شهرستان فومن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان فومن
http://www.foumanniaz.ir/
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان گیلان
نام‌های پیشین دارالعماره، پومن ،فیامین

فومنات، کاسیا

سال شهرستان شدن ۱۳۲۳[۱]
مردم
جمعیت ۹۹٬۷۰۰ نفر[۲]
رشد جمعیت http://www.foumanniaz.ir/
جغرافیای طبیعی
مساحت ۹/۷۷۷ کیلومتر مربع[۱]
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی 013
شهرها
فومن ،ماسوله ،ماکلوان
تعداد بخش‌ها
مرکزی، سردارجنگل[۱]

شهرستان فومَن از شهرستان‌های استان گیلان در شمال ایران است که از از شمال به شهرستان صومعه‌سرا از جنوب و جنوب غربی به خط‌الراس رشته‌کوه‌های البرز که مرز حوزه‌های آبخیز کوهستان مزبور حد طبیعی فومن و طارم است. از شمال غرب به ماسال (طالش) و شرق (شفت) محدود می‌شود. این شهر با موقعیت جلگه‌ای در میان کشتزارها و باغهای اطراف خود محصور می‌باشد. فومن را به خاطر مجسمه‌های زیادی که در شهر وجود دارد به عنوان شهر مجسمه‌ها نیز می‌شناسند. شهرستان فومن یکی از چهار شهرستان اولیه گیلان (پس از ایجاد مفهوم امروزی شهرستان در دوره اصلاحات پهلوی) همچون رشت و طالش و انزلی بوده است.[۳]

جمعیت این شهرستان ۱۰۳٬۱۹۰ نفر است (سال ۱۳۸۳خ) و مرکز آن شهر فومن است. این شهرستان دارای ۲ بخش و ۶ دهستان است.

مردم[ویرایش]

زبان[ویرایش]

نوشتار(های) وابسته: گیلکی و تالشی

اهالی بومی شهرستان فومن را گیلک‌ها و تالشان تشکیل می‌دهند.[۴]تالشان بیشتر در نواحی کوهستانی غرب شهرستان زندگی می‌کنند.[۴][۱]گیلک‌ها نیز در قسمت‌های جلگه‌ای شهرستان زندگی می‌کنند.[۱]ترک‌های آذربایجانی و کردها نیز که از مهاجرین هستند در برخی نقاط شهرستان ساکنند که زبان و فرهنگ مختص به خود را دارا می‌باشند.[۱]

جاذبه‌های دیدنی[ویرایش]

شهرستان فومن یکی از قطب‌های گردشگری ایران است. از جاذبه‌های دیدنی این شهرستان می‌توان به شهرک تاریخی ماسوله و دژ قلعه رودخان اشاره کرد. همچنین چشم اندازها، دشت‌ها، رودخانه‌ها و کوهستان‌های بسیار زیبایی نیز در این شهرستان قرار دارند.

سوغات[ویرایش]

از سوغات معروف این شهرستان می‌توان به کلوچه فومن، برنج، چای، توتون، مرکبات، صیفی جات، حصیر و گمج (ظرف پخت‌وپز غذا) اشاره کرد.

فومنات[ویرایش]

فومنات یا بیه پس یا شکل امروزی تر آن شهرستان فومن منطقه‌ای باستانی در گیلان است که اقوام مختلفی همچون کاسپیان و کادوسیان در آن زندگی می‌کردند. فومنات امروزه بخشی از رشت،فومن،شفت،ماسال،صومعه سرا و طارم واقع در زنجان است که در ابتدا مهمترین تختگاه گیلان غربی بوده است. در سال ۹۸۰ ه. ق به دستور شاه تهماسب صفوی مرکزیت گیلان از این منطقه به رشت که در آن زمان قریه‌ای در فومنات بود واگذار شد و به تدریج دیگر مناطق فومنات اهمیت خود را از دست دادند. در دوران قاجاریه فومنات به شهرستان رشت ملحق شد و تا سال ۱۳۲۳ جزوی ازَ شهرستان رشت به حساب می‌آمد که پس از آن به شهرستان فومنات تبدیل شد که شهرستان‌های صومعه سرا، شفت و فومن امروزی را شامل می‌شد و به مرکزیت شهر فومن بود. در ۱۶ آبان ۱۳۳۸ صومعه سرا و دهات توابغ آن از شهرستان فومنات جدا شده و نام شهرستان فومنات نیز به فومن تغییر کرد. همچنین شفت نیز در سال ۱۳۷۴ از شهرستان فومن جدا شد.

بخش‌ها[ویرایش]

شهر: فومن

شهر: ماسوله ،ماکلوان

منابع[ویرایش]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳خ.