کرسی (نور)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کرسی
تصویری از کرسی
تصویری از کرسی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانمازندران
شهرستاننور
بخشبلده
دهستانتتارستاق
سال بنیاداز شواهد و کندوکاوری که در محدوده صورت گرفت تاریخ سکنه این محل را به هزار اول قبل از اسلام برمی‌گرداند.
مردم
جمعیت۱۸۶ نفر (سرشماری ۹۵)
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانهسرد
روزهای یخبندان سالانهزمستان
کد آماری۰۲۲۸۰۹

کرسی، روستایی از توابع بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران ایران است.

مردم[ویرایش]

این روستا در دهستان تتارستاق قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۰ نفر (۵۹ خانوار) بوده‌است؛ و در حال حاضر سال ۱۳۹۲ جمعیت مردم کرسی به ۱٬۲۰۰ نفر رسیده که ۱٬۰۰۰ نفر آن‌ها ساکن شهرستان آمل می‌باشند و تعداد زیادی به تهران مهاجرت کردند.[۱] مردم روستا به زبان مازندرانی یا زبان تبری سخن می‌گویند. مردم روستا به کرسی‌چی مشهورند.

تقسیمات محله[ویرایش]

روستای کرسی به دو محله به نام‌های کیامحله و اسحاق‌محله تقسیم می‌شود که کیامحله قسمت شرقی و بالادست روستا است و اسحاق‌محله قسمت غربی و پایین‌دست روستا را شامل می‌شود. همچنین در قسمت مرکزی روستا به نام حموم سره شهرت دارد.

آب و هوا[ویرایش]

‏شامل آب و هوای معتدل کوهستانی و آب و هوای سرد کوهستانی است. دوری از دریا و افزایش تدریجی ارتفاع در اراضی جلگه‌ای، تغییرات خاصی را در آب و هوای این روستا پدیدآورده است. به‌طوری‌که در ارتفاعات ۱٬۸۰۰ تا ۳٬۰۰۰ متری، آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و یخ‌بندان طولانی و تابستان‌های کوتاه و معتدل وجود دارد. در ارتفاعات بالای ۳٬۰۰۰ متر که دمای هوا به شدت پایین می‌آید، دارای زمستان‌های سرد همراه با یخ‌بندان طولانی و تابستان‌ها کوتاه و خشک است.

نگارخانه[ویرایش]

یادکرد[ویرایش]

منابع[ویرایش]