علی فتح‌الله‌زاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
علی فتح‌الله‌زاده
Ali Fathollahzadeh 2019.jpg
مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال ایران
آغاز به کار
۲۳ مهر ۱۴۰۱[۱]
پس ازمصطفی آجورلو
دوره مسئولیت
۷ اسفند ۱۳۹۸ – ۱ فروردین ۱۳۹۹ (سرپرست)
پس ازاسماعیل خلیل‌زاده (سرپرست)
پیش ازاحمد سعادتمند
دوره مسئولیت
۱۹ خرداد ۱۳۸۹ – ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
پس ازامیررضا واعظی آشتیانی
پیش ازبهرام افشارزاده
دوره مسئولیت
۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ – ۲۷ شهریور ۱۳۸۷
پس ازمحمدرضا بهمنی (سرپرست)
پیش ازامیررضا واعظی آشتیانی
دوره مسئولیت
۸ آبان ۱۳۷۵ – ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۲
پس ازکاظم اولیایی
پیش ازمحمدحسین قریب
اطلاعات شخصی
زاده۱۹ دی ۱۳۳۷ ‏(۶۴ سال)
خوی، ایران
ملیتایرانی
تحصیلاتدکتری اقتصاد
محل تحصیلآکادمی ملی علوم آذربایجان
دیناسلام، (شیعه)

علی فتح‌الله‌زاده خویی یکی از مدیران فوتبالی و مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال ایران است. وی در ۱۹ دی ۱۳۳۷ در شهرستان خوی یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی متولد شد.

وی قرار است بزرگترین بمب نقل و انتقالات تاریخ لیگ برتر را در نیم فصل جاری لیگ برتر خلیج فارس منفجر کند.

مدیریت استقلال تهران[ویرایش]

اولین دوره ۱۳۷۵ _ ۱۳۸۲

علی فتح‌الله‌زاده دارای مدرک دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان است[۲] . وی که به عنوان سردبیر در روزنامه استقلال جوان مشغول به کار بود. در تاریخ هشتم آبان ۱۳۷۵ با حکمی از سوی محمدجواد ایروانی رئیس هیئت مدیره وقت باشگاه استقلال تهران به سمت مدیریت باشگاه استقلال تهران منصوب شد.[۳] با وجود نتایج ضعیف ِ استقلال ، وی با پایان فصل در پست خود ابقا شد. فتح الله زاده بیش از ۶ سال مدیریت استقلال را در اختیار داشت . سال ۱۳۸۲ تمایل داشت باز هم ناصر حجازی سر مربی شود ولی هیات مدیره نپذیرفت به همین دلیل وی استعفا داد و از این تیم جدا شد.

دومین حضور ۱۳۸۶ _ ۱۳۸۷

فتح الله زاده در سال ۱۳۸۶ دوباره به عنوان مدیر عامل استقلال انتخاب شد. وی بلافاصله ناصر حجازی را به عنوان سر مربی انتخاب کرد ولی با نتایج بسیار بد در پایان رتبه سیزدهم جدول نصیب استقلال شد . البته با آمدن امیر قلعه‌نویی استقلال قهرمان جام حذفی فوتبال ایران ۸۷–۱۳۸۶ شد ولی نتایج این تیم در شروع لیگ باز هم بد بود تا جاییکه در پایان هفته پنجم در رده ۱۷ جدول قرار داشت به همین دلیل وی شهریور ۱۳۸۷ بر کنار شد. بعد از رفتن او بلافاصله نتایج استقلال تغییر کرد و این تیم در پایان قهرمان شد.

سومین دوره ۱۳۸۸ _ ۱۳۹۳

سومین بازگشت فتح الله زاده به استقلال، ۱۹ خرداد ۱۳۸۸ رقم خورد. او تا خرداد ۱۳۹۳ به عنوان مدیر عامل استقلال فعالیت کرد و تلخ ترین حادثه دوران کاری خود را که مرگ ناصر حجازی بود تجربه کرد. فتح الله زاده همیشه به کار حجازی اعتقاد ویژه ای داشت و اولین گزینه سرمربی گری او بود و از حجازی به شدت حمایت میکرد.[۴] در زمان بیماری حجازی با پیگیری فتح الله زاده ناصر حجازی به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره استقلال انتخاب شد. همچنین با پیشنهاد فتح الله زاده نام کمپ از استقلال ایران به ناصر حجازی تغییر کرد.

