فهرست بازیکنان خارجی باشگاه فوتبال استقلال تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

فهرست بازیکنان خارجی باشگاه فوتبال استقلال تهران شامل بازیکنانی می‌شود که با تابعیت غیر ایرانی برای باشگاه فوتبال استقلال تهران بازی کرده‌اند.

پیر کارلو، دروازه‌بان لهستانی کلوپ دوچرخه‌سواران نخستین بازیکن خارجی‌ای بود که به این باشگاه پیوست، وی از ۱۳۲۴ تا ۱۳۳۵ یازده سال عضو تیم تاج[پانویس ۱] بود. سپس این باشگاه به مدت ۴۴ سال هیچ بازیکن خارجی‌ای نداشت تا آن که رأفت قلی‌اف در سال ۱۳۷۹ به استقلال[پانویس ۲] پیوست و در مدت ۲ فصل در استقلال حضور داشته. وی همچنین اولین بازیکن خارجی‌ای است که در لیگ ایران قهرمان شده‌است. قلی‌اف به همراه استقلال قهرمان آخرین دوره جام آزادگان شد.

با آغاز دهه ۱۳۸۰ و حرفه‌ای شدن فوتبال ایران و برگزاری لیگ برتر، استقلال تعداد بسیاری بازیکن خارجی به خدمت گرفت، در میان این خارجی‌های استقلال بیش از همه کشورها بازیکنان برزیلی را به خدمت گرفته‌است. تعدادی از بازیکنان خارجی استقلال بدون انجام دادن حتی یک بازی باشگاه را ترک کردند و تعدادی نیز با انجام دادن بازی‌های محدودی به دلیل کیفیت پایین یا عدم دستیابی به توافق مالی مناسب با باشگاه، استقلال را به سرعت ترک کردند. بستن قرارداد با این‌گونه بازیکنان همواره از سوی رسانه‌ها و هواداران با انتقاد مواجه شده بود.

فهرست بازیکنان[ویرایش]

واپسین به‌روزرسانی: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷

Samuel
جی‌لوید ساموئل
Mkoyan
هرایر مکویان
Pejić
پرو پییچ
Djeparov
لئاندرو پادوانی
سرور جپاروف
مامه تیام

باشگاه استقلال تا به حال ۴۱ بازیکن خارجی به خدمت گرفته‌است. بازیکنانی که نامشان پررنگ نوشته شده سابقه ملی دارند.

