هواداران باشگاه فوتبال استقلال تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تشویق به سبک ایسلندی هواداران و بازیکنان استقلال، اسفند ۱۳۹۵

باشگاه فوتبال استقلال تهران از همان ابتدای شکل‌گیری‌اش در سال[۱] ۱۳۲۴ دارای هواداران زیادی بود به گونه‌ای که یکی از سه باشگاه پرطرفدار تهرانی بوده‌است و همچنان نیز از پرطرفدارترین باشگاه‌های ایران و آسیاست. در جامعه هواداران استقلال را به نام استقلالی‌ها می‌شناسند و معمولاً هواداران فوتبال در ایران به دو دسته هواداران استقلال و پرسپولیس تقسیم می‌شوند و سؤال آبیتیه؟ یا قرمزته؟ یک سؤال معمول بین هواداران فوتبال ایرانی است[۲] و هواداران تیم پرسپولیس از رقبای اصلی هواداران استقلال می‌باشند[۳] اما هواداران استقلال با هواداران دیگر باشگاه‌های فوتبال ایرانی از جمله تراکتورسازی تبریز و سپاهان اصفهان نیز رقابت دارند.

مجلات، روزنامه، وب‌لاگ و وب‌سایت‌های طرفداری فراوانی به طرفداران باشگاه فوتبال استقلال اختصاص یافته یا به وسیله آنان راه‌اندازی شده و فرهنگ طرفداری از استقلال در میان فوتبال دوستان ایرانی ریشه دوانده‌است.

پیشینه[ویرایش]

نخستین دسته‌های هواداران باشگاه استقلال از میانه‌های دهه ۱۳۲۰ شکل گرفتند، با انحلال تیم توفان که پرتماشاگرترین تیم زمان خود بود، طرفداران فوتبال به تیم‌های نوپا از جمله دوچرخه‌سواران متمایل شدند[۴] و طرفداران فوتبال در تهران بین سه تیم تاج، دارایی و شاهین پخش شدند. از آن پس نیز باشگاه همواره طرفداران خود را داشته‌است.

جمعیت شناسی[ویرایش]

بر اساس یک پژوهش که در سال ۱۳۹۰ بر روی یک جامعه آماری هواداران استقلال و پرسپولیس با هدف تقسیم هواداران بر اساس متغیرهای جمعیت‌شناختی، جغرافیایی و وفاداری بود انجام شد،[۵] مشخص گردید که هواداران ۱۶ تا ۲۴ سال با ۶۸/۸ درصد بیشترین درصد هواداران استقلال را تشکیل می‌دهند و هواداران ۴۵ تا ۵۴ ساله با ۰/۹ درصد کمترین درصد هواداران را تشکیل می‌دهند. همچنین در تقسیم‌بندی بر اساس محل سکونت، ۶۱/۶ درصد هواداران استقلال ساکن تهران، البرز و سایر شهرستان‌های تهران هستند و ۳۸/۴ درصد ساکن سایر استان‌های ایران هستند. با استفاده از جدول متقاطع نشان داده شد که ۹۳/۸ درصد هواداران باشگاه استقلال در گروه دارای وفاداری پنهان؛ ۳/۵ درصد هواداران باشگاه استقلال در گروه دارای وفاداری پایین؛ ۲/۷ درصد در گروه دارای وفاداری زیاد قرار داشتند؛ و هیچ‌کدام یک از آنها در گروه دارای وفاداری جعلی نبوده‌اند. در نهایت، مقایسه وفاداری هواداران دو تیم نشان داد که بین وفاداری نگرشی هواداران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تفاوت معنی داری وجود ندارد، اما نتایج مقایسه وفاداری رفتاری هواداران دو باشگاه نشان داد وفاداری رفتاری هواداران استقلال از هواداران پرسپولیس به‌طور معنی داری بیشتر است.

رویارویی‌ها[ویرایش]

رویارویی تاریخی هواداران تاج (نام استقلال تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷) با هواداران تیم شاهین بود. این دو تیم در کنار تیم دارایی سه تیم قدرتمند و پرطرفدار تهران بودند و بازی‌های رو در روی آن‌ها معمولاً در تعیین قهرمان آن سال جام باشگاه‌های تهران تأثیر گذار بود. همچنین به دلیل خاستگاه‌های متفاوت دو تیم تاج و شاهین[۶] بازی‌های این دو تیم معمولاً با حواشی و جنجال‌های فراوانی همراه بود به گونه‌ای که دیدار این دو تیم چندین بار نیمه کاره رها شد و کار به زد و خورد هواداران دو تیم در بیرون از ورزشگاه امجدیه کشیده شد.

