دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
TUMS5.JPG
تأسیس ۱۲۳۰
نوع سراسری (دولتی)
رئیس شهریار نفیسی
هیئت علمی ۱۰۰۰
دانشجویان ۵۰۰۰
مکان تهران
وب‌گاه medicine.tums.ac.ir

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران مهمترین و بزرگترین دانشکده دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران است. مهمترین وظیفه این دانشکده تربیت پزشک و ارائه خدمات آموزشی و درمانی به شهروندان می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

تاریخچه دانشکده پزشکی به تشکیل دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ برمی‌گردد. البته دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حقیقت همان مدرسه طب دارلفنون است که در سال ۱۲۹۷ از دارالفنون جدا شد و به ساختمانی در خیابان شیخ هادی منتقل گردید و مرحوم لقمان‌الدوله به ریاست آن برگزیده شد و از همین دوره، بخصوص از سال ۱۳۰۷, آموزش طب (در مدرسه طب) نظم و قوام بیشتری پیدا کرد و به دوره‌های آموزش علوم پایه و بالینی تقسیم شد. در سال ۱۳۱۳ قانون تأسیس دانشگاه تهران به تصویب مجلس رسید و هریک از مدارس، دانشکده نامیده شدند که یکی از آن‌ها دانشکده طب بود. تا قبل از سال ۱۳۶۴ و قانون استقلال آموزش پزشکی و تشکیل دانشگاه‌های علوم پزشکی، این دانشکده زیر نظر دانشگاه تهران اداره می‌شد ولی پس از آن زمان همراه با دانشکده‌های داروسازی، بهداشت، پرستاری و مامایی، پیراپزشکی، دندانپزشکی دانشگاه مستقلی به نام دانشگاه علوم پزشکی تهران تأسیس شد. در حال حاضر ریاست این داشکده بعهده دکتر شهریار نفیسی ، (متخصص بیماریهای مغز و اعصاب-فلوشیپ نورماسکولار) می باشد.

دکتر شهریار نفیسی ، ریاست دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران متخصص بیماریهای مغز و اعصاب- فلوشیپ نورماسکولار دارای مرتبه علمی استادی
روسای دانشکده[۱][۲]
 1. لقمان‌الدوله ادهم (۱۳۱۸–۱۳۱۲)
 2. شارل اوبرلین (دی‌ماه ۱۳۱۸ تا شهریور ۱۳۲۱)
 3. امیراعلم (آذر ۱۳۲۱ تا بهمن ۱۳۲۲)
 4. جواد آشتیانی (اسفند ۱۳۲۲ تا اردیبهشت ۱۳۲۳)
 5. شارل اوبرلین (اردیبهشت ۱۳۲۳ تا مهر ۱۳۲۶)
 6. جواد آشتیانی (اسفند ۱۳۲۶ تا مهر ۱۳۲۷)
 7. جهانشاه صالح (آبان ۱۳۲۷ تا اردیبهشت ۱۳۳۴)
 8. منوچهر اقبال (خرداد ۱۳۳۴ تا آذر ۱۳۳۶)
 9. احمد فرهاد معتمد (دی ۱۳۲۶ تا تیر ۱۳۴۲)
 10. جهانشاه صالح (تیر ۱۳۴۲ تا اسفند ۱۳۴۶)
 11. محمدعلی حفیظی (اسفند ۱۳۴۶ تا مهر ۱۳۴۷)
 12. ابراهیم سمیعی (مهر۱۳۴۷ تا شهریور ۱۳۴۸)
 13. محسن ضیایی (شهریور ۱۳۴۸ تا آذر ۱۳۴۸)
 14. نصرالله مقتدر مژدهی (بهمن ۱۳۴۸ تا مرداد ۱۳۵۰)
 15. کمال‌الدین آرمین (مرداد ۱۳۵۰ تا فروردین ۱۳۵۱)
 16. ابوالقاسم پیرنیا (فروردین ۱۳۵۱ تا مهر ۱۳۵۲)
 17. الکساندر باقدیانس
 18. حسن عارفی
 19. محسن ساغری
 20. مهدی بیگدلی
 21. عباس شیبانی
 22. محمدحسن باستان حق
 23. محمد پژوهی (۱۲۶۸–۱۳۶۶)
 24. پرویز جبل‌عاملی (۱۳۷۶–۱۳۶۷)
 25. عباسعلی کریمی
 26. حسین اصل سلیمانی
 27. سید حسن هاشمی
 28. سید حسن امامی رضوی
 29. علی جعفریان
 30. فاطمه السادات نیری
 31. [[امیر حسین امامی ]
 32. شهریار نفیسی

