰ نیز استقلال یک بار قهرمان شد، در دهه ۸۰ نیز استقلال ۳ بار قهرمان ایران شده و با قهرمانی در استقلال در فصل ۱۳۹۱-۹۲ استقلال برای ششمین دهه متوالی به قهرمانی در ایران رسید. بدین ترتیب استقلال تنها تیم ایرانی‌ست که در ۶ دهه مختلف قهرمان ایران شده است.

شهرآورد تهران[ویرایش]

 • همیشه بیشتر بودن تعداد برد استقلال در شهرآورد تهران: دو شهرآورد نخست تهران مساوی شدند و از شهرآورد سوم تهران که با پیروزی ۳-۱ استقلال برابر پرسپولیس همراه بود و تا به حال که ۸۵ شهرآورد برگزار شده‌اند تعداد بردهای تیم استقلال همواره بیشتر از باخت‌هایش بوده است و استقلال هیچگاه بیشتر از بردهایش نباخته است. فاصله بین دو تیم به گونه‌ای شده بود که بعد از برد استقلال در شهرآورد چهلم در مرداد ۱۳۷۴، استقلال ۱۶ برد و ۸ باخت داشته و در مقابل هر باخت ۲ برد کسب کرده بود. در حال حاضر نیز استقلال در مقابل ۲۵ برد در شهرآورد ۲۱ بار نیز باخته است.
 • طولانی‌ترین دوره شکست ناپذیری در شهرآورد تهران: تیم فوتبال استقلال از آذر ماه سال ۱۳۶۸ تا مهر ماه سال ۱۳۷۵ (۶ سال و ۱۰ ماه) و در ۱۰ بازی پیاپی در شهرآورد تهران شکست ناپذیر بوده (شهرآوردهای ۳۲ تا ۴۱) و در این بین ۵ برد را رقم زده است (شهرآوردهای ۳۲٬۳۵٬۳۶٬۳۸٬۴۰) و از این حیث رکورددار می‌باشد

ترین‌های باشگاه استقلال[ویرایش]

 • قدیمی‌ترین تیم در میان تیم‌های سطح اول ایران: در بین باشگاه‌های حال حاضر در سطح اول فوتبال ایران (لیگ برتر)، استقلال قدیمی‌ترین تیم محسوب می‌شود. شایان ذکر است که تیم‌های که قبل از استقلال به وجود آمده‌اند همچون شاهین، راه‌آهن، عقاب و تدین همگی یا منحل شده‌اند یا در سطوح پایین‌تر فوتبال ایران بازی می‌کنند.
 • بیشترین گل زده در یک فصل: استقلال در فصل ۱۳۸۷-۸۸ لیگ برتر که قهرمان شد، ۷۰ گل به ثمر رساند که بیشترین گل به ثمر رسیده توسط یک تیم در یک فصل در تاریخ فوتبال ایران است.[۱۲]
 • پرتماشاگرترین بازی تاریخ جام باشگاه های آسیا: بازی بزرگ فینال جام باشگاه های آسیا در سال ۷۸ که با نتیجه دو بر یک به سود جوبیلیو ایواتا ژاپن مقابل استقلال شکل گرفت، با حضور بیش از صد و بیست هزار تماشاگر، پرتماشاگرترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا تا کنون می‌باشد
 • پرتماشاگرترین تیم لیگ قهرمانان آسیا در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱: تیم استقلال در دو فصل متوالی موفق شد عنوان پرتماشاگرترین تیم لیگ قهرمانان آسیا را به خود اختصاص دهد.

آمار بازیکنان[ویرایش]

برترین گلزنان[ویرایش]

آرش برهانی برترین گلزن تاریخ آبی‌ها

آخرین به‌روزرسانی: پایان فصل ۹۵–۱۳۹۴ گردآوری‌شده از؛ آمار گلزنان برتر استقلال در لیگ برتر،[۱۳] و آمار بهترین گلزنان تاریخ استقلال[۱۴]
این آمار تنها دربردارندهٔ گل‌هایی خواهد بود که با پیراهن استقلال به ثمر رسیده است.

