لیگ قهرمانان آسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لیگ قهرمانان آسیا
سال بنیان‌گذاری۱۹۶۷؛ ۵۷ سال پیش (۱۹۶۷-خطا: زمان نامعتبر}})
منطقهآسیا (ای‌اف‌سی)
شمار تیم‌های حاضر۵۲ (مجموع)
۴۰ (مرحله گروهی)
مقدماتی برایجام باشگاه‌های جهان
جام اینترکانتیننتال
جام باشگاهی آفریقا–آسیا (از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۹)
سوپرجام آسیا (از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲)
رقابت‌های وابستهای‌اف‌سی کاپ
لیگ قهرمانان آسیا ۲
چلنج لیگ آسیا
قهرمان کنونیژاپن اوراوا رد دایموندز (سومین قهرمانی)
موفق‌ترین باشگاهعربستان سعودی الهلال (چهار قهرمانی)
وبگاهوبسایت رسمی
لیگ قهرمانان آسیا ۲۴–۲۰۲۳

لیگ قهرمانان آسیا (به انگلیسی: AFC Champions League) (به عربی: دوري ابطال اسيا)، یک رقابت سالانهٔ فوتبال باشگاهی قاره‌ای است که از ۱۹۶۷ توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار می‌شود.[۱][۲][۳][۴]

این مسابقات که در سال ۱۹۶۷ به عنوان مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا معرفی شد، در سال ۲۰۰۲ در نتیجه ادغام بین جام باشگاه‌های آسیا، جام برندگان جام آسیا و سوپر جام آسیا تغییر نام داد و نام فعلی خود را به خود گرفت. در اوت ۲۰۲۳، اعلام شد که قالب جدید مسابقات از فصل ۲۵–۲۰۲۴ به بعد اجرا خواهد شد. علاوه بر این، نام رقابت‌های سطح اول به لیگ قهرمانان نخبگان آسیا تغییر یافت.[۵]

در مجموع ۴۰ باشگاه در دور رفت و برگشتی در مرحله گروهی این رقابت‌ها به رقابت می‌پردازند. باشگاه‌های بالاترین سطح لیگ‌های ملی آسیا به‌طور خودکار سهمیه حضور در مسابقات را دریافت می‌کنند. افزون بر آن، باشگاه‌های کشورهایی که دارای رتبه پایین‌تر هستند، واجد شرایط حضور در پلی‌آف مقدماتی می‌شوند، و همچنین واجد شرایط شرکت در ای‌اف‌سی کاپ هستند. قهرمان لیگ قهرمانان آسیا جواز حضور در جام باشگاه‌های جهان و جام اینترکانتیننتال را کسب می‌کند.

موفق‌ترین باشگاه این رقابت‌ها الهلال با مجموع چهار عنوان قهرمانی است. اوراوا رد دایموندز با شکست دادن الهلال در فینال ۲۰۲۲ قهرمان فعلی این مسابقات است.

تاریخچه

۱۹۶۷–۱۹۷۲: مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا

این رقابت‌ها به عنوان مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا، تورنمنت قهرمانان کشورهای آسیا، آغاز شد و دارای فرمت‌های مختلف بود: مسابقات افتتاحیه به صورت حذفی مستقیم و سه دوره بعدی شامل مرحله گروهی برگزار شد.

باشگاه‌های اسرائیلی چهار دوره ابتدایی این رقابت‌ها را زیر سلطه خود قرار دادند، که این تا حدی به دلیل امتناع باشگاه‌های عربی از بازی با آنها بود:

فصل قهرمان‌ها
مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا
۱۹۶۷ اسرائیل هاپوئل تل آویو
۱۹۶۹ اسرائیل مکابی تل آویو
۱۹۷۰ ایران تاج تهران
۱۹۷۱ اسرائیل مکابی تل آویو
۱۹۷۲ لغو شده
۱۹۷۳–۱۹۸۴: برگزار نشد
جام باشگاه‌های آسیا
۸۶–۱۹۸۵ کره جنوبی دوو رویالز
۱۹۸۶ ژاپن فوروکاوا الکتریک
۱۹۸۷ ژاپن یومیوری
۸۹–۱۹۸۸ قطر السد
۹۰–۱۹۸۹ چین لیائونینگ
۹۱–۱۹۹۰ ایران استقلال
۱۹۹۱ عربستان سعودی الهلال
۹۳–۱۹۹۲ ایران پاس تهران
۹۴–۱۹۹۳ تایلند تای‌فارمرز بانک
۹۵–۱۹۹۴ تایلند تای‌فارمرز بانک
۱۹۹۵ کره جنوبی ایلهوا چونما
۹۷–۱۹۹۶ کره جنوبی پوهانگ استیلرز
۹۸–۱۹۹۷ کره جنوبی پوهانگ استیلرز
۹۹–۱۹۹۸ ژاپن جوبیلو ایواتا
۲۰۰۰–۱۹۹۹ عربستان سعودی الهلال
۰۱–۲۰۰۰ کره جنوبی سوون سامسونگ
۰۲–۲۰۰۱ کره جنوبی سوون سامسونگ
لیگ قهرمانان آسیا
۰۳–۲۰۰۲ امارات متحده عربی العین
۲۰۰۴ عربستان سعودی الاتحاد
۲۰۰۵ عربستان سعودی الاتحاد
۲۰۰۶ کره جنوبی چونبوک هیوندای
۲۰۰۷ ژاپن اوراوا رد دایموندز
۲۰۰۸ ژاپن گامبا اوساکا
۲۰۰۹ کره جنوبی پوهانگ استیلرز
۲۰۱۰ کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما
۲۰۱۱ قطر السد
۲۰۱۲ کره جنوبی اولسان هیوندای
۲۰۱۳ چین گوانگژو اورگراند
۲۰۱۴ استرالیا وسترن سیدنی واندرز
۲۰۱۵ چین گوانگژو اورگراند
۲۰۱۶ کره جنوبی چونبوک هیوندای موتورز
۲۰۱۷ ژاپن اوراوا رد دایموندز
۲۰۱۸ ژاپن باشگاه فوتبال کاشیما آنتلرز
۲۰۱۹ عربستان سعودی الهلال
۲۰۲۰ کره جنوبی اولسان هیوندای
۲۰۲۱ عربستان سعودی الهلال
۲۰۲۲ ژاپن اوراوا رد دایموندز
۲۴–۲۰۲۳
لیگ قهرمانان نخبگان آسیا
۲۵–۲۰۲۴
 • در سال ۱۹۷۰، باشگاه لبنانی هومنتمن از بازی با هاپوئل تل آویو در نیمه نهایی خودداری کرد، که با صعود هاپوئل به فینال همراه شد.
 • در سال ۱۹۷۱، الشرطه عراق در سه نوبت از بازی با مکابی تل آویو خودداری کرد: در مرحله مقدماتی (که برای قرعه کشی بود)، در مرحله گروهی و در فینال که با اهدای عنوان قهرمانی به مکابی همراه شد. در طول مراسم اهدای جوایز برای مکابی، بازیکنان الشرطه پرچم فلسطین را در اطراف زمین به اهتزاز درآوردند، در حالی که رسانه‌های عراقی، الشرطه را به عنوان برنده مسابقات می‌دانستند و این تیم رژه اتوبوس‌های روباز را در بغداد برگزار می‌کرد.

