باشگاه فوتبال تاج تهران در فصل ۱۳۴۴

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
باشگاه فوتبال تاج تهران
فصل ۱۳۴۴
مدیرپرویز شیخان
سرمربیعلی دانایی‌فرد
ورزشگاهامجدیه
جام باشگاه‌های تهرانششم
بهترین گلزنلیگ: مرتضی شرکا (۵)
کل: مرتضی شرکا (۵)

باشگاه فوتبال تاج تهران در سال ۱۳۴۴ این فصل، بیستمین فصل حضور تیم تاج، که امروزه با نام استقلال شناخته می‌شود، در فوتبال ایران بود. تاج در این فصل تنها در جام باشگاه‌های تهران و چند دیدار دوستانه شرکت کرد.

پیش زمینه[ویرایش]

این فصل، سومین فصل رکود در باشگاه فوتبال تاج تهران بود و تیم تاج در جام باشگاه‌های تهران در میانه های جدول رده بندی قرار گرفت؛ علی جباری که از نوابغ فوتبال ایران به شمار می آید در این سال به تاج تهران پیوست اما به دلیل مصدومیت، رقابت ها را از دست داد. محمدرضا عادلخانی مهاجم با استعداد دیهیم تهران (تیم جوانان تاج تهران) هم برای نخستین بار در این رقابت ها برای تاج به میدان رفت؛ او دو سال بعد برای ادامه تحصیل به آلمان سفر کرد و پس از کسب تجربه بازی در فوتبال آلمان، در دهه پنجاه به تاج تهران برگشت.

مرور فصل[ویرایش]

جام باشگاه‌های تهران[ویرایش]

این رقابت ها که در تابستان و پاییز سال ۱۳۴۴ برگزار شد با قهرمانی تیم شاهین و مقام دومی تیم دارایی به پایان رسید اما تیم پر مهره تاج با کسب نتایج پر نوسان به مقامی بهتر از ششمی دست نیافت.

تیم تاج در این سال چندین بازی دوستانه در برابر تیمهای خارجی از جمله آ.ا.ک سوئد[۱]، واشاش مجارستان و ترنشین چکسلواکی[۲] انجام داد.

فهرست بازیکنان[ویرایش]

بازیکنانی که در این سال برای تیم تاج به میدان رفتند عبارت بودند از: محمد بیاتی، مهدی کشاورز، اونیک کاراپتیان، احمد رحیمی، ناصر ابراهیمی، علی استادعلی، امیر ابارشی، هوشنگ متکلمی، عباس کردنوری، الک وارطانیان، کامبیز جمالی، حسین فرزامی، علی جباری، احمد منشی‌زاده، مصطفی شرکا، مرتضی شرکا، امیرحسین جابری‌زاده، همایون هوشیارنژاد، محمدرضا عادلخانی، پرویز ابوطالب، کرم نیرلو، کنستانت هاراطونیان

بازی‌ها[ویرایش]

جام باشگاه‌های تهران[ویرایش]

منبع[۳]

بازی‌های دوستانه[ویرایش]

منبع[۲][۴]

جایگاه در جدول[ویرایش]

رتبه باشگاه بازی برد مساوی باخت گل‌زده گل‌خورده امتیاز
۴ تهران‌جوان ۱۲ ۶ ۲ ۳ ۲۳ ۱۱ ۱۶
۵ عقاب ۱۲ ۷ ۲ ۳ ۲۴ ۱۴ ۱۶
۶ تاج ۱۲ ۶ ۳ ۳ ۲۴ ۱۳ ۱۵
۷ شعاع ۱۲ ۶ ۱ ۵ ۲۰ ۱۱ ۱۳

منبع[۵]

سایر ورزشها[ویرایش]

 • تیم دوچرخه‌سواری تاج عنوان نخست رقابت‌های قهرمانی باشگاه‌های تهران را کسب کرد و تیم‌های دارایی و عقاب در رده‌های بعدی ایستادند. اعضای تیم تاج عبارت بودند از: فرهاد کوشان، هوشنگ رهی، فرهادی، کیهان حقیقی، ناصر شهیری، اکبر پوده، حسین کرانی، حسین واعظی
 • در مسابقات دو و میدانی قهرمانی باشگاه‌های تهران تیم دو و میدانی تاج با ۱۵۳ امتیاز به مقام قهرمانی رسید و تیم های تهران جوان و آتش نشانی دوم و سوم شدند.
 • در مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی باشگاه‌های تهران تیم تاج پس از تیم پاس نایب قهرمان گردید.
 • در مسابقات بسکتبال باشگاه‌های تهران تیم بانوان تاج پس از تیم های صدری و تهران‌جوان به مقام سوم رسید.
 • در مسابقات بسکتبال باشگاه‌های تهران تیم تاج به مقام قهرمانی این دوره از مسابقات رسید. اعضاء تیم تاج عبارت بودند از: اکبر کرباسی، سعید حسینی، محمود مشحون، غلامرضا واعظی، علیرضا پورباقر، سیاوش ثاقب، پرویز رضوان، فلاح مربی: رضا اوشار
 • در مسابقات والیبال باشگاه‌های تهران تیم دیهیم به مقام قهرمانی رسید و تیم والیبال تاج به مقام ششم دست یافت.
 • در مسابقات تنیس قهرمانی باشگاه‌های تهران تیم تنیس تاج به مقام قهرمانی دست یافت و تیم دیهیم به مقام نایب قهرمانی رسید. اعضاء تیم تاج عبارت بودند از: تقی اکبری، نعمت نعمتی، آشوت آوادیان، ارشام یسانی
 • در مسابقات پینگ پُنگ قهرمانی باشگاه‌های تهران که با شرکت ۱۵ تیم برگزار شد تیم پینگ پُنگ تاج به مقام قهرمانی رسید. اعضاء تیم تاج عبارت بودند از: امیر احتشام‌زاده (کاپیتان)، ادموند بیست خدا، رضا لواسانی، اکبر شیرازی

منبع[۶]

منابع[ویرایش]

 1. «بازی دوستانه منتخب تاج و شاهین با تیم آ.ا.ک سوئد».
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «بازی دوستانه تاج با واشاش و ترنشین». روزنامه اطلاعات، شماره ۱۱۸۵۳، ۲۰ آذر ۱۳۴۴.
 3. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. ص. ۳۴۷ تا ۳۵۱. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۷-۶.
 4. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. ص. ۲۳۹. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۷-۶.
 5. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. ص. ۳۵۱. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۷-۶.
 6. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. صص. ۳۴۷ و ۳۴۸. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۷-۶.