صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

فهرست افتخارات باشگاه فوتبال استقلال تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

موزه جام‌های قهرمانی تیم تاج، این موزه بعد از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ مورد دستبرد واقع شد.
قهرمانی تاج در جام تخت جمشید ۱۳۵۳

استقلال تهران یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال ایرانی است[۱] که در ۴ مهر ۱۳۲۴ با نام اولیه باشگاه دوچرخه‌سواران ایران بنیان‌گذاری شد. نام این باشگاه با رای‌گیری اعضای وقت هیئت مدیره در ۲۲ بهمن ۱۳۲۸ به تاج[۲] و پس از انقلاب ۱۳۵۷ در فروردین ۱۳۵۸ به استقلال تغییر یافت.[۳] نخستین بازی رسمی این باشگاه در آذر ۱۳۲۵ و در چارچوب هفته نخست جام باشگاه‌های تهران ۱۳۲۵ برگزار شد.[۴]

باشگاه فوتبال استقلال تهران با کسب ۳۶ قهرمانی رسمی در طول تاریخ خود پرافتخارترین باشگاه تاریخ فوتبال ایران است. دو قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا، ۸ قهرمانی در لیگ‌های سراسری فوتبال ایران، ۱ قهرمانی مسابقات قهرمانی ایران، ۷ قهرمانی در جام حذفی ایران، ۱۳ قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران، ۳ قهرمانی در جام حذفی تهران، ۱ سوپرجام تهران و ۱ قهرمانی در لیگ دسته سوم فوتبال ایران از عناوین رسمی داخلی و بین‌المللی این تیم هستند.

قهرمانی‌ها

بازیکنان تاج و جام قهرمانی مسابقات قهرمانی کشور ۱۳۳۶
قهرمانی استقلال در جام حذفی ۸۷–۱۳۸۶
قهرمانی استقلال در لیگ برتر ۹۲–۱۳۹۱

نخستین عنوان قهرمانی این باشگاه با نام دوچرخه‌سواران و در خرداد ۱۳۲۷ به دست آمد، جایی که آن‌ها پیروز جام حذفی تهران ۲۷–۱۳۲۶ شدند. دومین و آخرین قهرمانی این باشگاه در دهه ۱۳۲۰ در سال ۱۳۲۸ و کسب عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های تهران ۱۳۲۸ بود. سپس و در دهه ۱۳۳۰ این تیم جام باشگاه‌های تهران را پنج مرتبه، جام حذفی تهران را دو مرتبه دیگر فتح کرد. در فصل ۳۷–۱۳۳۶ نیز تاج به عنوان نماینده تهران در مسابقات قهرمانی ایران ۱۳۳۶ در اصفهان حاضر شد و با پیروزی بر نمایندگان سایر استان‌ها توانست عنوان قهرمانی را از آن خود از کند. در دهه ۱۳۴۰ این تیم دو بار دیگر نیز موفق به فتح جام باشگاه‌های تهران شد تا از این حیث رکورددار فوتبال تهران شود. از فصل ۱۳۴۹ و برگزاری نخستین دوره مسابقات باشگاهی کشوری تحت عنوان جام منطقه‌ای ۱۳۴۹، تاج نیز به این مسابقات پیوست در نهایت قهرمان نخستین دوره مسابقات سراسری ایران شد. در ابتدای دهه ۱۳۵۰ تاج دو مرتبه دیگر قهرمان جام باشگاه‌های تهران شد و سپس با شروع برگزاری مسابقات سراسری در ایران همانند جام تخت‌جمشید و جام حذفی، تیم تاج نیز به این مسابقات پیوست و موفق شد فاتح جام تخت‌جمشید ۱۳۵۳ و فاتح جام حذفی ۵۷–۱۳۵۶ ایران شود. این آخری، آخرین عنوان قهرمانی این تیم با نام تاج و آخرین قهرمانی این تیم پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود.

در دهه ۱۳۶۰ به دلیل جنگ ایران و عراق و سیاست‌ها حکومت نوین ایران، مسابقات سراسری برگزار نشدند[۵] و استقلال (نام نوین باشگاه بعد از انقلاب ۱۳۵۷) مجدداً در جام باشگاه‌ها و حذفی تهران شرکت کرد و موفق شد سه مرتبه دیگر جام باشگاه‌های تهران را از آن خود کند تا به رکورد سیزده قهرمانی در این مسابقات برسد. از فصل ۶۹–۱۳۶۸ و با پایان جنگ و عوض شدن دیدگاه حکومت وقت نسبت به فوتبال، مسابقات سراسری مجدداً از سر گرفته شدند و استقلال موفق شد تا در خرداد ۱۳۶۹ لیگ قدس را فتح کند تا بعد از انقلاب هم، همچون پیش از انقلاب، نخستین پیروز جام سراسری در ایران باشد.