بعد از اینکه نسخه سال ۱۹۷۲ به دلایل مختلف از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا لغو شد، از جمله اینکه دو باشگاه عربی به دلیل امتناع از بازی با تیم اسرائیلی مکابی نتانیا، انصراف دادند، ای‌اف‌سی مسابقات را به مدت ۱۴ سال به حالت تعلیق درآورد، در حالی که اسرائیل در سال ۱۹۷۴ از ای‌اف‌سی اخراج شد.

۱۹۸۵–۲۰۰۲: جام باشگاه‌های آسیا

مسابقات باشگاهی برتر آسیا در سال ۱۹۸۵ به عنوان جام باشگاه‌های آسیا بازگشت.

در سال ۱۹۹۰، کنفدراسیون فوتبال آسیا جام برندگان جام آسیا را معرفی کرد، مسابقاتی برای برندگان جام حذفی هر کشور آسیا، در حالی که فصل ۱۹۹۵ شاهد معرفی سوپر جام آسیا با برندگان جام باشگاه‌های آسیا و جام برندگان جام آسیا در مقابل یکدیگر بود.

۲۰۰۲–اکنون: لیگ قهرمانان آسیا

کاشیما آنتلرز ژاپن و واریورس سنگاپور در جریان بازی مرحله گروهی فصل ۲۰۰۹ در ورزشگاه جالان بیسار

در فصل ۰۳–۲۰۰۲ جام باشگاه‌های آسیا، جام برندگان جام آسیا و سوپر جام آسیا با هم ادغام شدند و به لیگ قهرمانان آسیا تبدیل شدند. قهرمانان لیگ و قهرمانان جام حذفی با حضور هشت تیم برتر از شرق آسیا و هشت تیم برتر از غرب آسیا به مرحله گروهی راه پیدا می‌کردند. اولین برنده تحت عنوان لیگ قهرمانان آسیا، العین بود که در مجموع ۲–۱ بی‌ای‌سی ترو ساسانا را شکست داد. در سال ۲۰۰۴، ۲۹ باشگاه از چهارده کشور شرکت کردند و برنامه مسابقات به ماه مارس تا نوامبر تغییر یافت.[۶]

در مرحله گروهی ۲۸ باشگاه به صورت منطقه‌ای به هفت گروه چهار تیمی تقسیم شدند و برای کاهش هزینه‌های سفر، باشگاه‌های شرق آسیا و غرب آسیا از هم جدا شدند و بازی گروه‌ها به صورت داخل و خارج از خانه انجام شد. برندگان هفت گروه به همراه مدافع عنوان قهرمانی به مرحله یک چهارم نهایی راه می‌یافتند. مرحله یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال به صورت دو بازی برگزار می‌شد که گل‌های خارج از خانه، وقت‌های اضافه و پنالتی‌ها به‌عنوان تساوی‌شکنی استفاده می‌شد.

گسترش

در فصل ۲۰۰۵ باشگاه‌های سوریه به این رقابت‌ها پیوستند و به این ترتیب تعداد کشورهای شرکت‌کننده به ۱۵ کشور افزایش یافت و دو سال بعد، پس از انتقال استرالیا به آسیا در سال ۲۰۰۶، باشگاه‌های استرالیایی نیز در این مسابقات شرکت کردند. با این حال، بسیاری جایزه کم‌ارزش مسابقات در آن زمان و هزینه‌های گران سفر را به عنوان برخی از دلایل آن می‌دانستند. لیگ قهرمانان در سال ۲۰۰۹ با ورود مستقیم به ده لیگ برتر آسیا به ۳۲ باشگاه گسترش یافت. هر کشور حداکثر ۴ سهمیه دریافت کرد، اگرچه بیش از یک سوم تعداد تیم‌های دسته برتر آن کشور، بسته به قدرت لیگ، ساختار لیگ حرفه‌ای، بازارپذیری، وضعیت مالی و سایر موارد به پایین گرد شد.[۷] معیارهای تعیین شده توسط کمیته طرفداری ای‌اف‌سی. معیارهای ارزیابی و رتبه‌بندی انجمن‌های شرکت کننده توسط ای‌اف‌سی هر دو سال یکبار تجدید نظر می‌شود.[۸]

جیانی اینفانتینو و حدود ۱۰۰٬۰۰۰ نفر درحال تماشای فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ در ورزشگاه آزادی

در قالب قدیمی، هشت برنده گروه و هشت تیم دوم به مرحله یک‌هشتم نهایی راه می‌یافتند، که در آن برندگان گروه در سری‌های رفت و برگشتی میزبان تیم‌های دوم بودند. محدودیت منطقه‌ای تا فینال ادامه داشت، اگرچه باشگاه‌های یک کشور نمی‌توانستند در مرحله یک چهارم نهایی با یکدیگر روبرو شوند مگر اینکه آن کشور سه نماینده یا بیشتر در مرحله یک چهارم نهایی داشت. از سال ۲۰۱۳، فینال نیز به صورت رفت و برگشتی برگزار می‌شود.[۹][۱۰]

در سال ۲۰۲۱، مرحله گروهی از ۳۲ تیم به ۴۰ تیم افزایش یافت و هر دو منطقه غرب و شرق دارای پنج گروه چهار تیمی بودند. تخصیص جایگاه برای شش انجمن عضو برتر در هر منطقه بدون تغییر باقی ماند. ۱۰ برنده گروه و ۳ تیم برتر دوم در هر منطقه اکنون بر اساس جدول ترکیبی برای دور یک شانزدهم مشخص می‌شوند و بازی‌ها همچنان تا مرحله نهایی به صورت منطقه‌ای مطابقت دارند.

