فهرست افتخارات باشگاه فوتبال استقلال تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
موزه جام‌های قهرمانی تیم تاج، این موزه بعد از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ مورد دستبرد واقع شد.

استقلال تهران یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال ایرانی است[۱] که در چهارم مهر ۱۳۲۴ با نام اولیه دوچرخه‌سواران بنیان‌گذاری شد. نام این باشگاه با رای‌گیری اعضای وقت هیئت مدیره در ۱ اسفند ۱۳۲۸ به تاج[۲] و پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران در فروردین ۱۳۵۸ به استقلال تغییر یافت.[۳] نخستین بازی رسمی این باشگاه در آذر ۱۳۲۵ و در چارچوب هفته نخست جام باشگاه‌های تهران ۱۳۲۵ برگزار شد.[۴]

باشگاه فوتبال استقلال تهران با کسب۳۶ جام رسمی در طول تاریخ خود پرافتخارترین باشگاه تاریخ فوتبال ایران است و بیش از هر تیم ایرانی دیگری جام قهرمانی کسب کرده‌است.این تیم با دو قهرمانی و دو نایب قهرمانی و دو مقام سومی در لیگ قهرمانان آسیا پر افتخار ترین تیم ایرانی در آسیا و سومین تیم پرافتخار تاریخ آسیا است. هشت قهرمانی در بالاترین سطح فوتبال ایران، هفت قهرمانی در جام حذفی ایران، چهارده قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران و چهار قهرمانی در جام حذفی تهران بخشی از عناوین داخلی و دو قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا عناوین بین‌المللی این تیم هستند.

قهرمانی‌ها[ویرایش]

قهرمانی تاج در جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۷۰
قهرمانی استقلال در جام باشگاه‌های آسیا ۹۱–۱۹۹۰

نخستین عنوان قهرمانی این باشگاه با نام دوچرخه‌سواران و در خرداد ۱۳۲۷ به دست آمد، جایی که آن‌ها پیروز جام حذفی تهران ۲۷–۱۳۲۶ شدند. دومین و آخرین قهرمانی این باشگاه در دهه ۱۳۲۰ و همچنین آخرین قهرمانی آن‌ها با نام اولیه‌شان، دوچرخه‌سواران، در سال ۱۳۲۸ و کسب عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های تهران ۱۳۲۸ بود. سپس و در دهه ۱۳۳۰ این تیم با نام نوینش، تاج، جام باشگاه‌های تهران را چهار مرتبه و جام حذفی تهران سه مرتبه دیگر فتح کرد، از جمله دو قهرمانی دوگانه در فصل‌های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۸. در دهه ۱۳۴۰ این تیم چهار بار دیگر نیز موفق به فتح جام باشگاه‌های تهران شد تا از این حیث رکورددار فوتبال تهران شود. از سال ۱۳۴۹ و برگزاری نخستین دوره مسابقات باشگاهی کشوری تحت عنوان جام منطقه‌ای ۱۳۴۹، تاج نیز به این مسابقات پیوست در نهایت قهرمان نخستین دوره مسابقات سراسری ایران شد. در ابتدای دهه ۱۳۵۰ تاج دو مرتبه دیگر قهرمان جام باشگاه‌های تهران شد و سپس با شروع برگزاری مسابقات سراسری در ایران همانند جام تخت‌جمشید و جام حذفی، تیم تاج نیز به این مسابقات پیوست و موفق شد فاتح جام تخت‌جمشید ۱۳۵۳ و فاتح جام حذفی ۵۷–۱۳۵۶ ایران شود. این آخری، آخرین عنوان قهرمانی این تیم با نام تاج و آخرین قهرمانی این تیم پیش از پیروزی انقلاب بود.

در دهه ۱۳۶۰ به دلیل جنگ ایران و عراق و سیاست‌ها حکومت نوین ایران، مسابقات سراسری برگزار نشدند[۵] و استقلال (نام نوین باشگاه بعد از انقلاب ۱۳۵۷) مجدداً در جام باشگاه‌ها و حذفی تهران شرکت کرد و موفق شد سه مرتبه دیگر جام باشگاه‌های تهران را از آن خود کند تا به رکورد چهارده قهرمانی در این مسابقات برسد. از سال ۱۳۶۸ و با پایان جنگ و عوض شدن دیدگاه حکومت وقت نسبت به فوتبال، مسابقات سراسری مجدداً از سر گرفته شدند و استقلال موفق شد تا در خرداد ۱۳۶۹ لیگ قدس را فتح کند تا بعد از انقلاب هم، همچون پیش از انقلاب، نخستین پیروز جام سراسری در ایران باشد.

در دهه ۱۳۷۰ با برگزاری جام آزادگان، استقلال نیز در این مسابقات شرکت کرد و در این دهه موفق شد دو بار این مسابقات را ببرد. دو قهرمانی در جام حذفی ایران و یک قهرمانی در سوپر جام تهران و دسته سوم فوتبال ایران از دیگر عناوین این تیم در این دهه هستند.

