باشگاه فوتبال آلومینیوم اراک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلومینیوم اراک (ایرالکو)
Aluminium Arak Logo.svg
نام کاملباشگاه فوتبال آلومینیوم اراک
لقب‌(ها)ارتش امیرکبیر، مردان آفتاب تیم شیران
تاریخ بنیان‌گذاری۱۳۷۹ (۲۲ سال پیش)
نام ورزشگاهورزشگاه امام خمینی، اراک، ایران
گنجایش۱۵٬۰۰۰ نفر
مالکشرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)
مدیرعاملمحمد رجائیان
سرمربیسید مهدی رحمتی
لیگلیگ برتر فوتبال ایران
۱۴۰۲_۱۴۰۱هفتم

باشگاه فوتبال آلومینیوم اراک که با نام ایرالکو اراک هم شناخته می‌شود، یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در استان مرکزی و شهر اراک قرار دارد و در لیگ برتر خلیج فارس حاضر است. باشگاه در سال ۱۳۷۹ با نام باشگاه پاس اراک تأسیس شد و اکنون زیرنظر مجموعه فرهنگی ورزشی شرکت آلومینیوم ایران فعالیت می‌کند. این تیم فوتبال بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه امام خمینی که گنجایش ۱۵ هزار نفر گنجایش دارد برگزار می‌کند. تیم فوتبال آلومینیوم اراک قهرمان لیگ دسته دوم فوتبال ایران در فصل ۹۴–۱۳۹۳ شد. هم‌اکنون، هدایت این تیم را سید مهدی رحمتی برعهده دارد.[۱] همچنین این باشگاه در پایان فصل ۹۹–۱۳۹۸ با جای‌گیری در رتبه دوم لیگ آزادگان به لیگ برتر خلیج فارس راه یافت.

پیشینه[ویرایش]

پاس اراک: ۱۳۸۲–۱۳۷۹[ویرایش]

تاریخچه فوتبال حرفه‌ای در اراک به دهه پنجاه و حضور تیم کمباین‌سازی اراک با مالکیت جان دیر آمریکایی در جام حذفی ایران برمی‌گردد. در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد نیز تیم گسترش اراک برای مدتی در رقابت‌های کشوری سازمان لیگ در دسته‌های مختلف جام آزادگان حضور یافت. به هر روی اولین حضور جدی و حرفه‌ای بعد از انقلاب فوتبال باشگاهی در اراک را باید در سال ۱۳۷۹ و تأسیس تیم فوتبال پاس اراک بجوییم. آن‌ها پس از راه‌یابی از مسابقات زیرگروه فصل ۱۳۷۹–۱۳۸۰ با بهره‌گیری از جوانان بومی اولین فصل خود را در لیگ آزادگان (دسته یک) ۱۳۸۰–۱۳۸۱ بازی کرده و در پایان فصل به لیگ پایین‌تر سقوط کردند.

تغییر نام به صنایع اراک: ۱۳۸۷–۱۳۸۲[ویرایش]

در سال ۱۳۸۲ باشگاه نام خود را به باشگاه فوتبال صنایع اراک تغییر داد، هدف از این تغییر نام برخورداری از امکانات مالی شرکت‌های صنعتی فراوان شهر بود. همچنین حضور چهره‌های شاخص فوتبال کشور در آن زمان مثل منصور پورحیدری به عنوان مدیر فنی و سرمربی، جواد زرینچه، سیروس دین محمدی و محمد نوازی به عنوان مربی و بازیکن در توجه بیشتر مسئولان و شهروندان اراک به فوتبال نقش به سزایی داشت. اگر چه آنها در فصل ۸۲–۸۳ دسته دو فوتبال شرکت نکردند اما با این حال با خرید امتیاز جواز حضور در فصل بعدی لیگ آزادگان را پیدا کردند. صنایع به مدت ۵ سال در لیگ دسته اول آزادگان بازی کرد، از حسین عبدی می‌توان به عنوان بازیکن بومی و گلزن شاخص باشگاه اراکی در آن سال‌ها اشاره کرد. قبل از شروع فصل ۸۶–۸۷ صنایع اراک از استادیوم خانگی قبلی خود یعنی ورزشگاه پنجم مرداد به استادیوم تازه ساز امام خمینی نقل مکان کرد که تا امروز هم بازی‌های خود را در آن برگزار می‌کند. در سال ۸۷ این باشگاه توسط شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) خریداری شد.

