باشگاه فوتبال آلومینیوم اراک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلومینیوم اراک(ایرالکو)
Aluminium Arak Logo.svg
نام کاملباشگاه فوتبال آلومینیوم اراک
لقب‌(ها)ارتش امیرکبیر، مردان آفتاب
تاریخ بنیان‌گذاری۱۳۷۹ (۲۱ سال پیش)
نام ورزشگاهورزشگاه امام خمینی، اراک، ایران
گنجایش۱۵٬۰۰۰ نفر
مالکشرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)
مدیرعاملحمید محرابی
سرمربیرسول خطیبی
لیگلیگ برتر فوتبال ایران
۱۴۰۰_۱۴۰۱سوم
وبگاه

باشگاه فوتبال آلومینیوم اراک، که با نام ایرالکو اراک هم شناخته می‌شود، یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در استان مرکزی و شهر اراک قرار دارد و در لیگ برتر ایران حاضر است. باشگاه در سال ۱۳۷۹ با نام باشگاه پاس اراک تأسیس شد و در حال حاضر زیر نظر مجموعه فرهنگی ورزشی شرکت آلومینیوم ایران فعالیت می‌کند. این تیم فوتبال بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه امام خمینی که گنجایش ۱۵ هزار نفر صندلی را دارد برگزار می‌کند. تیم فوتبال آلومینیوم اراک قهرمان لیگ دسته دوم فوتبال ایران در فصل ۹۴–۱۳۹۳ فوتبال ایران شد.در حال حاضر ، هدایت این تیم را رسول خطیبی بر عهده دارد.[۱] همچنین این باشگاه در پایان فصل ۹۹–۱۳۹۸ با جای‌گیری در رتبه دوم لیگ آزادگان (دسته یک) به لیگ برتر فوتبال ایران راه یافت.

پیشینه

پاس اراک: ۱۳۸۲–۱۳۷۹

تاریخچه فوتبال حرفه ای در اراک به دهه پنجاه و حضور تیم کمباین سازی اراک با مالکیت جان دیر آمریکایی در جام حذفی ایران برمی‌گردد. در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد نیز تیم گسترش اراک برای مدتی در رقابت‌های کشوری سازمان لیگ در دسته‌های مختلف جام آزادگان حضور یافت. به هر روی اولین حضور جدی و حرفه‌ای بعد از انقلاب فوتبال باشگاهی در اراک را باید در سال ۱۳۷۹ و تأسیس تیم فوتبال پاس اراک بجوییم. آن‌ها پس از راه‌یابی از مسابقات زیرگروه فصل ۱۳۷۹–۱۳۸۰ با بهره‌گیری از جوانان بومی اولین فصل خود را در لیگ آزادگان (دسته یک) ۱۳۸۰–۱۳۸۱ بازی کرده و در پایان فصل به لیگ پایین‌تر سقوط کردند.

تغییر نام به صنایع اراک: ۱۳۸۷–۱۳۸۲

در سال ۱۳۸۲ باشگاه نام خود را به باشگاه فوتبال صنایع اراک تغییر داد، هدف از این تغییر نام برخورداری از امکانات مالی شرکت‌های صنعتی فراوان شهر بود. همچنین حضور چهره‌های شاخص فوتبال کشور در آن زمان مثل منصور پورحیدری به عنوان مدیر فنی و سرمربی، جواد زرینچه، سیروس دین محمدی و محمد نوازی به عنوان مربی و بازیکن در توجه بیشتر مسئولان و شهروندان اراک به فوتبال نقش به سزایی داشت. اگر چه آنها در فصل ۸۲–۸۳ دسته دو فوتبال شرکت نکردند اما با این حال با خرید امتیاز جواز حضور در فصل بعدی لیگ آزادگان را پیدا کردند. صنایع به مدت ۵ سال در لیگ دسته اول آزادگان بازی کرد، از حسین عبدی می‌توان به عنوان بازیکن بومی و گلزن شاخص باشگاه اراکی در آن سال‌ها اشاره کرد. قبل از شروع فصل ۸۶–۸۷ صنایع اراک از استادیوم خانگی قبلی خود یعنی ورزشگاه پنجم مرداد به استادیوم تازه ساز امام خمینی نقل مکان کرد که تا امروز هم بازی‌های خود را در آن برگزار می‌کند. در سال ۸۷ این باشگاه توسط شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) خریداری شد.

آلومینیوم اراک: ۱۳۸۸–۱۳۸۷

به دلیل سختی‌های مالی، در سال ۸۷ صنایع اراک به کارخانه آلومینیوم ایران فروخته شد. آن‌ها در اولین سال فعالیت خود با سرمربیگری جواد زرینچه تلاش فراوانی برای صعود به لیگ برتر کردند اما در نهایت فصل را در رتبه چهارم لیگ دسته یک پایان رساندند. مهم‌ترین دیدار تیم در آن فصل دیدار سرنوشت ساز و پلی آف گونه در برابر استیل آذین پر مهره آن فصل بود که اراکی‌ها با شکست ۳–۱ در برابر ۲۰ هزار نفر تماشاگر خانگی نبرد صعود به لیگ برتر را به این تیم واگذار کردند. تنها یک سال پس از خرید باشگاه، شرکت تمامی فعالیت‌های ورزشی خود را تعطیل کرد.

