احمد نادری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
احمد نادری
شناسنامه
زادگاهسیرجان، ایران
تحصیلاتدکتری علوم اجتماعی
دیناسلام، شیعه
اطلاعات سیاسی
فعالیت‌هانمایندهٔ دورهٔ یازدهم مجلس شورای اسلامی

احمد نادری مردم‌شناس و سیاستمدار ایرانی است. وی هم‌اکنون استاد مردم‌شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی است. وی تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته انسان‌شناسی (مردم‌شناسی) در دانشگاه تهران، و دکتری تخصصی خود را در رشته انسان‌شناسی سیاسی در دانشگاه فرایه برلین آلمان به پایان رسانده‌است.[۱] پژوهش‌های او مباحث نظری و کاربردیِ انسان‌شناسی سیاسی، روابط بین‌الملل، انسان‌شناسی غرب آسیا و شمال آفریقا، مطالعات جوامع مسلمان و ژئوکالچر و ژئوپلیتیک را در برمی‌گیرد. وی از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۷ مدیریت خانه نشریات وزارت علوم؛ از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ ریاست جهاد دانشگاهی واحد تهران و از سال ۱۳۹۳ تا اسفند ۱۳۹۷ مدیریت گروه مردم‌شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران را برعهده داشته‌است.

نادری علاوه بر فعالیت‌های دانشگاهی، در عرصه اجتماعی و سیاسی نیز از چهره‌های فعال در سال‌های اخیر بوده‌است و در آثار و نوشته‌های خود همواره بر پیوند پژوهش‌های دانشگاهی و فضای اجتماعی تأکید داشته‌است. او از مخالفان جدیِ جریان نئولیبرالیسم سیاسی و اقتصادی است.

وی توانست در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی با کسب ۷۸۳ هزار و ۵۴۵ رای، به عنوان نفر پانزدهم از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر از استان تهران انتخاب شود.[۲] او در این انتخابات به عنوان یکی از اعضای لیست وحدت نیروهای انقلاب، توانست به عنوان پانزدهمین نفر از حوزه انتخابیه یادشده وارد مجلس شود.

نظرات و دیدگاه‌ها[ویرایش]

نبرد تمدنی در غرب آسیا[ویرایش]

احمد نادری در مقام مردم‌شناسِ متخصص در حوزهٔ مطالعات غرب آسیا و شمال آفریقا، اولین کسی بود که پس از شروع انقلاب‌های عربی و بیداری اسلامی، به تغییر نظم جهانی از حالت تک قطبی به چند قطبی اشاره کرد.[۳] او درگیری‌های منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا از سال ۲۰۱۱ تاکنون را در چارچوب نوعی نبرد تمدنی می‌بیند و معتقد است سه تمدنِ اسلامی (با محوریت ایران)، ارتدکس (با محوریت روسیه) و کنفوسیوس (با محوریت چین) در خط گسل سوریه و عراق در تقابل با تمدن غرب (به محوریت ایالات متحده آمریکا) قرار گرفته‌اند و این تقابل، نظم آینده در سطح جهانی را تعیین خواهد کرد.[۴]

او همچنین پدیدهٔ پیاده‌رویِ اربعین را در راستای بازگشت به نوعی کلان هویت در فضای معاصر تلقی می‌کند و معتقد است در چهل سال گذشته دو نقطه مقاومت جدی در برابر مناسبات سرمایه‌داری نئولیبرال قابل شناسایی است که عبارتند از: انقلاب اسلامی ایران و پیاده‌رویِ اربعین. او اربعین را نقطهٔ گذارِ از مناسبات دولت محورِ و ستفالیایی می‌داند و معتقد است اربعین طلیعه بازیگری گفتمان مقاومتِ جغرافیای تمدن اسلامی در مناسبات جهانی است و این بازیگری بر خلاف سایر بازیگری‌های تاریخ، بر مبنای صلح، دوستی، مودت، صمیمیت، برادری، برابری، آزادی، معنویت، عقلانیت و عدالت است. این پدیده توانسته‌است در بُعد جغرافیایِ تمدنی، با تکیه بر عناصر فرهنگ اسلامی؛ از سویی یک گفتمان مقاومت فرهنگی ایجاد کند و از سوی دیگر، چندین دولت و مردمان آن‌ها را در این عرصه درگیر خود کند که این همانا شروع بازیگریِ تمدن نوین اسلامی است.[۵]