آلومینیوم اراک: ۱۳۸۸–۱۳۸۷[ویرایش]

به دلیل سختی‌های مالی، در سال ۸۷ صنایع اراک به کارخانه آلومینیوم ایران فروخته شد. آن‌ها در اولین سال فعالیت خود با سرمربیگری جواد زرینچه تلاش فراوانی برای صعود به لیگ برتر کردند اما در نهایت فصل را در رتبه چهارم لیگ دسته یک پایان رساندند. مهم‌ترین دیدار تیم در آن فصل دیدار سرنوشت ساز و پلی آف گونه در برابر استیل آذین پر مهره آن فصل بود که اراکی‌ها با شکست ۳–۱ در برابر ۲۰ هزار نفر تماشاگر خانگی نبرد صعود به لیگ برتر را به این تیم واگذار کردند. تنها یک سال پس از خرید باشگاه، شرکت تمامی فعالیت‌های ورزشی خود را تعطیل کرد.

شن‌سا و سال‌های سخت: ۱۳۸۹–۱۳۸۸[ویرایش]

با کنار کشیدن آلومینیوم سازی مجموعه شن سا مسئولیت تیم را بر عهده گرفت و تیم با نام باشگاه فوتبال شن سا اراک در فصل ۸۸–۸۹ لیگ آزادگان شرکت کرد و در پایان در رتبه یازدهم قرار گرفت. شن سا نیز مانند مجموعه قبلی به دلیل مشکلات مالی پس از یکسال تصمیم به واگذاری باشگاه گرفت.

همیاری: ۹۰–۱۳۸۹[ویرایش]

و این بار هیئت فوتبال استان مرکزی تیم را با نام باشگاه فوتبال همیاری مرکزی روانه رقابت‌های ۸۹–۹۰ لیگ آزادگان کرد. آن‌ها این فصل را هم در رتبه یازدهم به پایان رساندند. یکی از دلایل بی‌توجهی گسترده به این باشگاه بومی اراکی در این سالها مطرح شدن پیشنهاد انتقال باشگاه فوتبال نفت تهران توسط نماینده وقت مجلس شهر اراک بود. موضوعی که جنجال‌های فراوانی به پا کرد، تا جایی که یکی از قسمت‌های برنامه نود مهم‌ترین برنامه فوتبالی کشور به‌طور کامل به این موضوع اختصاص یافت. البته که توسط باشگاه پرسپولیس انتقام سخت گرفته خواهد شد

شهرداری اراک؛ سقوط آزاد: ۱۳۹۳–۱۳۹۰[ویرایش]

در سال ۹۰ شهرداری شهر اراک باشگاه را در اختیار گرفت اما روند ناامید کننده باشگاه پایان نیافت و سرانجام پس از یازده فصل رقابت در دسته اول با اتمام فصل ۹۱–۹۲ باشگاه به دسته دوم سقوط کرد. پس از یک فصل شرکت در دسته دوم و در پایان لیگ ۹۲–۹۳ باشگاه در رتبه سیزدهم لیگ دو قرار گرفت و به دسته سه فوتبال ایران سقوط کرد.

بازگشت آلومینیوم سازی: ۱۳۹۹–۱۳۹۳[ویرایش]

