سکته قلبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سکته قلبی
انفارکتوس آپیکال(۲) بعلت گرفتگی کرونر در نقطه(۱)
آی‌سی‌دی-۱۰ I21-I22
آی‌سی‌دی-۹ 410
دادگان بیماری‌ها 8664
مدلاین پلاس 000195
ای‌مدیسین med/1567 emerg/327 ped/2520
پیشنت پلاس سکته قلبی
سمپ D009203

سکته قلبی (در اصطلاح پزشکی ام‌آی) و یا انفارکتوس میوکارد (به انگلیسی: Myocardial infarction) یا حمله قلبی٬ عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت در بخشی از عضله قلب (میوکارد) است که به علت ازبین‌رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید در آن قسمت از قلب روی‌می‌دهد. این توقف گردش خون ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علائم قبلی نمایان گردد یا پس از چند حمله آنژینی (درد قفسه سینه) نمود یابد. عمده‌ترین دلیل سکته بسته‌شدن رگ‌های تغذیه‌کننده قلب است. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می‌شود. سکته قلبی نوعی عارضۀ فراگیر است که هرساله باعث درگذشتن هزاران تن می‌گردد.[۱]

در میان عوامل مساعدکننده دیابت، فشارخون بالا، کلسترول خون بالا افراط در استعمال دخانیات و الکل، عدم فعالیت بدنی، فشار عصبی، سابقۀ فامیلی و سن قابل ذکراند.
به‌طور یقین این بیماری خیلی وخیم است و سالیانه تنها در آمریکا، در سال ۲۰۰۴ میلادی، بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر از این عارضه جان‌باختند.

سبب‌شناسی[ویرایش]

اغلب آترواسکلروز عروق کرونری و درنتیجه انسداد عروق تغذیه‌کننده ماهیچه قلب، منجر به انفارکتوس میوکارد می‌شود که درمان، آسان نخواهدبود.اگر شریان بسته‌شده شریان کرونر اصلی باشد احتمال مرگ انسان وجوددارد.

عوامل متعدد مساعدکننده‌ای مانند دیابت (بیماری قند خون)، فشار خون بالا، سیگار، زیادی کلسترول خون و غیره وجوددارد که عامل تصلب شرائین است.

علائم[ویرایش]

تصویر مناطق احتمالی درد قفسه صدری سینه(مناطق پررنگ‌تر بیشتر شایع هستند).

در اکثر موارد انفارکتوس میوکارد همراه با تظاهرات معمولی و تیپیک است که تشخیص را آسان می‌سازد. یک درد موضعی قفسه سینه که در مرکز قفسه صدری(سینه) با قابلیت انتشار به‌طرف آرواره، بازوها، پشت و گردن، سمپتوم ویژه در ام‌آی است و بیشتر از ۲۰ دقیقه طول‌می‌کشد.[۲] اگر درمان نشود این درد آزاردهنده و بحرانی است و مدت‌ها به‌طول‌می‌انجامد.

گاهی چندین ساعت با مصرف تری‌نیترین مقاومت می‌کند، داروی دوپواترین درد آنژین را آرام می‌کند. هم‌چنین علائم دیگری که آشکارکننده هستند عبارتند از الکتروکاردیوگرام اورژانس و فوری می‌تواند تشخیص را آسان سازد. در تعداد زیادی از موارد انواع انفارکتوس وجود دارد که به‌صورت تشویش و اضطراب تظاهر می‌کند.

تصویر پشت

مثلاً اشکال هاضمه‌ای و احساس کاذب آروغ‌زدن، عصبی بودن، تنگی نفس (به علت اشکال در بطن چپ و درنتیجه ادم ریوی)٬ ادم و تورم در دست و پا که گاهی بدون تشخیص است و تنها اتفاقی در آزمایش قلبی و آزمایش روتین و منظم پزشکی با تشخیص آن برخورد می‌شود.
باید بخاطر داشت که هنگام مراجعه یک بیمار مسن با فشار خون بالا، سن بیش از ۴۰ سال، زندگی مشوش و پراضطراب که دچار درد شدید وناگهانی و ممتد قفسه سینه، بفکر انفارکتوس بود و الکتروکاردیوگرام درخواست نمود .

