فهرست آمار و رکوردهای باشگاه فوتبال استقلال تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آرش برهانی برترین گلزن تاریخ آبی‌ها با ۱۰۷ گل زده.

استقلال تهران، یک باشگاه فوتبال است که در تهران قرار دارد. این باشگاه در سال ۱۳۲۴ با نام دوچرخه‌سواران بنیان نهاده شد و در حال حاضر در میان باشگاه‌های سطح اول فوتبال ایران، کهن‌ترین باشگاه محسوب می‌شود.[۱] استقلال با کسب ۳۷ جام شامل هشت قهرمانی لیگ، یک قهرمانی در لیگ دسته سوم ایران، هفت قهرمانی در جام حذفی ایران، دو قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا، چهارده قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران، چهار قهرمانی جام حذفی تهران و یک قهرمانی سوپرجام تهران پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال ایران[۲] استقلال نخستین باشگاه ایرانی است که در مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا به جام قهرمانی دست یافته‌است و با دو قهرمانی‌ و دو نائب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا پرافتخارترین تیم ایرانی در آسیا و سومین تیم پرافتخار در قاره آسیا محسوب می‌شود.[۳] همچنین استقلال از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال به عنوان سومین باشگاه برتر قرن بیستم میلادی در قارهٔ آسیا و بالاترین باشگاه ایرانی در این رده‌بندی شناخته شده‌است.[۴]

استقلال اکنون در لیگ برتر فوتبال ایران بازی می‌کند و با سه مقام قهرمانی و سه نایب‌قهرمانی سومین تیم موفق دوره‌های لیگ برتر است. این باشگاه در مجموع امتیازهای تیم‌ها در تاریخ لیگ برتر، در رتبهٔ نخست قرار دارد و در مجموع تمام دوره‌های لیگ برتر ایران صاحب بیشترین گل زده و بیشترین برد است.[۵]

افتخارات[ویرایش]

در سال ۱۳۲۶ تیم دوچرخه‌سواران موفق به فتح جام حذفی تهران شد تا نخستین عنوان رسمی خود را کسب کند. سال بعد نیز این تیم برای نخستین بار قهرمان جام باشگاه‌های تهران شد. از آن زمان تاکنون تیم استقلال جام‌های حذفی و باشگاهی تهران را به ترتیب ۴ بار و ۱۴ بار دیگر فتح کرده که در جام باشگاههای تهران رکورددار قهرمانی می‌باشد .
در سال ۱۳۴۹ تیم فوتبال تاج (استقلال) قهرمان نخستین لیگ سراسری فوتبال ایران شد که با نام لیگ منطقه‌ای برگزار شد. از آن تاریخ تاکنون، بالاترین سطح لیگ سراسری فوتبال در ایران به ترتیب با نام‌های لیگ منطقه‌ای، لیگ تخت جمشید، لیگ قدس، لیگ آزادگان و لیگ برتر (جام خلیج فارس) برگزار شده‌است. استقلال تنها باشگاهی است که در تمامی این لیگ‌ها به جام قهرمانی دست یافته‌است.[۶][۷]
در جام حذفی فوتبال ایران، استقلال با ۱۱بار راه‌یابی به دیدار پایانی و ۷ قهرمانی، پیشتاز باشگاه‌های ایران است.[۸][۹]
در آسیا، استقلال نخستین باشگاه ایرانی است که به جام قهرمانی باشگاه‌های این قاره دست یافته‌است. استقلال با دو قهرمانی، دو نایب‌قهرمانی و دو عنوان سومی، موفق‌ترین نمایندهٔ فوتبال ایران در تاریخ مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا تاکنون است.[۱۰]

