ماچیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماچیان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان رودسر
بخش بخش کلاچای
دهستان ماچیان
مردم
جمعیت ۶۲۱ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۰۱۰۷۳۹

ماچیان، روستایی از توابع بخش کلاچای شهرستان رودسر در استان گیلان ایران است.

ماچیان[ویرایش]

این روستا در دهستان ماچیان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۰۳ نفر (۱۹۰خانوار) بوده‌است. دهستان «ماچیان» در شرق استان گیلان و شمال شهرستان رودسر واقع شده‌است. این دهستان شامل ۴۳ آبادی است.

مرکز دهستان”ماچیان” روستای «ماچیان» است. این روستا ۱۹۰ خانوار و ۶۰۳ نفر جمعیت دارد. ۴۵۸ نفر از اهالی این روستا با سواد می‌باشند. مردم روستا مسلمان و شیعه هستند و به زبان گیلکی صحبت می‌کنند.

«ماچیان» دارای جاده آسفالت و با امکانات رفاهی آب، برق، گاز، تلفن می‌باشد. پست، پست بانک، مخابرات، خانه بهداشت و مرکز بهداشتی و درمانی، مدرسه ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان پسرانه و دخترانه در آن فعال هستند. دو مسجد دارد و یک آستانه که دو تن از امام زادگان بنامهای «آقا سید مرتضی» و «آقا سید ابراهیم» در آن مدفون هستند.

رودخانه پلرود (پلارود) در نزدیکی ماچیان جریان دارد و شاخه‌های متعدد آن از داخل روستا می‌گذرد. در حقیقت «ماچیان» در محاصره آب قرار گرفته‌است و این از ویژگی‌های بارز روستای ماچیان به‌شمار می‌رود. برنج محصول اصلی کشاورزی مردم منطقه است و مرکبات هم از دیگر فعالیت‌های کشاورزی مردم روستا می‌باشد. در اواخر دهه ۱۳۲۰ خورشیدی به همت دو نفر اولین مدرسه در ماچیان تأسیس شد که یک مدرسه شش کلاسه دولتی بود. بانیان این امر خیر دو تن به نامهای «حجت‌الاسلام سید ابوالقاسم کجیدی» و «مسیح الله پیکانی» بودند. ا ارزش کار ایشان منجر به آغاز فصل جدیدی در روستای ماچیان شد. در ماچیان بقعه‌ای وجود دارد که منسوب به دو نفر از سادات بنامهای آفا سید مرتضی و آقا سید ابراهیم است. سند مکتوبی در خصوص پیشین تاریخی آنان وجود دارد. عامه مردم نظرشان اینست این دوتن از فرزندان امام موسی کاظم ع می‌باشند. نظر دیگری هم در این رابطه موجود هست که این دو تن از فرزندان آقا سید عبدالله و از نوادگان امام سجاد ع هستند. این دو بزرگوار از سادات علوی بودند که در جریان مهاجرت سادات از ظلم مناطق عراق به سمت مناطق شمالی ایران مهاجرت کردند. این دو سید از مسیر طبرستان (مازنداران) به سمت غرب (گیلان) حرکت کرده و به سمت منطقه اشکور (مناطق ییلاقی رحیم آباد رودسر) راهی شدند. آقا سید مرتضی و آقا سید ابراهیم در مسیر حرکت با پیش قراولان حاکم ” سورچان” مواجه می‌شوند که جاده را در قرق گرفته بودند برای عبور حاکم به سمت روستای”سورچان محله” و ایشان را بازداشت می‌کنند و به سبب سرپیچی از دستور حکم مبنی بر ممنوع‌العبور بودن افراد عادی در هنگام قرق سرشان را از تن جدا کرده و آن‌ها را در آب (رود پلرود) می‌اندازند. جنازه با آب تا محل فعلی مزار ماچیان می‌آید و توسط مردم منطقه از آب گرفته می‌شود و دفن می‌گردد. بعد از اینکه ماجرا به گوش مردم می‌رسد سر ایشان نیز دوباره در کنار بدنشان به خاک سپرده شده و این محل مورد احترام قرار می‌گیرد. مراسم روزعاشورای ماچیان بسیار دیدنی و معروف است و زائران زیادی از سراسر کشور در شب تاسوعا و عاشورا به عشق حضور در عاشورای ماچیان در جوار آستانه متبرکه اقامت می‌کنند. منبع: سایت ماچیان

منابع[ویرایش]