هم اکنون رویارویی اصلی هواداران استقلال با هواداران دیگر تیم تهرانی یعنی پرسپولیس است. این دو تیم که برگزارکننده شهرآورد تهران هستند و بخش عمده افتخارات باشگاهی فوتبال ایران را از آن خود کرده‌اند و تنها تیم‌های دارای هوادار در شهر تهران هستند. رویارویی دو تیم که به دربی سرخ آبی نیز معروف است حداقل سالی دو مرتبه و در لیگ سراسری ایران برگزار می‌شود. این بازی با حساسیت زیادی دنبال می‌شود به گونه‌ای که تا به حال دو بار به دلیل هجوم هواداران پرسپولیس به زمین[۷][۸] و درگیری آن‌ها با هواداران استقلال نیمه‌تمام مانده‌است. همچنین به دلیل روش‌های سنتی فروش بلیت هواداران دو تیم از ساعت‌ها قبل و حتی شب قبل از برگزاری بازی در اطراف ورزشگاه آزادی تجمع می‌کنند که این مسئله خود باعث در بعضی مواقع باعث درگیری‌هایی میان هواداران دو تیم نیز می‌شود. بعد از اتمام مسابقه نیز اوباش هوادار دو تیم با هم درگیر می‌شوند یا به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران آسیب وارد می‌کنند.[۳][۹]

از دهه ۱۳۸۰ و با قدرت گرفتن تیم سپاهان اصفهان و بازگشت تیم تراکتورسازی تبریز به سطح برتر و خارج شدن فوتبال ایران از حالت دو قطبی، رقابت‌های دو تیم استقلال و سپاهان و استقلال و تراکتورسازی و به دنبال آن هواداران استقلال با هواداران این دو تیم نیز با حساسیت ویژه‌ای دنبال می‌شود.

آمارها و رکوردها[ویرایش]

دیدار استقلال و برق شیراز، پرتماشاگرترین بازی تاریخ لیگ برتر ایران

باشگاه استقلال به مدد حضور پرشمار هوادارانش در میان آمارها و رکوردهای فوتبال ایران و آسیا حضور خوبی دارد، برای مثال بازی فینال جام باشگاه‌های آسیا در فصل ۹۹–۱۹۹۸ که در ورزشگاه آزادی تهران و در مقابل باشگاه جوبیلو ایواتا ژاپن برگزار شد، با حضور ۱۲۱ هزار نفر، پرتماشاگرترین بازی تاریخ جام باشگاه‌های آسیا و از پرتماشاگرترین بازی‌های تاریخ فوتبال ایران بوده‌است.[۱۰] این در حالی‌ست که در آن روز حدود ۵۰ هزار نفر از هواداران استقلال نتوانستند راهی به ورزشگاه یابند و به خانه‌هایشان برگشتند.[۱۱]

همچنین در بازی پایانی پنجمین دوره لیگ برتر و در مقابل برق شیراز که به پیروزی ۴ بر ۱ استقلال و قهرمانی این تیم منجر شد، تعداد ۱۱۰ هزار نفر از هواداران استقلال برای دیدن این بازی به ورزشگاه رفتند[۱۲] و حدود ۱۰ هزار نفر از هواداران نیز نتوانستند وارد ورزشگاه شوند.[۱۳] این بازی پرتماشاگرترین بازی تاریخ لیگ برتر ایران می‌باشد.

باشگاه استقلال به مدد حضور پرشمار تماشاگرانش رکورد میانگین تعداد تماشاگران در بازی‌های خانگی در لیگ قهرمانان آسیا در فصل‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷[۱۴][۱۵][۱۶][۱۷] و رکورد تعداد تماشاگران در بازی‌های خانگی در تمام ادوار لیگ قهرمانان آسیا را از آن خود کرده‌است.[۱۶]

همچنین در یک نظرسنجی تلویزیونی که در آذر ماه سال ۱۳۹۰ برگزار شد باشگاه استقلال به عنوان پرطرفدارترین باشگاه ایران برگزیده شد.[۱۸]

شعارها و ترانه‌ها[ویرایش]

ترانه‌های فراوانی توسط خواننده‌های هوادار استقلال و به طرفداری از این تیم سروده و اجرا شده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به ترانه آبی با صدای رضا یزدانی،[۱۹] سرود رسمی تیم استقلال با صدای بابک جهانبخش،[۲۰] ترانه استقلال با صدای سعید عرب[۲۱] و ترانه استقلال با صدای علی دانیال[۲۲] اشاره کرد.

هواداران مشهور[ویرایش]

خاندان سلطنتی[ویرایش]

بازیگران سینما[ویرایش]

نوازندگان و خوانندگان[ویرایش]

مرتضی پاشایی

ورزشکاران[ویرایش]

شعرا[ویرایش]