شورش حاشیه بر متن[ویرایش]

احمد نادری دیدگاه‌های انتقادی‌ای نیز در بعد سیاست داخلی اجتماعی ایران مطرح کرده‌است. او معتقد است شورش‌های اجتماعیِ سال‌های ۹۶ و ۹۸ نوعی جنبش اجتماعی تمام عیار حاشیه بر متن بوده‌اند که خود محصول سیاست‌های نئولیبرال بوده‌اند که از دهه ۷۰ شمسی با دولت رفسنجانی شروع شدند و در دولت‌های خاتمی، دولت دوم احمدی‌نژاد و دولت روحانی استمرار یافتند. . او خاطرنشان می‌کند که «در دهه هفتاد شورش‌هایی در نتیجه سیاست‌های نئولیبرال آقای رفسنجانی و تیمشان در اکبرآباد، اسلام شهر، قزوین و مشهد به وجود آمد و کشته‌هایی داشت. اینها شورش‌های طبقه محروم بود که مشابهت‌هایی با وقایع سال ۹۶ و ۹۸ داشتند.»[۶]

او در مناظره ای که در سال ۹۸ با عباس عبدی داشته یادآور می‌شود که:

«آنچه که جنبش حاشیه نشینان را برجسته می‌کند، راه نیافتن روایت آنها از منافعشان به حوزه عمومی است؛ یعنی نمی‌توانند روایت خود را به حوزه عمومی انتشار بدهند چون رسانه و صدایی در درون حاکمیت و اصطلاحاً State ندارند. رسانه، شخص یا اشخاصی وجود ندارد که اینها را بازنمایی کند و نمایندگی آنها را به عهده بگیرد. به نظر بنده ویژگی مهمتر قصه در جنبش حاشیه نشینان، «نداشتن صدا» ست که نمی‌تواند روایتشان منتقل شود.»[۷]

او همچنین در مقاله‌ای با عنوان "روند معناسازی در تقابل تهیدستان شهری و دولت: مطالعه شهر تهران 1358-1345 "[۸] که در بهار ۱۳۹۶ در نشریه بررسی مسائل اجتماعی ایران چاپ شد، به‌طور مفصل به جنبش حاشیه نشینی و تهیدستان پرداخته و برای تبیین این جنبش آرای چند نظریه‌پرداز را در بعد نظری و عملی تلفیق کرده‌است. در این مقاله او بحث جنبش حاشیه نشینی در ایران را در سپهر ایران با دولت پیوند زده و به تاسی از آرای «هانری لوفبر» از متفکران مکتب آنال که معتقد است اساساً فضا عرصه تخاصم دولت و تهیدستان و طبقات پایین است و کشاکش این دو در این فضا اتفاق می‌افتد؛ به بررسی تخاصم‌های طبقه محروم و دولت در فضاها می‌پردازد. او در همین مقاله با ترکیب آرای لوفبر با آصف بیات در مورد سیاست خیابانی، به تبیین کنشگری طبقات محروم در بحبوحه انقلاب می‌پردازد و خاطرنشان می‌کند:

"در بحبوحه انقلاب هم جنبش فرودستانی داشتیم که داشتند خانه‌های طبقه بالا و هتل‌ها را تصرف می‌کردند. بحث بر سر واژه ای است که «آصف بیات» به کار می‌برد: «سیاست خیابانی». اساساً سیاست خیابانی در تنازع بر سر فضا(Space) اتفاق می‌افتد و فرودستان در مقابل دولت قرار می‌گیرند و سیاست ورزی خیابانی که از طریق نهادها و راه کارها و سازوکارهای مشخص نیست که در حکومت رخ دهد؛ بلکه قلمرو اول و آخر هر چیز خیابان است. "[۹]

دولت روحانی و اجرای تمام عیار سیاست‌های نیولیبرالی[ویرایش]

احمد نادری در چندین مقاله، یادداشت و سخنرانی به نقد سیاست‌های نیولیبرالی دولت حسن روحانی پرداخته‌است. او با حمله به دیدگاه نئولیبرال دولت روحانی که نماد آن عباس آخوندی وزیر مسکن دولت وی بود، معتقد است: " از نظر آخوندی و تیم نئولیبرال دولت روحانی؛ فقر، فاحشه گری و روسپیگری و حاشیه نشینی "کارکرد" دارد و این البته یک دیدگاه جهانی است و لزوماً به نئولیبرال‌های ایرانی ربطی ندارد. این نوع نگاه مشخص می‌کند که نه تنها هیچ اعتنایی به مسائل گفته شده نمی‌کنند، بلکه سعی می‌کنند نوعی کنترل بر آنها داشته باشند و این اساساً مقوله خطرناکی است. در منطق نئولیبرال‌ها، طبقه محروم تعمداً فقیر نگه داشته می‌شوند، چون دیدگاه این است بایستی فقیر وجود داشته باشد تا برای سرمایه دار کار کند."[۱۰]

سوابق اجرایی و دانشگاهی[ویرایش]

تحصیلات[ویرایش]

 • دکتری، ۱۳۹۱، انسان‌شناسی سیاسی، دانشگاه فرایه برلین.
 • کارشناسی ارشد، ۱۳۸۶، انسان‌شناسی، دانشگاه تهران.
 • کارشناسی، ۱۳۸۳، انسان‌شناسی، دانشگاه تهران.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

کتاب‌های تألیفی[ویرایش]

کتاب‌های ترجمه[ویرایش]

 • احمد نادری و علیرضا طاقتی. "انقلاب اسلامی ایران (از انقلاب تا حکومت)." قم: نشر معارف، ۱۳۹۳.
 • احمد نادری و الهام اکبری. "استعمارزدایی از روش (تحقیق علمی و مردمان بومی)." تهران: ترجمان علوم انسانی، ۱۳۹۴.
 • احمد نادری. "علوم اجتماعی نیندیشیدنی (محدودیت‌های پارادایم‌های قرن نوزدهمی)." تهران: ترجمان علوم انسانی، ۱۳۹۵.
 • احمد نادری و سینا درویش. "آلمان رو به فرسایش. چگونه ما به دست خودمان سرزمینمان را نابود می‌کنیم؟." تهران: انتشارات علمی فرهنگی، ۱۳۹۷.
 • احمد نادری و محسن منجی. "نکبت. فلسطین، ۱۹۴۸ و دعاوی حافظه." تهران: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۱۳۹۷.

منابع[ویرایش]

 1. «رزومه - احمد نادری». rtis2.ut.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۲۳.
 2. «نتایج نهایی آرای منتخبان تهران اعلام شد». انتخاب.
 3. «ایران سهم بزرگی در نظم جدید جهانی خواهد داشت/ نظریه‌پردازان بزرگ آمریکا به افول قدرتشان معترفند- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnim». خبرگزاری تسنیم - Tasnim. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۰۱.
 4. «از ژئوپلیتیک دولت محور، به ژئوکالچر تمدن محور؛ خاورمیانه عرصه نبرد تمدن ها».
 5. «کلان‌هویتِ اربعین – پایگاه اینترنتی دکتر احمد نادری». دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۰۱.
 6. «ریشه‌های اعتراضات و مسئله «حق اعتراض»| مناظره عبدی و نادری در تسنیم:حاشیه‌نشین‌ها «صدا» ندارند- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnim». خبرگزاری تسنیم - Tasnim. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۰۱.
 7. «ریشه‌های اعتراضات و مسئله «حق اعتراض»| مناظره عبدی و نادری در تسنیم:حاشیه‌نشین‌ها «صدا» ندارند- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnim». خبرگزاری تسنیم - Tasnim. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۰۱.
 8. نادری, احمد; دلورانی, آریاسپ (2017-08-23). "روند معناسازی در تقابل تهیدستان شهری و دولت: مطالعه شهر تهران 1358-1345". بررسی مسائل اجتماعی ایران. 8 (1): 1–21. doi:10.22059/ijsp.2017.64131. ISSN 2008-8973.
 9. نادری, احمد; دلورانی, آریاسپ (2017-08-23). "روند معناسازی در تقابل تهیدستان شهری و دولت: مطالعه شهر تهران 1358-1345". بررسی مسائل اجتماعی ایران. 8 (1): 1–21. doi:10.22059/ijsp.2017.64131. ISSN 2008-8973.
 10. «افکار عمومی برای نئولیبرالها بی معناست/ جنبش حاشیه نشینی». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۹-۱۲-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۰۱.
 11. «سوابق لیست نهایی 30 نفره شورای ائتلاف نیروهای انقلاب+ اسامی». دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۲۳.