پرویز خسروانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سرپرست سازمان تربیت بدنی و معاونت نخست وزیر
پادشاه محمدرضا شاه پهلوی
نخست وزیر امیر عباس هویدا
موسس و رئیس هیات مدیره استقلال
مشغول به کار
۱۳۴۶ – ۱۳۵۰
پس از منوچهر قراگوزلو
پیش از مصطفی امجدی
اطلاعات شخصی
تولد ۱۳۰۱
شهرستان محلات،
ملیت  ایران
همسر ملیحه نعیمی ۱۳۵۳-
پیشه سیاستمدار
دین اسلام
خدمت نظامی
دستورات فرمانده ناحیهٔ ژاندارمری استان مرکزی ۱۳۴۳

سپهبد پرویز خسروانی در سال ۱۳۰۱ متولد شد. او در سال ۱۳۱۹ وارد دانشکده افسری شده و در زمان سرگردی از عوامل کودتای ۲۸ مرداد بوده‌است. در سال ۱۳۴۳ به فرماندهی ناحیهٔ ژاندارمری استان مرکزی (به مرکزیت شهر تهران) رسید و بعدها در کابینهٔ هویدا به مدت پنج سال به معاونت نخست‌وزیری و سرپرستی سازمان تربیت بدنی رسید و در سال ۱۳۵۱ با درجه سپهبدی بازنشسته گردید.


وی سومين رئيس سازمان تربيت بدنی که با حضورش رقابت هاي آسيايي را تجربه کرد بود. پرويز خسروانی که در سال هاي ۴۲ و ۴۸، برادرش عطاءالله خسرواني را به عنوان وزير کار و معتمد اميرعباس هويدا نخست وزير وقت داشت در سال ۱۳۴۶ به رياست سازمان تربيت بدني رسيد. در سال ۱۳۴۹ يعني ۳ سال بعد از دوران رياست او ايران در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۰ بانکوک شرکت کرد و با ۹ مدال طلا، ۷ نقره و ۸ برنز کارنامه قابل توجهي را از خود به جاي گذاشت.


خسروانی علاوه بر مناصب دولتی، مؤسس و رئیس هیأت مدیرهٔ سازمان فرهنگی ورزشی تاج (باشگاه استقلال فعلی) نیز بود. به همین لحاظ همواره با علی عبده صاحب بولینگ عبده (خیابان شریعتی فعلی) و مدیر باشگاه پرسپولیس رقابت داشت.

همسر وی ملیحه نعیمی[۱] از بهائیان معروف بود که ازدواج آنان در سال ۱۳۵۳ به متارکه کشید.[نیازمند منبع]

برادر وی شهاب خسروانی از نمایندگان مجلس شورای ملی و همفکران دکتر محمد مصدق بود. برادر دیگر وی عطاءالله خسروانی دبیر کل حزب ایران نوین بود و همزمان در راس وزارتخانه‌های کار و کشور قرار داشت.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. حسین خزایی. «سوم». در زندگی سیاسی اردشیر جی ریپورتر. چاپ اول. امیرکبیر، 1390. 64. شابک ‎۹۷۸۹۶۴۰۰۱۴۰۱۱. 
  2. ظهور و سقوط سلطنت پهلوی. انتشارات اطلاعات. تهران. ۱۳۶۹