جام‌های رسمی استقلال[۱۱]
نوع
رقابت‌ها
عنوان‌ها
سال‌ها / فصل‌ها
داخلی
کشوری
۸
دسته سوم
۱
۷
استانی
۱۴
۱۳۲۸، ۱۳۳۱، ۱۳۳۵، ۱۳۳۶، ۱۳۳۸، ۱۳۴۰، ۱۳۴۱، ۱۳۴۸، ۱۳۴۹، ۱۳۵۰، ۱۳۵۱، ۱۳۶۲، ۱۳۶۴، ۱۳۷۰
۴
۱۳۲۶، ۱۳۳۰، ۱۳۳۷، ۱۳۳۸
قاره‌ای
**۲
مجموع
۳۷
 •   رکورد
 •   * رکورد مشترک
 •   ** رکورد ایران

آمار باشگاه در آسیا[ویرایش]

آمارها و رکوردهای دیگر[ویرایش]

نخستین‌ها[ویرایش]

 • نخستین باشگاه فوتبال ایرانی در خارج از ایران: تیم تاج در مرداد و شهریور سال ۱۳۲۹ به کشور افغانستان سفر و در جام استقلال افغانستان شرکت کرد تا بدین ترتیب برای نخستین بار یک تیم باشگاهی ایرانی در خارج از مرزهای ایران در مسابقات بین‌المللی شرکت کند.
 • نخستین قهرمان ایرانی یک جام بین‌المللی: تیم تاج در سال ۱۳۴۸ در جام میلز در کشور هند شرکت کرد و موفق به کسب عنوان قهرمانی شد تا برای نخستین بار یک تیم باشگاهی ایرانی موفق به کسب عنوان قهرمانی در یک جام بین‌المللی شود.
 • نخستین باشگاه فوتبال ایرانی با نشریه اختصاصی: باشگاه تاج در فروردین ۱۳۲۸ دست به انتشار نشریه اختصاصی خود زد که در این زمینه در میان باشگاه‌های ایرانی پیشگام است.
 • سومین باشگاه برتر آسیا در قرن بیستم: در رده‌بندی اعلام شده از سوی فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال، در میان ‍۱۰۰ باشگاه برتر آسیایی در قرن بیستم، باشگاه استقلال پس از تیم‌های الهلال عربستان و یوکوهاما مارینوس ژاپن به عنوان سومین تیم برگزیده شد.
 • بالاترین جایگاه یک تیم ایرانی در رده‌بندی جهانی: با اعلام فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳، باشگاه استقلال در رده‌بندى برترين باشگاه‌های جهان در جایگاه سوم آسیا و ۵۵ جهان قرار گرفت که این رتبه بالاترین جایگاه یک تیم ایرانی در این رده‌بندی محسوب می‌شود.
 • پرسابقه‌ترین باشگاه ایران در جام باشگاه‌های آسیا: باشگاه استقلال با ۱۴ دوره حضور در جام باشگاه‌های آسیا در این زمینه در میان تیم‌های ایرانی رکورددار است.
 • قهرمانی در شش دهه مسابقات سراسری در ایران: از سال ۱۳۴۹ که نخستین دوره مسابقات سراسری باشگاهی در ایران و تحت عنوان جام منطقه‌ای برگزار شد تا به حال استقلال در هر دهه حداقل یک بار قهرمان ایران شده‌است، بدین گونه که در دهه ۴۰ و در تنها مسابقات برگزار شده تیم تاج قهرمان شد، در دهه ۵۰ و از میان ۵ دوره مسابقات سراسری برگزارشده تیم تاج یک بار قهرمان شد، در دهه ۶۰ و در تنها مسابقات سراسری برگزارشده‌استقلال به عنوان قهرمانی دست یافت، در دهه ۷۰ نیز استقلال یک بار قهرمان شد، در دهه ۸۰ نیز استقلال ۳ بار قهرمان ایران شده و با قهرمانی در فصل ۹۲-۱۳۹۱ استقلال برای ششمین دهه متوالی به قهرمانی در ایران رسید. بدین ترتیب استقلال تنها تیم ایرانی‌ست که ۶ دهه مختلف قهرمان ایران شده‌است.