در ۲۵ فوریه ۲۰۲۲، اعلام شد که لیگ قهرمانان آسیا با شروع فصل ۲۴–۲۰۲۳ به یک برنامه بین سالی (پاییز تا بهار) باز خواهد گشت. از زمان ۰۳–۲۰۰۲، این اولین باری خواهد بود که رقابت‌های باشگاهی برتر آسیا در بین سال برگزار می‌شود. علاوه بر این، قانون موجود «۳+۱» برای بازیکنان خارجی در طول مسابقات (۳ بازیکن خارجی و یک خارجی آسیایی) به «۵+۱» (۵ بازیکن خارجی و ۱ بازیکن خارجی آسیایی) گسترش می‌یابد.[۱۱]

بازسازی

در ۲۳ دسامبر ۲۰۲۲، اعلام شد که ساختار مسابقات ای‌اف‌سی از فرمت‌های تعیین شده تغییر خواهد کرد. بر اساس برنامه‌های جدید، رقابت‌های باشگاهی برتر فوتبال آسیا تنها شامل ۲۴ تیم خواهد بود که به دو منطقه شرق و غرب تقسیم می‌شوند و هر تیم با هشت تیم دیگر از منطقه خود (چهار تیم در خانه و چهار تیم خارج از خانه) بازی می‌کند. هشت تیم برتر هر منطقه به مرحله حذفی راه می‌یابند، جایی که مرحله یک‌هشتم نهایی در دو بازی برگزار می‌شود و از مرحله یک چهارم نهایی به بعد مسابقات در یک مکان بی‌طرف برگزار می‌شود.

۲۰۲۴ به بعد: لیگ قهرمانان نخبگان آسیا

در ۱۴ اوت ۲۰۲۳، تأیید شد که قالب جدید از فصل ۲۵–۲۰۲۴ به بعد اجرایی خواهد شد. همچنین اعلام شد که مسابقات فوتبال باشگاهی آسیا از این پس با حضور ۷۶ تیم و در سه سطح مختلف انجام می‌شود. ۲۴ تیم در سطح اول، ۳۲ تیم در سطح دوم و ۲۰ تیم در سطح سوم رقابت‌های باشگاهی آسیا با هم رقابت خواهند کرد. نام مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به لیگ قهرمانان نخبگان آسیا (به انگلیسی: AFC Champions League Elite) تغییر می‌یابد. همچنین نام سطح‌های دوم و سوم مسابقات به ترتیب لیگ قهرمانان آسیا ۲ (به انگلیسی: AFC Champions League 2چلنج لیگ آسیا (به انگلیسی: AFC Challenge League) نامگذاری شد.[۱۲][۱۳]

حقوق زنان در فوتبال ایران

تا سال ۲۰۲۱، مشکلات مختلف با طرف‌های ایرانی توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد. رسانه‌های بین‌المللی عربی و انگلیسی زبان از نقض حقوق زنان در ورزشگاه‌های تیم‌های ایرانی خبر دادند.

علاوه بر آن، زنان ایرانی حدود ۴۰ سال از سوی دولت ایران از حضور در ورزشگاه‌های فوتبال محروم شدند.[۱۴][۱۵] در سال ۲۰۱۹، زنان ایرانی برای اولین بار مجاز به تماشای فوتبال در ورزشگاه‌ها شدند، اما نه در بازی‌های لیگ قهرمانان.[۱۶] پیش از آن، فیفا به ایران فشار آورده بود تا زنان را به ورزشگاه‌ها راه دهد. ایران تسلیم شد، اما تعداد زنان برای تماشای فینال ۲۰۱۸ را محدود کرد.[۱۷] در سال ۲۰۲۱، کنفدراسیون فوتبال آسیا این موضوع را بررسی کرد، به این امید که هر زمان که باشگاه‌های ایرانی حضور دارند، اجازه حضور نامحدود زنان را بدهد.[۱۸]


فرمت

نحوه صلاحیت

نقشه کشورهای آسیا که موفق شده‌اند به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کنند.
  کشورهای عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا که در مرحله گروهی حضور داشته‌اند
  کشورهای عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا که در مرحله گروهی حضور نداشته‌اند

از دوره ۲۰۲۱ این مسابقات، لیگ قهرمانان آسیا با یک دور رفت و برگشت مرحله گروهی با حضور ۴۰ تیم آغاز می‌شود که قبل از آن مسابقات مقدماتی برای تیم‌هایی که مستقیماً به مسابقات راه پیدا نمی‌کنند برگزار می‌شود. همچنین تیم‌ها به مناطق شرقی و غربی تقسیم می‌شوند تا به‌طور جداگانه در مسابقات پیشرفت کنند.

تعداد تیم‌هایی که از هر اتحادیه وارد لیگ قهرمانان آسیا می‌شود، سالانه براساس معیارهای کمیته مسابقات ای‌اف‌سی تعیین می‌شود.[۱۹] این معیار که نسخه اصلاح شده ضریب یوفا است، مواردی مانند بازارپذیری و ورزشگاه را برای تعیین تعداد مشخصی از اسکله‌هایی که یک انجمن دریافت می‌کند، اندازه‌گیری می‌کند. هر چه رده‌بندی یک انجمن بر اساس معیارها بالاتر باشد، تیم‌های بیشتری نماینده انجمن در لیگ قهرمانان هستند و تیم‌های انجمن باید در دورهای مقدماتی کمتری شرکت کنند.

تورنمنت

این مسابقات با مرحله گروهی ۴۰ تیمی آغاز می‌شود که به ده گروه تقسیم می‌شوند. هنگام قرعه‌کشی برای این مرحله از سیدبندی استفاده می‌شود و تیم‌های یک کشور با هم در گروه قرار نمی‌گیرند. مرحله گروهی به دو منطقه تقسیم می‌شود. منطقه اول پنج گروه شرق آسیا و منطقه دیگر پنج گروه غرب آسیا است. هر تیم با سایر تیم‌ها در خانه و خارج از خانه به صورت رفت و برگشتی دیدار می‌کند. سپس تیم‌های اول و ۳ تیم برتر دوم از هر منطقه به مرحله بعد راه می‌یابند.

برای این مرحله، تیم برنده از یک گروه با نایب قهرمان گروه دیگر از منطقه خود در مرحله گروهی بازی می‌کند. این مسابقات از قانون گل زده در خانه حریف استفاده می‌کند: اگر امتیاز مجموع دو بازی بعد از ۱۸۰ دقیقه مساوی شود، تیمی که در ورزشگاه حریف گل‌های بیشتری به ثمر رسانده‌است، صعود می‌کند. در صورت مساوی بودن، باشگاه‌ها در وقت اضافه بازی می‌کنند، جایی که قانون گل‌های خارج از خانه دیگر اعمال نمی‌شود. اگر بعد از وقت اضافه باز هم نتیجه مساوی باشد، نتیجه باید در ضربات پنالتی تعیین شود. مناطق شرق و غرب تا فینال، با یکدیگر روبرو نمی‌شوند.[۱۹]

مسابقات مرحله گروهی و مرحله یک شانزدهم تا نیمه اول سال (فوریه تا مه) برگزار می‌شود، در حالی که مرحله حذفی پس از آن در نیمه دوم سال (اوت تا نوامبر) برگزار می‌شود. مسابقات حذفی به صورت رفت و برگشتی که شامل فینال هم می‌شود، انجام می‌شود.

تخصیص

تیم‌هایی تنها از ۱۹ کشور ای‌اف‌سی به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا راه یافته‌اند. تخصیص تیم‌ها بر اساس کشورهای عضو در زیر ذکر شده‌است. ستاره‌ها نشان دهنده مواردی هستند که حداقل یک تیم در مرحله مقدماتی قبل از مرحله گروهی حذف شده‌است. ۳۲ کشور کنفدراسیون فوتبال آسیا تیم‌هایی را در مرحله مقدماتی شرکت داده‌اند و کشورهایی که هرگز مرحله گروهی نرسیده‌اند نشان داده نمی‌شوند.

اتحادیه شرکت کنندگان
۰۳–۲۰۰۲ ۲۰۰۴ ۲۰۰۵ ۲۰۰۶ ۲۰۰۷ ۲۰۰۸ ۲۰۰۹ ۲۰۱۰ ۲۰۱۱ ۲۰۱۲ ۲۰۱۳ ۲۰۱۴ ۲۰۱۵ ۲۰۱۶ ۲۰۱۷ ۲۰۱۸ ۲۰۱۹ ۲۰۲۰ ۲۰۲۱ ۲۰۲۲ ۲۰۲۳–۲۴
شرق آسیا
استرالیا استرالیا عضوی از اواف‌سی ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۳ ۱* ۳ ۲* ۲* ۳ ۲* ۲* ۳ ۰ ۲* ۱
چین چین ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۴ ۴ ۴ ۳ ۴ ۴ ۴ ۴ ۳* ۴ ۴ ۴ ۲* ۲ ۳*
هنگ کنگ هنگ کنگ ۰* ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰* ۱* ۱* ۰* ۰* ۱ ۱ ۱*
اندونزی اندونزی ۰* ۲ ۲ ۰ ۲ ۰ ۱* ۱* ۱* ۰* ۰ ۰ ۰* ۰ ۰ ۰* ۰* ۰* ۰ ۰ ۰
ژاپن ژاپن ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۳ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۳* ۴ ۴ ۴
کره جنوبی کره جنوبی ۲ ۲ ۲ ۲ ۳ ۲ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴
مالزی مالزی ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰* ۰* ۱* ۱* ۱ ۱ ۱
فیلیپین فیلیپین ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰* ۰* ۲ ۱* ۱
سنگاپور سنگاپور ۰* ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۱ ۱ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰* ۰* ۰* ۰* ۰* ۱ ۱ ۱
تایلند تایلند ۲ ۲ ۲ ۰ ۱ ۲ ۰* ۰* ۰* ۱* ۲ ۱* ۱* ۱* ۱* ۱* ۱* ۱* ۴ ۲* ۳*
ویتنام ویتنام ۰* ۲ ۲ ۲ ۱ ۲ ۰ ۰* ۰ ۰ ۰ ۰* ۱* ۱* ۰* ۰* ۰* ۰* ۱ ۱ ۱
مجموع ۸ ۱۲ ۱۲ ۸ ۱۳ ۱۳ ۱۶ ۱۶ ۱۵ ۱۵ ۱۵ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۲۰ ۱۹ ۲۰
غرب آسیا
بحرین بحرین ۰* ۲ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰ ۰ ۰* ۰ ۰* ۰* ۰ ۰
هند هند ۰* ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰* ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰* ۰* ۰* ۰* ۱ ۱ ۱
ایران ایران ۲ ۲ ۲ ۲ ۱ ۲ ۴ ۴ ۴ ۳* ۳* ۴ ۴ ۳* ۴ ۴ ۳* ۴ ۴ ۲ ۳*
عراق عراق ۱* ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰ ۰ ۰ ۰ ۱* ۱* ۲* ۱* ۱
اردن اردن ۰* ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰* ۰* ۰* ۰* ۰* ۱ ۱ ۱*
کویت کویت ۰* ۱ ۲ ۲ ۲ ۲ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۰* ۰ ۰
قطر قطر ۱* ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۳ ۴ ۴ ۴ ۲* ۲* ۲* ۴ ۳* ۲* ۳* ۴ ۲*
عربستان سعودی عربستان سعودی ۱* ۲ ۳ ۳ ۲ ۲ ۴ ۴ ۴ ۳* ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۲ ۴ ۴ ۳* ۴ ۴
سوریه سوریه ۰* ۰ ۲ ۲ ۲ ۲ ۰ ۰* ۰* ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰
تاجیکستان تاجیکستان ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰* ۰* ۱ ۱ ۱
ترکمنستان ترکمنستان ۱* ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۱ ۱
امارات متحده عربی امارات متحده عربی ۱* ۳ ۲ ۲ ۲ ۲ ۴ ۴ ۴ ۴ ۴ ۳* ۲* ۳* ۴ ۴ ۳* ۴ ۳* ۳* ۲*
ازبکستان ازبکستان ۱* ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۲ ۳* ۲* ۱* ۴ ۴ ۲* ۲* ۲* ۱* ۲ ۲ ۴
مجموع ۸ ۱۴ ۱۷ ۱۷ ۱۵ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۷ ۱۷ ۱۷ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۱۶ ۲۰ ۲۰ ۲۰
کل
مجموع ۱۶ ۲۶ ۲۹ ۲۵ ۲۸ ۲۹ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۳۲ ۴۰ ۳۹ ۴۰