چهارمین حضور ۱۳۹۸ _ ۱۳۹۹ ( ۲۴رروز)

وی در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۸ با مصوبه هیئت مدیره باشگاه برای چهارمین بار به سمت سرپرست مدیرعاملی باشگاه فوتبال استقلال ایران انتخاب شد، اما تنها در کمتر از یک ماه بعد از آن به دلیل ابتلا شدید به بیماری کووید ۱۹ از این سمت کناره گرفت. وی بعدها گفت: نمی شد به بهانه بیماری من ، استقلال با آن همه مشکلات و پرونده های مالی بدون مدیر بماند. این دوره کمترین مدت حضور فتح الله زاده در استقلال بود.

پنجمین دوره ۱۴۰۱ _ ادامه دارد

پنجمین باری که فتح الله زاده تکیه بر صندلی مدیریت استقلال را پذیرفت سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود. وی از تاریخ ۱۴۰۱/۷/۲۳ پس از برکناری مصطفی آجورلو توسط هیئت مدیره استقلال به عنوان مدیر عامل این تیم انتخاب شد و هم اکنون مدیر عامل این تیم می‌باشد.

سایر فعالیتها[ویرایش]

فتح الله زاده که قبل از ورود به استقلال یک شخصیت فّرهنگی بود به مدت ۲۵ سال مسئولیت سردبیری روزنامه استقلال جوان را بر عهد داشت ولی در سال ۱۳۹۹ آن را واگذار کرد . [۵]

از نکات قابل توجه درباره ی فتح الله زاده اینکه او در عرصه سینما نیز فعالیت دارد که سرمایه‌گذاری در مثلث آبی و همراهی در تولید فیلم آبی به رنگ آسمان[۶][۷] از جمله کارهای وی بوده‌است.

نتایج استقلال تهران در ادوار مدیریت علی فتح الله زاده[ویرایش]

آمار نتایج استقلال در زمان مدیریت فتح الله زاده

مدت حضور
تعداد جام ها
لیگ🏆
حذفی🏆
سوپر جام🏆
آسیا🏆
جام های کسب شده
جام های از دست داده
۱۳ فصل
۳۵
۳
۴
۰
۰
۸
۲۸
فصل ۰۲_۱۴۰۱
۳جام موجود
۱

در مدت ۱۴ فصل مدیریت فتح الله زاده ، استقلال از (۳۶) سی و شش جامی که پشت سر گذاشته به ۸ جام دست یافته و در کسب ۲۸ جام ناکام مانده است.

نتایج دیدارهای استقلال در مقابل پرسپولیس در دوران مدیریت فتح الله زاده
آخرین بازی
تعداد بازیها
برد
مساوی
باخت
بدترین نتیجه
بهترین نتیجه
شهرآورد ۹۹
۲۵
۵
۱۴
۶
دربی۴۴ باخت

۰ __ ۳

دربی۷۴ برد

۰ __ ۳

شهر آورد ۴۴ اولین تجربه فتح الله زاده به عنوان مدیر عامل بود که با شکست سنگین استقلال همراه بود. همچنین بزرگ ترین ناکامی استقلال در دوران او فینال جام حذفی فصل ۷۸_۱۳۷۷ است که استقلال ۲ بر یک شکست خورد و جام را به پرسپولیس واگذار کرد.

