پرویز خسروانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرویز خسروانی
Parviz Khosravani.jpg
سرپرست سازمان تربیت بدنی و معاونت نخست‌وزیر
در زمانِ محمدرضا شاه پهلوی
نخست‌وزیر امیرعباس هویدا
بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره (تاج) استقلال (باشگاه فوتبال)
مشغول به کار
۱۳۴۶ – ۱۳۵۰
پس از منوچهر قراگوزلو
پیش از مصطفی امجدی
اطلاعات شخص
زاده استان تهران، شهرستان شمیران
درگذشت ۱۸ مرداد ۱۳۹۴
 انگلستان
ملیت  ایران
همسر(ان) ملیحه نعیمی ۱۳۵۳-
فرزندان شهرزاد، یاسمین، کارن
شغل سیاستمدار، نظامی بلند رتبه ارتش شاهنشاهی
خدمات نظامی
لقب(ها) تیمسار خسروانی و خسروانی تاج
فرمانده فرمانده ناحیهٔ ژاندارمری استان مرکزی ۱۳۴۳

سپهبد پرویز خسروانی (۴ مهر ۱۳۰۱ شهرستان تهران– ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ لندن) یکی از امیران ارتش شاهنشاهی ایران بود. او در سال ۱۳۱۹ وارد دانشکده افسری شد. در سال ۱۳۴۳ به فرماندهی ناحیهٔ ژاندارمری استان مرکزی (به مرکزیت شهر تهران) رسید و بعدها در کابینهٔ هویدا به مدت پنج سال به معاونت نخست‌وزیری و سرپرستی سازمان تربیت بدنی رسید. او در سال ۱۳۵۱ با درجه سپهبدی بازنشسته شد.

وی سومین رئیس سازمان تربیت بدنی بود که در دوران ریاستش ایران در رقابت‌های المپیک آسیایی شرکت کرد. پرویز خسروانی که در سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۸ برادرش عطاالله خسروانی را به عنوان وزیر کار و معتمد امیرعباس هویدا نخست‌وزیر وقت داشت در سال ۱۳۴۶ به ریاست سازمان تربیت بدنی رسید. در سال ۱۳۴۹ یعنی ۳ سال بعد از دوران ریاست او ایران در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۰ بانکوک شرکت کرد و صاحب ۹ مدال طلا، ۷ نقره و ۸ برنز شد.

خسروانی علاوه بر مناصب دولتی، مؤسس و رئیس هیئت مدیرهٔ سازمان فرهنگی ورزشی تاج (باشگاه استقلال فعلی) نیز بود. به همین لحاظ همواره با علی عبده صاحب بولینگ عبده مدیر باشگاه پرسپولیس رقابت داشت.

همسر وی ملیحه نعیمی[۱] بود. او ازدواج دیگری نیز داشته‌ است.

برادر وی شهاب الدین خسروانی از نمایندگان مجلس شورای ملی و از همفکران دکتر محمد مصدق بود. برادر دیگر وی دکتر عطاءالله خسروانی دبیرکل حزب ایران نوین بود و همزمان در راس وزارتخانه‌های کار و کشور قرار داشت.[۲] برادر دیگر پرویز خسروانی با درجه سپهبدی دادستان کل ارتش شاهنشاهی بود.

سپهبد خسروانی در روز تولد ۲۳ سالگی خود در سال ۱۳۲۴ خورشیدی، باشگاه دوچرخه سواران را بنیانگذاری کرد. این باشگاه پس از ۴ سال در سال ۱۳۲۸ به تاج تغییر نام داد. سپهبد خسروانی تا آخرین روز زندگی خود عاشقانه تیم تاج را دوست می‌داشت و همیشه بازی‌های تیمش را دنبال می‌کرد.

سپهبد پرویز خسروانی در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ در سن ۹۳ سالگی در شهر لندن انگلستان درگذشت.[۳][۴]

منابع[ویرایش]

  1. حسین خزایی. «سوم». در زندگی سیاسی اردشیر جی ریپورتر. چاپ اول. امیرکبیر، 1390. 64. شابک ‎۹۷۸۹۶۴۰۰۱۴۰۱۱. 
  2. ظهور و سقوط سلطنت پهلوی. انتشارات اطلاعات. تهران. ۱۳۶۹
  3. «پرویز خسروانی بنیان‌گذار باشگاه تاج ایران درگذشت». http://www.radiofarda.com/content/f14_parviz-khosravani_founder_taj_sport_club_died_in_london/27180857.html،+رادیو فردا. 
  4. «بنیان‌گذار باشگاه استقلال درگذشت.». دانا. 
پیشین:
-
مدیرعامل تاج تهران
۱۳۵۷–۱۳۲۸
پسین:
پرویز شیخان