علی‌اکبر پوراستاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

علی‌اکبر پوراستاد فرزند غلام‌علی متولد ۱۳۰۸ تهران

نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه : تهران (تهران) بود که در انتخابات میاندوره ای سال 1361 به مجلس راه یافت.

تعداد آراء : ۲٬۵۸۳٬۲۵۲ درصد آراء : ۵۴٫۰۰[۱]

شغل اصلی اش آهن فروشی بود و پس از انقلاب رئیس اتحادیه فروشندگان آهن آلات شد که انحصار توزیع آهن را در کشور در دست داشت. به نوشته روزنامه اطلاعات در شماره بیست و هفتم بهمن 1361 وی موارد متعدد تخلف در توزیع آهن داشته و به حکم دادگاه اصناف به بیست و هفت روز حبس محکوم شده بوده اما مشمول عفو قرار گرفته بوده است. اکبر پوراستاد در هنگام جنگ ایران و عراق به دستور خمینی مامور به وارد کردن اسلحه به ایران شد[نیازمند منبع].

او در جوانی عضو فدائیان اسلام بود اما پس از بازداشت در نهم خرداد 1332 از این گروه اعلام جدایی کرد و آزاد شد. بعدها چندین بار ساواک او را دستگیر کرد[نیازمند منبع] و در هنگام حمل اسلحه برای انقلابیون همراه با اندرزگو بود[نیازمند منبع] ولی به دلیل لو رفتن عملیات اندرزگو کشته و علی اکبر پوراستاد بازداشت شد.[نیازمند منبع]

او یکی از دوستان صمیمی خمینی و خامنه‌ای بود.[نیازمند منبع]

اکبر پوراستاد در انتخابات میاندوره ای سال 1361 به عنوان نماینده تهران به مجلس راه یافت اما سید کاظم اکرمی نماینده بهار و کبودراهنگ (وزیر آموزش و پرورش بعدی) به اعتبارنامه او اعتراض کرد. در جلسه رسیدگی به اعتبارنامه اکبرپور استاد که در بیست و پنجم فروردین 1362 برگزار شد، سید کاظم اکرمی گفت که او 193 مورد تخلف در زمینه توزیع آهن در کشور داشته است. در این جلسه مهدی کروبی در دفاع از اکبر پوراستاد صحبت کرد و سرانجام اعتبارنامه او با 119 رای موافق در برابر 34 رای مخالف و 24 رای ممتنع تصویب شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]