شهرآورد تهران[ویرایش]

 • همیشه بیشتر بودن تعداد برد استقلال در شهرآورد تهران: دو شهرآورد نخست تهران مساوی شدند و از شهرآورد سوم تهران که با پیروزی ۳-۱ استقلال برابر پرسپولیس همراه بود و تا به حال که ۸۶ شهرآورد برگزار شده‌است، تعداد بردهای تیم استقلال همواره بیشتر از باخت‌هایش بوده‌است و استقلال هیچگاه بیشتر از بردهایش نباخته است. فاصله بین دو تیم به گونه‌ای شده بود که بعد از برد استقلال در شهرآورد چهلم در مرداد ۱۳۷۴، استقلال ۱۶ برد و ۸ باخت داشته و در مقابل هر باخت ۲ برد کسب کرده بود. در حال حاضر نیز استقلال در مقابل ۲۶ برد در شهرآورد، ۲۱ بار نیز باخته است.
 • طولانی‌ترین دوره شکست‌ناپذیری در شهرآورد تهران: تیم فوتبال استقلال از آذر ماه سال ۱۳۶۸ تا مهر ماه سال ۱۳۷۵ (۶ سال و ۱۰ ماه) و در ۱۰ بازی پیاپی در شهرآورد تهران شکست‌ناپذیر بوده (شهرآوردهای ۳۲ تا ۴۱) و در این بین ۵ برد را رقم زده است (شهرآوردهای ۳۲، ۳۵، ۳۶، ۳۸، ۴۰) و از این حیث رکورددار است.

ترین‌های باشگاه استقلال[ویرایش]

 • قدیمی‌ترین تیم در میان تیم‌های سطح اول ایران: در بین باشگاه‌های حاضر در سطح اول فوتبال ایران (لیگ برتر)، استقلال قدیمی‌ترین تیم محسوب می‌شود. شایان ذکر است که تیم‌هایی که قبل از استقلال به وجود آمده‌اند همچون شاهین، راه‌آهن، عقاب و تدین همگی یا منحل شده‌اند یا در سطوح پایین‌تر فوتبال ایران بازی می‌کنند.
 • ًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًًصدر جدول کلی تاریخ لیگ های سراسری ایران:استقلال در رتبه اول جدول کلی تاریخ لیگ های سراسری ایران و نیز صدر نشین جدول کلی لیگ برتر (جام خلیج فارس)است.
 • بیشترین گل زده در یک فصل: استقلال در فصل ۱۳۸۷-۸۸ لیگ برتر که قهرمان شد، ۷۰ گل به ثمر رساند که بیشترین گل به ثمر رسیده توسط یک تیم در یک فصل در تاریخ فوتبال ایران است.[۱۲]
 • کمترین گل خورده در یک فصل:استقلال در فصل۱۳۹۷-۹۸ با ۱۳گل خورده رکورد کمترین گل خورده یک تیم در یک فصل تو کل تاریخ لیگ برتر ایران را بنام خود ثبت کرد
 • پرتماشاگرترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا: بازی بزرگ فینال جام باشگاه‌های آسیا در سال ۷۸ که با نتیجه دو بر یک به سود جوبیلیو ایواتا ژاپن مقابل استقلال شکل گرفت، با حضور بیش از صد و بیست هزار تماشاگر، پرتماشاگرترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا تاکنون است.
 • پرتماشاگرترین تیم لیگ قهرمانان آسیا در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و ۲۰۱۸: تیم استقلال در دو فصل متوالی موفق شد عنوان پرتماشاگرترین تیم لیگ قهرمانان آسیا را به خود اختصاص دهد و در بیانیه جدید AFC تیم استقلال پرتماشاگر‌ترین تیم مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا است

آمار بازیکنان[ویرایش]

برترین گلزنان[ویرایش]

آخرین به‌روزرسانی: پایان فصل ۹۸–۱۳۹۷

این جدول کامل نیست و نیاز به بررسی بیشتر دارد
رده نام لیگ ایران ج. حذفی رقابتهای استانی جمع گلهای داخلی رقابت‌های آسیایی جمع کل گلها تعداد پنالتی بازی
۱ آرش برهانی ۸۰ ۱۴ ۰ ۹۴ ۱۳ ۱۰۷ ۲۹۲
۲ فرهاد مجیدی ۶۶ ۵ ۰ ۷۱ ۲۳ ۹۴ ۲۳۰
۳ علی جباری ۳۶ ۰ ۵۵ ۹۱ ۱ ۹۲ ۱۷۳
۴ غلامحسین مظلومی ۴۱ ۰ ۳۲ ۷۳ ۸ ۸۱
۵ عبدالصمد مرفاوی ۳۷ ۸ ۲۵ ۷۰ ۸ ۷۸
۶ پرویز مظلومی ۷ ۶ ۵۹ ۷۲ ۰ ۷۲
۷ غلام‌رضا عنایتی ۵۹ ۵ ۰ ۶۴ ۰ ۶۴ ۱۰۷
۸ عبدالعلی چنگیز ۰ ۵ ۴۰ ۴۵ ۲ ۴۷
۹ سیاوش اکبرپور ۴۲ ۳ ۰ ۴۵ ۱ ۴۶ ۲۱۰
۱۰ علی سامره ۳۳ ۴ ۰ ۳۷ ۵ ۴۲
۱۱ عباس سرخاب ۱۸ ۵ ۱۳ ۳۶ ۵ ۴۱
۱۲ مسعود مژدهی ۲۴ ۱ ۹ ۳۴ ۲ ۳۶
۱۳ مجتبی جباری ۲۶ ۶ ۰ ۳۲ ۱ ۳۳
۱۴ علیرضا واحدی‌نیکبخت ۲۰ ۶ ۰ ۲۶ ۷ ۳۳
۱۵ علیرضا اکبرپور ۲۳ ۳ ۰ ۲۶ ۷ ۳۳
۱۶ هادی نراقی ۲۹ ۲ ۲ ۳۳ ۰ ۳۳
۱۷ حسن روشن ۲۵ ۰ ۷ ۳۲ ۰ ۳۲
۱۸ جعفر مختاری‌فر ۲ ۸ ۲۱ ۳۱ ۰ ۳۱
۱۹ شاهرخ بیانی ۶ ۲ ۲۰ ۲۸ ۳ ۳۱
۲۰ امید ابراهیمی ۲۸ ۱ ۰ ۲۹ ۱ ۳۰
۲۱ بیوک جدیکار ۰ ۰ ۳۰ ۳۰ ۰ ۳۰
۲۲ ادموند اختر ۲۷ ۱ ۱ ۲۹ ۰ ۲۹
۲۳ محمد نوازی ۱۹ ۵ ۰ ۲۴ ۴ ۲۸
۲۴ علی اکبریان ۱۸ ۴ ۴ ۲۶ ۰ ۲۶
۲۵ محسن گروسی ۱۳ ۷ ۵ ۲۵ ۰ ۲۵
۲۶ سجاد شهباززاده ۱۹ ۵ ۰ ۲۴ ۰ ۲۴
۲۷ علیرضا منصوریان ۲۱ ۲ ۰ ۲۳ ۱ ۲۴
۲۸ فراز فاطمی ۱۱ ۸ ۰ ۱۹ ۵ ۲۴
۲۹ سیروس دین‌محمدی ۱۶ ۳ ۰ ۱۹ ۴ ۲۳
۳۰ امیر قلعه‌نویی ۱۱ ۷ ۵ ۲۳ ۰ ۲۳
۳۱ جواد قراب ۶ ۰ ۱۶ ۲۲ ۱ ۲۳
۳۲ حنیف عمران‌زاده ۱۲ ۷ ۰ ۱۹ ۳ ۲۲
۳۳ فرزاد مجیدی ۱۷ ۴ ۰ ۲۱ ۱ ۲۲
۳۴ غلامحسین فرزامی ۰ ۰ ۲۲ ۲۲ ۰ ۲۲
۳۵ جابر انصاری ۱۸ ۲ ۰ ۲۰ ۱ ۲۱
