یوگسلاوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۴۴°۴۹′۱۴″ شمالی ۲۰°۲۷′۴۴″ شرقی / ۴۴.۸۲۰۵۶° شمالی ۲۰.۴۶۲۲۲° شرقی / 44.82056; 20.46222 یوگسلاوی، نام سه موجودیت سیاسی بود که در بخش عمده سده ۲۰ به‌صورت پی‌درپی در بخش غربی بالکان وجود داشتند. این سه کشور، پادشاهی یوگسلاوی، جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی و جمهوری فدرال یوگسلاوی بودند.

واژهٔ یوگسلاوی از دو بخش یوگ (jug به معنی جنوب) و اسلاوی (slaveni، اشاره به نژاد اسلاو) تشکیل شده‌است.

نخستین یوگسلاوی[ویرایش]

نخستین کشور که به نام یوگسلاوی خوانده شد، پادشاهی یوگسلاوی بود که تا پیش از ۳ اکتبر ۱۹۲۹ با نام پادشاهی صربستان، کرواسی و اسلوونی شناخته می‌شد. این کشور پس از جنگ جهانی اول و در ۱ دسامبر ۱۹۱۸ با اتحاد جمهوری اسلوونی، کرواسی و صربستان و پادشاهی صربستان تشکیل شد. جمهوری اسلوونی، کرواسی و صربستان از سرزمین‌های پیشین امپراتوری اتریش-مجارستان بود، ولی پادشاهی صربستان کشوری از قبل مستقل بود. کشور پادشاهی یوگسلاوی در طی جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۱ مورد تهاجم و اشغال نیروهای محور قرار گرفت و به‌دلیل اتفاقاتی که بعداً رخ داد در سال‌های ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۵ به‌طور رسمی از میان رفت.

دومین یوگسلاوی[ویرایش]

دومین کشور با نام یوگسلاوی، جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی بود. این نام، نخستین بار توسط جنبش مقاومت پارتیزان‌های یوگسلاو در دوران جنگ جهانی دوم به‌کار رفت. این کشور در سال ۱۹۴۶ و زمانی که یک حکومت کمونیستی در آنجا ایجاد شد، به جمهوری فدرال خلق یوگسلاوی تغییر نام داد ولی در سال ۱۹۶۳ دوباره به همان جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی تغییر نام داد. این کشور، بزرگ‌ترین حکومت یوگسلاو بود چون که ایستریا، ریکا و زادار هم پس از جنگ جهانی دوم به یوگسلاوی افزوده شدند. جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی، از شش جمهوری سوسیالیستی و دو استان سوسیالیستی خودمختار تشکیل می‌شد که عبارتند از:

نام
پایتخت
پرچم
نشان ملی
موقعیت
جمهوری سوسیالیستی بوسنی و هرزگوین سارایوو
Flag of SR Bosnia and Herzegovina.svg
Coat of Arms of the Socialist Republic of Bosnia and Herzegovina.svg
Locator map Bosnia and Herzegovina in Yugoslavia.svg
جمهوری سوسیالیستی کرواسی زاگرب
Flag of SR Croatia.svg
Coat of Arms of the Socialist Republic of Croatia.svg
Locator map Croatia in Yugoslavia.svg
جمهوری سوسیالیستی مقدونیه اسکوپیه
Flag of the SR Macedonia.svg
Coat of arms of Macedonia (1946-2009).svg
Locator map Macedonia in Yugoslavia.svg
جمهوری سوسیالیستی مونته‌نگرو تیتوگراد، امروزه پودگوریتسا
Flag of SR Montenegro.svg
Coat of Arms of the Socialist Republic of Montenegro.svg
Locator map Montenegro in Yugoslavia.svg
جمهوری سوسیالیستی صربستان
استان سوسیالیستی خودمختار کوزوو
استان سوسیالیستی خودمختار وویوودینا
بلگراد
پریشتینا
نووی ساد
Flag of SR Serbia.svg
SR Serbia coa.png
Locator map Serbia in Yugoslavia.svg
جمهوری سوسیالیستی اسلوونی لیوبلیانا
Flag of SR Slovenia.svg
Coat of Arms of the Socialist Republic of Slovenia.svg
Locator map Slovenia in Yugoslavia.svg
تقسیمات پادشاهی یوگسلاوی 1929-1939