# نام کشور پست دوران بازی بازی گل توضیحات
۱ پیر کارلو[۱] لهستان لهستان
ایران ایران
دروازه‌بان ۳۵–۱۳۲۴ ؟ ؟ نخستین بازیکن خارجی تاریخ باشگاه.
۲ رأفت قلی‌اف[۱] جمهوری آذربایجان آذربایجان هافبک ۸۱–۱۳۷۹ ۲۴ ۴ نخستین بازیکن خارجی که برای استقلال گل زد.
۳ راجر فابریتسیو[۲] برزیل برزیل مهاجم ۸۳–۱۳۸۲ ۱۴ ۲ ۱ گل در لیگ برتر و ۱ گل در جام حذفی به ثمر رساند.
۴ رافائل گومز[۲] برزیل برزیل مدافع ۸۳–۱۳۸۲ ۲ ۰ در مجموع ۴۰ دقیقه برای استقلال به میدان رفت.
۵ جورج توپالوویچ[۲] صربستان صربستان دروازه‌بان ۸۴–۱۳۸۳ ۲۲ ۰ ۶ کلین شیت در ۲۱ بازی لیگ برتر و ۱ بازی جام حذفی.
۶ آگوستین گیلائوری[۲] گرجستان گرجستان هافبک ۸۶–۱۳۸۳ ۴۴ ۲ ۴۳ بازی در لیگ برتر و ۱ بازی در جام حذفی، هر دو گل را در جام حذفی به ثمر رساند.
۷ لادو آخالایا[۲] گرجستان گرجستان مهاجم ۱۳۸۳ ۰ ۰ نیم‌فصل دوم با قراردادی یک و نیم ساله به استقلال پیوست ولی بدون انجام یک بازی رسمی و به دلیل عدم صدور کارت آی‌تی‌سی قراردادش فسخ شد.
۸ جوئلسن داسیلوا[۲] برزیل برزیل مهاجم ۸۵–۱۳۸۴ ۱۲ ۳ ۱۱ بازی در لیگ برتر و ۱ بازی در جام حذفی، هر ۳ گلش را در لیگ برتر به ثمر رساند.
۹ لئوناردو کوئیکه[۲] کامرون کامرون مهاجم ۸۶–۱۳۸۵ ۹ ۰ در نیم‌فصل دوم به استقلال پیوست و موفق به گل‌زنی نشد و تنها یک پاس گل به نامش ثبت شد.
۱۰ سردان اوسوویچ[۲] صربستان صربستان هافبک ۱۳۸۴ ۹ ۱ به دلیل عملکرد ضعیف پیش از نیم‌فصل از استقلال جدا شد، ۸ بازی در لیگ برتر انجام داد و ۱ بازی در جام حذفی، تنها گلش را در لیگ برتر به ثمر رساند.
۱۱ فابیو جانواریو[۲][۳] برزیل برزیل هافبک ۸۹–۱۳۸۷
۹۲–۱۳۹۱
۷۸ ۸ در دو مقطع جداگانه در استقلال بازی کرد، ۶۴ بازی در لیگ برتر، ۲ بازی در جام حذفی و ۱۲ بازی در لیگ قهرمانان آسیا، ۷ گل در لیگ برتر به ثمر رساند و ۱ گل در جام حذفی، مهم‌ترین گلش، گل قهرمانی لیگ برتر ۸۸–۱۳۸۷ بود.
۱۲ رینالدو کروزادو [۴] پرو پرو هافبک ۸۹–۱۳۸۷ ۲۱ ۲ در ۱۸ بازی در لیگ برتر ۱ گل به ثمر رساند و در ۱ بازی در جام حذفی نیز ۱ گل زد.
۱۳ فلیپ آلوز دسوزا[۵] برزیل برزیل هافبک ۹۰–۱۳۸۹ ۲۵ ۰ ۲۰ بازی در لیگ برتر انجام داد، ۳ بازی در جام حذفی و ۲ بازی در لیگ قهرمانان آسیا، در لیگ برتر ۵ پاس گل داد.
۱۴ آندرسون دوس سانتوس[۶] برزیل برزیل مهاجم ۱۳۸۹ ۷ ۰ به دلیل عملکرد ضعیف در نیم‌فصل از استقلال جدا شد، ۷ بازی و تنها ۱ پاس گل حاصل حضورش در استقلال بود.
۱۵ آندره لویز[۷] برزیل برزیل مدافع ۹۰–۱۳۸۹ ۱۹ ۰ در ۱۶ بازی لیگ برتر ۳ پاس گل داد، ۲ بازی در جام حذفی و ۱ بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داد و و ۱ پاس گل نیز داد.