پس از سقوط تیم شهرداری اراک، کارخانه آلومینیوم سازی برای جلوگیری از از دست رفتن سهمیه مهم فوتبال استان مرکزی یک بار دیگر باشگاه را خریداری کرد و این بار با برنامه‌ریزی بلند مدت، تصمیم به راهیابی به سطح اول فوتبال ایران گرفت. آن‌ها با خرید امتیاز جواز حضور در فصل ۹۳–۹۴ لیگ دسته دوم را دریافت کردند. با به‌کارگیری مهدی پاشازاده به عنوان سرمربی و سرمایه‌گذاری مناسب آن‌ها فصل را در رتبه اول تمام کردند و با این اتفاق، باشگاه اراکی بار دیگر به لیگ آزادگان (دسته یک) بازگشت. آنها دو فصل اول بازگشت خود یعنی فصول ۹۴–۹۵ و ۹۵–۹۶ را در رتبه نهم لیگ یک به پایان رساندند. همچنین با پیروزی ۱–۰ مقابل پیکان و شکست در وقت‌های اضافه در برابر سپاهان، قهرمان پنج دوره لیگ برتر ایران، حضور قابل توجهی در جام حذفی فصل ۹۵–۹۶ داشتند. با شروع فصل ۹۷–۹۸ باشگاه به‌طور جدی‌تر برای صعود به لیگ برتر تلاش کرد. با سرمربیگری محمد ربیعی باشگاه نیم‌فصل اول را در رتبه‌های بالایی جدول و محدوده صعود به لیگ برتر به پایان رساند اما به وجود آمدن اختلافات مدیریتی باعث جدایی سرمربی و مدیر عامل این تیم در پایان نیم فصل و افت کیفی و نتیجه‌گیری تیم شد. با ورود فراز کمالوند آلومینیوم اراک تا هفته ماقبل پایانی نیز خود را در کورس صعود به لیگ برتر نگه داشت. با این حال شکست در بازی‌های سرنوشت ساز از جمله دیدار با ملوان باعث به پایان بردن لیگ در رتبه چهارم و ۱۹ ساله شدن حسرت حضور در لیگ برتر ایران برای هواداران اراکی شد.

حضور در لیگ برتر: هم‌اکنون–۱۳۹۹[ویرایش]

تیم آلومینیوم اراک در تاریخ ۲۶ مرداد سال ۱۳۹۹ به سرمربی گری رسول خطیبی با غلبه بر تیم داماش گیلان در هفتهٔ آخر لیگ آزادگان و تفاضل گل بهتر نسبت به مس کرمان، توانست به رتبه دوم جدول دست پیدا کند و برای اولین بار در تاریخ خود به لیگ خلیج فارس صعود کند و اولین نماینده استان مرکزی و شهر اراک در این رقابت‌ها می‌باشد.

عملکرد کلی[ویرایش]

فهرست عملکرد کلی آلومینیوم اراک
لیگ فصل جایگاه جام حذفی توضیحات
لیگ دسته دوم ۱۳۷۹–۸۰ _ _ صعود به لیگ آزادگان
لیگ آزادگان ۸۱–۱۳۸۰ ۹ گروه (ب) _ سقوط
لیگ دسته دوم ۸۲–۱۳۸۱ _ _ صعود به لیگ آزادگان
لیگ آزادگان ۸۳–۱۳۸۲ ۱۴ _ _
۸۴–۱۳۸۳ ۷ گروه (الف) _ _
۸۵–۱۳۸۴ ۵ گروه (الف) _ _
۸۶–۱۳۸۵ ۸ گروه (ب) _ _
۸۷–۱۳۸۶ ۱۰ گروه (ب) _ _
۸۸–۱۳۸۷ ۴ گروه (الف) _ _
۸۹–۱۳۸۸ ۱۱ گروه (ب) _ _
۹۰–۱۳۸۹ ۱۰ گروه (اول) _ _
۹۱–۱۳۹۰ ۴ گروه (الف) یک شانزدهم نهایی _
۹۲–۱۳۹۱ ۱۳ گروه (الف) عدم حضور سقوط
لیگ دسته دوم ۹۳–۱۳۹۲ ۱۳ گروه (ب) از سوی کمیته انضباطی کنار گذاشته شد سقوط
۹۴–۱۳۹۳ ۱ گروه (الف) عدم حضور صعود به لیگ آزادگان
لیگ آزادگان ۹۵–۱۳۹۴ ۹ انصراف _
۹۶–۱۳۹۵ ۹ ۱/۸ نهایی _
۹۷–۱۳۹۶ ۱۳ انصراف _
۱۳۹۷–۹۸ ۴ _ _
۹۹–۱۳۹۸ ۲ _ صعود به لیگ برتر
لیگ برتر ۱۳۹۹–۰۰ ۱۱ ۱/۴ نهایی _
۱۴۰۰_۰۱ ۸ شکست در فینال _
۱۴۰۱_۰۲

بازیکنان[ویرایش]

