فهرست بازی‌های بین‌المللی باشگاه فوتبال استقلال تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

باشگاه فوتبال استقلال تهران یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای ایرانی است[۱] که در ۴ مهر ۱۳۲۴ با نام نخستین کلوب دوچرخه‌سواران تاسیس شد. این باشگاه در ۱ اسفند ۱۳۲۸ با رای‌گیری اعضای هیئت مدیره‌اش به تاج تغییر نام داد. نام این باشگاه یک بار دیگر و در فروردین ۱۳۵۸ به عنوان یکی از عواقب انقلاب ۱۳۵۷ ایران به استقلال تغییر یافت و تاکنون نیز با همین نام فعالیت دارد.[۲] این تیم نخستین بازی بین‌المللی‌اش را در مرداد ۱۳۲۹ و در سفری به افغانستان انجام داد و جدیدترین حضور بین‌المللی این تیم لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ است.

محتویات

پیشینه[ویرایش]

۱۳۲۹-۵۷: تاج در عرصه بین‌المللی[ویرایش]

نخستین بازی بین‌المللی این در شهریور ۱۳۲۹ و در جشن استقلال افغانستان بود. تاج به دعوت سفیر افغانستان در ایران در این مسابقات حاضر شد و توانست یک پیروزی برابر تیم ملی افغانستان کسب کند. دیگر بازی این تیم نیز با شکست برابر تیم دانشگاه کابل به پایان رسید. این سفر در مجموع یک ماه به طول انجامید و نخستین سفر بین‌المللی یک باشگاه فوتبال ایرانی بود.[۲]

در دهه ۱۳۳۰ و سال‌های نخست دهه ۱۳۴۰ خورشیدی تاج در جام‌های بین‌المللی حضور نیافت و بازی‌های بین‌المللی این تیم تنها محدود به دیدارهای دوستانه در برابر تیم‌های باشگاهی و ملی خارجی که به ایران سفر می‌کردند و یا حضور دوستانه در خارج از ایران می‌شد. در سال ۱۳۴۸ تاج در جام میلز هند حضور یافت و موفق به کسب عنوان قهرمانی در این بازی‌های شد. این قهرمانی نخستین قهرمانی یک تیم ایرانی در یک جام بین‌المللی نیز بود. سال بعد و در فروردین ۱۳۴۹ تاج که به عنوان نماینده ایران در مسابقات قهرمانی باشگاهی آسیا ۱۹۷۰ شرکت کرد. این مسابقات که به نمایندگی خود تیم تاج و در ورزشگاه امجدیه انجام شد در نهایت با قهرمانی تاج به پایان رسید تا برای نخستین بار یک تیم ایرانی قهرمانی آسیا شود[۲] و یکی از با ارزش‌ترین عناوین قهرمانی این باشگاه کسب شود. سال بعد و در بهار ۱۳۵۰ تاج که قهرمان جام منطقه‌ای ایران ۱۳۴۹ شده بود به عنوان نماینده ایران باز هم در مسابقات قهرمانی باشگاهی آسیا حاضر شد اما نتوانست از مقام قهرمانی‌اش دفاع کند و به عنوانی بهتر از سومی دست نیافت.

در این سال‌ها تاج سه بار دیگر در جام میلز هند شرکت کرد و توانست در سال‌های ۱۳۴۹ و ۱۳۵۰ قهرمان این مسابقات شود پر در سال ۱۳۵۱ نیز در این مسابقات شرکت کرد اما در حالی که به دیدار نهایی نیز رسیده بود به دلیل تداخل برنامه این بازی‌ها با مسابقات دیگر پیش از برگزاری دیدار نهایی از هند به ایران بازگشت.

تیم تاج در دیگر سال‌های دهه ۱۳۵۰ خورشیدی تنها در تعدادی دیدار دوستانه برابر تیم‌های باشگاهی و ملی خارجی برگزار کرد.

۱۳۵۷-۶۸: حضور کم‌رنگ بین‌المللی[ویرایش]

در سال‌های دهه ۱۳۶۰ خورشیدی و به عنوان یکی از پیامدهای انقلاب ایران توجه دولت به فوتبال کم شد. جنگ طولانی مدت ایران و عراق نیز دلیل دیگری برای عدم حضور قدرتمند بین‌المللی تیم‌های باشگاهی و ملی ایرانی بود.[۳] به همین دلایل در سال‌های نخست این دهه بازی بین‌المللی چندانی در پیشینه تیم استقلال ثبت نشد. تنها از سال ۱۳۶۸ و با از سرگیری برگزاری لیگ سراسری فوتبال در ایران و توجه مجدد به حضور بین‌المللی تیم‌های ایرانی استقلال نیز مجدداً حضور بین‌المللی پررنگی پیدا کرد و در سال ۱۳۶۸ بعد از شانزده سال دوباره در جام‌های بین‌المللی از جمله جام‌های میلز و بوردولوی در هند شرکت کرد.

