پارک شهری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پارک مرکزی نیویورک بیشترین بازدید پارک شهری در ایالات متحده و یکی از پر بازدیدترین جاذبه‌های گردشگری،[۱] احاطه شده‌است آسمان خراش‌های منهتن در شهر نیویورکاست.
نمایی هوایی از پارک شهری سَن‌اِستفانِ سبز در مرکز شهر دوبلین، ایرلند.
Parque Tres de Febrero, در بوئنوس آیرسبا آرژانتیناست، دریاچه، باغ گل رز و یک افلاک نما در میان جاذبه‌های دیگر است.
سبزه زار از آتلانتا، گرجستان ناحیه ای در شمال غربی پارک.

پارک شهری که با نامهای دیگری مانند پارک شهر، پارک شهرداری، پارک عمومی و باغ شهری هم شناخته می‌شود، هر نوع پارکی است که در شهرها و دیگر مناطق شهرداری ساخته می‌شود تا امکانات تفریحی و فضای سبز برای ساکنان و بازدید کنندگان آن شهر یا منطقه فراهم کند. ساخت و نگهداری پارکهای عمومی با دولت است و معمولاً دولت محلی عهده‌دار این کار است؛ اما گاه طبق قرارداد، امور فوق به شرکت‌های خصوصی سپرده می‌شود.

مشخصات و امکانات مشترک پارک‌های عمومی شامل زمین‌های بازی، باغ، مسیرهای پیاده‌روی، امکانات ورزشی، امکانات بدن سازی، رستوران، محوطه، آبنما، سرویس بهداشتی، دریاچه، قایق، اسکله، حوض، امکانات پیک نیک و مانند آن است.

تاریخچه[ویرایش]

چمن به‌طور معمول کوتاه می‌شود تا حشرات و آفات زیاد نشوند و نیز امکان پیک نیک و ورزش فراهم شود. درختان نیز باعث ایجاد زیبایی و سایه می‌شوند.

از پارکهای قدیمی می‌توان به پارک La Alameda de Hércules, در شهر سویا اشاره کرد که در سال ۱۵۷۴ ساخته شده‌است. پارک شهر بوداپست مجارستان نیز نمونه دیگری است.

پارک پرنس در لیورپول از پارکهای قدیمی و خصوصی است که توسط ژوزف پاکستون در سال ۱۸۴۲ ساخته شد و یک سال بعد افتتاح شد. [نیازمند منبع][نیازمند منبع][نیازمند منبع]

یکی دیگر از پارکهای عمومی اولیه Peel Park در سالفورد انگلیس است که در سال ۱۸۴۶ گشایش یافته‌است.[۲][۳][۴]

کاربردهای پارک‌های عمومی[ویرایش]

فضای پارکها به دو قسمت فعال و منفعل از نظر کاربرد تفریحی تقسیم می‌شوند. بخش‌های فعال نیازمند صرف هزینه و نگهداری هستند و عمدتاً برای کارهای گروهی مناسب هستند. زمین بازی، زمین‌های ورزشی، امکانات اسکیت، استخر شنا و سالن بدنسازی نمونه‌های آن است. تفریحات منفعلانه یا کم‌تراکم بیشتر به فضای باز و درختان اشاره دارند.[نیازمند منبع]

پارکهای کوچک محلی امروزه کم‌کم در حال دریافت توجه و استقبال بیشتر هستند و به خصوص از سوی ساکنان محله مورد استقبال قرار می‌گیرند.

یک پارک طولی بیشتر برای ایجاد فضای سبز در کنار خیابانها درست می‌شود و طول آن خیلی بیش از عرض آن است. پارکهای به هم پیوسته ممکن است شبکه‌ای ایجاد کنند که به آن‌ها کمربند سبز گفته می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Ann Shields (November 10, 2014). "The World's 50 Most Visited Tourist Attractions – No. 4 (tie) Central Park, New York City - Annual Visitors: 40,000,000". Travel+Lesiure. Retrieved March 27, 2016.
  2. سالفورد شورای شهر: پارک در بروقتن و Blackfriars بایگانی‌شده در ۲۱ فوریه ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine بازبینی شده در 2008-09-03
  3. Papillon, گرافیک، مجازی دانشنامه Greater Manchester: این کمپین برای پارک‌های شهر در منچستر و سالفورد بایگانی‌شده در ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۷ توسط Wayback Machine بازبینی شده در 2008-09-06
  4. دانشگاه سالفورد: پوست پارک بایگانی‌شده در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine بازبینی شده در 2008-09-07

گالری[ویرایش]