شن‌سا و سال‌های سخت: ۱۳۸۹–۱۳۸۸

با کنار کشیدن آلومینیوم سازی مجموعه شن سا مسئولیت تیم را بر عهده گرفت و تیم با نام باشگاه فوتبال شن سا اراک در فصل ۸۸–۸۹ لیگ آزادگان شرکت کرد و در پایان در رتبه یازدهم قرار گرفت. شن سا نیز مانند مجموعه قبلی به دلیل مشکلات مالی پس از یکسال تصمیم به واگذاری باشگاه گرفت.

همیاری: ۹۰–۱۳۸۹

و این بار هیئت فوتبال استان مرکزی تیم را با نام باشگاه فوتبال همیاری مرکزی روانه رقابت‌های ۸۹–۹۰ لیگ آزادگان کرد. آن‌ها این فصل را هم در رتبه یازدهم به پایان رساندند. یکی از دلایل بی‌توجهی گسترده به این باشگاه بومی اراکی در این سالها مطرح شدن پیشنهاد انتقال باشگاه فوتبال نفت تهران توسط نماینده وقت مجلس شهر اراک بود. موضوعی که جنجال‌های فراوانی به پا کرد، تا جایی که یکی از قسمت‌های برنامه نود مهم‌ترین برنامه فوتبالی کشور به‌طور کامل به این موضوع اختصاص یافت.

شهرداری اراک؛ سقوط آزاد: ۱۳۹۳–۱۳۹۰

در سال ۹۰ شهرداری شهر اراک باشگاه را در اختیار گرفت اما روند ناامید کننده باشگاه پایان نیافت و سرانجام پس از یازده فصل رقابت در دسته اول با اتمام فصل ۹۱–۹۲ باشگاه به دسته دوم سقوط کرد. پس از یک فصل شرکت در دسته دوم و در پایان لیگ ۹۲–۹۳ باشگاه در رتبه سیزدهم لیگ دو قرار گرفت و به دسته سه فوتبال ایران سقوط کرد.

بازگشت آلومینیوم سازی: ۱۳۹۹–۱۳۹۳

پس از سقوط تیم شهرداری اراک، کارخانه آلومینیوم سازی برای جلوگیری از از دست رفتن سهمیه مهم فوتبال استان مرکزی یک بار دیگر باشگاه را خریداری کرد و این بار با برنامه‌ریزی بلند مدت، تصمیم به راهیابی به سطح اول فوتبال ایران گرفت. آن‌ها با خرید امتیاز جواز حضور در فصل ۹۳–۹۴ لیگ دسته دوم را دریافت کردند. با به کارگیری مهدی پاشازاده به عنوان سرمربی و سرمایه‌گذاری مناسب آن‌ها فصل را در رتبه اول تمام کردند و با این اتفاق، باشگاه اراکی بار دیگر به لیگ آزادگان (دسته یک) بازگشت. آنها دو فصل اول بازگشت خود یعنی فصول ۹۴–۹۵ و ۹۵–۹۶ را در رتبه نهم لیگ یک به پایان رساندند. همچنین با پیروزی ۱–۰ مقابل پیکان و شکست در وقت‌های اضافه در برابر سپاهان، قهرمان پنج دوره لیگ برتر ایران، حضور قابل توجهی در جام حذفی فصل ۹۵–۹۶ داشتند. با شروع فصل ۹۷–۹۸ باشگاه به‌طور جدی‌تر برای صعود به لیگ برتر تلاش کرد. با سرمربیگری محمد ربیعی باشگاه نیم‌فصل اول را در رتبه‌های بالایی جدول و محدوده صعود به لیگ برتر به پایان رساند اما به وجود آمدن اختلافات مدیریتی باعث جدایی سرمربی و مدیر عامل این تیم در پایان نیم فصل و افت کیفی و نتیجه‌گیری تیم شد. با ورود فراز کمالوند آلومینیوم اراک تا هفته ماقبل پایانی نیز خود را در کورس صعود به لیگ برتر نگه داشت. با این حال شکست در بازی‌های سرنوشت ساز از جمله دیدار با ملوان باعث به پایان بردن لیگ در رتبه چهارم و ۱۹ ساله شدن حسرت حضور در لیگ برتر ایران برای هواداران اراکی شد.

حضور در لیگ برتر: هم‌اکنون–۱۳۹۹

تیم آلومینیوم اراک در تاریخ ۲۶ مرداد سال ۱۳۹۹ به سرمربی گری رسول خطیبی با غلبه بر تیم داماش گیلان در هفتهٔ آخر لیگ آزادگان و تفاضل گل بهتر نسبت به مس کرمان، توانست به رتبه دوم جدول دست پیدا کند و برای اولین بار در تاریخ خود به لیگ خلیج فارس صعود کند و اولین نماینده استان مرکزی و شهر اراک در این رقابت‌ها می‌باشد.