استقلال در زمان مدیریت فتح الله زاده در شهر اورد تهران ۶ بار ناکام مانده و ۵ بار هم پیروز میدان بوده . ۱۴ دیدار هم مساوی به پایان رسیده است. [۸]

نتایج فصل به فصل استقلال تهران در رقابتهای داخلی و آسیایی در زمان مدیریت علی فتح الله زاده
فصل
رتبه استقلال در لیگ
قهرمان لیگ
استقلال در جام حذفی
قهرمان جام حذفی
سوپر جام
استقلال در آسیا
قهرمان آسیا
۷۶_۱۳۷۵
ششم
پرسپولیس
حذف
برق شیراز
__
جام در جام _حذف
الهلال عربستان
۷۷_۱۳۷۶
اول🏆
استقلال
برگزار نشد
__
حضور نداشت
__
۷۸_۱۳۷۷
دوم
پرسپولیس
دوم
پرسپولیس
جام باشگاههای آسیا_دوم
جوبیلیو ایواتا ژاپن
۷۹_۱۳۷۸
دوم
پرسپولیس
قهرمان🏆
استقلال
جام در جام آسیا _حذف
شمیزو ژاپن
۸۰_۱۳۷۹
اول 🏆
استقلال
حذف
فجر سپاسی
جام در جام آسیا_ حذف
الشباب عربستان
۸۱_۱۳۸۰
دوم
پرسپولیس
قهرمان🏆
استقلال
جام باشگاههای آسیا_ سوم
سوون سامسونگ کره جنوبی
۸۲_۱۳۸۱
نهم
سپاهان
حذف
ذوب آهن
حذف
العین امارات
۸۷_۱۳۸۶
سیزدهم
پرسپولیس
قهرمان🏆
استقلال
حضور نداشت
__
۹۰_۱۳۸۹
دوم
سپاهان
حذف
پرسپولیس
لیگ قهرمانان _حذف
السد قطر
۹۱_۱۳۹۰
سوم
سپاهان
قهرمان 🏆
استقلال
لیگ قهرمانان _ حذف
اولسان هیوندای کره جنوبی
۹۲_۱۳۹۱
اول 🏆
استقلال
حذف
سپاهان
لیگ قهرمانان _ حذف
گوانگ ژو اورگراند چین
۹۳_۱۳۹۲
پنجم
فولاد
حذف
تراکتورسازی
لیگ قهرمانان _ حذف
گوانگ ژو اورگراند چین
۰۲_۱۴۰۱
قهرمان 🏆

از دوازده فصلی که فتح الله زاده مدیرعامل استقلال بود در ۵ فصل آن استقلال هیچ جامی کسب نکرد.

در دوران حضور فتح الله زاده، استقلال هرگز موفق به کسب دو گانه نشد.

فتح الله زاده در فصل۸۶_۱۳۸۵ در شرایطی که فقط سه مسابقه به پایان لیگ باقی مانده بود به استقلال برگشت همچنین وی در فصل ۸۸_۱۳۸۷ در حالیکه فقط ۵ مسابقه از رقابتهای لیگ گذشته بود به دلیل نتایج ضعیف از استقلال برکنار شد. استقلال در پایان فصل قهرمان لیگ شد.

فصل
تعداد بازی
برد
مساوی
باخت
امتیاز
امکان کسب قهرمانی
رتبه استقلال در جدول
رتبه پایان فصل
۸۶_۱۳۸۵
۳
__
۱
۲
۱
+
در زمان ورود فتح الله زاده__ اول ۵۱ امتیاز
چهارم __ ۵۲ امتیاز
۸۸_۱۳۸۷
۵
۱
۱
۱
۳
۴
+
در زمان خروج فتح الله زاده __ پانزدهم با ۴ امتیاز
قهرمان __ ۶۶ امتیاز

بیشترین اثرات مثبت و منفی فتح الله زاده در استقلال

فصل ۸۰_۱۳۷۹ مثبت

جذب علی سامره و جنجالی ترین انتقال تاریخ فوتبال ایران مهدی هاشمی‌نسب از پرسپولیس که به بمب معروف شد باعث گردید استقلال علاوه برکسب قهرمانی لیگ ، بازی برگشت شهرآورد تهران را هم بعد از ۵ سال پیروز شود.

_فصل ۸۷_۱۳۸۶ (منفی)

در این فصل مدیر عامل استقلال به دلیل اعتقاد و باوری که به ناصر حجازی حجازی داشت او را سر مربی استقلال کرد و بعد از آنکه حجازی نتایج قابل قبولی نگرفت برای حفظ شان وی ، در اقدامی شتاب زده فیروز کریمی را سرمربی تیم کرد و حجازی را به عنوان مدیر فنی برگزید. این عملکرد چنان بلایی بر سر تیم آورد کرد که استقلال را تا رتبه سیزدم تنزل داد.در اواخر فصل در حالیکه استقلال درآتش مشکلات می سوخت هیات مدیره برای تغییرات تشکیل جلسه داد و با دخالت و پافشاری منصور پورحیدری پدر استقلال، امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی بعدی استقلال معرفی شد. قلعه نویی تیم بی روحیه و خسته را در جام حذفی قهرمان کرد تا وضعیت استقلال بدتر از آن که بود نشود.