جوایز نقدی

جام قهرمانی از سال ۲۰۰۹ به بعد
لیگ قهرمانان آسیا (از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۲۳)
مرحله جایزه

(دلار آمریکا)

هزینه سفر به ازای هر بازی

(دلار آمریکا)

مقدماتی نامشخص ۳۰٬۰۰۰
پلی آف نامشخص ۳۰٬۰۰۰
مرحله گروهی برد: ۵۰٬۰۰۰

مساوی: ۱۰٬۰۰۰

۴۵٬۰۰۰
یک‌هشتم نهایی ۱۰۰٬۰۰۰ ۴۵٬۰۰۰
یک‌چهارم نهایی ۱۵۰٬۰۰۰ ۴۵٬۰۰۰
نیمه نهایی ۲۵۰٬۰۰۰ ۴۵٬۰۰۰
فینال قهرمان: ۴٬۰۰۰٬۰۰۰

نایب قهرمان: ۲٬۰۰۰٬۰۰۰

۹۰٬۰۰۰
لیگ قهرمانان نخبگان آسیا

(از سال ۲۰۲۴ به بعد)

مرحله جایزه

(دلار آمریکا)

مقدماتی نامشخص
پلی آف نامشخص
مرحله گروهی نامشخص
یک‌هشتم نهایی نامشخص
یک‌چهارم نهایی نامشخص
نیمه نهایی نامشخص
فینال قهرمان: ۱۲٬۰۰۰٬۰۰۰

نائب قهرمان: ۴٬۰۰۰٬۰۰۰

بازاریابی

حامیان مالی

مانند جام جهانی فوتبال، لیگ قهرمانان آسیا توسط گروهی از شرکت‌های چند ملیتی حمایت مالی می‌شود، برخلاف اسپانسر اصلی که معمولاً در لیگ‌های برتر ملی یافت می‌شود.

حامیان مالی اصلی تورنمنت عبارتند از:

دیگر حامیان مالی عبارتند از:

بازی ویدیوئی

لیگ قهرمانان آسیا برای اولین بار در بازی ویدئویی فوتبال تکاملی حرفه‌ای ۲۰۱۴ قرار گرفت.[۲۳] امتیاز لیگ قهرمانان آسیا هم‌اکنون در اختیار شرکت کونامی و بازی ویدئویی ئی‌فوتبال پی‌ئی‌اس است و هر سال در بازار به فروش می‌رسد. سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد قرارداد شراکت خود با شرکت «کونامی» برای مدت ۴ سال آینده تمدید کرد تا حقوق تبلیغات و مجوزها در مسابقات تیم‌های ملی و باشگاهی آسیا در این اختیار این شرکت بماند. این شراکت شامل مسابقات بزرگ آسیایی برای مثل مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲، جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ و لیگ قهرمانان آسیا را شامل می‌شود.

شبکه‌های پخش‌کننده

آمار و رکوردها

باشگاهی

جدول زیر فهرست باشگاه‌ها همراه با تعداد و سال‌های قهرمانی و نایب قهرمانی آن‌ها را در لیگ قهرمانان آسیا نشان می‌دهد.

عملکرد در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بر حسب باشگاه‌ها
باشگاه قهرمانی‌ها نایب‌قهرمانی‌ها فصل‌های قهرمانی فصل‌های نایب‌قهرمانی
عربستان سعودی الهلال ۴ ۵ ۱۹۹۱، ۲۰۰۰–۱۹۹۹، ۲۰۱۹، ۲۰۲۱ ۱۹۸۶، ۱۹۸۷، ۲۰۱۴، ۲۰۱۷، ۲۰۲۲
کره جنوبی پوهانگ ۳ ۱ ۹۷–۱۹۹۶، ۹۸–۱۹۹۷، ۲۰۰۹ ۲۰۲۱