جنگ‌های دهه 90 میلادی بر ساختار زبان صربی كرواتی، تأثیر چندانی نداشت؛ آن چه تغییر یافت تنها نام زبان بود. بیست سال پیش از جدایی كرواسی از یوگسلاوی سابق، نام زبان صربی كرواتی به نام كرواتی تغییر یافت و این نشانگر آن بود كه نوعی خصومت و عدم تفاهم میان صاحبان این زبان مشترك وجود دارد.

زبان شناسان كروات بر تفاوت‌های بسیار میان زبان صربی و كرواتی تأكید می‌كردند. به همین علت استفاده از لغات نوین و یا واژه‌های بسیار قدیمی، در میان مردم تبلیغ و ترویج می‌شد. تاثیر دخالت های آشكار سیاسی بر افتراق میان این دو زبان، غیرقابل انكار است. آن هنگام كه در كرواسی بر وجود زبان مستقل كرواتی، پافشاری می‌گردید، در صربستان همچنان از واژه زبان صربی كرواتی استفاده می‌شد. زبان شناسان كروات به علت شیفتگی به استقلال همچنان بر نام زبان كروات، تأكید می‌كردند، ولی صرب‌ها به علت از دست ندادن ارتباطات میان صرب‌های منطقه، در استفاده از واژه زبان صربی كرواتی اصرار داشتند. بعد از فروپاشی یوگسلاوی سابق، این دلایل و انگیزه‌ها، اهمیت خود را از دست دادند. صرب‌های بوسنی و كرواسی، از استفاده از واژه صربی كرواتی پرهیز كردند و بر زبان صربی تأكید نمودند و سپس صربستان و مونته‌نگرو نیز این چنین كرد. استفاده از نام زبان صربی در صربستان، چندان توجه مردم و یا محافل ادبی را جلب نكرد. هر چند نام زبان صربی كرواتی كمتر به گوش می‌رسید اما زبان صربی، مهر تأییدی بود بر هویت ملی صرب. به عبارتی زبان صربی، شكل گرفته از زبان مردمی صرب است اما زبان كرواتی برآمده از زبان مردمی كرواسی نیست.[۱]

سومین یوگسلاوی[ویرایش]

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی هم در جریان جنگ‌های یوگسلاوی تجزیه شد و تنها دو جمهوری صربستان و مونته‌نگرو باقی‌ماندند که تا سال ۲۰۰۳ با نام جمهوری فدرال یوگسلاوی شناخته می‌شدند (سومین کشور با نام یوگسلاوی). در سال ۲۰۰۳، کشور یوگسلاوی به صربستان و مونته‌نگرو تغییر نام داد. برخی کشورها مانند آمریکا، از سال ۱۹۹۲ به این کشور، صربستان و مونته‌نگرو می‌گفتند.[۲]

در ۳۱ مه ۲۰۰۶، همه‌پرسی استقلال در مونته‌نگرو برگزار شد و ۵۵٫۵٪ شرکت‌کنندگان، رأی به استقلال مونته‌نگرو دادند. با جداشدن مونته‌نگرو از صربستان، نام یوگسلاوی به تاریخ پیوست.

جستارهای وابسته[ویرایش]

جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی

تشکیل یوگسلاوی

پانویس[ویرایش]

  1. «گروه مطالعات بالکان معاصر». 
  2. «Serbia and Montenegro»(انگلیسی)‎. وب‌گاه دانشگاه میسوری. بازبینی‌شده در بهمن ۱۳۹۰.