در دهه ۱۳۷۰ با برگزاری جام آزادگان، استقلال نیز در این مسابقات شرکت کرد و در این دهه موفق شد دو بار این مسابقات را ببرد. دو قهرمانی در جام حذفی ایران و یک قهرمانی در سوپر جام تهران از دیگر عناوین این تیم در این دهه هستند.

در دهه ۱۳۸۰ نحوه برگزاری مسابقات سراسری ایران باز هم دستخوش تغییر شد و لیگ حرفه‌ای ایران جایگزین جام آزادگان شد. استقلال این لیگ را دو مرتبه در دهه ۱۳۸۰ از آن خود کرد، دو قهرمانی در جام حذفی دیگر عنوان‌های قهرمانی این باشگاه در این دهه هستند. با آغاز دهه ۱۳۹۰ استقلال جام حذفی ایران را دو بار و لیگ برتر را یک بار دیگر از آن خود کرد.

استقلال با دو قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا در سال‌های ۱۹۷۰ میلادی (۱۳۴۹ خورشیدی) و ‎۱۹۹۰–۹۱ میلادی (‎۱۳۶۹–۷۰ خورشیدی) و دو نایب قهرمانی و دو عنوان سومی و در مجموع با هفت حضور در مرحله نیم نهایی، پرافتخارترین تیم ایران در آسیا و به همراه چند تیم دیگر به‌طور مشترک دومین تیم پرافتخار تاریخ قاره آسیا محسوب می‌شود.[۶][۷]

قهرمانی استقلال در جام باشگاه‌های آسیا ۹۱–۱۹۹۰
قهرمانی استقلال در جام حذفی ۹۷–۱۳۹۶
قهرمانی استقلال در جام باشگاه‌های تهران ۱۳۷۰

قاره‌ای (۲)

کشوری (۱۷)

استانی (۱۷)

مجموع جام‌های رسمی (۳۶)

سهم هر جام از مجموع قهرمانی‌ها:

  لیگ تهران (۳۶٫۵٪)
  دسته سوم (۲٫۷٪)
جام‌های رسمی استقلال[۱۷]
نوع
رقابت‌ها
عنوان‌ها
فصل‌ها
داخلی
کشوری
۸
دسته سوم
۱
۷
مسابقات قهرمانی ایران
۱
استانی
۱۳
۳
قاره‌ای
**۲
مجموع
۳۶
 •   رکورد
 •   * رکورد مشترک
 •   ** رکورد ایران

دوگانه‌ها

قهرمانی تاج در جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۷۰

باشگاه استقلال در تاریخش چهار بار موفق به کسب دوگانه شده‌است. در فوتبال اصطلاح دوگانه به معنی قهرمانی در دو جام در طول یک فصل فوتبال، معمولاً لیگ و جام حذفی، می‌باشد.

نخستین قهرمانی دوگانه تاج در فصل ۳۷–۱۳۳۶ به دست آمد زمانی که تاجی‌ها در ابتدا قهرمان مسابقات قهرمانی باشگاه‌های تهران ۱۳۳۶ شدند و در ادامه در قالب نماینده تهران در مسابقات قهرمانی کشور ۱۳۳۶ در اصفهان حاضر شدند و آن‌جا هم با پیروزی بر نمایندگان سایر استان‌ها عنوان قهرمانی را از آن خود کردند. دومین دوگانه آبی‌پوشان در فصل ۳۸–۱۳۳۷ و با فتح همزمان جام باشگاه‌های تهران ۱۳۳۸ و جام حذفی تهران ۳۸–۱۳۳۷ حاصل شد. در فصل ۱۳۴۹ تاج در فروردین قهرمان جام باشگاه‌های آسیا و در دی ماه قهرمان جام منطقه‌ای ایران شد تا سومین دوگانه تاریخ این باشگاه نیز کسب شود. چهارمین و تا به امروز آخرین قهرمانی دوگانه استقلال در فصل ۷۱–۱۳۷۰ به دست آمد که استقلال بعد از قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا در تابستان در زمستان موفق به فتح جام باشگاه‌های تهران شد.

غیررسمی (۱۵)

کاروان تیم تاج پس از قهرمانی در جام میلز ۱۹۶۹
علی جباری کاپیتان تیم تاج کاپ قهرمانی جام دوستی را از حجت‌کاشانی، رئیس سازمان تربیت بدنی دریافت می‌کند
استقلال قهرمان جام میلز ۱۹۸۹، بازیکنان استقلال با لباس تیم پوسکو کره‌جنوبی در مراسم دریافت جام قهرمانی حاضر شدند

استقلال در طی تاریخش در پانزده جام غیررسمی و دوستانه به قهرمانی رسیده است. نخستین قهرمانی این تیم در جام‌های دوستانه در جام تاج که با حضور ۴ شعبه مختلف تیم تاج در ۱۳۳۷ برگزار شد به دست آمد. نخستین عنوان قهرمانی تاج در خارج از ایران نیز در جام میلز ۱۹۶۹ ثبت شد. جدیدترین قهرمانی غیررسمی استقلال در مسابقات جام صلح و دوستی تهران در سال ۱۳۸۴ رقم خورد.[۲۰]

