الیاس حضرتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
الیاس حضرتی
نماینده دوره‌های سوم، چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی
مشغول به کار
۱۳۶۷ – ۱۳۷۸
حوزه انتخاباتی رشت
نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی
مشغول به کار
۱۳۷۹ – ۱۳۸۲
حوزه انتخاباتی تهران
رئیس فدراسیون ورزش‌های رزمی
اطلاعات شخصی
تولد ۱۳۴۰ خورشیدی
هشترود،
ملیت  ایران
حزب سیاسی حزب اعتماد ملی
فرزندان ٤فرزند به نامهاي غزل،عسل، محمدو علي دارد.
پیشه مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه اعتمادو رروزنامه (تعادل )است.
تخصص سیاستمدار
دین اسلام
وب‌گاه www.facebook.com/elyashazrati
خدمت نظامی
کنیه(ها) فاتح ماووت
(در زمان فرماندهی او بر سپاه گیلان این نهاد توانست ارتفاعات ماووت عراق را در عملیات نصر ۴ فتح کند)
وفاداری  ایران
خدمت/شاخه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سال‌های خدمت 1357-1367 ده سال
درجه فرمانده سپاه پاسداران گیلان
یگان سپاه قدس گیلان
دستورات حمله به ماووت عراق
رزم‌ها/جنگ‌ها جنگ عراق و ایران

الیاس حضرتی فعال سیاسی و مطبوعاتی است. او هم‌اکنون صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول روزنامه اعتماد است. حضرتی از موسسین حزب همبستگی و چندی دیگر از احزاب اصلاح طلبان بود وی همچنین به درخواست مهدی کروبی برای مشارکت در تأسیس حزب اعتماد ملی پاسخ مثبت داد و به عضویت شورای مرکزی این حزب درآمد وی یکی از بارزترین چهره‌های سیاسی جناح اصلاح طلبان ایران و مرد شماره یک این جریان در گیلان است.

سوابق[ویرایش]

الیاس حضرتی از انقلابیون اسلامی ایران و عضو جریان موسوم به خط امام بود وی همچنین یکی از موسسین سپاه پاسداران گیلان بود و یکی از افراد پیشرو در مبارزه با گروهک‌های مسلح از جمله سازمان مجاهدین خلق او در یکی از عملیات‌های ضد خرابکاری توسط اعضای سازمان مجاهدین خلق مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از ناحیه دست مجروح شد. سردار حضرتی همچنین مدت کوتاهی به فرماندهی سپاه گیلان منصوب شد و طی آن مدت سپاه گیلان توانست ارتفاعات استراتژیک ماووت عراق را فتح کند. پدر وی نیز یکی از افراد محبوب میان پاسداران گیلانی بود چون با وجود کهولت سن به سپاه پیوسته بود و در سپاه برای رزمندگان یک نانوایی راه انداخته بود و به آنان خدمت می‌کرد. حضرتی سپس سپاه را برای کاندیداتوری مجلس سوم ترک کرد او توانست به عنوان نماینده مردم رشت به مجلس راه پیدا کند البته افتخارات جنگی او و روحیه فرماندهیش و همچنین اختلاف برخی پاسداران با نماینده ولی فقیه فقید گیلان آیت الله احسانبخش در این انتخاب شدن بی تاثیر نبود. او همچنین توانست در دوره‌های چهارم و پنجم نیز بعنوان نماینده مردم رشت به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کند و همچنین در دوره ششم مجلس بعنوان نماینده مردم تهران به مجلس راه یافت او مدتی نیز ریاست فدراسیون ورزش‌های رزمی را به عهده داشت وی همچنین در سال ۱۳۸۱ روزنامه اعتماد را بنا گذاشت و تا امروز به روزنامه نگاری مشغول است.

بیشتر[ویرایش]

الیاس حضرتی برای سه دورهٔ پیاپی نماینده مردم رشت بود (سوم تا پنجم) در حالی که رشت با جمعیت چند صد هزار نفری در آن دوره‌ها نهایتأ دو تا سه نماینده در مجلس داشت رقیب اصلی وی محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور دولت یازدهم، حسن روحانی بود که چهار بار نمایندگی مردم رشت را را در کارنامه داشت و در چند دورهٔ مجلس بطور مشترک با حضرتی رشت را نمایندگی کرده است.

او در مجلس ششم خواست تا به عنوان نماینده مردم تهران وارد مجلس شود که با بی مهری حزب مشارکت که خود یکی از موسسین آن بود مواجه شد. حزب مشارکت آن روزها حزب برتر ایران بود و نفرات که در لیست سی نفره کاندیداهای این حزب در تهران بودند بی شک جزو نفرات برتر انتخابات می شدند حزب مشارکت در آن سال سیاست جدیدی را در پیش گرفت و اسامی جدیدی را در لیست حزب قرار داده بود که عمدتأ دانشگاهی بودند و سابقه هیجگونه کار اجرایی نداشتند. یعنی حتی قدرت اداره کمپینی برای شرکت در انتخابات را نداشتند و صرفأ آکادمیک بودند به نظر کارشناسان یکی از مهم ترین عوامل سقوط حزب مشارکت گرایش به نخبه گرایی محض و دور شدن از توده ملت بود. این در حالی بود که حزب مشارکت بسیار نزدیک به رئیس جمهور خاتمی بود و حضرتی نیز یکی از موثر ترین افراد در به قدرت رسیدن خاتمی بخصوص در استان گیلان بود حالا با خیانتی بزرگ از طرف حزب مواجه شده بود اما او نامید نشد و با اتکا به استعداد ذاتی خود در فرماندهی و بخصوص امر اداره انتخابات که نشانه آن پیروزی در سه دوره گذشته بود توانست در حالی که عمده تیم انتخاباتی او در شهر رشت بودند و در انتخابات تهران همراهش نبودند با رای بیشتر از اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از سی نماینده تهران وارد مجلس ششم شود.

وی این استعداد را در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ باز هم نشان داد در حالی که احمدی نژاد و هاشمی به دور دوم انتخابات راه یافتند در گیلان مهدی کروبی با صحنه گردانی حضرتی نفر نخست این استان شد . او در انتخابات ۱۳۸۸ به نشانه اعتراض به این که اصلاح طلبان همان اشتباهی را که در ۱۳۸۴ موجب شکستشان شد تکرار کردند (شرکت همزمان دو کاندیدا) حاضر به همکاری با هیچکدام از دو کاندیدای اصلاح طلب نشد و صرفاً حرفهٔ جدیدش یعنی روزنامه نگاری را دنبال کرد.

منابع[ویرایش]