۱۳۶۹-۸۱: سال‌های جام باشگاه‌های آسیا[ویرایش]

استقلال که قهرمان جام قدس ۶۹–۱۳۶۸ شده بود به عنوان نماینده ایران یک بار دیگر بعد از نوزده سال غیبت پای در آوردگاه جام باشگاه‌های آسیا گذاشت و در نهایت موفق شد قهرمان جام باشگاه‌های آسیا ۹۱–۱۹۹۰ شود تا برای دومین بار این عنوان را از آن خود کند.[۴] استقلال سال بعد نیز در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۹۱ حاضر شد اما نتوانست از مقام قهرمانی‌اش دفاع کند و در دیدار نهایی و در ضربات پنالتی مغلوب الهلال عربستان شد.

در سال‌های بعد دهه ۱۳۷۰ استقلال دو مرتبه دیگر نیز در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا شرکت کرد اما در تکرار عنوان قهرمانی‌اش ناکام بود و یک عنوان دومی و یک عنوان سومی کسب کرد. این تیم در این دهه سه مرتبه نیز در جام برندگان جام آسیا شرکت کرد اما هرگز نتوانست افتخاراتش در جام باشگاه‌های آسیا را تکرار کند.

در سال‌های دهه ۱۳۷۰ استقلال همچون گذشته بارها به عنوان مهمان در جام‌های دوستانه بین‌المللی شرکت کرد که از میان آن‌ها می‌توان به جام خزر و جام پرزیدنت ترکمنستان اشاره کرد.

هم‌اکنون–۱۳۸۱: سال‌های لیگ قهرمانان آسیا[ویرایش]

از ابتدای فصل ۰۳–۲۰۰۲ کنفدراسیون فوتبال آسیا با تغییر در نحوه برگزاری جام باشگاه‌های آسیا لیگ قهرمانان آسیا را پای‌گذاری کرد. استقلال در همان فصل ۰۳–۲۰۰۲ در این مسابقات حاضر شد اما موفق به صعود از گروهش نشد. این تیم در سال‌های بعد در دهه‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ خورشیدی نه مرتبه دیگر در این مسابقات حاضر شد اما هنوز موفق به تکرار قهرمانی‌هایش در سال ۱۹۷۰ و ۹۱–۱۹۹۰ نشده است.

بازی‌های رسمی[ویرایش]

مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۰[ویرایش]

مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا ۱۹۷۱[ویرایش]

جام باشگاه‌های آسیا ۹۱–۱۹۹۰[ویرایش]

جام باشگاه‌های آسیا ۱۹۹۱[ویرایش]

منبع[۵]

جام برندگان جام آسیا ۹۷–۱۹۹۶[ویرایش]

جام باشگاه‌های آسیا ۹۹–۱۹۹۸[ویرایش]

جام برندگان جام آسیا ۲۰۰۰–۱۹۹۹[ویرایش]

جام برندگان جام آسیا ۰۱–۲۰۰۰[ویرایش]

جام باشگاه‌های آسیا ۰۲–۲۰۰۱[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۰۳–۲۰۰۲[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۹[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۰[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۱[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۲[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۳[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۴[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۷[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸[ویرایش]

لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹[ویرایش]

جام‌های دوستانه[ویرایش]

جشن استقلال افغانستان[ویرایش]

جام میلز ۱۹۷۰[ویرایش]

جام میلز ۱۹۷۱[ویرایش]

جام میلز ۱۹۷۲[ویرایش]

جام موستار[ویرایش]

جام وحدت[ویرایش]

جام میلز ۱۹۸۹[ویرایش]

جام بوردولوی[ویرایش]

جام وحدت امارات[ویرایش]

جام استقلال قطر[ویرایش]

جام خداحافظی جمعه مبارک[ویرایش]

جام صداقت امارات[ویرایش]

جام نقش جهان اصفهان[ویرایش]

جام خزر[ویرایش]

جام پرچم ترکمنستان[ویرایش]

جام ولایت ۱۳۹۰[ویرایش]

بازی‌های دوستانه[ویرایش]

منبع [۸]

۴۹–۱۳۲۰[ویرایش]