فهرست بازیکنان در فصل ۰۲–۱۴۰۱

تا تاریخ ۶ بهمن ۱۴۰۱
شماره نقش بازیکن
۱ ایران دروازه‌بان حسین پورحمیدی
۲ ایران هافبک علیرضا خدایی
۳ ایران مدافع وحید محمدزاده
۴ ایران مدافع امیرمحمد هوشمند
۵ ایران مدافع امیر نوری
۶ ایران هافبک مصطفی احمدی
۷ ایران هافبک عباس یحیی‌بیگی
۸ ایران هافبک علیرضا نقی‌زاده
۱۰ ایران هافبک محمود قائد رحمتی
۱۱ کلمبیا مهاجم هانسل زاپاتا
۱۴ ایران مهاجم رضا جبیره
۱۵ ایران مدافع مهران موسوی
۱۶ ایران هافبک محمدرضا شکیب‌خو
۱۸ ایران مدافع احمدرضا جلالی
۱۹ ایران مهاجم یونس اکبرپور
۲۱ ایران مهاجم محمدرضا آزادی
شماره نقش بازیکن
۲۲ ایران دروازه‌بان محمدجواد کیا
۲۳ ایران مدافع حسین مددی
۲۶ ایران هافبک علی دربندی
۲۷ ایران مدافع محمد مسلمی‌پور
۳۲ ایران هافبک امین جهان‌کهن
۳۳ ایران دروازه‌بان مسعود پورمحمد
۳۴ ایران مدافع میلاد فخرالدینی
۳۷ ایران مهاجم اسماعیل شریفات
۴۴ ایران دروازه‌بان متین محتشم‌راد
۴۸ ایران هافبک محمدرضا فلاحیان
۷۲ ایران مهاجم علی اسلامی
۷۷ ایران مدافع احسان حسینی
۹۰ ایران هافبک محمدرضا خلعتبری
۹۹ ایران مهاجم سجاد آقایی
۴۵ ایران مهاجم عماد میرجوان
۲۵ ایران مدافع امیرحسین نعمتی

فینال جام حذفی ۰۱–۱۴۰۰[ویرایش]

آلومینیوم توانست با مربی گری رسول خطیبی جام حذفی را خوب شروع کند و تیم قدرتمند و پر مهره سپاهان را در ضربات پنالتی شکست دهد. تغییر سرمربی هم نتوانست مانع پیشروی ایرالکو شود و در حالی که رسول خطیبی جای خودش را به سیدمهدی رحمتی داد این تیم توانست در یک چهارم نهایی پرسپولیس را با نتیجه ۳–۲ شکست دهد و با پیروزی در نیمه نهایی مقابل خلیج فارس ماهشهر موفق به رسیدن به فینال شود.

این تیم در اردیبهشت ۱۴۰۱ در فینال جام حذفی ایران به مربیگری سید مهدی رحمتی در ورزشگاه آزادی مقابل نساجی مازندران بازی کرد و از نساجی شکست خورد.

مربیان[ویرایش]

کادر فنی[ویرایش]

از تاریخ ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
کادر فنی باشگاه آلومینیوم اراک
سمت نام
سرمربی ایران سیدمهدی رحمتی
مربی ایران وحید فاظلی
ایران محمد نوازی
ایران حنیف عمران زاده
حسین عبدی
حامد بصیری
احمدرضا بهادری پور

بامداد فرید

مربی دروازه‌بان‌ها ایران اشکان نامداری
مربی بدنساز ایران محسن اسلامیان

مالک باشگاه و سرمایه‌گذاران[ویرایش]

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی در خرداد ۱۳۹۸ اعلام کرد که شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان، از مهم‌ترین بنیان‌گذاری‌های بازرگانی سپاه پاسداران بوده‌است؛ نهادی که سهام‌دار شرکت‌های بزرگی چون تایدواتر خاورمیانه، ایرالکو (آلومینیوم اراک)، فولاد مبارکه (سپاهان اصفهان)، توسعه معادن روی، توس‌گستر و بانک پارسیان نیز بوده‌است.[۲]

افتخارات[ویرایش]

2 نایب‌قهرمان (۱): ۱۳۹۹–۱۳۹۸

2 نایب‌قهرمان (۱): ۱۴۰۱–۱۴۰۰

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «آلومینیوم اراک قهرمان لیگ دسته دوم شد». دریافت‌شده در ۲ بهمن ۱۳۹۴.
  2. «مالک و سرمایه‌گذاران باشگاه در بی‌بی‌سی». BBC News فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۲۱-۰۶-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۶-۲۴.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]