در دهه ۱۳۸۰ نحوه برگزاری مسابقات سراسری ایران باز هم دستخوش تغییر شد و لیگ حرفه‌ای ایران جایگزین جام آزادگان شد. استقلال این لیگ را دو مرتبه در دهه ۱۳۸۰ از آن خود کرد، دو قهرمانی در جام حذفی دیگر عنوان‌های قهرمانی این باشگاه در این دهه هستند. با آغاز دهه ۱۳۹۰ استقلال جام حذفی ایران را دو بار و لیگ برتر را یک بار دیگر از آن خود کرد.

استقلال با دو قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا در سال‌های ۱۹۷۰ میلادی (۱۳۴۹ خورشیدی) و ‎۱۹۹۰–۹۱ میلادی (‎۱۳۶۹–۷۰ خورشیدی) و دو نایب قهرمانی و دو عنوان سومی و در مجموع با هفت حضور در مرحله نیم نهایی، پرافتخارترین تیم ایران در آسیا[۶] و سومین تیم پرافتخار تاریخ قاره آسیا محسوب می‌شود.

قهرمانی تاج در جام تخت جمشید ۱۳۵۳
قهرمانی استقلال در لیگ برتر ۹۲–۱۳۹۱
قهرمانی استقلال در جام حذفی ۹۷–۱۳۹۶

کشوری (۱۷)[ویرایش]

( ۱۳۴۹، ۱۳۵۳، ۶۹–۱۳۶۸، ۷۷–۱۳۷۶، ۸۰–۱۳۷۹، ۸۵–۱۳۸۴، ۸۸–۱۳۸۷، ۹۲–۱۳۹۱

استانی (۱۸)[ویرایش]

قاره‌ای (۲)[ویرایش]

مجموع جام‌های رسمی (۳۶)[ویرایش]

سهم هر جام از مجموع قهرمانی‌ها:

  جام باشگاه‌های تهران (36.1٪)
  لیگ‌های سراسری داخلی (22.2٪)
  جام حذفی (19.4٪)
  جام حذفی تهران (11.1٪)
  لیگ قهرمانان آسیا (5.5٪)
  سوپر جام تهران (2.7٪)
  لیگ دسته سوم (2.7٪)
جام‌های رسمی استقلال[۱۷]
نوع
رقابت‌ها
عنوان‌ها
سال‌ها / فصل‌ها
توضیحات
داخلی
کشوری
۸
۱۶ جام در سطح کشور
دسته سوم
۱
۷
استانی
۱۳
۱۳۲۸، ۱۳۳۱، ۱۳۳۵، ۱۳۳۷، ۱۳۳۹، ۱۳۴۰، ۱۳۴۱، ۱۳۴۸، ۵۰–۱۳۴۹، ۱۳۵۱، ۱۳۶۲، ۱۳۶۴، ۱۳۷۰
۱۸ جام در سطح استان
۴
۱۳۲۶، ۱۳۳۰، ۱۳۳۵، ۱۳۳۷
قاره‌ای
**۲ ۲ جام در سطح قاره
مجموع
۳۶
 •   رکورد
 •   * رکورد مشترک
 •   ** رکورد ایران

دوگانه‌ها و سه‌گانه‌ها[ویرایش]

باشگاه استقلال در تاریخش سه بار موفق به کسب دو گانه[پانویس ۳] و یک بار موفق به کسب سه‌گانه[پانویس ۴] شده‌است.

دوگانه‌ها[ویرایش]

سه‌گانه‌ها[ویرایش]

غیررسمی (۱۵)[ویرایش]

کاروان تیم تاج پس از قهرمانی در جام میلز ۱۳۴۸
علی جباری کاپیتان تیم تاج کاپ قهرمانی جام اتحاد را از حجت‌کاشانی، رئیس سازمان تربیت بدنی دریافت می‌کند

استقلال در طی تاریخش در پانزده جام غیررسمی و دوستانه به قهرمانی رسیده. نخستین قهرمانی غیررسمی استقلال در سال ۱۳۳۶ بود که موفق شد در مسابقات قهرمانی ایران به عنوان نماینده تهران شرکت کند و قهرمان شود. جدیدترین قهرمانی غیررسمی استقلال در مسابقات جام صلح و دوستی تهران در سال ۱۳۸۴ رقم خورد.[۲۰]

 • ایران مسابقات قهرمانی ایران[پانویس ۵]
  • قهرمانی: ۱۳۳۶
 • هند جام میلز
  • قهرمانی (۴ بار): ۱۳۴۸، ۱۳۴۹، ۱۳۵۰، ۱۳۶۸
 • ایران جام دوستی
  • قهرمانی: ۱۳۵۱
 • ایران جام اتحاد
  • قهرمانی: ۱۳۵۲
 • هند جام بوردولوی
  • قهرمانی: ۱۳۶۸
 • قطر جام استقلال قطر
  • قهرمانی: ۱۳۷۰
 • ایران جشنواره بسیج
  • قهرمانی: ۱۳۷۱
 • ایران جام خزر
  • قهرمانی: ۱۳۷۶
 • ترکمنستان جام پرزیدنت ترکمنستان
  • قهرمانی: ۱۳۷۶
 • ایران جام کیش
  • قهرمانی: ۱۳۸۰
 • ایران جام اتحادیه باشگاه‌های ایران
  • قهرمانی: ۱۳۸۱
 • ایران جام صلح و دوستی تهران
  • قهرمانی: ۱۳۸۴

