سید هادی خامنه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از هادی خامنه‌ای)
پرش به: ناوبری، جستجو
سید هادی خامنه‌ای
Hadi Khamenei 02.jpg
هادی خامنه‌ای در دی ۱۳۹۳
زادروز ۱۳۲۶ شمسی (۷۰ سال)
ملیت ایرانی ایران
پیشه نماینده مشهد در دوره‌های اول، دوم، سوم مجلس و نماینده تهران در مجلس ششم
مذهب شیعه
منصب

عضو مجمع روحانیون مبارز، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره)،

مدیر مسئول روزنامه جهان اسلام، مدیر مسئول روزنامه حیات نو
والدین پدر: سید جواد خامنه‌ای
خویشاوندان برادران (سید محمد خامنه‌ای، سید علی خامنه‌ایسید حسن خامنه ای، خواهر بدری خامنه‌ای، سیده فاطمه حسینی خامنه‌ای

سید هادی خامنه‌ای (زاده ۱۳۲۶) سیاستمدار اصلاح‌طلب، عضو مجمع روحانیون مبارز، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره)، نماینده مشهد در دوره‌های اول، دوم و سوم مجلس و نماینده تهران در مجلس ششم، مدیر مسئول روزنامه‌های جهان اسلام و حیات نو، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام، مدیر مؤسسه پژوهشکده تاریخ اسلام می‌باشد.[۱] و برادر سید علی خامنه‌ای (رهبر کنونی ایران) است. وی همچنین دبیر شورای اصلاح‌طلبان نیز بوده‌است.

مادر او ازخاندان میردامادی است که ساکن نجف‌آباد بوده و از خمینی‌شهر اصفهان به آنجا هجرت کرده‌اند.

وی در سال ۱۳۶۵ و طی حمله‌ای که از طرف سازمان مجاهدین خلق به شرکت‌کنندگان در راهپیمایی ۲۲ بهمن در مشهد صورت گرفت، از ناحیهٔ پا مجروح شد.[۲][۳] او در انتخابات مجلس چهارم رد صلاحیت شد.[۴]

او از روحانیون چپ‌گرای ایران به شمار می‌رود.[۵]

موضع گیری در زمان وقوع جنگ اول خلیج فارس[ویرایش]

در سال ۱۹۹۱ میلادی (۱۳۶۹ شمسی) و پس از اشغال کویت توسط صدام حسین و حمله نیروهای ائتلاف و ناتو به عراق، هادی خامنه‌ای که در آن زمان نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی (دوره سوم) بود طی نطق پیش از دستور خود به تاریخ ۱۳۶۹/۱۱/۰۱ به شدت به آمریکا تاخت و این گونه اظهار داشت:

واقعیت این است که اگر کویت هم مورد تهاجم قرار نمی‌گرفت باز هم این میهمان ناخوانده [آمریکا] برای آمدن خود بهانه‌ای می‌یافت. این وحشی درنده هر جا که طعمه یا طعمه‌هایش به خطر افتد، حمله می‌کند و خون می‌ریزد. کویت و حجاز و غیره برایش فرق نمی‌کند. تمامیت ارضی کشورها را اصلاً قبول ندارد. قانون و مقررات سازمان ملل برایش اهمیتی ندارد. آنجا که کشور اسلامی ما را مورد حمله قرار می‌دهد رسماً از خشکانیدن ریشة ما و ملت ما سخن می‌گوید و آنجا که زمام کار در کویت و حجاز از دستش خارج می‌شود بهانة دفاع از حقوق بشر و تمامیت ارضی می‌گیرد. در مسألة فلسطین هم که هیچ منطقی و بهانه‌ای ندارد. از بی غیرتی و پفیوزی [!] حکام مرتجع منطقه مدد می‌گیرد ... نباید از یاد برد که آمریکا و همچنین انگلیس کینه‌ای تمام نشدنی از ما و انقلاب اسلامیمان در دل دارند ... این جنگ دنبالة جنگهای صلیبی است. جنگی که امروز قهرمان شایسته اش اسلام و جمهوری اسلامی باید باشد و نباید این صحنه‌ها خالی بماند. امروز براساس فتوای صریح حضرت امام رحمه الله و مسؤولیت سنگینی که در جهان اسلام و ملتهای مستضعف در زنجیر و رابطه‌ای که با ملت مسلمان انقلابی مان در منطقه بالخصوص ملت عراق، لبنان و فلسطین داریم نمی‌توانیم فقط به توصیه و سخنرانی و حتی راهپیمائی اکتفا کنیم.

[۶]

توقیف روزنامه جهان اسلام[ویرایش]

روزنامه جهان اسلام به مدیریت وی در اولین سال‌های دهه هفتاد توقیف شد، گرچه پس از انتخابات دوم خرداد توانست انتشار خود را از سر گیرد. وی چندی بعد روزنامه حیات نو را منتشر ساخت.

وی در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) به حمایت از میر حسین موسوی پرداخت. او از مخالفان محمود احمدی‌نژاد می‌باشد. او هم چنین پس از حبس خانگی موسوی و کروبی خواستار رفع حبس خانگی موسوی و کروبی شد.[۷][۸][۹] هادی خامنه‌ای در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۹۲) از حامیان حسن روحانی رئیس جمهور فعلی جمهوری اسلامی ایران بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]