شهرستان صومعه‌سرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهرستان صومعه‌سرا
SomehSara صومعه‌سرا.jpg
میدان انتظام
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانگیلان
مرکز شهرستانصومعه‌سرا
سایر شهرهامرجغل،گوراب زرمیخ، ضیابر، طاهرگوراب
بخش‌هامرکزی،تولم،میرزا کوچک جنگلی،طاهرگوراب،ضیابر
سال تأسیس۱۳۳۸ خورشیدی
اداره
فرماندارمهدی صفاتی
مردم
جمعیت۱۲۵،۰۷۴ نفر (۱۳۹۵)
مذهبشیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت۶۳۳ کیلومتر مربع
داده‌های دیگر
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۱۳
وبگاهفرمانداری صومعه‌سرا

شهرستان صومعه سرا (به گیلکی: سوماسرا) یکی از شهرستان‌های غرب استان گیلان است. مرکز این شهرستان، شهر صومعه‌سرا است.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

از شمال به شهرستان بندرانزلی، از جنوب به شهرستانهای شفت و فومن، از شرق به شهرستانهای خمام و رشت و از غرب به شهرستانهای ماسال و رضوانشهر محدود است. این شهرستان با مساحت ۶۳۳ کیلومترمربع در عرض جغرافیایی ۳۷درجه و ۱۵دقیقه و طول جغرافیایی ۴۹درجه و ۲۰دقیقه واقع شده است.

مرکز شهرستان یعنی صومعه سرا در فاصله تقریبی ۲۳ کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

مردم و زبان[ویرایش]

مردم شهرستان صومعه‌سرا گیلک هستند و به زبان گیلکی با لهجه صومعه‌سرایی سخن می‌گویند.[۱] همچنین ساکنین ارتفاعات تنیان در بخش میرزا کوچک جنگلی و روستاهای چکوور، لارسر و طالش محله در بخش مرکزی شهرستان به زبان تالشی سخن می‌گویند.[۲]

اقتصاد[ویرایش]

صومعه سرا شهر جدیدی است و به همین علت اکثر ساختمان‌های آن نوساز هستند. فعالیت‌های اقتصادی شهر عمدتاً بر مبادله محصولات کشاورزی روستای اطراف متکی است در محل مناره بازار نزدیک سلجوقیان بر جای مانده‌است این مناره حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد. در اطراف صومعه سرا پل‌ها و امامزاده‌ها و آثار زیادی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها دارای ارزش تاریخی هستند.

کشاورزی این شهرستان به سه سیستم آبیاری متکی است رودخانه، سدها و کانال‌های خطوط شبکه آبرسانی و آب‌بندان‌ها. از چهل رودخانه جاری در گیلان بیش از ده رودخانه کوچک و بزرگ در شهرستان صومعه سرا جریان دارد که جملگی از ارتفاعات شهرستان‌های ماسال و فومن سر چشمه گرفته و پس از طی مسافتی و عبور از روستاهای متعدد به تالاب انزلی منتهی می‌شوند میزان آبدهی این رودخانه‌ها در تمام طول سال یکسان نیست و معمولاً از اواخر فروردین تا پایان مرداد آب رودخانه‌ها کاهش می‌یابد و همین رودخانه‌ها علاوه بر نعمتی که به مردم ارزانی می‌دارند در مقاطعی از سال با طغیان خود موجب ضرر و زیان خصوصاً به بخش کشاورزی می‌شوند و به‌طور معمول هر ساله شاهد آسیب‌های ناشی از آن هستیم. ۰ شهرستان صومعه سرا با آب و هوای ویژه خود در اقلیم مرطوب و معتدل قرار داشته و دارای باران فراوان با بیش از هزار میلی‌متر در سال می‌باشد. این شهرستان همانند سایر شهرستان‌های گیلان در مقابل رطوبت زیاد از گرمای متوسط و جریان هوای مطبوع برخوردار بوده که بادهای مختلف در آن جریان دارند که شدیدترین آن باد گرم زمستانی که از غرب وزیده و در کوتاه مدت رطوبت منطقه را خشک و موجبات خسارت و بعضاً آتش‌سوزی می‌شود.