۳۶ محمود فکری ۱۶ ۲ ۱ ۱۹ ۲ ۲۱
۳۷ علی موسوی ۱۴ ۴ ۰ ۱۸ ۳ ۲۱
۳۸ فرد ملکیان ۱۷ ۴ ۰ ۲۱ ۰ ۲۱
۳۹ بهتاش فریبا ۰ ۱ ۲۰ ۲۱ ۰ ۲۱
۴۰ مهدی سیدصالحی ۱۲ ۴ ۰ ۱۶ ۳ ۱۹
۴۱ حسین کاظمی ۱۶ ۰ ۰ ۱۶ ۲ ۱۸
۴۲ امیر هاشمی‌مقدم ۸ ۰ ۸ ۱۶ ۲ ۱۸
۴۳ پژمان منتظری ۱۰ ۴ ۰ ۱۴ ۳ ۱۷
۴۴ میلاد میداوودی ۱۵ ۲ ۰ ۱۷ ۰ ۱۷
۴۵ علی قربانی ۱۲ ۳ ۰ ۱۵ ۲ ۱۷
۴۶ صادق ورمزیار ۱۱ ۳ ۱ ۱۵ ۲ ۱۷
۴۷ فرشید اسماعیلی ۱۲ ۳ ۰ ۱۵ ۱ ۱۶
۴۸ امیرحسین صادقی ۱۳ ۲ ۰ ۱۵ ۱ ۱۶
۴۹ محمد قاضی ۱۱ ۱ ۰ ۱۲ ۴ ۱۶
۵۰ احمد مومن‌زاده ۱۰ ۴ ۰ ۱۴ ۲ ۱۶
۵۱ پرویز کوزه‌کنانی ۰ ۰ ۱۶ ۱۶ ۰ ۱۶
۵۲ یدالله اکبری ۱۰ ۵ ۰ ۱۵ ۰ ۱۵
۵۳ پیروز قربانی ۱۳ ۱ ۰ ۱۴ ۰ ۱۴
۵۴ علی لطیفی ۵ ۴ ۰ ۹ ۵ ۱۴
۵۵ ایمان عالمی ۹ ۰ ۵ ۱۴ ۰ ۱۴
۵۶ محسن کریمی ۱۱ ۱ ۰ ۱۲ ۱ ۱۳
۵۷ کاوه رضایی ۷ ۰ ۰ ۷ ۶ ۱۳
۵۸ رضا حسن‌زاده ۸ ۲ ۲ ۱۳ ۱ ۱۳
۵۹ مامه تیام ۴ ۱ ۰ ۵ ۷ ۱۲
۶۰ جواد نکونام ۸ ۱ ۰ ۹ ۳ ۱۲
۶۱ رضا احدی ۲ ۲ ۸ ۱۲ ۰ ۱۲
۶۲ مرتضی یکه ۱۰ ۰ ۲ ۱۲ ۰ ۱۲
۶۳ محمدرضا مهرانپور ۹ ۲ ۰ ۱۱ ۰ ۱۱
۶۴ محرم عاشری ۸ ۰ ۳ ۱۱ ۰ ۱۱
۶۵ مهدی حاج‌محمد ۱ ۰ ۱۰ ۱۱ ۰ ۱۱
۶۶ علیرضا حاج‌قاسم ۴ ۰ ۴ ۸ ۳ ۱۱
۶۷ جی‌لوید ساموئل ۴ ۲ ۰ ۶ ۴ ۱۰
۶۸ علی علیزاده ۶ ۲ ۰ ۸ ۲ ۱۰
۶۹ مهدی پاشازاده ۸ ۰ ۰ ۸ ۲ ۱۰
۷۰ جمشید امیرخانلو ۶ ۴ ۰ ۱۰ ۰ ۱۰
۷۱ مهدی فنونی‌زاده ۴ ۱ ۴ ۹ ۰ ۹
۷۲ فابیو جانواریو ۷ ۱ ۰ ۸ ۰ ۸
۷۳ میثم بائو ۸ ۰ ۰ ۸ ۰ ۸
۷۴ محسن یوسفی ۵ ۳ ۰ ۸ ۰ ۸
۷۵ وریا غفوری ۶ ۰ ۰ ۶ ۲ ۸
۷۶ خسرو حیدری ۳ ۱ ۰ ۴ ۴ ۸
۷۷ بهنام برزای ۷ ۱ ۰ ۸ ۰ ۸
۷۸ امیدرضا روانخواه ۷ ۰ ۰ ۷ ۰ ۷
۷۹ کرار جاسم ۳ ۳ ۰ ۶ ۰ ۶

