فاطمه قاسم‌پور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فاطمه قاسم‌پور
نماینده مجلس شورای اسلامی
دوره یازدهم
آغاز به کار
۷ خرداد ۱۳۹۹
جانشینمحسن علیجانی زمانی
حوزه انتخاباتیتهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس
اکثریت۷۲۶٬۰۰۷
اطلاعات شخصی
زادهایران
ملیتایرانی
حزب سیاسیاصولگرایان
محل تحصیلدانشگاه علامه طباطبایی
پیشهسیاستمدار
تخصصدکترای فلسفه تطبیقی
پژوهشگر حوزه زن و خانواده

فاطمه قاسم‌پور سیاستمدار، نماینده مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده است.

تحصیلات[ویرایش]

وی دارای کارشناسی مهندسی پلیمر از دانشگاه صعنتی امیرکبیر و کارشناسی ارشد فلسفه غرب از دانشگاه اصفهان و دکترای فلسفه تطبیقی دانشگاه علامه طباطبایی می‎باشد.

او دارای آثاری در حوزه نقد فمینیسم و فمینیسم اسلامی است و در حوزه مطالعات زنان پژوهش هایی را انجام داده است.  مطالعه تطبیقی رویکرد فمینیسم اسلامی و امام خمینی (ره) در تحقق حقوق اجتماعی و سیاسی زنان در حکومت اسلامی[۱]، فرایندپژوهی تکوین رشتۀ مطالعات زنان معطوف به تغییرات پارادایمی جنسیت [۲]، سازگاری زوجیت در تفسیر المیزان با نظریة ادراکات اعتباری علامه طباطبایی [۳]، درک دختران جوان از جنسیت، نقد و بررسی موج چهارم فمینیسم، بررسی مفهوم «نقش جنسیتی» در دیدگاه آمنه ودود[۴]، بررسی ساختارهای، زن در اندیشه متفکران دینی پس از انقلاب [۵]، علل، زمینه ها و استراتژی های همگرایی سیاستی در حوزه زنان[۶] از نمونه آثار اوست.

سوابق[ویرایش]

 • استادیار و عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی مرکز تحقیقات زن و خانواده
 • مدیر دفتر تهران مرکز تحقیقات زن و خانواده
 • دبیر علمی نخستین همایش ایده‌های پژوهشی در حوزه زن و خانواده
 • دبیر برگزاری چهار دوره بین‌المللی تخصصی در موضوع زن و خانواده ویژه مخاطبین فارسی‌زبان (از افغانستان و تاجیکستان)، عرب زبان و انگلیسی زبان
 • مدیرمسئول پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه
 • مدیرعامل انجمن مردم‌نهاد ترنم اندیشه
 • عضو گروه مطالعات اسلامی زنان جامعه الزهرا

فعالیت‌های مدنی و سیاسی[ویرایش]

او در سال ۱۳۸۸ انجمن مردم‌نهاد ترنم اندیشه را تأسیس کرد. یکی ازفعالیت‌های این انجمن، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه زنان، راه‌اندازی پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه در سال ۱۳۹۰ بود. مهرخانه تنها سایت تخصصی حوزه زنان در ایران به‌شمار می‌رود که با رویکرد کارشناسی به نقد سیاست‌گذاری‌ها و قانون‌گذاری‌های حوزه زنان پرداخته و مسائل زنان را به جامعه نخبگانی منتقل می‌کرد.

انتخابات مجلس دوره یازدهم[ویرایش]

فاطمه قاسم‎پور عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و عضو شورای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب است. او در سال ۱۳۹۸ در لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب قرار گرفت و به عنوان کاندیدای دوره یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

وی در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی با کسب ۷۲۶ هزار و ۷ رای، به عنوان نفر بیست و ششم از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از استان تهران انتخاب گردید و از نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است.[۷]

منابع[ویرایش]

 1. https://jstmt.ut.ac.ir/article_75031.html
 2. https://jwdp.ut.ac.ir/article_69957.html
 3. http://www.jgfs.ir/article_75645.html
 4. http://www.jwss.ir/article_92502.html
 5. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئن ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۲۰.
 6. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئن ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۶ ژوئن ۲۰۲۰.
 7. «نتایج نهایی آرای منتخبان تهران اعلام شد». انتخاب. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ فوریه ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۲۴ فوریه ۲۰۲۰.