پرویز خسروانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرویز خسروانی
Parviz Khosravani.jpg
سرپرست سازمان تربیت بدنی و معاونت نخست وزیر
در زمانِ محمدرضا شاه پهلوی
نخست‌وزیر امیر عباس هویدا
بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره استقلال
مشغول به کار
۱۳۴۶ – ۱۳۵۰
پس از منوچهر قراگوزلو
پیش از مصطفی امجدی
اطلاعات شخص
زاده تهران، تهران
درگذشت ۱۸ مرداد ۱۳۹۴
 انگلستان
ملیت  ایران
همسر(ان) ملیحه نعیمی ۱۳۵۳-
فرزندان شهرزاد، یاسمین، کارن
شغل سیاستمدار،نظامی بلند رتبه ارتش شاهنشاهی
خدمات نظامی
لقب(ها) تیمسار خسروانی، خسروانی تاج
فرمانده فرمانده ناحیهٔ ژاندارمری استان مرکزی ۱۳۴۳

سپهبد پرویز خسروانی (۴ مهر ۱۳۰۱ تهران- ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ لندن) یکی از امیران ارتش شاهنشاهی ایران بود. او در سال ۱۳۱۹ وارد دانشکده افسری شده و در زمان سرگردی از عوامل کودتای ۲۸ مرداد بوده‌است. در سال ۱۳۴۳ به فرماندهی ناحیهٔ ژاندارمری استان مرکزی (به مرکزیت شهر تهران) رسید و بعدها در کابینهٔ هویدا به مدت پنج سال به معاونت نخست‌وزیری و سرپرستی سازمان تربیت بدنی رسید و در سال ۱۳۵۱ با درجه سپهبدی بازنشسته شد.

وی سومین رئیس سازمان تربیت بدنی که با حضورش رقابت‌های آسیایی را تجربه کرد بود. پرویز خسروانی که در سال‌های ۴۲ و ۴۸، برادرش عطاءالله خسروانی را به عنوان وزیر کار و معتمد امیرعباس هویدا نخست وزیر وقت داشت در سال ۱۳۴۶ به ریاست سازمان تربیت بدنی رسید. در سال ۱۳۴۹ یعنی ۳ سال بعد از دوران ریاست او ایران در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۰ بانکوک شرکت کرد و با ۹ مدال طلا، ۷ نقره و ۸ برنز کارنامه قابل توجهی را از خود به جای گذاشت.

خسروانی علاوه بر مناصب دولتی، مؤسس و رئیس هیئت مدیرهٔ سازمان فرهنگی ورزشی تاج (باشگاه استقلال فعلی) نیز بود. به همین لحاظ همواره با علی عبده صاحب بولینگ عبده (خیابان شریعتی فعلی) و مدیر باشگاه پرسپولیس رقابت داشت.

همسر وی ملیحه نعیمی[۱] از بهائیان معروف بود که ازدواج آنان در سال ۱۳۵۳ به متارکه کشید.[نیازمند منبع] همچنین وی ازدواج دیگری هم داشته اند.

برادر وی شهاب خسروانی از نمایندگان مجلس شورای ملی و همفکران دکتر محمد مصدق بود. برادر دیگر وی دکتر عطاءالله خسروانی دبیر کل حزب ایران نوین بود و همزمان در راس وزارتخانه‌های کار و کشور قرار داشت.[۲]. برادر دیگر وی دکتر خسرو خسروانی نیز سفیر کبیر ایران در امریکا بود.برادر دیگر پرویز خسروانی با درجه سپهبدی، دادستان کل ارتش شاهنشاهی بودند.

سپهبد خسروانی در روز تولد ۲۳ سالگی خود در سال ۱۳۲۴ خورشیدی، باشگاه دوچرخه سواران را که پس از ۴ سال در سال ۱۳۲۸ به تاج تغییر نام داد را بنیانگذاری کرد. سپهبد خسروانی تا اخرین روز زندگی خود عاشقانه تیم تاج را دوست می داشت و همیشه بازی های تیمش را دنبال می کرد.

تیمسار سپهبد پرویز خسروانی در تاریخ ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ در سن ۹۳ سالگی و در شهر لندن انگلستان درگذشت.[۳][۴]

منابع[ویرایش]

  1. حسین خزایی. «سوم». در زندگی سیاسی اردشیر جی ریپورتر. چاپ اول. امیرکبیر، 1390. 64. شابک ‎۹۷۸۹۶۴۰۰۱۴۰۱۱. 
  2. ظهور و سقوط سلطنت پهلوی. انتشارات اطلاعات. تهران. ۱۳۶۹
  3. «پرویز خسروانی بنیان‌گذار باشگاه تاج ایران (استقلال) درگذشت». http://www.radiofarda.com/content/f14_parviz-khosravani_founder_taj_sport_club_died_in_london/27180857.html،+رادیو فردا. 
  4. «بنیان‌گذار باشگاه استقلال درگذشت.». دانا. 

پیوند به بیرون[ویرایش]