فصل ۹۱_۱۳۹۰ ،،،،، ۹۲_۱۳۹۱ (مثبت)

فتح الله زاده که میدانست فصل ۸۷_۱۳۸۶ در کارنامه ی او به بدترین شکل نمایان است در فصلهای ۹۱_۱۳۹۰ همچنین ۹۲_۱۳۹۱ یکی از بهترین استقلالهای تاریخ را تحویل پرویز مظلومی و امیر قلعه نویی سر مربیان وقت استقلال داد.جذب ستارگانی چون جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، مجتبی جباری، فابیو جانواریو، فریدون زندی،سید مهدی رحمتی، خسرو حیدری،فرهاد مجیدی، باعث شد جراید نام کهکشانی ها را به استقلال بدهند. پیروزی در ۴ شهرآورد تهران و قهرمانی در جام حذفی فوتبال ایران ۹۱–۱۳۹۰ با پرویز مظلومی ، همچنین کسب قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران ۹۲–۱۳۹۱ و حضور در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۳ با امیر قلعه نویی آنچنان فتح الله زاده را در دل هواداران جا کرد که در ورزشگاه شعار میدادند،، اس اس دیگه غم نداره __تا حاج فتح اللهُ داره.

سایر فصل ها

استقلال در فصلهای دیگری هم شاهد روزهای تلخ و شیرین بود . ناکامی در فصل ۷۸_۱۳۷۷،،، از دست دادن قهرمانی در آخرین بازی لیگ ۸۱_۱۳۸۰ ،،کسب مقام ششم و نهم در لیگ، کسب قهرمانی در لیگ و جام های حذفی از آن جمله هستند ولی سهم فتح الله زاده به اندازه سایرین بود.[۹]

کمپ ناصر حجازی

بعد از پرویز خسروانی مالک اولیه استقلال، فتح الله زاده را باید معمار استقلال دانست چرا که وی تنها مدیر عاملی است که نام وی در زیر ساختهای این تیم هم مشاهده می شود. کمپ ناصر حجازی بزرگ ترین دست آورد فتح الله زاده در امور زیر بنایی برای استقلال است که با وجود موانع بسیار توسط وی خریداری ،ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت.

بزرگ ترین ناکامی[ویرایش]

علی فتح الله زاده در دوران مدیریت خود در استقلال تهران به تمامی جام های داخلی دست یافت اما وی همواره در حسرت کسب قهرمانی آسیا افسوس خورده است. استقلال در زمان مدیریت وی یک نایب قهرمانی و یک مدال برنز باشگاههای آسیا را بدست آورده ولی موفق به قهرمانی نشده. فتح الله زاده همچنان به دنبال این مهم است.

دستاوردها[ویرایش]

فتح الله زاده با چهارده سال فعالیت در باشگاه استقلال به عنوان مدیر عامل توانسته سه بار به مقام قهرمانی در لیگ، چهار عنوان قهرمانی در جام حذفی ، یک عنوان قهرمانی در سوپرجام و یک دوره به مقام نائب قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا برسد.[۱۰]

داخلی

لیگ فوتبال ایران شامل(لیگ آزادگان و لیگ برتر)

