درگاه:فوتبال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویرایش درگاه فوتبال

فوتبال (به انگلیسی: Football) یک ورزش تیمی و محبوب‌ترین بازی در سراسر جهان است که توسط دو تیم یازده نفره متشکل از بازیکنان فوتبال با یک توپ فوتبال بر روی چمن طبیعی یا مصنوعی با هدف گل‌زدن انجام می‌گیرد. یازده بازیکن هر تیم شامل چند مهاجم، هافبک، مدافع و یک دروازه‌بان می‌شوند که توسط سرمربی در زمین چیده می‌شوند و مانند یک سیستم عمل می‌کنند که سیستم فوتبال نامیده می‌شود. امروزه بیش از ۲۵۰ میلیون فوتبالیست در بیش از ۲۰۰ کشور وجود دارند. قدمت فوتبال به چندین سدهٔ پیش از میلاد و به چین بازمی‌گردد که به تدریج در یونان و روم نیز رواج‌یافت. فوتبال مدرن امروزی نیز در سال ۱۸۶۶ در مدارس انگلستان شکل‌گرفت و به تدریج گسترهٔ پراکندگی آن همهٔ جهان را زیر پوشش خود قرارداد. با شکل‌گیری سازمان فیفا در سال ۱۹۰۴ و ایجاد رقابت جام جهانی فوتبال، این ورزش بسیار گسترده‌تر شد.
فوتبال

ویرایش نوشتار برگزیده

باشگاه فوتبال رئال مادرید (به اسپانیایی: Real Madrid Club de Fútbol) یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال است که در مادرید، پایتخت اسپانیا قرار دارد. رئال مادرید، موفق‌ترین تیم تاریخ فوتبال اسپانیا و موفق‌ترین تیم تاریخ فوتبال اروپا و موفق‌ترین تیم فوتبال سدهٔ ۲۰ میلادی به انتخاب فیفا است. آن‌ها دارای رکورد ۳۴ بار قهرمانی در لا لیگا، ۱۹ قهرمانی در کوپا دل ری (جام حذفی)، ۱۱ سوپرکاپ اسپانیا، ۱۳ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ۲ جام یوفا، ۴ سوپرکاپ اروپا و ۴ قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان هستند. رئال مادرید رکورددار قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا با ۱۳ قهرمانی و جام باشگاه‌های جهان با ۴ قهرمانی است. همچنین رئال مادرید برنده بهترین باشگاه قرن از سوی فیفا شده‌است. همچنین کلمهٔ رئال در زبان اسپانیایی، به معنی «سلطنتی» است، این لقب را شاه آلفونسو سیزدهم در سال ۱۹۲۰ بر این تیم نهاد. همچنین در همان سال، شکل یک تاج نیز بر روی آرم این باشگاه قرار گرفت. Real Madrid Club de Fútbol عبارتی است به زبان اسپانیایی که به معنای باشگاه فوتبال مادرید پادشاهی می‌باشد.

رئالی‌ها در طی تاریخ خود، حتی یک بار هم از لیگ اول اسپانیا (لالیگا) خارج نشدند و همیشه در این لیگ حضور داشتند. آن‌ها از دهه ۵۰ بود که خود را به عنوان یکی از قدرت‌های فوتبال اسپانیا و اروپا به همگان معرفی کردند. در دهه ۸۰ یکی از بهترین دوران‌های خود را داشتند و یکی از بهترین تیم‌ها بودند (معروف به «تیم کرکس‌ها») که موفق به کسب دو جام یوفا، ۵ قهرمانی متوالی اسپانیا، ۱ قهرمانی جام اسپانیا و ۳ قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا شدند.

(مقاله کامل...)

ویرایش گفتاورد

«کریستیانو رونالدو و لیونل مسی بهترین بازیکنان تاریخ هستند و مقایسه آنها اشتباه است.»

آرسن ونگر


ویرایش رده‌ها
ویرایش آنچه می‌توانید انجام دهید
  • الگوی {{درگاه|فوتبال}} را به نوشتارهای وابسته با فوتبال اضافه کنید.
  • الگوی {{فوتبال-خرد}} را به نوشتارهای خرد فوتبال اضافه کنید.
  • الگوی {{بازیکن فوتبال-خرد}} را به نوشتارهای خرد بازیکن فوتبال اضافه کنید.
  • الگوی {{باشگاه فوتبال-خرد}} را به نوشتارهای خرد باشگاه فوتبال اضافه کنید.
  • در پروژه‌های فوتبال همکاری کنید.
  • نوشتارهای خرد فوتبال را گسترش دهید.
ویرایش زندگی‌نامهٔ برگزیده


ژوزه مورینیو با نام کامل ژوزه ماریو دوس سانتوس فلیکس مورینیو، زادهٔ ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳ در ستوبالِ پرتغال، سرمربی مشهور پرتغالی‌ست که در حال حاضر هدایت تیم فوتبال رئال مادرید در لیگ اسپانیا ملقب به لالیگا را عهده دار است. وی در انگلیس یک‌بار خود را «خاص» نامید و از آن زمان به بعد، مطبوعات انگلیس به وی لقب «آقای خاص» دادند.

