باشگاه فوتبال تاج تهران در فصل ۱۳۳۰

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
باشگاه فوتبال تاج تهران
فصل ۱۳۳۰
مدیرپرویز شیخان
سرمربیعلی دانایی‌فرد
ورزشگاهامجدیه
جام باشگاه‌های تهراندوم
جام حذفی تهرانقهرمان

باشگاه فوتبال تاج تهران در فصل ۱۳۳۰ این فصل، ششمین فصل حضور تیم تاج، که امروزه با نام استقلال شناخته می‌شود در فوتبال ایران بود. تاج در این سال قهرمان مسابقات جام حذفی باشگاه‌های تهران شد.

پیش زمینه[ویرایش]

تیم تاج تهران در این سال دارای خط حمله آتشین و پرقدرت بود. تیم تاج تهران ابتدا قهرمان جام حذفی تهران شد و سپس در مسابقات جام باشگاه‌های تهران با کسب برتری‌های پرگل به فینال رسید اما در دیدار نهایی برابر تیم شاهین شکست خورد و عنوان دومی را به دست آورد. در این سال باشگاه تاج دو شعبه در شهرهای آبادان و ملایر دایر نمود.

مرور فصل[ویرایش]

جام باشگاه‌های تهران[ویرایش]

این مسابقات در پاییز و زمستان ۱۳۳۰ و در دو گروه برگزار شد؛ تیم تاج تهران با صدرنشینی در گروه خود به فینال مسابقات راه یافت. در دیدار فینال تیم تاج تهران برابر تیم شاهین تهران به تساوی رسید و در دیدار تکراری فینال با نتیجه ۱-۲ مغلوب حریف شد. این یکی از تلخ‌ترین شکست‌های تیم تاج در دربی تهران بود چرا که تیم تاج تهران با برتری در این دیدار می‌توانست ضمن دفاع از قهرمانی خود در این رقابت‌ها، برای نخستین بار در تاریخ خود قهرمانی جام باشگاه‌ها و جام حذفی تهران را با هم به دست آورد.

جام حذفی تهران[ویرایش]

این بازی‌ها در شهریور ماه ۱۳۳۰ برگزار شد؛ تیم تاج تهران با کسب سه پیروزی توانست عنوان قهرمانی را به دست آورد.

فهرست بازیکنان[ویرایش]

بازیکنانی که در این سال برای تیم تاج به میدان رفتند عبارت بودند از: پیر کارلو، عباس ممتحن، محمد ساوجی، مهدی صفری، رضا زمینی، عارف قلی‌زاده، حسین مقیمی، حسین سرودی، خسرو هورشید، محمد محسنی، امیر خلیلی، علی دانایی‌فرد، اصغر جدیکار، ناصر ملکی، محمود بیاتی، محمد خاتمی، حسن کردستانی، ایرج حاتم، ژرژ مارکاریان، نادر افشارعلوی‌نژاد، بیوک جدی‌کار، پرویز کوزه‌کنانی، فریدون مهدیون

بازی‌ها[ویرایش]

جام باشگاه‌های تهران[ویرایش]

منبع[۱]

جام حذفی تهران[ویرایش]

منبع[۲]

بازی‌های دوستانه[ویرایش]

منبع[۳]

سایر ورزشها[ویرایش]

 • تیم بسکتبال تاج عنوان قهرمانی رقابت‌های قهرمانی باشگاه‎های تهران را به دست آورد.
 • تیم وزنه‌برداری تاج عنوان قهرمانی باشگاه‌های تهران را به دست آورد.
 • تیم دو و میدانی تاج عنوان قهرمانی باشگاه‌های تهران را به دست آورد.
 • تیم دوچرخه سواری تاج عنوان قهرمانی باشگاه‌های تهران را به دست آورد.
 • تیم اسکی تاج عنوان قهرمانی باشگاه‌های تهران را به دست آورد.
 • تیم تنیس روی میز تاج عنوان قهرمانی باشگاه‌های تهران را به دست آورد.
 • تیم کشتی تاج عنوان دومی مسابقات قهرمانی باشگاه‌های تهران را به دست آورد.

منبع[۴]

منابع[ویرایش]

 1. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. ص. ۳۰۶. شابک ۹۷۸–۶۰۰–۵۰۹۶–۵۷–۶ مقدار |شابک= را بررسی کنید: invalid character (کمک).
 2. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. ص. ۳۰۵. شابک ۹۷۸–۶۰۰–۵۰۹۶–۵۷–۶ مقدار |شابک= را بررسی کنید: invalid character (کمک).
 3. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. ص. ۲۳۶. شابک ۹۷۸–۶۰۰–۵۰۹۶–۵۷–۶ مقدار |شابک= را بررسی کنید: invalid character (کمک).
 4. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. صص. ص ۳۰۵. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۷-۶.