۳ دوره قهرمان لیگ فوتبال ایران ۱۳۷۶ 🏆، ۸۰–۱۳۷۹ 🏆 ۹۲-۱۳۹۱🏆

۴ دوره نایب قهرمان لیگ فوتبال ایران 🥈 ۷۸–۱۳۷۷ 🥈۷۹–۱۳۷۸ 🥈 ۸۱–۱۳۸۰ 🥈 ۹۰–۱۳۸۹

جام حذفی فوتبال ایران

قهرمان جام حذفی فوتبال ایران 🏆۷۹–۱۳۷۸ 🏆۸۱–۱۳۸۰ 🏆۸۷–۱۳۸۶ 🏆 ۹۱–۱۳۹۰

سوپر جام فوتبال ایران

قهرمان سوپر جام فوتبال ایران ۱۴۰۱🏆

بین المللی

🥈نایب قهرمان جام باشگاه‌های آسیا ۹۷–۱۹۹۶

🥉مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا ۰۲–۲۰۰۱

🥇🏆قهرمان جام پرزیدنت ترکمنستان ۱۹۹۸

🥇🏆قهرمان جام بین المللی خزر ۱۳۷۶

غیر رسمی

🥇🏆قهرمان جام کیش ۱۳۸۰

🥇🏆قهرمان جام اتحادیه باشگاههای کشور ۱۳۸۱

بدترین نتایج

لیگ برتر فوتبال ایران ۸۲–۱۳۸۱ رتبه نهم

لیگ برتر فوتبال ایران ۸۷–۱۳۸۶ رتبه سیزدهم

کمپ ناصر حجازی[ویرایش]

کمپ ناصر حجازی دسترنج فتح الله زاده

کمپ ناصر حجازی افتخار ابدی فتح الله زاده

باشگاه فوتبال استقلال تهران ،قبل از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ با نام تاج تهران ، ثروتمندترین و پر امکانات ترین باشگاه ایران بود. [۱۱][۱۲]اما بعد از انقلاب وضعیت عوض شد و... گرد و خاک که کمی خوابید بررسی خسارت به باشگاه باور کردنی نبود تمامی املاک و مستغلات باشگاه مصادره شده بود حتی موزه باشگاه هم که مملو از جوایز و جامهای رقابتها بود به تاراج رفته بود. [۱۳]شرایط که آرام شد مدیران باشگاه هر چه توان داشتند گذاشتند در مسیر برگرداندن اموال استقلال،، اما نشد که نشد و باشگاه استقلال به تیم استقلال تبدیل شد. در مدیریت فتح الله زاده ،با وجود مشکلات وقت گیر، وی پیگیر زمینی بودکه فقط شنیده بود استقلال شرایط در اختیار گرفتن این زمین را دارد. فتح الله زاده با جدیت تصمیم داشت استقلال را باز به یک باشگاه حرفه ای تبدیل کند. وی ساختمان باشگاه را در خیابان لارستان فروخت و زمین کمپ حجازی را که در کنار پارک ارم قرار دارد خرید. با تلاش وی بعد از سالها یک زمین خشک اما مرغوب شد دارایی استقلال. فتح الله زاده فقط به داشتن زمین قناعت نکرد و به سرعت پیگیر ساخت و ساز آن شد. ابتدا نام آن را مجموعه فرهنگی ورزشی استقلال گذاشتند و بعد از آن هم کمپ ناصر حجازی نام گرفت. البته ناگفته پیداست که هر دوره با رفتن فتح الله زاده ، کار کمپ متوقف می شد چرا که مدیران بعدی مدعی می شدند این زمین به استقلال تعلق ندارد [۱۴] ، کار فتح الله زاده بیهوده بود، پول استقلال را هدر داد . ولی هر بار که فتح الله زاده باز می گشت ساخت و ساز مجموعه ای که مدیران دیگر مدعی بودند به استقلال تعلق ندارد ادامه میافت.[۱۵] زمانی هم که مشخص شد فتح الله زاده وقت خود و باشگاه را تلف نکرده و کمپ حجازی از آن استقلال است [۱۶] باز هم از کار زیر بنایی در این مجموعه خبری نبود و فقط با بازگشت فتح الله زاده نفس به کمپ حجازی می رسید. فتح الله زاده در برنامه ورزش و مردم گفت کمپ حجازی را آماده و تمیز تحویل دادم و خرابه تحویل گرفتم.[۱۷] با بازگشت فتح الله زاده به استقلال در سال ۱۴۰۱ دوباره کمپ حجازی وارد فاز ساخت و ساز و شد. فتح الله زاده تصمیم دارد کمپ حجازی را به بالاترین استانداردهای لازم برساند. وی همچنین اعتقاد دارد بافروش کمپ میتواند استقلال را به بالاترین آرزوی خود یعنی داشتن یک ورزشگاه فوق مدرن برساند. مرغوبیت زمین کمپ دلیلی بر قیمت نجومی آن است و اجازه چنین تغییری را می دهد.

