زالزالک (سرده)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

زالزالک(کهری)
Crataegus, various species, fruit.jpg
زالزالک، Crataegus
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): آوندداران
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: گل‌سرخ‌سانان
تیره: گلسرخیان
زیرخانواده: بادامی‌واران
سرده: زالزالک
زالزالک
درخت زالزالک

زالزالک، خَفجه،کیالک،رَمَلُک(نام علمی: Crataegus) یکی از گیاهان است. این گیاه دارای سه نوع زرد، سیاه و قرمز (شغالی) می‌باشد. زالزالک در ایران در استان‌های خراسان شمالی، قزوین، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، لرستان، گیلان، مازندران، مرکزی، قم، همدان، اصفهان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان، کرمانشاه، چهارمحال وبختیاری و ایلام می‌روید. که رتبه اول تولید زالزالک در ایران به آذربایجان شرقی تعلق دارد. در همدان به این میوه گیویج( gīvīj)؛ در یاسوج «سیسه»؛ در لرستان و خوزستان «گیرچ»؛ در شهرکرد «سیسته»؛ و در زبان کوردی به آن «گۆیژ» میگویند.

نام[ویرایش]

در دیگر گویش‌های فارسی نام‌هایی مانند کومار(گیلکیگیویج(در گویش همدانیگوِیج(در اصفهانی)،سی یَف(در تالشی)، "تاخوم"(هزارگی) "کیالک" (گویش استان فارس) ، "دولانه"(تاجیکی و خراسان شمالی) رایج است. همچنین در دیگر زبانهای ایرانی نامهایی مانند گیرچ(در لری فیلی)، سیسته(لری بختیاری، سیسن هم گفته می‌شود)، "گیرچ"( لری )بلچ یا گوژی(کردی) و کهری (در منطقه الموت) بکار برده می شود.در زبان ترکی به این میوه "یئمیشان" گفته می شود. در زبان مازندرانی (ولیک) نامیده می‌شود.

خواص دارویی[ویرایش]

زالزالک که یک گیاه ضد نارسائی قلبی و کاهش دهنده فشارخون است، خاصیت ضد اضطراب نیز دارد. در یک مطالعه دوسوکور راندم همراه با گروه کنترل و دارونما اثربخشی عصاره گیاهی زالزالک در درمان اختلالات ناشی از اضطراب بر روی ۲۶۴ نفر مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که این دارو در درمان اضطراب کاملاً مؤثر است.[۱]

گونه‌ها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Hanus M, t al. (۲۰۰۴). Double-blind, randomized, placebo-controlled study to evaluate the efficacy and safety of a fixed combination continuing two plant extracts (Crataegus oxycantha and Eschscholzia california) in anxiety disorders. Curr Med Res Opin.

پیوند به بیرون[ویرایش]