فرمان هشت‌ماده‌ای خامنه‌ای به سران قوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پیام هشت ماده‌ای خامنه‌ای به سران قوا، به فرمانی گفته می‌شود که سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با اذعان به وجود آلودگی در نظام جمهوری اسلامی به مفاسد اقتصادی، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۰ خطاب به سران سه قوه صادر کرد و خواستار برخورد با آن شد. این فرمان بعد از تذکرات و هشدارهای فراوانی صادر شد که از سال ۱۳۷۵ بارها تکرار شده بود.[۱]

صدور این فرمان، پیامدهای زیادی در سطح قوای سه‌گانه و نیز از جمله تشکل‌ها و گروه‌ها داشت.[نیازمند منبع] تشکیل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که از معدود ستادهایی با حضور رؤسای سه قوه‌است، از این جمله‌است.[۲]

با اینکه تقریباً تمام کارهای انجام شده توسط قوا، جنبه تشریفاتی داشته و تغییر چندانی در سطح مبارزه با مفسدین ایجاد نشده،[۲] اما مبارزه با مفاسد اقتصادی را به یکی از مطالبات جدی گروه‌ها[۳] و بالاخص تشکلهای دانشجویی تبدیل کرده‌است.[نیازمند منبع][۴][۵][۶][۷] از این بالاتر، در این فرمان، که در زمان شکل‌گیری تشکلی با عنوان جنبش عدالتخواه دانشجویی رخ داد، در فرایند تشکیل و انسجام آن تأثیر چشم‌گیری داشت.[۸]

پانویس[ویرایش]

  1. «تحلیل عملکرد قوای سه‌گانه و رسانه‌ها در مبارزه با مفاسد اقتصادی» (PDF). عدالتخواهی. ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۳ مه ۲۰۰۹.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در سکوت کامل». ایران اکونومیست. ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ مه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۳ مه ۲۰۰۹.
  3. «فرمان 8 ماده‌ای رهبری به سران قوا چه شد!؟». تابناک. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۵-۱۶.
  4. «آیا زمان آن فرا نرسیده‌است که دست غارتگران از بیت‌المال مسلمانان کوتاه شود؟». برنانیوز. ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۸.
  5. «بیانیه طلاب بسیجی مدرسه علمیه معصومیه». مطالبه. ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ مه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۳ مه ۲۰۰۹.
  6. «پیشنهاد انحلال ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی». عصر ایران. ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۸.[پیوند مرده]
  7. «نامه و بیانیه دو تشکل دانشجویی دربارهٔ سالگرد صدور فرمان مبارزه با فساد». الف. ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲ مه ۲۰۰۹.
  8. «سال ۸۰، فعالیتهای پراکنده (تاریخچه‌جنبش)». عدالتخواهی. ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۸ ژوئیه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲ مه ۲۰۰۹.

پیوند به بیرون[ویرایش]