سیاستمداران[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «Iran - List of Foundation Dates». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 2. عادل فردوسی‌پور. «فوتبال ایران به قلم "فردوسی پور" در WorldSoccer». ایسنا. ۳۰ مهر ۱۳۸۷. 
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ FIFA.com. «The Club - FIFA.com». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 4. «تماشاگردارهای غیرسرخابی فوتبال تهران». ورزش سه. 1394/03/20. 
 5. سمانه سقاء. “تقسیم‌بندی هواداران باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس بر اساس متغیرهای جمعیت شناختی، جغرافیایی و وفاداری”. پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران. 1390. Retrieved 2017-12-09. 
 6. «همشهری ورزشی | اصغر تهرانی و تاج ابوالحسن!». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 7. www.dotech.ir. «آن مجهول‌الهویهٔ دوست‌داشتنی؛ وقتی دربی آبان، امجدیه را به خاک و خون کشید!». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 8. «اختصاصی/ ویدیوی درگیری قلعه نویی و محرمی و هواداران در جنجالی‌ترین دربی تاریخ». وبسایت رسمی برنامه نود. ۱۳۹۳/۰۸/۳۰. 
 9. “Football, blood and war | Sport | The Observer”. Retrieved 2017-12-09. 
 10. «استقلال - جوبیلوایواتا با طعم تراژدی». امروز انلاین. شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۴. 
 11. «گزارش ویژه/ استقلالی‌ها در آسیا برای ششمین بار، آزادی را پر کردند». وبسایت رسمی برنامه نود. ۱۳۹۵/۲۱/۱۱. 
 12. «این است استقلال». خبرگزاری مهر. ۱۳۸۵/۲/۲. 
 13. «BBCPersian.com». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 14. «AFC Champions League 2010 - Attendance». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 15. «AFC Champions League 2011 - Attendance». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ «AFC Champions League 2013 - Attendance». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 17. «AFC Champions League 2017 - Attendance». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 18. «استقلال پرطرفدارترین تیم ایران!». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ ۱۹٫۲ «مستند «آبی استقلالی 2» با صدای رضا یزدانی منتشر خواهدشد». موسیقی ما. شنبه 21 شهریور 1388. 
 20. «دانلود آهنگ رسمی باشگاه استقلال». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 21. جم, Jamejam, جام. «ترانه سعید عرب برای تیم استقلال/دانلود». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 22. «Ali Danial- Esteghlal(Official Music Video)». TaranehEnterprise on Youtube. 17 Nov 2012. 
 23. «رضا پهلوی: اگر زندگی دوباره داشتم، شاید کارگردان سینما می‌شدم». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 24. ۲۴٫۰۰ ۲۴٫۰۱ ۲۴٫۰۲ ۲۴٫۰۳ ۲۴٫۰۴ ۲۴٫۰۵ ۲۴٫۰۶ ۲۴٫۰۷ ۲۴٫۰۸ ۲۴٫۰۹ ۲۴٫۱۰ ۲۴٫۱۱ ۲۴٫۱۲ ۲۴٫۱۳ ۲۴٫۱۴ ۲۴٫۱۵ ۲۴٫۱۶ «بازیگران و خوانندگان استقلالی اند یا پرسپولیسی؟». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 25. «از خواندن سرود ای ایران، استقلالی بودن نیکی کریمی تا حق مدیری به گردن عطاران». سینماپرس. شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۰. 
 26. «برادر شهیدم را خودم غسل دادم/ وقتی کارگردانی می‌خواهد خودش را از طریق من بالا بکشد باید هزینه‌اش را بدهد». خبرگزاری فارس. ۱۳۹۳/۰۷/۱۴. 
 27. «جوهرچی:تنها استقلالی هستم که دایی را دوست دارم». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 28. ۲۸٫۰ ۲۸٫۱ ۲۸٫۲ سوری، پوریا. «روزنامه شرق 90/6/24: استقلال یا پرسپولیس؛ مسئله این است». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 29. «کری خوانی پریناز ایزدیار و حسین مهری برای پرسپولیس و استقلال». بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۱۲-۰۹. 
 30. ۳۰٫۰۰ ۳۰٫۰۱ ۳۰٫۰۲ ۳۰٫۰۳ ۳۰٫۰۴ ۳۰٫۰۵ ۳۰٫۰۶ ۳۰٫۰۷ ۳۰٫۰۸ ۳۰٫۰۹ ۳۰٫۱۰ ۳۰٫۱۱ ۳۰٫۱۲ ۳۰٫۱۳ ۳۰٫۱۴ YJC, خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان |. «کشمکش قرمز و آبی در عالم سینما + تصاویر». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 
 31. «عکس/امیر جعفری عدد 4 را نشان می‌دهد». گل. ۱۷ دی ۱۳۹۱. 
 32. «مستند «آبی استقلالی 2» با صدای رضا یزدانی منتشر خواهدشد». موسیقی ما. شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۸. 
 33. «نیکخواه بهرامی: نکونام و دژاگه را دوست دارم». ورزش سه. 1393/10/25. 
 34. «کریمی: خودجوش مربی تیم ملی شدم/ با استقلال قرارداد داخلی بستم اما به پرسپولیس رفتم». خبرگزاری فارس. ۱۳۹۳/۰۸/۲۷. 
 35. «امین منوچهری: استقلال روز سختی مقابل ما خواهد داشت؛ از بچگی با استقلال زندگی کرده‌ام». طرفداری. 
 36. «حامد حدادی: همه می‌دانند استقلالی‌ام». عصر ایران. 
 37. جهان|TABNAK, سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و. «شبی که سید حسن خمینی عادل فردوسی‌پور را شوکه کرد». بازبینی‌شده در 2017-12-09. 

پیوند به بیرون[ویرایش]