۱۶ هوار ملا محمد[۸] عراق عراق هافبک ۱۳۸۹ ۱۷ ۴ ۱۰ بازی در لیگ برتر انجام داد و ۲ گل زد و ۳ پاس گل داد، در جام حذفی تنها ۱ بازی انجام داد، در لیگ قهرمانان آسیا ۶ بازی انجام داد و ۲ گل زد و ۲ پاس گل نیز داد.
۱۷ ولید علی[۹] کویت کویت هافبک ۹۰–۱۳۸۹ ۳ ۱ بعد از انجام دادن تنها ۳ بازی و به ثمر رساندن ۱ گل به دلیل مشکلات مالی از استقلال جدا شد.
۱۸ جی‌لوید ساموئل[۱۰] ترینیداد و توباگو ترینیداد و توباگو مدافع ۹۳–۱۳۹۰ ۹۲ ۱۰ در نیم فصل ۹۱–۱۳۹۰به استقلال پیوست و در ۶۰ بازی لیگ برتر ۴ گل زد و ۸ پاس گل داد، در جام حذفی ۷ بازی انجام داد و ۲ گل زد و ۱ پاس گل نیز داد، در لیگ قهرمانان آسیا نیز ۲۵ بازی انجام داد و ۴ گل زد و ۴ پاس گل هم داد.
۱۹ گوران یرکوویچ[۱۱] صربستان صربستان
فرانسه فرانسه
مهاجم ۹۱–۱۳۹۰ ۲۶ ۹ در ۱۶ بازی در لیگ برتر ۱ گل زد و ۱ پاس گل داد، ۲ بار نیز در جام حذفی به میدان رفت و در ضربات پنالتی فینال جام حذفی ۹۱–۱۳۹۰ نیز پنالتی قهرمانی بخش را به ثمر رساند. در ۸ بازی لیگ قهرمانان آسیا ۳ گل به ثمر رساند.
۲۰ کرار جاسم[۱۲] عراق عراق هافبک ۹۱–۱۳۹۰
۹۴–۱۳۹۳
۳۵ ۲ در نخستین حضورش در استقلال ۱۰ بازی انجام داد و ۱ پاس گل داد و در دومین حضورش در استقلال در ۲۵ بازی ۶ گل زد و ۱۱ پاس گل داد.
۲۱ ژاک الونگ‌الونگ[۱۳] کامرون کامرون هافبک ۹۱–۱۳۹۰ ۶ ۰ در نیم فصل به استقلال پیوست و تنها ۶ بازی در لیگ برتر انجام داد.
۲۲ رودریگو توسی[۱۴] برزیل برزیل هافبک ۱۳۹۱ ۹ ۱ با ۹ بازی و ۱ گل زده در لیگ برتر، قبل از نیم‌فصل به دلیل مشکلات مالی از استقلال جدا شد.
۲۳ لیام ردی[۱۵] استرالیا استرالیا دروازه‌بان ۱۳۹۱ ۰ ۰ بدون انجام دادن حتی ۱ بازی رسمی از استقلال جدا شد، تنها حضورش در یک بازی دوستانه پیش فصل در برابر ابومسلم مشهد بود که ۱ گل نیز خورد.
۲۴ ویسنته آرزه[۱۶] بولیوی بولیوی هافبک ۹۲–۱۳۹۱ ۱۱ ۳ در ۷ بازی در لیگ برتر ۲ گل به ثمر رساند، در جام حذفی ۲ بازی انجام داد و ۱ گل زد، ۲ بار نیز در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفت.
۲۵ گوران لاوره[۱۷] صربستان صربستان هافبک ۹۲–۱۳۹۱ ۳ ۰ ۲ بازی در لیگ برتر و ۱ بازی در لیگ قهرمانان انجام داد، در مجموع ۳۳ دقیقه برای استقلال بازی کرد.
۲۶ بوبکر کبه[۱۸] بورکینافاسو بورکینافاسو مهاجم ۱۳۹۳ ۷ ۳ در نیم‌فصل به استقلال پیوست و ۳ بازی در لیگ برتر انجام داد و ۱ گل زد، در جام حذفی تنها ۱ بازی انجام داد، در لیگ قهرمانان آسیا نیز در ۳ بازی ۲ گل زد.
