منطقه جنگلی ناژوان

مختصات: ۳۲°۳۸′۳۲″ شمالی ۵۱°۳۷′۳۵″ شرقی / ۳۲٫۶۴۲۲۲°شمالی ۵۱٫۶۲۶۳۹°شرقی / 32.64222; 51.62639
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بیشه ناژوان
Park Nazhvan 4.jpg
گونهپارک شهری
مکاناصفهان، ایران
مختصات۳۲°۳۸′۳۲″ شمالی ۵۱°۳۷′۳۵″ شرقی / ۳۲٫۶۴۲۲۲°شمالی ۵۱٫۶۲۶۳۹°شرقی / 32.64222; 51.62639
مساحت۱۲۰۰ هکتار
مالکشهرداری اصفهان
وضعیتهمه سال باز

بیشه ناژوان از معدود باغ‌های اصفهان است که از جریان توسعه و گسترش شهر تا اندازه‌ای ایمن مانده و همچنان به هوای شهر لطافت و تازگی می‌بخشد. زیر نظر مدیریت طرح ساماندهی ناژوان که وابسته به شهرداری اصفهان است در این بیشه فضاهایی چون تله سیژ ، باغ پرندگان ، اکواریوم ، زمین‌های ورزشی ، استخر ، کمپینگ ، زمین‌های بازی کودکان ، ایستگاه‌های درشکه سواری ، اسب سواری ، قایق‌رانی و محوطهٔ دوچرخه‌سواری فراهم شده و برای عموم قابل استفاده است.[۱] طرح ویژه‌ی اراضی ناژوان با هدف حفظ و نگهداری از اراضی باغات و کشاورزی و بالاخص حفظ وضعیت طبیعی بستر و حریم کمی و کیفی زاینده‌رود و مادی‌های موجود در محدوده، در تیرماه ۱۳۹۹ در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب شد.

جایگاه[ویرایش]

ناژوان با زمینهای کشاورزی، باغ‌های دو سویه و رودخانه زاینده رود با توسعه شهری محصور شده‌است. اراضی محدوده ناژوان به دلیل دارا بودن پوشش سبز و عبور رودخانه از آن در مجموع اقلیم معتدلتری نسبت به اصفهان دارد و دسترسی به آن از طریق بزرگراه شهید حبیب‌اللهی و خیابان الفت و عبور از پل زاینده رود در مجاورت باغ پرندگان امکان‌پذیر می‌باشد. این گردشگاه یکی از نقاط سرسبز و خرم حاشیه زاینده رود می‌باشد و سرچشمه اکثر مادی‌های شهر اصفهان از این منطقه ناژوان است.

نام‌شناسی[ویرایش]

ناژوان یا ناژنان از دو واژهٔ ناژ و وان ترکیب یافته‌است که ناژ یا ناژو گیاهی است از خانواده صنوبر، همچون تبریزی، کبوده، صنوبر و واژهٔ وان، پسوند است؛ برای جا و مکان و ناژنان یا ناژوان به معنیِ جایگاهِ درختانِ ناژ و صنوبر است.

ارگ ناژوان[ویرایش]

ارگ ناژوان که برخی از افراد محلی از آن با نام قلعه مارمار نام می‌برند (که احتمالا تحریف شده "مهر مهر" است) نمونه ای از ارگ‌های اصفهان قدیم و بجامانده در محدوده شهر اصفهان است.[۲] این بنا با توجه به نزدیکی به آتشگاه اصفهان، بیشه ناژوان، زاینده‌رود، مادی ناژوان و برج‌های کبوتر ناژوان از موقعیت ممتازی برخوردار است و قدمت آن به عصر قاجار و اوایل پهلوی برمی گردد.[۳]

ارگ ناژوان و کوه آتشگاه اصفهان

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. حسین یعقوبی (1383). راهنمای سفر به اصفهان (آرش بهشتی ed.). انتشارات روزنه. p. 138-139. ISBN 964-334-218-2.
  2. «ارگ ناژوان، شناسنامه تاریخی فراموش شده در دل میراث طبیعی اصفهان». ایرنا.
  3. «ثبت ارگ ناژوان اصفهان فرایند پیچیده ای است». ایرنا.