خاکستری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
خاکستری
 
مختصات رنگ
پایه شانزده کد: 808080
آرجی‌بی (r, g, b)
(۱۲۸, ۱۲۸, ۱۲۸)
سیمایک (c, m, y, k)
(۰, ۰, ۰, ۵۰)
اچ‌اس‌وی (h, s, v)
(-°, ۰%, ۵۰%)


خاکِستَری به هر گونه طیف از رنگ‌های میان سیاه و سفید گفته می‌شود. در کل به رنگ سیاه، سفید و پرده‌های گوناگون خاکستری میان آن دو، رنگ‌های خنثی گفته می‌شود.

اگر نور سبز و شئ قرمز باشد رنگ حاصل مايل به خاكستري خواهد شد براي اين كه نور رنگ مكمل بيشتري از شئ دارد كه رنگ شي را مهار ميكند. رنگ خاکستری بیشتر در طبیعت و در صنعت مد دیده می‌شود. تصاویری که در آن‌ها تماماً از رنگ‌های خنثی استفاده شده، تصاویر سیاه‌وسفید یا تک‌فام نامیده می‌شوند.

نام این رنگ از مقایسه آن با رنگی که معمولاً خاکستر دارد مشتق شده.

با رنگ خاکستری معمولاً اندوه، افسردگی و ناامیدی تداعی می‌شود.

خاکستری دارای طیف‌های متعددي در چرخه رنگ‌هاست. خاکستری گرم، با ذره‌ای صورتی یا رنگ تند؛ خاکستری مایل به آبی؛ خاکستری مایل به سبز و... انواع تناليته‌هاي اين رنگ است که در طول روز، از نظر رنگی دگرگون هستند. اگر از تضاد دو رنگ سفید و مشکی در کنار هم لذت نمی‌برید، می‌توانید سایه‌های مختلف خاکستری را در مقابل رنگ سفید قرار دهید و به این ترکیب برازنده با تمام وجود خیره شوید. به عنوان مثال برای ايجاد یک اتاق سرد (آرام) دیوارها را به رنگ سفید و طوسی رنگ‌آمیزی كنيد و از لوازم و مبلمان خاکستری با پرده‌های ابریشمی خاکستری و تزئینات مرواریدی روی سطح دیوار استفاده كنيد.

۹ پرده گوناگون از رنگ خاکستری با روشنی ۹۰ تا ۱۰ درصد (روشنی ۱۰ درصد سیاه به چشم می‌آید.)
نام اچ‌تی‌ام‌ال رنگ نمونه سه‌تایی مبنای شانزده
خاکستری روشن (lightgray) #D3D3D3
خاکستری (gray) #808080
خاکستری سیر (darkgray) #A9A9A9
دودی (dimgray) #696969
سربی (lightslategray) #778899
سربی تیره (slategray) #708090
لجنی تیره (darkslategray) #2F4F4F

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی، نسخه ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۷. [۱]

الگو:مجله منزل

رنگ‌های وب سیاه نقره‌ای خاکستری سفید سرخ آلبالویی بنفش سرخابی سبز مغز پسته‌ای زیتونی زرد نارنجی آبی سرمه‌ای سبز دودی آبی دریایی
                                 


خطای یادکرد: برچسب <ref> وجود دارد، اما {‌{پانویس}‌} پیدا نشد. لطفاً برای نمایش یادکردها، {‌{پانویس}‌} را در پایان مقاله بیفزایید. راهنمایی بیشتر