باشگاه فوتبال نساجی مازندران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نساجی مازندران
NFT.svg
لقب(ها) ببرهای مازندران
تاریخ تأسیس ۱۳۳۸
نام ورزشگاه شهید وطنی
قائم شهر
(گنجایش: ۱۵٬۰۰۰)
مالک مهدی پرهام
مدیرعامل علی امیری
مربی مهدی پاشازاده
لیگ لیگ آزادگان
۹۶–۱۳۹۵ ۱۰
وب‌گاه http://nassajisport.com
Kit left arm fcbarcelona1718h.png
Team colours
Kit body fcbarcelona1718h.png
Team colours
Kit right arm fcbarcelona1718h.png
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم

باشگاه فوتبال نساجی مازندران یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در شهر قائمشهر، استان مازندران قرار دارد.نساجی در سال ۱۳۳۸ خورشیدی تاسیس شد و قدیمی ترین باشگاه فوتبالی سه استان شمالی کشور و یکی از قدیمیترین تیم های زنده کشور است.

تاریخچه[ویرایش]

تیم فوتبال نساجی مازندران در لیگ‌های جام قدس ۱۳۶۸ و جام آزادگان در سال‌های ۱۳۷۰, ۱۳۷۱, ۱۳۷۲, ۱۳۷۳ حضور داشته و همواره از تیم‌های شهرستانی مدعی این رقابت‌ها محسوب می‌گشته است به طوری که گرفتن امتیاز از بازیهای خانگی نساجی مازندران برای حریفان نساجی حتی پرسپولیس و استقلال کاری سخت و ناشدنی بود. این تیم پس از سقوط کارخانجات نساجی همواره با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد و حتی واگذاری آن به بخش خصوصی هم نتوانست از مشکلات کمرشکن این تیم بکاهد. مشکلات این تیم ادامه داشت تا این که در سال ۱۳۸۷ با خلع ید قانونی مدیرعامل و مالک آن از سوی دولت و واگذاری آن به هیئت تربیت بدنی شهرستان قائمشهر با مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان و تقبل کردن تمام بدهی‌های این تیم به مهدی پرهام مدیرعامل شرکت پولادین سازه جهان فروخته شد. پرهام نیز بعد از بدقولی‌های پیاپی مسئولان سیاسی و ورزشی استان مازندران بعد از ۸ سال تیمداری در لیگ دسته اول، در تعطیلات نیم فصل سال ۱۳۹۵ سهام باشگاه را به فرهاد صنیعی فر منتقل کرد.

فصل‌ها[ویرایش]

علی اکبر نیکویی، کاپیتان نساجی، در حال دریافت کاپ پیش از انقلاب

این تیم از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۲ در لیگ دسته یک فعالیت می‌کرده و همواره یکی از تیم‌های مدعی صعود بوده ولی به دلیل مشکلات مالی همواره از صعود به لیگ برتر بازمی‌ماند. به عنوان نمونه در فصل ۸۱–۱۳۸۰ نساجی به عنوان تیم اول گروه خود به جمع چهارتیم نهایی مرحله پلی آف ورودی به لیگ برتر پیوست که به دلیل مشکلات مالی ذکر شده نتوانست این یک قدم آخر را کامل کند. بعد از این فصل مشکلات مالی این تیم تا آنجا پیش رفت که در پایان فصل ۸۲–۱۳۸۳ این تیم به رقابت‌های لیگ دسته دو سقوط کرد.

در فصل بعد یعنی فصل ۸۳–۱۳۸۴، نساجی در رقابت‌های لیگ دسته دو با صعود از گروه خود وارد مرحله پلی اف شد ولی در یک قدمی صعود به لیگ دسته یک دوباره از صعود بازماند. در فصل ۸۴–۱۳۸۵، تیم نساجی مازندران با مربیگری ابراهیم طالبی جواز صعود به رقابت‌های لیگ دسته یک را دریافت کرد.