برترین گلزنان باشگاه استقلال
رده کشور نام سال‌ها لیگ کل بازی
۱ ایران آرش برهانی ۱۳۹۵–۱۳۸۶ ۸۰ ۱۰۸ ۲۹۲
۲ ایران فرهاد مجیدی ۱۳۷۸–۱۳۷۶
۱۳۷۹
۱۳۹۰–۱۳۸۶
۱۳۹۲–۱۳۹۱
۷۵ ۱۰۱ ۲۳۰
۳ ایران علی جباری ۱۳۵۴–۱۳۴۴ ۴۸ ۹۳ ۱۷۳
۴ ایران غلامحسین مظلومی ۱۳۵۴–۱۳۴۷ ۴۹ ۹۲
۵ ایران عبدالصمد مرفاوی ۱۳۷۲–۱۳۶۷
۱۳۷۵–۱۳۷۴
۱۳۷۷–۱۳۷۶
۱۳۷۸
۳۷ ۷۷
۶ ایران پرویز مظلومی ۱۳۶۹–۱۳۵۷ ۷۲
۷ ایران غلام‌رضا عنایتی ۱۳۸۵–۱۳۸۲
۱۳۸۹–۱۳۸۸
۱۳۹۴
۵۹ ۶۳ ۱۰۷
۸ ایران عبدالعلی چنگیز ۱۳۶۷–۱۳۶۰
۱۳۷۰–۱۳۶۹
۴۷
۹ ایران سیاوش اکبرپور ۱۳۸۶–۱۳۸۳
۱۳۸۹–۱۳۸۷
۱۳۹۳–۱۳۹۱
۴۲ ۴۶ ۲۱۰
۱۰ ایران علی سامره ۱۳۸۳–۱۳۷۹ ۳۲ ۴۳

بیشترین بازی در لیگ برتر[ویرایش]

امیرحسین صادقی بیشترین بازی را در ترکیب استقلال تهران در لیگ برتر انجام داده است.

به‌روزرسانی: پایان لیگ پانزدهم
بازیکنانی که نامشان پررنگ است، هم‌چنان در تیم استقلال بازی می‌کنند.

بیشترین بازی در لیگ برتر[۱۵]
رده کشور نام سال‌ها بازی
۱ ایران امیرحسین صادقی ۱۳۸۷–۱۳۸۰
۱۳۹۰–۱۳۸۸
۱۳۹۴–۱۳۹۱
۲۵۸
۲ ایران آرش برهانی ۱۳۹۵–۱۳۸۶ ۲۲۹
۳ ایران پژمان منتظری ۱۳۹۳–۱۳۸۶ ۱۹۹
۴ ایران خسرو حیدری ۱۳۸۹–۱۳۸۷
تاکنون–۱۳۹۰
۱۸۱
۵ ایران سیاوش اکبرپور ۱۳۸۶–۱۳۸۳
۱۳۸۹–۱۳۸۷
۱۳۹۳–۱۳۹۱
۱۸۰
۶ ایران وحید طالب‌لو ۱۳۹۰–۱۳۸۱
۱۳۹۵–۱۳۹۴
۱۷۰
۷ ایران مهدی امیرآبادی ۱۳۹۱–۱۳۸۳ ۱۶۹
۸ ایران پیروز قربانی ۱۳۸۸–۱۳۸۰ ۱۶۵
۹ ایران حنیف عمران‌زاده ۱۳۹۵–۱۳۸۸ ۱۶۴
۱۰ ایران سید مهدی رحمتی ۱۳۸۶–۱۳۸۴
۱۳۹۳–۱۳۹۰
تاکنون–۱۳۹۴
۱۴۸

نخستین‌ها[ویرایش]