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. استقلال در جام آزادگان ۱۳۷۱ به مقام پنجمی رسید اما به دلیل سهمیه‌بندی استانی مسابقات برای فصل بعدی مجبور به شرکت کردن در سوپر جام تهران شد تا سهمیه تهران برای فصل بعد را کسب کند. به دنبال عدم موفقیت در این مسابقات و پر بودن سهمیه تهران در دسته دو لیگ آزادگان استقلال به مسابقات دسته سه فرستاده شد. برای اطلاعات بیشتر باشگاه استقلال در فصل ۱۳۷۱ را ببینید.
 2. در سال ۱۳۴۷ مسابقات قهرمانی استانی برای انتخاب نمایندگان استان‌ها در مسابقات سراسری ایران برگزار شدند و در استان تهران تاج قهرمان شد اما برگزاری مسابقات سراسری تا سال ۱۳۴۹ به تعویق افتاد.
 3. در فوتبال اصطلاح دوگانه به معنی قهرمانی در دو جام در یک فصل، معمولاً لیگ و جام حذفی، می‌باشد.
 4. در فوتبال اصطلاح سه‌گانه به معنی قهرمانی در سه جام در یک فصل، معمولاً لیگ، جام حذفی و یک جام قاره‌ای می‌باشد.
 5. در سال ۱۳۳۶ یک دوره مسابقات قهرمانی سراسری بین تعدادی از استان‌های ایران به میزبانی اصفهان برگزار شد. تیم تاج که سال قبل قهرمان تهران شده بود به عنوان نماینده تهران در مسابقات شرکت کرد و موفق شد با پیروزی بر تیم تبریز در دیدار نهایی عنوان قهرمانی را از آن خود کند.

منابع[ویرایش]

 1. «اطلاعیه باشگاه استقلال دربارهٔ کسب مجوز حرفه‌ای؛ بدون مشکل و با سربلندی در لیگ قهرمانان آسیا حاضر می‌شویم». خبرگزاری تسنیم. ۱۹ آبان ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸.
 2. "وب سایت تاریخ ورزش ایران | Iran Sport History Website". Archived from the original on 23 June 2018. Retrieved 2017-11-10.
 3. ««تاج» چگونه «استقلال» شد؟». ایسنا. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ ۴٫۴ «استقلال 66 ساله شد!». ۲۰۱۱/9/۲۶. بایگانی‌شده از اصلی در 15/7/2013. دریافت‌شده در 2018-01-25. تاریخ وارد شده در |تاریخ=،|تاریخ بایگانی= را بررسی کنید (کمک)
 5. electricpulp.com. "FOOTBALL – Encyclopaedia Iranica". www.iranicaonline.org. Retrieved 2018-04-21.
 6. «استقلال همچنان پرافتخارترین تیم ایرانی در آسیا». دریافت‌شده در ۷ اوت ۲۰۱۷.
 7. «Iran - List of Champions». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۲-۲۱.
 8. «جام حذفی فوتبال ایران - رده‌بندی جام حذفی ایران». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۲-۲۱.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ «دربارهٔ باشگاه». وب‌سایت رسمی باشگاه استقلال. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ فوریه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۱-۲۰.
 10. «AFC Champions League - Champions». worldfootball.net (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۰-۲۷.
 11. پاینده، محمدجواد (۲۸ اسفند ۱۳۸۷روزنامه همشهری (شماره ۴۷۹۴)، ص. صفحهٔ ۲۱ پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); از |مقاله= صرف‌نظر شد (کمک)
 12. Mulcahy, Endo (13 March 2001). "Asian Club Competitions 1970". RSSSF. Retrieved 26 December 2012.
 13. Bobrowsky, Josef;Karsdorp, Dirk;Stokkermans, Karel (2 August 2002). "Champions' Cup 1990/91". RSSSF. Retrieved 30 December 2012.
 14. «The best clubs of Asia». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۱-۲۴.
 15. «Asian Club Competitions 1971». www.rsssf.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۲۰.
 16. «Asian Club Competitions 2001/02». www.rsssf.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۲۰.
 17. "The best clubs of Asia". rsssf. Archived from the original on January 12, 2018. Retrieved December 21, 2017.
 18. "WebCite query result". Retrieved 2017-11-20.
 19. «جام تخت جمشید». takhtejamshidcup.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۱-۲۵.
 20. «افتخارات استقلال». وب‌سایت استقلال جوان.