تشخیص[ویرایش]

شناسایی یک بیمار از نظر رويداد واقعه سکته قلبي حاد مي تواند ساده، دشوار و يا در حد وسط اين دو حالت باشد. معمولاً تشخيص ساده سکته قلبي حاد در افرادي است که تعدادي از عوامل خطر آترواسکلروز را به همراه علائم و نشانه هايي دال بر فقدان جريان خون به قلب را دارند. معمولاً بيماران مشکوک به رويداد سکته قلبي را به اورژانس انتقال مي دهند. زماني که تصوير باليني بيمار دال بر بروز سکته قلبي باشد بلافاصله چندين آزمايش تشخيصي به مرحله اجرا در خواهد آمد اين ازمون ها شامل: نوار قلب، آزمایش خون، و اکوکاردیوگرافی است.

الکتروکارديوگرام: نخستين تست تشخيصي الکتروکارديوگرام است که ممکن است نشان دهد سکته قلبي در حال روي دادن است و يا اينکه قبلاً روي داده است.

تست هاي آزمايشگاهي: سلولهاي زنده حاوي آنزيم ها و پروتئين هايي (همانند کراتين کيناز،تروپونين و ميوگلوبين) هستند که در ارتباط با عملکرد تخصصي آنها مي باشند. هنگاهي که يک سلول قلبي مي ميرد، غشاء شلولي يکپارچکي خود را از دست مي دهد و در اين شرايط آنزيم ها و پروتئين ها آرام آرام به جريان خون راه مي يابند. اين آنزيم ها و پروتئين ها را مي توان با روش هاي آزمايشگاهي شناسايي نمود.

تصوير برداري(اکو): در اکو کارديوگرام به مقايسه بطن چپ از نظر وضعيت انقباض نرمال يا غير نرمال پرداخته مي شود. يکي از اولين اقدامات حفاظتي سلولهاي ميوکارد در هنگام کاهش جريان خون، خاموش نمودن مکانيسم نياز به انرژي براي انقباض است. اين مکانيسم بلافاصله پس از کاهش جريان خون شروع مي شود. اکوکارديوگرام مي تواند در شناسايي نقاطي از قلب که تحت تاثير سکته قلبي بوده اند و تشخيص عروقي که به احتمال زياد مسدود شده اند مفيد واقع شود.[۳]

درمان[ویرایش]

اولین قدم استراحت کامل، تجویز اکسی‍ژن و کنترل فشار خون و ریتم قلبی است. معمولاً داروهای ضدانعقاد مانند آسپرین یا هپارین و بلوک‌کننده‌های گیرندۀ بتای سمپاتیک مانند پروپرانولول تجویز می شود. روش‌های بازکردن رگ مسدودشده در بیمارستان عبارتنداز داروهایی مانند استرپتوکیناز و اوروکیناز، بالن و جراحی اورژانس عروق کرونر.

پیوند به بیرون[ویرایش]

پیشگیری[ویرایش]

با تغییر سبک زندگی به یک سبک سالم می‌شود از خطر بیماری‌های قلبی پیشگیری نمود.[۴] عوامل اساسی یک سبک زندگی سالم شامل:

 • سیگار نکشیدن و یا ترک سیگار[۴]
 • رژیم غذایی مناسب (سبزی و میوه زیاد و چربی، قند و گوشت کم)
 • حداقل 30 دقیقه ورزش در روز[۴]
 • کنترل بیماری هایی از قبیل دیابت، فشارخون بالا و کلسترول
 • دوری از محیط پر استرس
 • خوابیدن به مدت نیم ساعت یا کمی بیشتر در میانه روز می تواند فشار خون را پایین آورده در نتیجه سبب کاهش خطر حمله قلبی تا 10 درصد شود.[۵]

منابع[ویرایش]

 1. Heart Attack and Angina Statistics
 2. پرستاری برومن؛ بخش کاردیوواسکولار
 3. Bolooki HM, Askari A. Acute myocardial infarction. Cleveland Clinic On line. 2010.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ «بیماری های قلبی». راستینه. 
 5. کاهش 10 درصدی خطرحمله قلبی با چرت نیمروزی . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]
 • دائرةالمعارف پزشکی، مؤلف : دکتر عبداللطیف حویزی