 • غلامحسین مظلومی با زدن ۱۵ گل در نخستین دوره جام تخت جمشید به مقام آقای گلی دست یافت. غلام‌حسین مظلومی در سه دوره از لیگ تخت جمشید (۱۳۵۲، ۱۳۵۳ و ۱۳۵۵) به عنوان آقای گلی دست یافته است و از نظر تعداد عنوان آقای گلی در لیگ‌های ایران، به همراه غلام‌رضا عنایتی رکورددار است. رضا عنایتی نیز از سه عنوان آقای گلی، دو عنوان را با پیراهن استقلال به دست آورده است.[۱۶]

برون‌مرزی (ملی و بین‌المللی)[ویرایش]

ناصر حجازی اسطوره فوتبال آسیا و استقلال تهران.
 • فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال ناصر حجازی را به عنوان دومین دروازه‌بان برتر سدهٔ بیستم میلادی در فوتبال آسیا معرفی کرده است.[۱۷]
 • فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال فرهاد مجیدی را به عنوان محبوب‌ترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۰ معرفی کرده است.[۱۸]
 • منصور پورحیدری هم در دوران بازیکنی و هم در دوران سرمربیگری، با استقلال جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا را فتح کرده است.[۱۰]
 • نخستین گل‌های ایران در تاریخ جام‌های جهانی را بازیکنانی به ثمر رسانده‌اند که از باشگاه استقلال (تاج) به تیم ملی دعوت شده بودند. تیم ملی ایران در بازی دوم خود در جام جهانی ۱۹۸۷ آرژانتین با اسکاتلند به تساوی ۱–۱ رسید که گل ایران را ایرج دانایی‌فرد به ثمر رساند. در بازی سوم نیز ایران در برابر پرو ۱–۴ شکست خورد که تک گل ایران را حسن روشن وارد دروازه حریف کرد.
 • ایرج دانایی‌فرد، آندرانیک اسکندریان و مهدی پاشازاده بازیکنان استقلال در تیم منتخب جهان بوده‌اند. آندرانیک اسکندریان و ایرج دانایی‌فرد برای شرکت در بازی خداحافظی پله به تیم منتخب جهان دعوت شدند تا در برابر تیم کاسموس نیویورک که تیم آن روزهای پله بود به میدان بروند. پس از این بازی، آندرانیک اسکندریان به تیم کاسموس نیویورک پیوست. مهدی پاشازاده نیز پس از جام جهانی ۱۹۹۸ دو بار به تیم منتخب جهان دعوت شد.

آمار مربیان[ویرایش]

 • اولین مربی: علی دانایی‌فرد نخستین مربی باشگاه استقلال در سال ۱۳۲۳ و از بدو تأسیس بود. محمود بیاتی، رسول مدد نوعی، محمد رنجبر، حشمت مهاجرانی، پرویز ابو طالب، مجتبی کرد نوری، کمایی، جاهد، مصطفی شرکاء، مرتضی شرکاء، حسن حبیبی، حسن عضدی، رضوی، اصغر شرفی، کامبیز جمالی، محمد صلاحی، منصور پورحیدری، غلامحسین مظلومی، بیژن ذوالفقارنسب، ناصر حجازی، رضانعلچگر، عبداللهی، بهتاش فریبا، اصغر حاجیلو، پرویز مظلومی، حمید ملک احمدی، منصور رشیدی، فیروز کریمی، جواد زرینچه و امیر قلعه نویی، عبدالصمد مرفاوی، پرویز مظلومی و علی‌رضا منصوریان مربیانی بودند که از ابتدا تا کنون سرمربی‌گری تیم را بر عهده داشته‌اند.
 • باسابقه‌ترین مربی: منصور پورحیدری با ۳۰۰ بازی که به عنوان مربی برای استقلال انجام داد و قهرمانی در سال ۱۳۷۰ در آسیا به عنوان پرسابقه‌ترین و پرافتخارترین مربی استقلال می‌باشد.
 • اولین مربی خارجی اولین مربی خارجی استقلال، زدراکو رایکوف از یوگسلاوی بود.

