پرش به محتوا

قلعه بندبن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

قلعه بندبن از مهمترین و زیبا‌ترین آثار باستانی گیلان است. قلعه بندبن، با برجی به ارتفاع ۱۲ متر، در محله بندبن در روستای زیبای قاسم‌آباد (رودسر) در استان گیلان واقع شده‌است.

قلعه بندبن
تصویری از قلعه
نامقلعه بندبن
کشورایران
استاناستان گیلان
شهرستانشهرستان رودسر
بخشچابکسر
اطلاعات اثر
نوع بناسنگی
کاربریقلعه محافظ
کاربری کنونیتوریستی
دیرینگیساسانیان
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۹۹۲۴
تاریخ ثبت ملی۱۱ شهریور ۱۳۸۲
قلعه بندبن بر ایران واقع شده‌است
قلعه بندبن
روی نقشه ایران
۳۷°۱۲′شمالی ۵۰°۰۹′شرقی / ۳۷٫۲°شمالی ۵۰٫۱۵°شرقی / 37.2; 50.15


قدمت قلعه بندبن به صدها سال پیش باز می‌گردد که ساکنان این نقطه جغرافیائی، از آن به‌عنوان قلعه دفاعی در برابر حملات دشمنان دریایی خود استفاده می‌کردند و از حوالی آن گنجینه‌های بسیاری کشف شده‌است.

اطلاعات کلی[ویرایش]

برج موجود، بخشی از یک قلعه بسیار بزرگ بوده که برج نگهبانی آن، در بخش جنوبی قلعه و مشرف بر روستای قاسم آباد هنوز هم کاملاً، سالم باقی مانده‌است.این برج سنگی، به قطر ۵/۴ متر، هشت سنگ‌انداز سالم دارد. از خود قلعه جز یک دیوار سنگی با ملاط گچ به طول پنج متر و به پهنای ۱۲۰ سانتی‌متر چیز دیگری بر جای نمانده و بخش شمالی آن، توسط جویندگان گنج و غارتگران آثار باستانی ویران شده‌است. در جبهه خاوری، درب قلعه، به ارتفاع یک متر هنوز پابرجاست

استحکام[ویرایش]

در معماری این قلعه، از مواد و ترکیبات خاص و کم‌نظیری استفاده شده‌است که با وجود رطوبت شدید هوا، در حاشیه جنوبی دریاچه خزر، آن را تاکنون پابرجا نگاه داشته‌است. معماری بی‌نظیر آن، در کنار زیایئی چشم انداز قلعه، شگفتی کارشناسان یونسکو را سبب شده. چه اینکه، در ساخت این قلعه، از ترکیب خاصی از زرده تخم مرغ و ساروج، به منظور استحکام میان سنگها استفاده شده‌است.

منابع[ویرایش]

  • زنده دل، حسن، نقشه ایرانگردی، صفحه ۲۲۰.