ژاپن اوراوا رد

۳ ۱ ۲۰۰۷، ۲۰۱۷، ۲۰۲۲ ۲۰۱۹
ایران استقلال ۲ ۲ ۱۹۷۰، ۹۱–۱۹۹۰ ۱۹۹۱، ۹۹–۱۹۹۸

کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما

۲ ۲ ۱۹۹۵، ۲۰۱۰ ۹۷–۱۹۹۶، ۲۰۰۴
عربستان سعودی الاتحاد ۲ ۱ ۲۰۰۴، ۲۰۰۵ ۲۰۰۹
کره جنوبی چونبوک هیوندای موتورز ۲ ۱ ۲۰۰۶، ۲۰۱۶ ۲۰۱۱
اسرائیل مکابی تل آویو۱ ۲ ۰ ۱۹۶۹، ۱۹۷۱
قطر السد ۲ ۰ ۸۹–۱۹۸۸، ۲۰۱۱
تایلند تای‌فارمرز بانک ۲ ۰ ۹۴–۱۹۹۳، ۹۵–۱۹۹۴
کره جنوبی سوون سامسونگ بلو وینگز ۲ ۰ ۰۱–۲۰۰۰، ۰۲–۲۰۰۱
کره جنوبی اولسان هیوندای ۲ ۰ ۲۰۱۲، ۲۰۲۰
چین گوانگژو اورگراند ۲ ۰ ۲۰۱۳، ۲۰۱۵
ژاپن جوبیلو ایواتا ۱ ۲ ۹۹–۱۹۹۸ ۲۰۰۰–۱۹۹۹، ۰۱–۲۰۰۰
امارات متحده عربی العین ۱ ۲ ۰۳–۲۰۰۲ ۲۰۰۵، ۲۰۱۶
اسرائیل هاپوئل تل آویو۱ ۱ ۱ ۱۹۶۷ ۱۹۷۰
چین لیائونینگ۲ ۱ ۱ ۹۰–۱۹۸۹ ۹۱–۱۹۹۰
کره جنوبی بوسان ای‌پارک ۱ ۰ ۸۶–۱۹۸۵
ژاپن جف یونایتد چیبا ۱ ۰ ۱۹۸۶
ژاپن توکیو وردی ۱ ۰ ۱۹۸۷
ایران پاس همدان ۱ ۰ ۹۳–۱۹۹۲
ژاپن گامبا اوساکا ۱ ۰ ۲۰۰۸
استرالیا وسترن سیدنی واندررز ۱ ۰ ۲۰۱۴
ژاپن کاشیما آنتلرز ۱ ۰ ۲۰۱۸
عربستان سعودی الاهلی ۰ ۲ ۸۶–۱۹۸۵، ۲۰۱۲
کره جنوبی اف سی سئول[۲۴] ۰ ۲ ۰۲–۲۰۰۱، ۲۰۱۳
ایران پرسپولیس ۲ ۲ ۲۰۱۸، ۲۰۲۰
مالزی سلانگور ۰ ۱ ۱۹۶۷
کره جنوبی یانگزی۲ ۰ ۱ ۱۹۶۹
عراق الشرطه ۰ ۱ ۱۹۷۱
عراق الرشید۲ ۰ ۱ ۸۹–۱۹۸۸
ژاپن یوکوهاما مارینوس ۰ ۱ ۹۰–۱۹۸۹
عربستان سعودی الشباب ۰ ۱ ۹۳–۱۹۹۲
عمان باشگاه عمان ۰ ۱ ۹۴–۱۹۹۳
قطر العربی ۰ ۱ ۹۵–۱۹۹۴
عربستان سعودی النصر ۰ ۱ ۱۹۹۵
چین دالیان شیده۲ ۰ ۱ ۹۸–۱۹۹۷
تایلند پلیس ترو ۰ ۱ ۰۳–۲۰۰۲
سوریه الکرامه ۰ ۱ ۲۰۰۶
ایران سپاهان ۰ ۱ ۲۰۰۷
استرالیا آدلاید یونایتد ۰ ۱ ۲۰۰۸
ایران ذوب آهن ۰ ۱ ۲۰۱۰
امارات متحده عربی شباب الاهلی ۰ ۱ ۲۰۱۵

۱ باشگاه هم‌اکنون در لیگ قهرمانان اروپا شرکت می‌کند.

۲ باشگاه دیگر وجود ندارد.

کشوری

جدول زیر لیست کشورها در تعداد قهرمانی و نایب قهرمانی باشگاه‌ها در لیگ قهرمانان آسیا و جام باشگاه‌های آسیا را نشان می‌دهد.

کشور قهرمانی نایب قهرمانی مجموع
کره جنوبی کره جنوبی
۱۲
۷
۱۹
ژاپن ژاپن
۸
۴
۱۲
عربستان سعودی عربستان سعودی
۶
۱۰
۱۶
ایران ایران
۳
۶
۹
چین چین
۳
۲
۵
اسرائیل اسرائیل
۳
۱
۴
قطر قطر
۲
۱
۳
تایلند تایلند
۲
۱
۳
امارات متحده عربی امارات متحده عربی
۱
۳
۴
استرالیا استرالیا
۱
۱
۲
عراق عراق
۰
۲
۲
مالزی مالزی
۰
۱
۱
عمان عمان
۰
۱
۱
سوریه سوریه
۰
۱
۱

منطقه‌ای

فدراسیون (منطقه) عنوان مجموع
ای‌ای‌اف‌اف (شرق آسیا) منطقه شرق ۲۳ ۲۶
ای‌اف‌اف (جنوب شرق آسیا) ۳
واف (غرب آسیا) منطقه غرب ۹ ۱۲
کافا (آسیای مرکزی) ۳
ساف (جنوب آسیا) ۰

نکته: قهرمانی تیم‌های اسرائیلی در نظر گرفته نشده‌است.

جوایز بازیکنان

بهترین بازیکن

سال بازیکن باشگاه منبع
۹۷–۱۹۹۶ کره جنوبی آن ایک-سو کره جنوبی پوهانگ استیلرز [۲۵]
۹۸–۱۹۹۷ عربستان سعودی احمد الدوخی عربستان سعودی الهلال [۲۶]
۹۹–۱۹۹۸ بورکینافاسو سیدو ترائوره امارات متحده عربی العین [۲۷]
۲۰۰۰–۱۹۹۹ برزیل سرجیو ریکاردو عربستان سعودی الهلال [۲۸]
۰۱–۲۰۰۰ صربستان و مونته‌نگرو زولتان سابو کره جنوبی سوون سامسونگ بلووینگز [۲۹]
۰۳–۲۰۰۲ تایلند تردساک چایمن تایلند بی‌ای‌سی ترو ساسانا [۳۰]
۲۰۰۴ عربستان سعودی رضا حسن تکر عربستان سعودی الاتحاد [۳۱]
۲۰۰۵ عربستان سعودی محمد نور عربستان سعودی الاتحاد [۳۲]
۲۰۰۶ کره جنوبی چوی جن چول کره جنوبی پوهانگ استیلرز [۳۳]
۲۰۰۷ ژاپن یویچیرو ناگای ژاپن اوراوا رد دایموندز
۲۰۰۸ ژاپن یاسوهیتو اندو ژاپن گامبا اوساکا
۲۰۰۹ کره جنوبی نو بیونگ-جون کره جنوبی پوهانگ استیلرز [۳۴]
۲۰۱۰ استرالیا ساشا اوگننوفسکی کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما [۳۵]
۲۰۱۱ کره جنوبی لی دونگ-گوک کره جنوبی چونبوک هیوندای موتورز [۳۶]
۲۰۱۲ کره جنوبی لی کیون-هو کره جنوبی اولسان هیوندای [۳۷]
۲۰۱۳ برزیل موریکی چین گوانگژو اورگراند [۳۸]
۲۰۱۴ استرالیا آنته کوویچ استرالیا وسترن سیدنی واندررز [۳۹]
۲۰۱۵ برزیل ریکاردو گولار چین گوانگژو اورگراند [۴۰]
۲۰۱۶ امارات متحده عربی عمر عبدالرحمان امارات متحده عربی العین [۴۱]
۲۰۱۷ ژاپن یوسوکه کاشیواگی ژاپن اوراوا رد دایموندز [۴۲]
۲۰۱۸ ژاپن یوما سوزوکی ژاپن کاشیما آنتلرز [۴۳]
۲۰۱۹ فرانسه بافتیمبی گومیس عربستان سعودی الهلال [۴۴]
۲۰۲۰ کره جنوبی یون بیت-گارام کره جنوبی اولسان هیوندای [۴۵]
۲۰۲۱ عربستان سعودی سالم الدوسری عربستان سعودی الهلال [۴۶]
۲۰۲۲ ژاپن هیروکی ساکای ژاپن اوراوا رد دایموندز [۴۷]