پسر دروازه‌بان پرتغالی «ژوزه فلیکس مورینیو»، کارش را به عنوان یک فوتبالیست آغاز کرد اما وقتی دید توانایی چندانی در آن ندارد، به مربیگری روی آورد. در اوایل دههٔ ۹۰ به عنوان دستیار مربی و سرمربی تیم‌های پایه، کار خود را آغاز کرد تا اینکه به عنوان مترجم بابی رابسون، مربی مشهور انگلیسی، انتخاب شد. ژوزهٔ جوان، در آن زمان که مترجم رابسون در باشگاه‌های پرتغالی اسپورتینگ لیسبون و پورتو بود، از مربی کهنه‌کار انگلیسی درس‌های زیادی گرفت تا اینکه به همراه رابسون به لیگ اسپانیا و بارسلونا رفت.

ویرایش نگارهٔ برگزیده

تیم ملی فوتبال جزایر فارو پیش از بازی با تیم ملی فوتبال اتریش در چارچوب بازی‌های مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ در ورزشگاه ارنست هاپل وین در اتریش

ویرایش آیا می‌دانید


ویرایش ویکی‌پروژه‌ها
ویرایش مقاله‌های درخواستی

بازیکن فوتبال[ویرایش]

d:Wikidata:WikiProject Association football/Wanted footballers/fa

34 wikipedia[ویرایش]

33 wikipedia[ویرایش]

32 wikipedia[ویرایش]

31 wikipedia[ویرایش]

30 wikipedia[ویرایش]

29 wikipedia[ویرایش]

28 wikipedia[ویرایش]

27 wikipedia[ویرایش]

الگو (جام جهانی فوتبال)[ویرایش]

1938[ویرایش]

1950[ویرایش]

1954[ویرایش]

1958[ویرایش]

1962[ویرایش]

1966[ویرایش]

1970[ویرایش]

1974[ویرایش]

1978[ویرایش]

1982[ویرایش]

1986[ویرایش]

1990[ویرایش]

ویرایش نوشتارهای برگزیده

نوشتارهای برگزیده:
فوتبالباشگاه فوتبال استقلال تهرانباشگاه فوتبال استقلال تهران در رقابت‌های آسیاییباشگاه فوتبال استقلال تهران در فصل ۹۲–۱۳۹۱باشگاه فوتبال بارسلوناباشگاه فوتبال منچستر یونایتدتیم ملی فوتبال زنان آلمانفینال مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰
نوشتارهای خوب:
اسماعیل گنسالوسبابی رابسونحسین ماهینیباشگاه فوتبال پاس تهرانباشگاه فوتبال پرسپولیسباشگاه فوتبال رئال مادریدباشگاه فوتبال ناپولیباشگاه فوتبال یوونتوسپیشینه باشگاه فوتبال استقلال تهران (۱۳۵۷–۱۳۲۴)پیشینه باشگاه فوتبال استقلال تهران (۱۳۸۰–۱۳۵۷)تیم ملی فوتبال ایرانجام تیم قهرمان جام جهانی فوتبالهواداران باشگاه فوتبال بارسلونامسابقه آرژانتین و انگلستان (جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶)
فهرست‌های برگزیده:
فهرست فینال‌های جام جهانی فوتبالبازیکن سال انجمن نویسندگان فوتبال انگلستانبازیکن سال پی‌اف‌ایبازیکن فصل لیگ برتر انگلستانبازیکن ماه لیگ برتر فوتبال انگلستانتوپ طلادستکش طلایی لیگ برتر فوتبال انگلستانفهرست آقای گل‌های لیگ فوتبال ایرانفهرست بازیکنان تیم ملی فوتبال آلمانبازی‌های سوپر جام اروپافهرست برندگان جام اینترتوتوفهرست برندگان رقابت‌های باشگاهی اتحادیه فوتبال اروپافهرست سرمربیان برنده سوپرجام اروپافهرست فصل‌های باشگاه فوتبال استقلال تهرانفهرست فینال‌های جام جهانی فوتبالفهرست فینال‌های جام در جام اروپافینال‌های جام یوفا و لیگ اروپافهرست فینال‌های لیگ قهرمانان اروپافهرست قهرمانان لیگ فوتبال ایرانفهرست گل‌های ملی آلفردو دی استفانوفهرست گل‌های ملی تیری آنریفهرست گل‌های ملی داوید ویافهرست گل‌های ملی زلاتان ابراهیموویچفهرست گل‌های ملی علی داییفهرست گل‌های ملی کریستیانو رونالدوفهرست گل‌های ملی لیونل مسیفهرست گل‌های ملی میروسلاو کلوزهفهرست مربیان باشگاه فوتبال پرسپولیسفهرست مربیان برنده جام اینترتوتوفهرست مربیان برنده جام باشگاه‌های اروپا و لیگ قهرمانان اروپافهرست مربیان برنده جام در جام اروپافهرست مربیان برنده جام یوفا و لیگ اروپافهرست مربیان برنده رقابت‌های باشگاهی اتحادیه فوتبال اروپامربی ماه لیگ برتر فوتبال انگلستان

ویرایش گاهشمار
ویرایش موضوعات
ویرایش مأموریت‌ها

به بخش مأموریت‌ها در درگاه فوتبال خوش آمدید. این صفحه برای تکمیل کردن، خوب کردن و برگزیده کردن مقالات مرتبط با فوتبال ساخته شده است.


ماموریت فعلی

خوب کردن مقاله دیگو مارادونا Х

ویرایش درگاه‌های وابسته
ویرایش در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا