دروازه‌بان (فوتبال)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دروازه‌بان در اصطلاح تعریف شده از فدراسیون بین‌المللی فوتبال به بازیکنی گفته می‌شود که فضایی را در میان خط حملهٔ حریف و دروازهٔ خودی، بعنوان آخرین نفر دفاعی تیم، محافظت می‌کند. وظیفهٔ اصلی دروازه‌بان مراقبت از دروازه و پیشگیری از دریافت گل محسوب می‌شود.

یک دروازه بان

دروازه بان تنها بازیکنی می‌باشد که حق استفاده از دست برای محافظت از دروازه خودی دارد. (فقط در محوطه جریمه تیم خودی) هر تیم باید در تمام لحظات بازی یک دروازه بان در اختیار داشته باشد.

اگر یک دروازه بان به دلایل مختلف ( مصدوم شدن و یا اخراج شدن از زمین بازی) مجبور به ترک زمین شود، بازیکن دیگری باید به جای او درون دروازه قرار بگیرد. (حتی اگر برای تیم هیچ تعویضی باقی نمانده باشد و از تمام تعویض‌های مجاز تیم استفاده شده باشد)

در اغلب تیم‌ها معمولاً شماره ۱ مخصوص یکی از دروازه بانهای تیم می‌باشد. البته همیشه استثناهایی وجود داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به دروازه بان تیم ملی پرتغال ویکتور بایا اشاره کرد که همیشه شماره ۹۹ می‌پوشید و دروازه بان آرژانتین در جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸ و ۱۹۸۲ که شماره ۵ بر تن می‌کرد. درواز ه بان های مطرح جهان بنا به رده بندی سال 2015 در سازمان fifa 1-الیور کان(المان) 2-مانول نویر(المان) 3-لو یاشین(شوروی) 4-سپ مایر(آلمان) 5-رینات داسایف(شوروی) 6-والتر زنگا(ایتالیا) 7-پیتر اشمایکل(دانمارک) 8-خوزه لئیز چیلاورت(پاراگوئه) 9-جیانلوئیجی بوفون(ایتالیا) 10-میشل پرودهوم(بلژیک) دروازه بانی جایی است که در آن نمیتوانید به استرحت فکر کنید،دروازه بانی جایی است که باید در آن تمرکز داشته باشید و به توپ و بازی فکر کنید، یک لحظه نباید متوقف شوید.(جانلوئیجی بوفون)

منابع[ویرایش]