آقای گل

سال ملیت باشگاه تعداد گل
۰۳–۲۰۰۲ چین هائو هایدونگ چین دالیان شیده ۹
۲۰۰۴ کره جنوبی کیم دو-هون کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما ۹
۲۰۰۵ سیرالئون محمد کالون عربستان سعودی الاتحاد ۶
۲۰۰۶ برزیل مانگو آلوز ژاپن گامبا اوساکا ۸
۲۰۰۷ برزیل موتا کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما ۷
۲۰۰۸ تایلند نانتاوات تانسوپا تایلند کرانگ تای بانک ۹
۲۰۰۹ برزیل لیندرو ژاپن گامبا اوساکا ۱۰
۲۰۱۰ برزیل خوزه موتا کره جنوبی سوون سامسونگ ۹
۲۰۱۱ کره جنوبی لی دونگ-گوک کره جنوبی چونبوک هیوندای موتورز ۹
۲۰۱۲ برزیل ریکاردو اولیویرا امارات متحده عربی الجزیره ۱۲
۲۰۱۳ برزیل موریکی چین گوانگژو اورگراند ۱۳
۲۰۱۴ غنا آساموا جیان امارات متحده عربی العین ۱۲
۲۰۱۵ برزیل ریکاردو گولرت چین گوانگژو اورگراند ۸
۲۰۱۶ برزیل آدریانو کره جنوبی سئول ۱۳
۲۰۱۷ سوریه عمر خربین عربستان سعودی الهلال ۱۰
۲۰۱۸ الجزایر بغداد بونجاح قطر السد ۱۳
۲۰۱۹ فرانسه بافتیمبی گومیس عربستان سعودی الهلال ۱۱
۲۰۲۰ برزیل جونیور نگرائو[۴۸] کره جنوبی اولسان هیوندای ۷
۲۰۲۱ کنیا مایکل اولونگا[۴۹] قطر الدحیل ۹
۲۰۲۲ بلژیک ادمیلسون جونیور[۵۰] قطر الدحیل ۸

جایزه بازی جوانمردانه

سال باشگاه
۲۰۰۷ ژاپن اوراوا رد دایموندز
۲۰۰۸ ژاپن گامبا اوساکا
۲۰۰۹ کره جنوبی پوهانگ استیلرز
۲۰۱۰ کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما
۲۰۱۱ کره جنوبی چونبوک هیوندای موتورز
۲۰۱۲ کره جنوبی اولسان هیوندای
۲۰۱۳ کره جنوبی سئول
۲۰۱۴ عربستان سعودی الهلال
۲۰۱۵ چین گوانگ‌ژو اورگراند
۲۰۱۶ امارات متحده عربی العین
۲۰۱۷ ژاپن اوراوا رد دایموندز
۲۰۱۸ ایران پرسپولیس
۲۰۱۹ ژاپن اوراوا رد دایموندز
۲۰۲۰ کره جنوبی اولسان هیوندای[۴۵]
۲۰۲۱ عربستان سعودی الهلال[۵۱]
۲۰۲۲ ژاپن اوراوا رد دایموندز