در فصل ۸۵–۱۳۸۶ تیم نساجی به مربیگری ناصر حجازی پدیده فصل بود ولی طی بحران مدیریتی که اسیر تیم شد باز هم از صعود بازماند. این تیم در این فصل و فصل بعد یعنی ۸۶–۱۳۸۷ همیشه در رتبه‌های بالای جدول بود ولی از لحاظ مالی قدرت صعود نداشت. فصل ۸۸–۱۳۸۷ فصل کابوس واری بود و این تیم به دلیل بدهی شدید مالی به بازیکنان و سایر طلبکاران و حتی عدم تمکین مالی هزینه سفر برای بازیهای خارج از خانه در لبه سقوط دست و پا می‌زد تا اینکه این تیم به مهدی پرهام مدیرعامل شرکت پولادین سازه جهان فروخته شد و توانست با رفع مشکلات مالی خود را در لیگ یک نگه دارد.

برای فصل ۸۹–۱۳۸۸ نساجی با به خدمت گرفتن نادر دست نشان، و جذب بازیکنان دلخواه یکی از مدعیان صعود به لیگ برتر بود ولی با ناکامی این مربی در هفته آخر سال ۱۳۸۸ و سقوط به رده یازدهم جدول، دست نشان به دلیل نتایج ضعیف توسط پرهام مالک باشگاه از این تیم اخراج شد. پس از مذاکرات انجام گرفته توسط مهدی پرهام و محمد حسن حیدرزاده مدیران وقت باشگاه، رضا فروزانی سرمربی سابق سایپا به عنوان سرمربی جدید نساجی انتخاب شد و با اینکه با بردهای متوالی تیم را تا رده دوم جدول بالا کشید پس از جنجال در بازی با نفت تهران که مربی اخراجی نساجی یعنی نادر دست نشان را به خدمت گرفته بود و اتفاقات تلخ به وجود آمده در ورزشگاه خانگی برق شیراز برای هواداران نساجی در بازی مقابل برق، در انتها این مربی هم نتوانست امتیازات لازم را به دست آورد و نهایتاً چند هفته به پایان بازیها از سمت خود استعفا داد تا فرهاد کوچک زاده هم چند هفته سرمربیگری نساجی را تجربه کند و در آخر فصل تیم نساجی در جدول مسابقات لیگ آزادگان به مقامی بهتر از هفتمی دست نیافت تا حسرت هواداران پرشور مازنی برای لیگ برتری شدن به هفدههمین سال خود برسد.

در فصل ۹۰–۱۳۸۹ مالک باشگاه نساجی مازندران، مهدی پرهام، سعید آذری را به عنوان مدیر عامل تیم معرفی نمود و سپس یحیی گل محمدی به عنوان سرمربی تیم منصوب گردید. یحیی گل محمدی که برای کل فصل روی نیمکت نساجی نشسته بود با تیمی خوب و یکدست روانه مسابقات شد. علی‌رغم بازی‌های زیبا و تماشاگر پسند و پرگل خانگی، نساجی مازندران نتوانست به لیگ برتر صعود کند که مهمترین دلیل آن از دست دادن امتیازات زیاد در بازی‌های خارج از خانه بود. پر تماشاگرترین تیم لیگ آزادگان در این فصل با ۴۲ امتیاز به مقام چهارم گروه خود دست پیدا کرد که البته این تعداد امتیاز بهترین نتیجه نساجی در رقابت‌های لیگ دسته اول بعد از صعود از لیگ دسته دوم بود.

در فصل ۹۱–۱۳۹۰ بعد از کشمکش‌های فراوان مالکیت تیم به مهدی پرهام سپرده شد و ایشان یوسف دفتری را به عنوان مدیر عامل و اسماعیل اسماعیلی را به عنوان سرمربی برگزیدند.

در فصل ۹۳–۱۳۹۲ یونس گرائیلی سرمربی شد که نتایج متوسطی گرفت در این فصل تیم دچار ضعف مدیریتی و مالی شد تا آنجا که قنبری مدیر تیم از کار بر کنار شد که طی یک فرایندانتهاری نادر دست نشان جای گراییلی را کرفت تا قنبری به پشت میزش برگردد در این فصل نساجی در انتها توانست با تمام کمی و کاستیها در جدول سیزده تیمه در جای سوم بنشیندتا حسرت هواداران به بیست سال تبدیل شود

تاریخچه فوتبال قائم شهر[ویرایش]