ساختار و مدیریت[ویرایش]

تشکیلات سازمانی دانشکده متشکل از ریاست دانشکده پزشکی، معاونت‌های آموزش عمومی، آموزش تخصصی وفوق تخصصی، تحصیلات تکمیلی، اداری مالی، معاونت پژوهشی، معاونت دانشجویی و فرهنگی، معاونت هیئت علمی و دفتر توسعه آموزش پزشکی است. در بیمارستانها، گروه‌های آموزشی بالینی، فعالیت‌های آموزشی را در بخش‌های آموزشی ارائه می‌نمایند. هر بخش با ۴۰–۲۰ تخت، بطور متوسط با ۵ نفر عضو هیئت علمی به کمک دستیاران تخصصی، فوق تخصصی، کارورزان و پرستاران اداره می‌شود.

دانشجویان[ویرایش]

هم اکنون تعداد دانشجویان در مقطع علوم پایه ۷۰۳ نفر، فیزیوپاتولوژی ۲۲۹ نفر، دوره بالینی ۵۰۰ نفر و کارورزی ۷۴۰ نفر است و در مجموع ۲۱۷۲ دانشجوی پزشکی در دوره عمومی در دانشکده پزشکی و بیمارستانهای تابعه مشغول به تحصیل هستند. دانشکده پزشکی، علاوه بر دانشجویان دوره عمومی، مسئولیت آموزش ۹۱ نفر دانشجویان کارشناسی ارشد و ۸۵ نفر دانشجویان Ph.D. و دستیاری را در همین محوطه دانشکده و مسئولیت آموزش ۹۲۰ دستیار تخصصی را در ۲۴ رشته بالینی، ۱۴۲ دستیار فوق تخصصی را در ۲۰ رشته و ۴۰ فلوشیپ را در ۷ رشته تخصصی را در بیمارستانهای تابعه بر عهده دارد.[۳] شورای نمایندگان دانشجویان دانشکده پزشکی ورودی‌های مختلف دانشکده پزشکی جهت تسهیل امور آموزشی و رفاهی و هماهنگی‌های لازم افرادی را در هر ورودی به عنوان نماینده خود در انتخابات انتخاب می‌کنند. این شورا ماهانه با ریاست دانشکده،معاونت آموزشی،معاونت دانشجویی دانشکده،مسیءول دفتر توسعه جلسه برگزار می‌کند و نمایندگان دانشجویان پزشکی به بیان مشکلات و معظلات ورودی خود یا بحث‌هایی مشترک میپردازند.

گروه‌های آموزشی[ویرایش]

دانشکده پزشکی دارای ۱۱ گروه آموزشی در علوم پایه و ۲۲ گروه آموزشی بالینی می‌باشد. مجموعاً ۸۰۶ نفر هیئت علمی در گروه‌های فوق به آموزش دانشجویان اشتغال دارند که از این تعداد ۱۱۹ نفر در علوم پایه و ۸۰۸ نفر در گروه‌های آموزشی بالینی بیمارستانها به فعالیت مشغول هستند.

بیمارستان‌های آموزشی[ویرایش]

استادان سرشناس[ویرایش]

دانش‌آموختگان[ویرایش]

سالانه بیش از۴۰۰۰ پزشک عمومی و حدود ۹۰۰ نفر متخصص و فوق تخصص و فلوشیب، ۸۰ نفر فوق لیسانس و دکترای علوم پایه پزشکی از این داشکده فارغ‌التحصیل می‌گردند

دانش‌آموختگان سرشناس[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. هدایتی ج. تاریخ پزشکی معاصر ایران. ص ۱۲۴
 2. نجفی علی و توکلی زرین. رؤسای دانشکده پزشکی.
 3. وبگاه دانشکده

پیوند به بیرون[ویرایش]