جستارهای وابسته

منابع

 1. «Archive - AFC Champions League - Asia - Results, fixtures, tables and news - Soccerway». int.soccerway.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۲۹.
 2. «AFC Champions League Table & Standings | Goal.com». www.goal.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۲۹.
 3. «AFC Champions league winners list - all-time most champions - Interesting Football» (به انگلیسی). ۲۰۲۱-۰۳-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۲۹.
 4. «AFC Champions League: The drama, the glory.... | AFC». ۲۰۱۷-۰۳-۰۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مارس ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۳-۰۳.
 5. "AFC Executive Committee approves biggest prize purse in Asian club football history from 2024/25; announces AFC Women's Champions League". AFC. 14 August 2023. Retrieved 14 August 2023.
 6. «Throwback: The History Of Indian Clubs In AFC Champions League | IFTWC - Indian Football Team For World Cup» (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۲۹.
 7. «Wayback Machine» (PDF). web.archive.org. ۲۰۰۹-۰۲-۰۵. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۵ فوریه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۰.
 8. «Wayback Machine» (PDF). web.archive.org. ۲۰۱۲-۰۸-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۸ اوت ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۰.
 9. "ACL base widened from 2014". the-AFC (به انگلیسی). Retrieved 2023-04-10.
 10. «Official Home of Asian Football - AFC ExCo okays ACL slots, format». web.archive.org. ۲۰۱۳-۱۲-۰۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۰.
 11. "AFC Executive Committee unveils dynamic enhancements to the AFC Club Competitions". the-AFC (به انگلیسی). Retrieved 2023-04-10.
 12. "AFC Competitions Committee recommends strategic reforms to elevate Asian club football". the-AFC (به انگلیسی). Retrieved 2023-04-10.
 13. «اعلام نام ۳ تورنمنت جدید باشگاهی فوتبال آسیا».
 14. "ENSPIRE winner Maryam Shojaei on her fight to get Iranian women back in the soccer stadium". ESPN.com (به انگلیسی). 2020-06-18. Retrieved 2023-04-10.
 15. «زنان در آزادی؛ حاشیه‌ای فراتر از فینال – DW – ۱۳۹۷/۸/۲۰». dw.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۰.
 16. France-Presse، Agence (۲۰۱۹-۱۰-۰۹). «Iranian women allowed to watch football at stadium for first time in decades» (به انگلیسی). The Guardian. شاپا 0261-3077. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۰.
 17. News, A. B. C. "In a first for Iran, hundreds of women attend a major soccer match in Tehran". ABC News (به انگلیسی). Retrieved 2023-04-10. {{cite web}}: |نام خانوادگی= has generic name (help)
 18. «استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان فوتبال آسیا حذف شدند!». ایمنا. ۲۰۲۱-۱۰-۳۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۰.
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ «Official Home of Asian Football - AFC ExCo okays ACL slots, format». web.archive.org. ۲۰۱۳-۱۲-۰۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۰.
 20. "AFC and NEOM announce four-year global sponsorship rights deal". the-AFC (به انگلیسی). Retrieved 2023-04-10.
 21. «AFC and KONAMI sign new sponsorship and licensing deal». the-AFC (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۰.
 22. "AFC appoints world-leading ball manufacturer Molten as official match ball supplier". the-AFC (به انگلیسی). Retrieved 2023-04-10.
 23. «PES 2016 licenses revealed! | Pro Evolution Soccer». web.archive.org. ۲۰۱۵-۰۹-۱۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۰.
 24. «اف سی سئول - FC Seoul (اخبار، بازی‌ها، خلاصه بازی‌ها، برترین بازیکنان، نقل و انتقالات و حواشی)». ورزش سه. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۵-۰۶.
 25. "1996 ASIAN CLUB CHAMPIONSHIP". Asian Football Confederation. 7 July 1997. Archived from the original on 1997-07-07.
 26. "الدوخی أفضل لاعب فی البطولة". al-jazirah.com (به عربی). Archived from the original on 2 September 2021. Retrieved 2 September 2021.
 27. "Asian Club Championship 18th Edition 1998/99". Asian Football Confederation. 22 April 1999. Archived from the original on 22 April 1999.
 28. "مالی الدنیا وشاغل الناس خطف الکأس". al-jazirah.com (به عربی). 24 April 2000. Archived from the original on 2 September 2021. Retrieved 2 September 2021.
 29. "수원 삼성, 아시아클럽축구 평정". The Chosun Ilbo (به کره‌ای). 27 May 2001. Archived from the original on 7 June 2021. Retrieved 14 September 2021.
 30. "AFC Champions League – MVP Memories: Therdsak Chaiman". the-afc.com. Asian Football Confederation. 11 October 2020. Retrieved 19 December 2020.
 31. "Shandong Luneng suffer 7–2 blow at Champions League". China Daily. 22 September 2005. Retrieved 20 December 2020.
 32. "Preparation was vital for MVP Noor". Asian Football Confederation. 5 November 2005. Archived from the original on 2005-11-07.
 33. "전북 현대 AFC 챔피언스리그 우승". Yonhap News Agency (به کره‌ای). 9 November 2006. Archived from the original on 2 September 2021. Retrieved 2 September 2021.
 34. "Triple treat for Steelers". AFC. Asian Football Confederation. 7 نوامبر 2009. Archived from the original on 15 September 2018. Retrieved 7 November 2009.
 35. "Ognenovski crowned AFC player of the year". FIFA. 24 November 2010. Archived from the original on 7 December 2010. Retrieved 5 January 2013.
 36. "Double delight for Lee". The-AFC.com. Asian Football Confederation. 5 November 2011. Retrieved 5 November 2011.
 37. "Livewire Lee name MVP". AFC. 10 November 2012. Archived from the original on 17 November 2012.
 38. "Triple delight for Muriqui". AFC. 10 نوامبر 2013. Archived from the original on 9 November 2013.
 39. "Custodian Covic named Most Valuable Player". AFC. 2 November 2014.
 40. "Hotshot Goulart adds awards to ACL title success". AFC. 22 November 2015.
 41. "Omar Abdulrahman lands AFC Champions League 2016 MVP award". AFC. 27 November 2016. Retrieved 6 November 2016.
 42. "Yosuke Kashiwagi clinches AFC Champions League MVP Award". AFC. 25 November 2017. Retrieved 25 November 2017.
 43. "Yuma Suzuki of Kashima named 2018 MVP". AFC. 10 November 2018.
 44. "Al Hilal's Gomis wins MVP, Top Scorer awards". Asian Football Confederation. 24 November 2019. Retrieved 24 November 2019.
 45. ۴۵٫۰ ۴۵٫۱ "Ulsan Hyundai's Yoon Bit-garam named 2020 AFC Champions League MVP". the-afc.com. Asian Football Confederation. 19 December 2020. Archived from the original on 30 January 2021. Retrieved 19 December 2020.
 46. "Al-Hilal reign in Asia after tale of two Al-Dawsaris in AFC Champions League triumph". Arab News (به انگلیسی). 24 November 2021. Retrieved 24 November 2021.
 47. "Urawa's Hiroki Sakai crowned Most Valuable Player". the-afc.com (به انگلیسی). Asian Football Confederation. 6 May 2023. Retrieved 6 May 2023.
 48. TABNAK، تابناک | (۱۳۹۹/۰۹/۲۹–۱۷:۴۵). «نگرائو با دو پنالتی به پرسپولیس آقای گل آسیا شد». fa. دریافت‌شده در 2023-05-06. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 49. "Kenya's Michael Olunga wins AFC Champions League Golden Boot". The East African (به انگلیسی). 2021-11-24. Retrieved 2023-04-10.
 50. "Al Duhail's Edmilson Junior scoops Top Scorer Award". the-afc.com (به انگلیسی). Asian Football Confederation. 6 May 2023. Retrieved 6 May 2023.
 51. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام :1 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).

پیوند به بیرون