۲۷ آنتونیو کاروالیو[۱۹] برزیل برزیل مهاجم ۱۳۹۳ ۱۲ ۱ در نیم فصل به استقلال پیوست و در لیگ برتر ۸ بازی، در جام حذفی ۱ بازی و در لیگ قهرمانان آسیا ۳ بازی انجام داد و ۱ گل نیز به ثمر رساند.
۲۸ آلبرتو داسیلوا[۲۰] برزیل برزیل دروازه‌بان ۹۴–۱۳۹۳ ۰ ۰ بدون انجام بازی رسمی در نیم فصل از استقلال جدا شد، فقط در یک بازی در جام شهدا دروازه‌بان استقلال بود و ۲ گل خورد
۲۹ هرایر مکویان[۱] ارمنستان ارمنستان مدافع ۹۶–۱۳۹۳ ۷۶ ۰ در لیگ برتر ۶۳ بازی انجام داد و ۲ پاس گل نیز داد، در جام حذفی ۹ بار و در لیگ قهرمانان آسیا ۴ بار به میدان رفت.
۳۰ ریوالدو باربوزا[۲۱] برزیل برزیل هافبک ۱۳۹۳ ۳ ۰ قبل از نیم‌فصل از استقلال جدا شد و در مجموع حتی ۹۰ دقیقه نیز برای استقلال به میدان نرفت.
۳۱ هندریک هلمکه[۲۲] آلمان آلمان هافبک ۱۳۹۳ ۰ ۰ در نیم‌فصل قصد پیوستن به استقلال را داشت اما به دلیل نامشخصی که بعدها مصدومیت اعلام شد از استقلال جدا شد.
۳۲ پرو پییچ[۲۳] کرواسی کرواسی مهاجم ۹۵–۱۳۹۴ ۱۴ ۵ در ۱۴ بازی در لیگ برتر ۳ گل زد، در ۳ بازی جام حذفی نیز ۲ گل برای استقلال به ثمر رساند.
۳۳ عادل شیحی[۲۴] آلمان آلمان
مراکش مراکش
هافبک ۹۵–۱۳۹۴ ۶ ۰ در نیم‌فصل به استقلال پیوست و در لیگ برتر ۵ بازی و در جام حذفی نیز ۱ بازی برای استقلال انجام داد.
۳۴ رابسون جانواریو[۲۵] برزیل برزیل مدافع ۹۶–۱۳۹۵ ۳۶ ۰ ۲۴ بازی در لیگ برتر، ۳ بازی در جام حذفی و ۹ بازی در لیگ قهرمانان انجام داد.
۳۵ لئاندرو پادوانی[۲۶] برزیل برزیل مدافع ۹۷–۱۳۹۵ ۴۱ ۲ ۲۷ بازی در لیگ برتر، ۵ بازی در جام حذفی و ۹ بازی در لیگ قهرمانان انجام داد، در لیگ برتر ۱ گل و در قهرمانان آسیا نیز ۱ گل به ثمر رساند.
۳۶ سرور جپاروف[۲۷] ازبکستان ازبکستان هافبک ۹۷–۱۳۹۵ ۴۰ ۶ ۲۷ بازی در لیگ برتر، ۵ بازی در جام حذفی و ۸ بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داد. در لیگ برتر ۴ گل و ۳ پاس گل داشت، در جام حذفی ۱ گل و ۲ پاس گل و در لیگ قهرمانان آسیا ۱ گل و ۲ پاس گل.
۳۷ مامه بابا تیام[۲۸] سنگال سنگال مهاجم ۹۷–۱۳۹۶ ۱۳ ۱۲ در نیم فصل دوم به استقلال پیوست و در ۶ بازی لیگ برتر ۴ گل زد و ۲ پاس گل داد، در ۱ بازی جام حذفی ۱ گل زد، گل قهرمانی استقلال در جام حذفی ۹۷–۱۳۹۶ و در لیگ قهرمانان در ۶ بازی ۷ گل زد، از جمله ۱ هت‌تریک.
۳۸ بویان نایدنوف[۲۹] جمهوری مقدونیه مقدونیه هافبک ۹۷–۱۳۹۶ ۵ ۰ در نیم‌فصل دوم به استقلال پیوست و تنها در ۴ بازی لیگ برتر و ۱ بازی لیگ قهرمانان به میدان رفت.
۳۹ مارکوس نویمایر[۳۰] آلمان آلمان هافبک تاکنون–۱۳۹۷ ۱ ۰
۴۰ همام طارق[۳۱] عراق عراق هافبک تاکنون–۱۳۹۷ ۰ ۰
۴۱ الحاجی گرو[۳۲] نیجریه نیجریه مهاجم تاکنون–۱۳۹۷ ۱ ۰