فصل‌ها

فهرست فصل‌های آلومینیوم اراک
لیگ فصل جایگاه جام حذفی توضیحات
زیر گروه کشوری ۱۳۷۹–۸۰ صعود به لیگ آزادگان
لیگ آزادگان ۸۱–۱۳۸۰ ۹ گروه ب سقوط
لیگ دسته دوم ۸۲–۱۳۸۱ صعود به لیگ آزادگان
لیگ آزادگان ۸۳–۱۳۸۲ ۱۴
۸۴–۱۳۸۳ ۷ گروه الف
۸۵–۱۳۸۴ ۵ گروه الف
۸۶–۱۳۸۵ ۸ گروه ب
۸۷–۱۳۸۶ ۱۰ گروه ب
۸۸–۱۳۸۷ ۴ گروه الف
۸۹–۱۳۸۸ ۱۱ گروه ب
۹۰–۱۳۸۹ ۱۰ گروه اول
۹۱–۱۳۹۰ ۴ گروه الف
۹۲–۱۳۹۱ ۱۳ گروه الف سقوط
لیگ دسته دوم ۹۳–۱۳۹۲ ۱۳ گروه ب سقوط
۹۴–۱۳۹۳ ۱ گروه الف عدم حضور صعود به لیگ آزادگان
لیگ آزادگان ۹۵–۱۳۹۴ ۹
۹۶–۱۳۹۵ ۹ یک هشتم نهایی
۹۷–۱۳۹۶ ۱۳
۱۳۹۷–۹۸ ۴
۹۹–۱۳۹۸ ۲ صعود به لیگ برتر
لیگ برتر ۱۳۹۹–۰۰ ۱۱ یک چهارم نهایی
٠٠_٠۱ نامشخص نامشخص نامشخص

بازیکنان

فهرست بازیکنان در فصل ۱۴۰۰–۱۳۹۹

شماره نقش بازیکن
۲ ایران مدافع محمد ایران‌پوریان (کاپیتان سوم)
۴ ایران مدافع رامتین سلیمان‌زاده
۷ ایران هافبک مصطفی احمدی
۸ ایران هافبک امیر نوری
۱۰ ایران هافبک امید سینگ
۱۱ ایران هافبک پوریا آریاکیا
۲۰ ایران مدافع میثم مجیدی (کاپیتان)
۲۸ ایران مهاجم سید مهدی سجادی
۳۳ ایران دروازه‌بان حسین پورحمیدی
۳۷ ایران مهاجم اسماعیل شریفات
۶۵ ایران مدافع امیرحسین محمودی
۶۸ ایران مدافع امیرمحمد هوشمند
۷۴ ایران هافبک علیرضا منظمی (قرضی از ذوب‌آهن)
۷۷ ایران مهاجم جابر انصاری
۸۸ ایران مدافع جهانبخش طاهر
۹۰ ایران هافبک نیما درودی
۹۹ ایران هافبک میثم آقایی (کاپیتان دوم)
شماره نقش بازیکن
ایران مهاجم مهدی یاراحمدی
ایران مدافع رضا فرجی
ایران هافبک احمد زارعی
ایران مدافع محمد شاه‌محمدی
ایران مدافع وحید محمدزاده
ایران مدافع میلاد فخرالدینی
ایران مهاجم علی فاتح
ایران هافبک محمود قائد رحمتی
ایران هافبک عباس یحیی‌بیگی
ایران مهاجم علیرضا صادقی (قرضی از سپاهان)
ایران مدافع ایمان رازانی
ایران هافبک علیرضا نقی‌زاده
ایران دروازه‌بان حسین نائیجی‌پور
ایران مهاجم محمد علی‌نژاد
ایران مهاجم محمدامین اسدی

مربیان

مالک باشگاه و سرمایه‌گذاران

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی در خرداد ۱۳۹۸ اعلام کرد که شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان، از مهم‌ترین بنیان‌گذاری‌های بازرگانی سپاه پاسداران بوده‌است؛ نهادی که سهام‌دار شرکت‌های بزرگی چون تایدواتر خاورمیانه، ایرالکو (آلومینیوم اراک)، فولاد مبارکه (سپاهان اصفهان)، توسعه معادن روی، توس‌گستر و بانک پارسیان نیز بوده‌است.[۲]

جستارهای وابسته

پانویس

  1. «آلومینیوم اراک قهرمان لیگ دسته دوم شد». دریافت‌شده در ۲ بهمن ۱۳۹۴.
  2. «مالک و سرمایه‌گذاران باشگاه در بی‌بی‌سی». BBC News فارسی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۲۱-۰۶-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۶-۲۴.

منابع

پیوند به بیرون