جستارهای وابسته

پانویس

 1. استقلال در جام آزادگان ۱۳۷۱ به مقام پنجمی رسید اما به دلیل سهمیه‌بندی استانی مسابقات برای فصل بعدی مجبور به شرکت کردن در سوپر جام تهران شد تا سهمیه تهران برای فصل بعد را کسب کند. به دنبال عدم موفقیت در این مسابقات و پر بودن سهمیه تهران در دسته دو لیگ آزادگان استقلال به مسابقات دسته سه فرستاده شد. برای اطلاعات بیشتر باشگاه استقلال در فصل ۱۳۷۱ را ببینید.

منابع

 1. «اطلاعیه باشگاه استقلال دربارهٔ کسب مجوز حرفه‌ای؛ بدون مشکل و با سربلندی در لیگ قهرمانان آسیا حاضر می‌شویم». خبرگزاری تسنیم. ۱۹ آبان ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰.
 2. "وب سایت تاریخ ورزش ایران | Iran Sport History Website". Archived from the original on 23 June 2018. Retrieved 2017-11-10.
 3. ««تاج» چگونه «استقلال» شد؟». ایسنا. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ ۴٫۴ ۴٫۵ ۴٫۶ ۴٫۷ «استقلال 66 ساله شد!». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰ آوریل ۲۰۱۸.
 5. electricpulp.com. "FOOTBALL – Encyclopaedia Iranica". www.iranicaonline.org. Retrieved 2018-04-21.
 6. «استقلال همچنان پرافتخارترین تیم ایرانی در آسیا». دریافت‌شده در ۷ اوت ۲۰۱۷.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ «AFC Champions League - Champions». worldfootball.net (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۰-۲۷.
 8. پاینده، محمدجواد (۲۸ اسفند ۱۳۸۷روزنامه همشهری (شماره ۴۷۹۴)، ص. صفحهٔ ۲۱ پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); از |مقاله= صرف‌نظر شد (کمک)
 9. Mulcahy, Endo (13 March 2001). "Asian Club Competitions 1970". RSSSF. Retrieved 26 December 2012.
 10. Bobrowsky, Josef;Karsdorp, Dirk;Stokkermans, Karel (2 August 2002). "Champions' Cup 1990/91". RSSSF. Retrieved 30 December 2012.
 11. «The best clubs of Asia». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۱-۲۴.
 12. «Asian Club Competitions 1971». www.rsssf.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۲۰.
 13. «Asian Club Competitions 2001/02». www.rsssf.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۲۰.
 14. «Iran - List of Champions». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۲-۲۱.
 15. «جام حذفی فوتبال ایران - رده‌بندی جام حذفی ایران». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۲-۲۱.
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ «دربارهٔ باشگاه». وب‌سایت رسمی باشگاه استقلال. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ فوریه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۱-۲۰.
 17. "The best clubs of Asia". rsssf. Archived from the original on 12 January 2018. Retrieved December 21, 2017.
 18. "WebCite query result". Retrieved 2017-11-20.
 19. «جام تخت جمشید». takhtejamshidcup.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۱-۲۵.
 20. «افتخارات استقلال». وب‌سایت استقلال جوان.
 21. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. ص. ۲۳۶. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۷-۶.
 22. «تاج جام دوستی را فتح کرد». دنیای ورزش شماره ۱۰۸ صفحه ۱. موسسه اطلاعات. ۱۵ مهر ۱۳۵۱.
 23. «پایان مسابقه‌های جام اتحاد تاج بر پرسپولیس پیروز شد». روزنامه اطلاعات شماره ۱۴۱۲۶. موسسه اطلاعات. ۲۶ خرداد ۱۳۵۲.
 24. «List of Winners/Runners-Up of the Bordoloi Trophy». www.indianfootball.de. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۰۴.
 25. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. صص. ۵۹۴. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۷-۶.
 26. «استقلال تهران قهرمان رقابت‌های جام خزر». images.hamshahrionline.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۰۴.
 27. «Turkmenistan President's Cup». www.rsssf.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۰۴.
 28. احمدی، علی‌اکبر (۱۳۸۸). تاریخچه کامل باشگاه از دوچرخه سواران و تاج تا استقلال. تهران: انتشارات پایگان. صص. ۶۹۲. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۹۶-۵۷-۶.
 29. «اولین قهرمانی کخ با استقلال‌‏‎». images.hamshahrionline.ir. ۶ مهر ۱۳۸۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۰۴.
 30. «فوتبال جام صلح و دوستی توقف پرسپولیس و قهرمانی استقلال». images.hamshahrionline.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۰۴.