آمار و رکوردها[ویرایش]

آمار گل‌زنان[ویرایش]

ردیف نام تعداد گل‌ها تعداد بازی‌ها
۱ مامه بابا تیام ۱۲ ۱۳
۲ جی‌لوید ساموئل ۱۰ ۹۲
۳ گوران یرکوویچ ۹ ۲۶
۴ فابیو جانواریو ۸ ۷۸
۵ سرور جپاروف ۶ ۴۰

تعداد بازی‌ها[ویرایش]

ردیف نام تعداد بازی‌ها
۱ جی‌لوید ساموئل ۹۲
۲ فابیو جانواریو ۷۸
۳ هرایر مکویان ۷۶
۴ آگوستین گیلائوری ۴۴
۵ لئاندرو پادوانی ۴۱

بازیکنان با بیش از یک فصل حضور[ویرایش]

ردیف نام تعداد فصل‌ها
۱ پیر کارلو ۱۲
۲ جی‌لوید ساموئل ۳
۳ هرایر مکویان ۳
۴ آگوستین گیلائوری ۳
۵ فابیو جانواریو ۳
۶ کرار جاسم ۳
۷ رینالدو کروزادو ۲
۸ لئاندرو پادوانی ۲

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «از پیر کارلو تا جپاروف، خارجی‌های تاریخ استقلال را بشناسید»(fa-IR)‎. به کوشش ورزش 11. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ ۲٫۶ ۲٫۷ ۲٫۸ «همهٔ خارجی‌های یک دههٔ گذشته استقلال»(fa-IR)‎. به کوشش ایسنا. 2012-12-17. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 3. «خبرگزاری فارس - فابیو جانواریو به استقلال پیوست»(fa-IR)‎. به کوشش خبرگزاری فارس. 2012-07-11. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 4. استقلال، کانون هواداران باشگاه. «رینالدو کروزاوو به استقلال پیوست». www.esteghlaltehranfc.com. بازبینی‌شده در ۲۰۱۸-۰۸-۱۲. 
 5. «فیلیپ آلوز دسوزا به استقلال پیوست»(fa-IR)‎. به کوشش ایسنا. 2010-05-25. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 6. «خبر - ۱۴ تیر ۸۹»(fa)‎. به کوشش روزنامه دنیای اقتصاد. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 7. «آندره لوئیز به استقلال پیوست»(fa-IR)‎. به کوشش ایسنا. 2010-07-14. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 8. «هوار ملامحمد به استقلال پیوست»(fa-IR)‎. به کوشش ایسنا. 2010-12-05. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 9. «زندی و ولید علی رسماً به استقلال پیوستند»(fa)‎. به کوشش خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. 2011-07-23. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 10. «ساموئل؛ کلیپی به بهانه درگذشت جی لوید ساموئل ستاره پیشین استقلال و استون ویلا»(fa-IR)‎. به کوشش پارس فوتبال | خبرگزاری فوتبال ایران | ParsFootball. ۱۳۹۷-۰۲-۲۷T12:13:57+04:30. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 11. «یرکوویچ لژیونری که هیچ وقت جدی گرفته نشد! :: ورزش سه». www.varzesh3.com. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 12. «کرار جاسم به استقلال پیوست»(fa-IR)‎. به کوشش ایسنا. 2014-07-04. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 13. «"الونگ الونگ" به تیم فوتبال استقلال پیوست»(fa)‎. به کوشش خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. 2011-11-22. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 14. «رودریگو توزی استقلالی شد :: ورزش سه». www.varzesh3.com. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 15. «لیام ردی با 200 هزار دلار به استقلال پیوست :: ورزش سه». www.varzesh3.com. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 16. «خبرگزاری فارس - «ویسنته آرزه» به استقلال پیوست»(fa-IR)‎. به کوشش خبرگزاری فارس. 2012-12-11. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 17. جهان|TABNAK, سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و. «گوران لاوره به استقلال پیوست». سایت خبری تحلیلی تابناک|اخبار ایران و جهان|TABNAK. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 18. «کبه به استقلال پیوست - اخبار تسنیم - Tasnim»(fa)‎. به کوشش خبرگزاری تسنیم - Tasnim. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 19. «آنتونیو دمورا کاروالیو به عضویت استقلال درآمد + عکس»(fa-IR)‎. به کوشش ورزش 11. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 20. «داسیلوا برای 2 سال آبی‌پوش شد - اخبار تسنیم - Tasnim»(fa)‎. به کوشش خبرگزاری تسنیم - Tasnim. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 21. «ریوالدو باربوسا به استقلال پیوست :: ورزش سه». www.varzesh3.com. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 22. «هلمکه استقلالی شد - اخبار تسنیم - Tasnim»(fa)‎. به کوشش خبرگزاری تسنیم - Tasnim. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 23. «پروپیچ بالاخره به استقلال پیوست»(fa-IR)‎. ۱۳۹۴-۰۵-۱۰T16:05:12+04:30. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 24. «عادل شیحی به استقلال پیوست»(fa-IR)‎. به کوشش ایسنا. 2016-02-27. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 25. «رابسون به استقلال پیوست :: ورزش سه». www.varzesh3.com. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 26. «پادوانی به استقلال پیوست»(fa-IR)‎. به کوشش ایسنا. 2016-09-05. بازبینی‌شده در 2018-08-12. 
 27. «90tv.ir | وبسایت رسمی برنامه ۹۰ - بمب آبی بالاخره منفجر شد؛ جپاروف به استقلال پیوست». به کوشش 90tv.ir | وبسایت رسمی برنامه ۹۰ -. بازبینی‌شده در 2018-08-10. 
 28. «رسمی: مامه بابا تیام به استقلال پیوست | Football Tribe Iran». football-tribe.com. بازبینی‌شده در 2018-08-10. 
 29. «بویان نایدنوف با قراردادی یک سال و نیمه شاگرد شفر شد؛ بویان نایدنوف به استقلال ملحق شد»(fa-IR)‎. به کوشش پارس فوتبال | خبرگزاری فوتبال ایران | ParsFootball. ۱۳۹۶-۱۱-۱۶T11:32:39+03:30. بازبینی‌شده در 2018-08-10. 
 30. «خبرگزاری فارس - بازتاب حضور مارکوس نویمایر در استقلال تهران در رسانه ها»(fa-IR)‎. به کوشش خبرگزاری فارس. 2018-08-01. بازبینی‌شده در 2018-08-10. 
 31. "استقلال طهران یضم الدولی العراقی". www.alkawthartv.com. بازبینی‌شده در ٢٠١٨-٠٨-١٠. 
 32. «الحاجی گرو با استقلال ۳ ساله بست»(fa-IR)‎. به کوشش ایسنا. 2018-08-08. بازبینی‌شده در 2018-08-10. 

یادداشت‌ها[ویرایش]

 1. تاج در سال ۱۳۲۸ نامش را از دوچرخه سواران به تاج تغییر داد
 2. تاج بعد از وقایع انقلاب ۱۳۵۷ ایران مجبور به تغییر دوباره نام شد و این بار نام استقلال برگزیده شد.

پانویس[ویرایش]