خاک و زمین در شهرستان صومعه سرا به سه گروه تقسیم می‌شود. خاک تالابی که این خاک در شمال شهرستان و در حاشیه تالاب انزلی تشکیل یافته آب زیر زمینی در این نوع خاک‌ها بسیار نزدیک به سطح زمین و غالباً غرقاب است تا حدودی برای چرای احشام مورد استفاده قرار می‌گیرد و غالباً مراتع را تشکیل می‌دهند. خاک جلگه‌ای که معمولاً از رسوبات رودخانه‌ها به وجود آمده و دارای پستی و بلندی اندکی هستند و بهترین خاک برای کشت انواع گیاهان متداول در منطقه خصوصاً برنج است. صومعه‌سرا در سال ۱۳۹۲ دارای ۲۸ هزار هکتار اراضی زیرکشت برنج بوده‌است، و این در حالی است که از ایام قدیم کشاورزان در این منطقه به کشت برنج اشتغال داشته‌اند که نتیجه آن ظهور چند رقم بومی برنج می‌باشد که در نتیجه انتخاب سنتی توسط کشاورزان حاصل شده‌اند. خاک‌های کوهپایه‌ای که این نوع خاک در دامنهٔ کوه‌های البرز قرار داشته، عمق خاک نسبتاً خوب بوده و معمولاً دارای شیب جنگلی می‌باشند و برای کشت گیاهان مناسب هستند. مقدار هجده هزار هکتار از اراضی شهرستان را جنگل تشکیل می‌دهد که عموماً در ارتفاعات و به‌طور پراکنده در نواحی جلگه‌ای قرار دارند و گونه‌های جنگلی، افرا، بلوط و توسکا در آن دیده می‌شود، کاشت صنوبر در سالهای اخیر رایج و شهرستان به عنوان بیشترین تولیدکننده این نوع چوب در ایران محسوب می‌شود.

از ویژگی‌های شهرستان وجود تالاب انزلی در شمال آن است که از نظر زیست‌محیطی، گردشگری و اقتصادی دارای اهمیت ویژه و زیستگاه گونه‌های مختلف پرندگان بومی و مهاجر و انواع آبزیان می‌باشد و به عنوان بزرگ‌ترین تالاب دنیا محسوب و دارای توان‌های بالقوه متعدد می‌باشد که یکی از آن‌ها ارزش چراگاهی حاشیه تالاب است و در حاشیه تالاب بین‌المللی انزلی ساکنین زیادی زندگی می‌کنند که اساس معیشت آنان کشاورزی مبتنی بر برنج، صیفی جات، توتون و نیز فعالیت‌های جنبی صید، شکار و دامداری مبتنی بر پرورش گاو و گاومیش می‌باشد. از مهم‌ترین رودخانه‌های که به تالاب انزلی وارد می‌شوند می‌توان به ماسوله رودخان، قلعه رودخان، پسیخان و… را نام برد. همچنین مناطق حفاظت شده سلکه و سیاه کشیم با اعتبار بین‌المللی به عنوان محل امنی جهت زیستگاه پرندگان مهاجر در شهرستان صومعه سرا واقع است.

معماری سنتی روستایی در صومعه سرا به تجربه گرانبهای گذشتگان تکیه داشته و هماهنگ با عوامل محیطی پدید آمده‌است که در چگونگی معماری عوامل آب و هوایی همچون باران مداوم، وزش بادها، طبیعت و مواد موجود در دسترس نقشی اساسی دارد و در بعضی مناطق نوع خانه‌ها مانند تلمبار، کندوج و… در ارتباط مستقیم با کار کشاورزی است.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرستان صومعه‌سرا دارای ۵ بخش، ۱۰ دهستان و ۳ شهر به شرح زیر است:

شهرستان صومعه‌سرا[ویرایش]

بخش مرکز بخش جمعیت بخش ۱۳۹۵ نام دهستان مرکز دهستان جمعیت دهستان ۱۳۹۵ شهر جمعیت شهر ۱۳۹۵
مرکزی صومعه‌سرا ۵۸،۴۹۹ نفر کسما کسما ۷،۶۴۳ نفر صومعه‌سرا ۴۷،۰۸۳ نفر
پیشخوان پیشخوان ۳،۷۷۳ نفر
تولم مرجغل ۲۵،۷۹۱ نفر هندوخاله هندوخاله ۱۱،۰۱۳ نفر مرجغل ۶،۷۳۵ نفر
تولم لیف شاگرد ۸،۰۴۳ نفر
میرزا کوچک جنگلی گوراب زرمیخ ۲۱،۱۳۹ نفر گوراب زرمیخ گوراب زرمیخ ۱۲،۷۷۴ نفر گوراب زرمیخ ۴،۸۴۰ نفر
مرکیه مرکیه ۳،۵۲۵ نفر
طاهرگوراب طاهرگوراب ۹،۹۷۲ نفر طاهرگوراب نوکاشت ۶،۰۴۶ نفر *******************
اباتر اباتر ۳،۹۲۶ نفر
ضیابر ضیابر ۹،۶۷۳ نفر ضیابر چکوور ۶،۰۰۷ نفر
بهمبر بیشه‌گاه ۳،۶۶۶ نفر

جمعیت[ویرایش]

جمعیت شهرستان صومعه‌سرا براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۲۵،۰۷۴ نفر بوده‌است.[۳]

 

منابع[ویرایش]

  1. https://www.ethnologue.com/language/glk
  2. مرکز گیلان
  3. «درگاه ملی آمار > سرشماری عمومی نفوس و مسکن > نتایج سرشماری > جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری سال 1395». www.amar.org.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۷.

صومعه سرا شهر ابریشم ایران https://www.tasnimnews.com/fa/news/1393/01/04/320959/%D8%B5%D9%88%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%A7%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B4%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1