گردآوری‌شده از کتاب تاریخچه باشگاه از دوچرخه سواران و تاج و استقلال[۱۳]، آمار گلزنان برتر استقلال در لیگ برتر،[۱۴] و آمار بهترین گلزنان تاریخ استقلال[۱۵]

بیش از صد بازی در لیگ برتر[ویرایش]

به‌روزرسانی: پایان لیگ هفدهم
بازیکنانی که نامشان پررنگ است، هم‌چنان در تیم استقلال بازی می‌کنند.

بیشترین بازی در لیگ برتر[۱۶]
رده کشور نام سال‌ها بازی تعداد فصل‌ها
۱ ایران امیرحسین صادقی ۱۳۸۷–۱۳۸۰
۱۳۹۰–۱۳۸۸
۱۳۹۴–۱۳۹۱
۲۵۸ ۱۱
۲ ایران آرش برهانی ۱۳۹۵–۱۳۸۶ ۲۲۹ ۹
۳ ایران خسرو حیدری ۱۳۸۹–۱۳۸۷
تاکنون–۱۳۹۰
۲۱۹ ۹
۴ ایران پژمان منتظری ۱۳۹۳–۱۳۸۶

هم‌اکنون–۱۳۹۶

۲۱۴ ۸
۵ ایران سیاوش اکبرپور ۱۳۸۶–۱۳۸۳
۱۳۸۹–۱۳۸۷
۱۳۹۳–۱۳۹۱
۱۸۰ ۷
۶ ایران سید مهدی رحمتی ۱۳۸۶–۱۳۸۴
۱۳۹۳–۱۳۹۰
تاکنون–۱۳۹۴
۱۷۹ ۸
۷ ایران وحید طالب‌لو ۱۳۹۰–۱۳۸۲
۱۳۹۵–۱۳۹۳
۱۷۰ ۱۰
۸ ایران مهدی امیرآبادی ۱۳۹۱–۱۳۸۳ ۱۶۹ ۸
۹ ایران پیروز قربانی ۱۳۸۸–۱۳۸۰ ۱۶۵ ۸
۱۰ ایران حنیف عمران‌زاده ۱۳۹۵–۱۳۸۸ ۱۶۴ ۷
۱۱ ایران محمود فکری ۱۳۸۶–۱۳۸۰ ۱۴۰ ۶
ایران مجتبی جباری ۱۳۹۲–۱۳۸۴

۱۳۹۶

۱۴۰ ۹
۱۳ ایران فرهاد مجیدی ۱۳۹۰–۱۳۸۶

۱۳۹۲–۱۳۹۱

۱۳۸ ۷
۱۴ ایران علیرضا منصوریان ۱۳۸۷–۱۳۸۱ ۱۳۲ ۶
۱۵ ایران حسین کاظمی ۱۳۸۶–۱۳۸۳

۱۳۸۹–۱۳۸۷

۱۲۹ ۵
۱۶ ایران فرزاد مجیدی ۱۳۸۶–۱۳۸۰ ۱۱۹ ۶
۱۷ ایران غلام‌رضا عنایتی ۱۳۸۵–۱۳۸۲

۱۳۸۸

۱۳۹۴–۱۳۹۳

۱۱۲ ۵
۱۸ ایران امید ابراهیمی ۱۳۹۷–۱۳۹۳ ۱۰۸ ۴

نخستین‌ها[ویرایش]