زدراکو رایکوف، ولادمیر جکیج، بونژاک، جکیچ دلیچ، لئونید بیلفسکی، یوگنی سکوموروخوف و رولند کخ از جمله مربیان خارجی بودند که با استقلال کار کردند. در این میان رایکوف بیشترین سابقه حضور را دارد که به مدت هشت سال مربی استقلال بود و طی این دوره با استقلال قهرمانی جام باشگاههای تهران در سال ۵۰ و ۵۱، قهرمان ایران در سال ۴۹ و ۵۳، قهرمان جام میلز هند و قهرمانی باشگاه‌های آسیا را در کارنامه خود دارد.

 • بهترین مربی لیگ برتر: امیر قلعه‌نویی بازیکن سابق استقلال و مربی تیمهای استقلال و سپاهان با کسب ۳ عنوان قهرمانی با استقلال و ۲ عنوان قهرمانی با سپاهان و در مجموع ۵ عنوان قهرمانی در لیگ برتر پرافتخارترین مربی لیگ برتر ایران است.

منابع[ویرایش]

 1. «نام قدیمی‌ترین تیم فوتبال ایران عوض می‌شود؟». خبرآنلاین، ۱۵ تیر ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۳ دی ۱۳۹۱. 
 2. «Asia's Club of the Century»(انگلیسی)‎. فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال‌. بازبینی‌شده در ۳ دی ۱۳۹۱. 
 3. «استقلال، پرافتخارترین تیم تاریخ»(فارسی)‎. روزنامه خبر ورزشی‌. بازبینی‌شده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 4. «نگاهی به تاریخچه افتخارات استقلال / دو ستاره آسیایی درخشان»(فارسی)‎. خبرآنلاین به نقل از ایسنا، ۱۳۹۲/۱/۷. بازبینی‌شده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 5. «Iranian Pro League Alltime Table 2001-2012»(انگلیسی)‎. [جدول رده‌بندی کل دوره‌های لیگ برتر فوتبال ایران]. IPLstats.com. بازبینی‌شده در ۳ دی ۱۳۹۱. 
 6. «تاریخچه لیگ». سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران. بازبینی‌شده در ۲۶ آذر ۱۳۹۱. 
 7. «عملکرد تیم فوتبال استقلال». وب‌گاه رسمی باشگاه استقلال. بازبینی‌شده در ۲۶ آذر ۱۳۹۱. 
 8. «همه رکوردهای استقلال در جام حذفی». خبرآنلاین، ۲۳ آذر ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۳ دی ۱۳۹۱. 
 9. «رکوردهای فوق‌العاده استقلال در جام حذفی». ورزش۳، ۸ خرداد۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۷ فروردین ۱۳۹۶. 
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ «پورحیدری و استقلال؛ همچنان پرافتخارترین‌ها». روزنامه گل، ۵ اسفند ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در ۳ دی ۱۳۹۱. 
 11. «Iranian Pro League Alltime Table»(en)‎. IPL Stats. بازبینی‌شده در ۸ فروردین ۱۳۹۶. 
 12. «همه رکوردهای تاریخ لیگ فوتبال ایران»(پارسی)‎. تابناک. 
 13. «۱۰ گلزن برتر استقلال در تاریخ لیگ برتر». تابناک، ۱۸ شهریور ۱۳۹۱. 
 14. «تاریخچه بهترین گلزنان استقلال». عصر ایران به نقل از روزنامه گل، ۲۲ فروردین ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۳۰ آذر ۱۳۹۱. 
 15. «نگاهی بر تعداد بازی بازیکنان استقلال در ادوار لیگ برتر». 
 16. «فوتبال باشگاهی ایران از لیگ تخت جمشید تا لیگ برتر». آفتاب، ۱۵ شهریور ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۱ دی ۱۳۹۱. 
 17. «Asia's best Goalkeeper of the Century»(انگلیسی)‎. فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال. بازبینی‌شده در ۱ دی ۱۳۹۱. 
 18. «World's most Popular active Footballer»(انگلیسی)‎. فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال. بازبینی‌شده در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲.