کاج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کاج
Pinus densiflora Kumgangsan.jpg
کاج، Pinus
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
رده: مخروطیان
راسته: کاج‌سانان
تیره: کاجیان
سرده: Pinus
اجزا یک درخت کاج

کاج (نام علمی: Pinus) نوعی درخت از دسته مخروطیان است که برگ‌های دائمی دارد. کاج‌ها به ترتیب در شاخه‌های دانه‌داران، بازدانگان، مخروط‌داران قرار دارند.

درختهای سدر مقدس برف خورده در شمال تهران

پولک‌های مخروط کاج همان برگ‌های کاج هستند که تغییر شکل یافتند.

ماده موجود در یاخته کاج نای‌دیس نام دارد. دانهٔ کاج دانهٔ بال‌دار است که به وسیلهٔ قسمت بال‌مانندی با باد به حرکت درآمده و تولید می‌شود.

این درخت همیشه سبز است؛ درخت‌های کاج برگ‌های سوزنی و باریکی با یک غلاف یا پوشش ضخیم و چرب بیرونی دارند. این لایه از تبخیر آب جلوگیری می‌کند. به همین علت است که برگ‌های این‌گونه از درختان چندین سال عمر می‌کند. وقتی برگ‌های مزبور می‌ریزند، بلافاصله برگ‌های تازه‌ای به جای آنها می‌رویند و شاخه‌های این درختان هیچگاه لخت نیستند و کاجیان را درخت‌های همیشه سبز می‌نامند همچنین کاج ها قدیمی ترین درخت های امروزی هستند کاج ها از معروف ترین بازدانگان میباشند. بازدانگان ریشه ، ساقه و برگ دارند ولی گل ندارند..[۱]

درختان کاج غول پیکر در پارک ملی سکویا کالیفرنیا، آمریکا

در ایران[ویرایش]

گونه‌هایی از درختان کاج در ایران بسیار استفاده می‌شوند؛ به‌دلیل سبز بودن همیشگی شهرداری‌ها، سازمان‌ها و حتی شرکت‌ها نیز علاقه‌مند به کاشت این درخت هستند. در شهرهای بزرگ ایران به‌ویژه تهران و شهرستان‌ها کاج در اطراف شهرها یا محل‌های دلخواه شهرداری‌ها کاشته می‌شود. پارک جنگلی چیتگر تهران، بزرگترین پارکی است اکثر درختان آن را کاج تشکیل داده‌است.

برگ‌های دائمی کاج و قطرات شبنم روی آن

منابع[ویرایش]

  1. Tebyan. «چرا کاج همیشه سبز است؟».