 • غلامحسین مظلومی با زدن ۱۵ گل در نخستین دوره جام تخت جمشید به مقام آقای گلی دست یافت. غلام‌حسین مظلومی در سه دوره از لیگ تخت جمشید (۱۳۵۲، ۱۳۵۳ و ۱۳۵۵) به عنوان آقای گلی دست یافته‌است و از نظر تعداد عنوان آقای گلی در لیگ‌های ایران، به همراه غلام‌رضا عنایتی رکورددار است. رضا عنایتی نیز از سه عنوان آقای گلی، دو عنوان را با پیراهن استقلال به دست آورده است.[۱۷]
 • رکورد های داخلی:
 • ثبت رکورد بیشترین مدت کلین شیت توسط حسین حسینی در تاریخ لیگ ایران
 • رکورد بیشترین کلین شیت در یک فصل لیگ برتر توسط مهدی رحمتی با 21 کلین شیت در لیگ دوازدهم

برون‌مرزی (ملی و بین‌المللی)[ویرایش]

ناصر حجازی اسطوره فوتبال آسیا و استقلال تهران.
 • فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال ناصر حجازی را به عنوان دومین دروازه‌بان برتر سدهٔ بیستم میلادی در فوتبال آسیا معرفی کرده‌است.[۱۸]
 • فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال فرهاد مجیدی را به عنوان محبوب‌ترین بازیکن جهان در سال ۲۰۱۰ معرفی کرده‌است.[۱۹]
 • منصور پورحیدری هم در دوران بازیکنی و هم در دوران سرمربیگری، با استقلال جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا را فتح کرده‌است.[۱۰]
 • نخستین گل‌های ایران در تاریخ جام‌های جهانی را بازیکنانی به ثمر رسانده‌اند که از باشگاه استقلال (تاج) به تیم ملی دعوت شده بودند. تیم ملی ایران در بازی دوم خود در جام جهانی ۱۹۸۷ آرژانتین با اسکاتلند به تساوی ۱–۱ رسید که گل ایران را ایرج دانایی‌فرد به ثمر رساند. در بازی سوم نیز ایران در برابر پرو ۱–۴ شکست خورد که تک‌گل ایران را حسن روشن وارد دروازه حریف کرد.
 • ایرج دانایی‌فرد، آندرانیک اسکندریان و مهدی پاشازاده بازیکنان استقلال در تیم منتخب جهان بوده‌اند. آندرانیک اسکندریان و ایرج دانایی‌فرد برای شرکت در بازی خداحافظی پله به تیم منتخب جهان دعوت شدند تا در برابر تیم کاسموس نیویورک که تیم آن روزهای پله بود، به میدان بروند. پس از این بازی، آندرانیک اسکندریان به تیم کاسموس نیویورک پیوست. مهدی پاشازاده نیز پس از جام جهانی ۱۹۹۸ دو بار به تیم منتخب جهان دعوت شد.
 • گل آندرانیک تیموریان به بوریرام تایلند به عنوان برترین گل تاریخ لیگ قهرمانان آسیا انتخاب شد
 • بیشترین بازیکن کاندید شده در جایزه بهترین فوتبالیست سال اسیا در بین تیم ها ایرانی
 • اولین لژیونر فوتبال ایران (بیوک جدیکار )

آمار مربیان[ویرایش]

 • باسابقه‌ترین مربی: منصور پورحیدری با ۳۰۰ بازی که به عنوان مربی روی نیمکت استقلال نشست و قهرمانی در سال ۱۳۷۰ در آسیا به عنوان پرسابقه‌ترین و پرافتخارترین مربی استقلال است.
 • اولین مربی خارجی: اولین مربی خارجی استقلال، زدراکو رایکوف از یوگسلاوی بود.

