علی‌اصغر زارعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
علی‌اصغر زارعی
شناسنامه
زادروز۱۳۳۵ خورشیدی
زادگاهتهران، ایران
تحصیلاتدکترای مدیریت سیستم مهندسی برق و مخابرات
اطلاعات سیاسی
سمت‌های پیشیننمایندهٔ دورهٔ هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی

علی‌اصغر زارعی (زادهٔ ۱۳۳۵، در تهران)، نمایندهٔ حوزهٔ انتخابیهٔ تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بوده‌است.[۱]

وی دارای دکترای مدیریت سیستم مهندسی برق و مخابرات و از اعضای مؤسس جبهه پایداری انقلاب اسلامی بوده‌است. زارعی پس از پیروزی انقلاب عهده‌دار مسئولیت‌های سیاسی نظیر ریاست ادارهٔ تحقیقات ستاد مشترک سپاه در سال ۱۳۸۲، ریاست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه امام حسین (ع)، مشاور امور آموزش عالی رئیس‌جمهور در دولت نهم و نمایندگی مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم تهران بوده‌است.

زندگی[ویرایش]

علی اصغر زارعی تحصیلات ابتدایی خود را در تهران و در دبستان «ادب» و دوران متوسطه را در دبیرستان «حافظ» و دبیرستان دکتر «هشترودی» طی نمود. در همان دوران با گروه‌های سیاسی مرتبط بوده و در فعالیت‌های مذهبی منطقه مشارکت جدی داشت.

وی سپس در رشتهٔ انفورماتیک دانشگاه تهران پذیرفته شد. به دلیل فشارها و آزار و اذیت‌های خانواده‌اش توسط ساواک راهی آبادان گردید و در رشتهٔ مهندسی برق دانشکدهٔ صنعت نفت به تحصیل پرداخت.

زارعی در دانشکدهٔ نفت فعالیت‌های مذهبی و سیاسی خود را ادامه داد و با گسترش فعالیت‌هایش در منطقهٔ خوزستان در توسعهٔ جنبش‌های دانشجویی در این منطقه نقش مؤثر و فعال داشت. پس از حضور در جبهه‌های دفاع مقدس و بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها با اتمام دروس دانشگاهی، دانشنامهٔ مهندسی برق را در گرایش مخابرات دریافت کرد. علی اصغر زارعی، در سال ۱۳۷۷ در مقطع دکترای مدیریت گرایش سیستم دانشگاه تهران پذیرفته شده و این دوره را با موضوع پایان‌نامه «تبیین مدلی برای تبدیل سازمان‌های فعلی به سازمان چابک» به پایان رسانید.

علی اصغر زارعی، با پیروزی انقلاب اسلامی به کمیتهٔ انقلاب پیوست. با تشکیل سپاه پاسداران مسئول آموزش سپاه آبادان و مسئول بسیج آبادان شد. پس از شروع جنگ تحمیلی به سازماندهی نیروهای مردمی در آبادان و منطقهٔ خوزستان پرداخت. در همین دوران بود که دو بار زخمی شده و به ۴۵ درصد جانبازی نائل آمد.

در سال ۱۳۷۹ درحالی‌که قائم مقام دانشگاه امام حسین (ع) بود با مجموعهٔ اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها که در حرکتی خودجوش نسبت به تشکیل بسج اساتید اقدام نمودند، همکاری کرده و یک سال بعد به ریاست سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور انتخاب گردیده و تا سال ۱۳۸۵ در این مسئولیت انجام وظیفه نمود.

سوابق اجرایی[ویرایش]

مسئول آموزش سپاه آبادان و مسئول بسیج آبادان

مسئول آموزش منطقهٔ ۸ سپاه و عهده‌دار آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی

ریاست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه امام حسین (ع) در شهریور ۱۳۷۵

رئیس ادارهٔ تحقیقات ستاد مشترک سپاه در سال ۱۳۸۲

ریاست سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور تا سال ۱۳۸۵

مشاور امور آموزش عالی رئیس‌جمهور در دولت نهم

ریاست مؤسسهٔ مطالعات بین‌المللی انرژی (وابسته به وزارت نفت)

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی ادوار هشتم و نهم

عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس نهم

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «فهرست نمایندگان دورهٔ هشتم مجلس شورای اسلامی» (پی‌دی‌اف). وبگاه مجلس شورای اسلامی. دریافت‌شده در ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۳.