پانویس[ویرایش]

 1. https://www-isna-ir.cdn.ampproject.org/v/s/www.isna.ir/amp/1401072312380/?amp_gsa=1&amp_js_v=a9&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#amp_tf=%D8%A7%D8%B2%20%251%24s&aoh=16660461074893&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.isna.ir%2Fnews%2F1401072312380%2F%25D9%2581%25D8%25AA%25D8%25AD-%25D8%25A7%25D9%2584%25D9%2584%25D9%2587-%25D8%25B2%25D8%25A7%25D8%25AF%25D9%2587-%25D9%2585%25D8%25AF%25DB%258C%25D8%25B1%25D8%25B9%25D8%25A7%25D9%2585%25D9%2584-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA%25D9%2582%25D9%2584%25D8%25A7%25D9%2584-%25D8%25B4%25D8%25AF
 2. «علی فتح‌الله‌زاده سرانجام مدرک دکتری خود را از آکادمی علوم آذربایجان گرفت». خبرآنلاین. ۱۷ دی ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۱ تیر ۱۳۹۲.
 3. «مدیرعامل جدید باشگاه استقلال منصوب شد».
 4. «آپارات - سرویس اشتراک ویدیو». آپارات - سرویس اشتراک ویدیو. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۳۱.
 5. «علی فتح الله زاده "استقلال جوان" را واگذار کرد». فوتبالی. ۲۰۲۰-۱۲-۰۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۳۱.
 6. «ادامه فیلمبرداری مستند فوتبالی با فرهاد اصلانی». خبرگزاری مهر.
 7. «فیلم 4 تایی شدن استقلال در آسیا ساخته می‌شود». کاپ. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶.
 8. «تاریخچه کامل 98 دربی سرخابی‌ها/ برتری همچنان در اردوی آبی‌ها». خبرگزاری ایلنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۱۸.
 9. . شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۷-۶. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 10. «گفتگوی متفاوت با علی فتح‌الله‌زاده». جهان‌نیوز. ۳۱ خرداد ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۳۱ خرداد ۱۳۹۲.
 11. «پرسپولیس فقط یک بولینگ بود اما تاج جزو برترین های جهان/ پله وقتی امکانات باشگاه را دید باورش نمی شد/ افتخارات و قدمت استقلال و پرسپولیس قابل قیاس نیست». www.khabarvarzeshi.com. ۲۰۲۲-۰۲-۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۱۸.
 12. «Magiran | روزنامه دنیای اقتصاد (1392/05/10): بازپس گیری املاک مصادره شده باشگاه «تاج» به نفع «استقلال»». www.magiran.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۱۸.
 13. footbali.net صحبتهای جذاب عنایت آتشی درباره تغییر نام تیم تاج به استقلال
 14. «واعظ آشتیانی کمپ حجازی متعلق به استقلال نیست». فوتبالی. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۰۴.
 15. «فتح‌الله زاده: نزدیک بود کمپ را از ما بگیرند». ورزش سه. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۱۸.
 16. «دولت «کمپ حجازی» را به استقلال داد». www.khabarvarzeshi.com. ۲۰۲۱-۰۱-۰۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۳۱.
 17. «کمپ حجازری را تمیز و سالم تحویل دادم و الان خرابه تحویل دادند». فوتبالی. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۰۴.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

علی فتح‌الله‌زاده در اینستاگرام

مناصب رسانه‌ای
عنوان جدید
اکنون–۱۳۷۲
در حال تصدی
جایگاه‌های ورزشی
پیشین:

۱۳۸۲–۱۳۷۵
۱۳۸۷–۱۳۸۶
۱۳۹۳–۱۳۸۹
۱۳۹۸ (سرپرست)
اکنون–۱۴۰۱
پسین:
پیشین:
پسین:
پیشین:
پسین:
پیشین:
پسین:
پیشین:
در حال تصدی