زدراکو رایکوف، ولادیمیر جکیج، بونژاک، جکیچ دلیچ، لئونید بیلفسکی، یوگنی سکوموروخوف، رولند کخ و وینفرد شفر از جمله مربیان خارجی بودند که با استقلال کار کردند. در این میان رایکوف بیشترین سابقه حضور را دارد که به مدت هشت سال مربی استقلال بود و طی این دوره با استقلال قهرمانی جام باشگاه‌های تهران در سال ۵۰ و ۵۱، قهرمانی ایران در سال ۴۹ و ۵۳، قهرمان جام میلز هند و قهرمانی باشگاه‌های آسیا را در کارنامه خود دارد.

 • بهترین مربی لیگ برتر: امیر قلعه‌نویی بازیکن سابق استقلال و مربی تیم‌های استقلال و سپاهان با کسب ۳ عنوان قهرمانی با استقلال و ۲ عنوان قهرمانی با سپاهان و در مجموع ۵ عنوان قهرمانی در لیگ برتر پرافتخارترین مربی لیگ برتر ایران است.

یادداشت[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نام قدیمی‌ترین تیم فوتبال ایران عوض می‌شود؟». خبرآنلاین. ۱۵ تیر ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ اوت ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۱ خرداد ۱۳۹۸.
 2. «استقلال، پرافتخارترین تیم تاریخ». روزنامه خبر ورزشی‌. دریافت‌شده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲.[پیوند مرده]
 3. «نگاهی به تاریخچه افتخارات استقلال / دو ستاره جعلی». خبرآنلاین به نقل از ایسنا. ۷ فروردین ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲.
 4. "Asia's Club of the Century". فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال‌. Retrieved ۳ دی ۱۳۹۱. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
 5. "Iranian Pro League Alltime Table 2001-2019" [جدول رده‌بندی کل دوره‌های لیگ برتر فوتبال ایران]. IPLstats.com. 16 May 2019.
 6. «تاریخچه لیگ». سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران. دریافت‌شده در ۲۶ آذر ۱۳۹۱.[پیوند مرده]
 7. «عملکرد تیم فوتبال استقلال». وب‌گاه رسمی باشگاه استقلال. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ فوریه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۶ آذر ۱۳۹۱.
 8. «همه رکوردهای استقلال در جام حذفی». خبرآنلاین. ۲۳ آذر ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ۳ دی ۱۳۹۱.
 9. «رکوردهای فوق‌العاده استقلال در جام حذفی». ورزش۳. ۸ خرداد ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۷ فروردین ۱۳۹۶.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ «پورحیدری و استقلال؛ همچنان پرافتخارترین‌ها». روزنامه گل. ۵ اسفند ۱۳۸۸. دریافت‌شده در ۳ دی ۱۳۹۱.
 11. "The best clubs of Asia". rsssf. Archived from the original on January 12, 2018. Retrieved December 21, 2017.
 12. «همه رکوردهای تاریخ لیگ فوتبال ایران» (به پارسی). تابناک.
 13. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. صص. ص ۷۸۱تا ص ۷۹۸. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۴-۵.
 14. «۱۰ گلزن برتر استقلال در تاریخ لیگ برتر». تابناک. ۱۸ شهریور ۱۳۹۱.
 15. «تاریخچه بهترین گلزنان استقلال». عصر ایران به نقل از روزنامه گل. ۲۲ فروردین ۱۳۸۹. دریافت‌شده در ۳۰ آذر ۱۳۹۱.
 16. «نگاهی بر تعداد بازی بازیکنان استقلال در ادوار لیگ برتر».
 17. «فوتبال باشگاهی ایران از لیگ تخت جمشید تا لیگ برتر». آفتاب. ۱۵ شهریور ۱۳۸۶. دریافت‌شده در ۱ دی ۱۳۹۱.
 18. "Asia's best Goalkeeper of the Century". فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال. Retrieved ۱ دی ۱۳۹۱. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
 19. "World's most Popular active Footballer". فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال. Retrieved ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)