تیم نساجی مازندران

فوتبال در شهر قائم شهر سابقهٔ دیرینه‌ای دارد ورزشگاه شهید وطنی (شهنا سابق) در دهه ۲۰ توسط روس‌ها (شوروی سابق) در قائم شهر ساخته شد و در گذشته‌های بسیار دور تیم‌هایی چون تاج شاهی در قبل دههٔ ۳۰ و تیم‌های بانک ملت، آزمایش، باشگاه فوتبال نساجی مازندران (تأسیس ۱۳۳۹) که یکی از قدیمی‌ترین تیم‌های ایران و به قدمت فوتبال در شمال ایران از آن یاد می‌شود و همچنین تیم نفت قائم شهر که بعدها منحل شد از جمله آنها می‌باشند.[۱] در دههٔ ۶۰ فوتبال در قائم شهر بین ۲ قطب نساجی و صنعت نفت قائم شهر که در لیگ اول ایران جام آزادگان، (هنوز لیگ برتر وجود نداشت) تقسیم شد و این ۲ تیم سرسخت‌ترین حریفان حتی استقلال یا پرسپولیس را در قائم شهر شکست داده یا در آزادی متوقف می‌کردند. نساجی مازندران (۲) پیروزی تهران (۰) گلها: عباس کاوند (۷۰) و قدیر غفاری (۹۳)

قائم شهر و بندر انزلی تنها شهرهایی در فوتبال ایران هستند که مرکز استان نیستند و در زمانی صاحب دو نماینده در سطح اول فوتبال کشور شده‌اند.

ترکیب تیم[ویرایش]

شماره نقش بازیکن
۱ ایران دروازه‌بان سعید ابراهیم پور
۲ ایران مدافع آرش اسمعیلی
۳ ایران مدافع نیما دلاوری
۴ ایران هافبک فریبرز گرامی
۵ ایران مدافع عیسی پرتو
۶ ایران مدافع محسن رحیمی
۷ ایران هافبک مصطفی نوربخش
۸ ایران هافبک میثم خداشناس
۹ ایران هافبک حسین امامیان
۱۰ ایران هافبک میثم بائو Captain sports.svg
۱۱ ایران هافبک امین شجاعیان
۱۲ ایران مدافع میثم تیموری
۱۳ ایران هافبک محمد قاسمی نژاد
ایران مدافع محمد صالحی
ایران مهاجم کیوان وحدانی
ایران هافبک رحمان جعفری
ایران هافبک هانی اسمعیلی
شماره نقش بازیکن
ایران هافبک هانی اسمعیلی
ایران هافبک هادی ریاحی
ایران مدافع حمید جوکار
ایران دروازه‌بان وحید مهدی خانی
ایران هافبک اشکان خنجری
ایران هافبک محمدعلی ابراهیمی
ایران دروازه‌بان عباس بختیاری
ایران مدافع محمدعلی ابراهیمی
ایران مدافع علیرضا جلیلی
ایران هافبک مرتضی خدابخشی
ایران مهاجم امیرحسین طاحونی
ایران مهاجم حمید کاظمی
ایران مهاجم محمد رضا نجات

هواداران برجسته[ویرایش]

بازیکنان سرشناس[ویرایش]

مربیان از ابتدا - تاکنون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. [۱]
  2. «طرفدار سرسخت نساجی هستم». 
  3. «من بچه شمال هستم و آنقدر طرفدار نساجی هستم که سال گذشته از شبکه طبرستان اکثر بازی‌های این تیم را تماشا می‌کردم». فارس نیوز. 
  4. «:نساجی عشق دوران بچگی هامه». 
  5. «:اگر بخواهم به تیمی کمک کنم، به نساجی کمک می‌کنم. من قائمشهری ام». 
  6. [http://www.mazandlig.com/post/2 «:بنده نسبت به این و هوادارانش دینی دارم که مطمئناً تا پایان عمر فوتبالم روزی این دین را ادا خواهم کرد. شما همه جا حتی در برنامه نود نیز از علاقه خود نسبت به نساجی گفتید. علت این علاقه چیست؟ خب تیم استانم است و فوتبالم را از این تیم آغاز کردم. هواداران نساجی خیلی نسبت به بنده لطف داشتند و من خاطرات زیادی از این تیم دارم.»]. 
  7. «:نساجی مازندران: عشق من». 

پیوند به بیرون[ویرایش]