دنگ ژیائوپینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دنگ ژیائوپینگ
دنگ ژیائوپینگ در سال ۱۹۷۹
دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین
رئیس کمیسیون مرکزی ارتش چین
پس از هوآ گوئوفنگ
پیش از جیانگ زمین
اطلاعات شخصی
تولد ۲۲ اوت ۱۹۰۴(۱۹۰۴-08-۲۲)
گوانگان، سیچوآن
مرگ ۱۹ فوریه ۱۹۹۷ میلادی (۹۲ سال)
پکن
ملیت  چین
حزب سیاسی حزب کمونیست چین
پیشه ، سیاستمدار

دنگ ژیائوپینگ (به چینی: 邓小平) (زاده ۲۲ اوت ۱۹۰۴ - درگذشته ۱۹ فوریه ۱۹۹۷) سیاست‌مدار و رهبر چینی که از اواخر دههٔ ۷۰ تا اوایل دههٔ ۹۰ عملاً حاکم چین بود در دههٔ ۱۹۲۰ به حزب کمونیست چین پیوست. در دوران انقلاب فرهنگی چین او مورد تصفیه قرار گرفت اما در دوران چو ان-لای به عنوان معاون نخست وزیر برگزیده شد گرچه دوباره در سال ۱۹۷۶ برکنار شد.

با آغاز رهبری تنگ شیائوپنگ بر حزب کمونیست چین، سیاست‌های درهای باز و اصلاحات در چین آغاز گشت. او گرچه در سال ۱۹۸۹ جنبش دانشجویان چین را در میدان تیان آن من به خون کشید، اما مدرنیزه شدن کشاورزی، صنعت و ارتش چین از دستاوردهای دوران قدرتمداری او به حساب می‌آید.

پس از مرگ مائو او کم کم جای خود را در مرکز قدرت دوباره بدست آورد. در سال ۱۹۷۸ تنگ شیائوپنگ با سیاست مدرنیزه کردن کشاورزی، صنعت، قوای دفاعی، علم وصنعت باعث تحول عظیمی در چین شد و مسیر این کشور را به کلی تغییر داد.

او رهبری واقع بین بود که منافع مردم کشورش را به ایدئولوژی ترجیح می‌داد. طی مدت ۲۰ سال خدمت به عنوان رهبر عالی چین تنگ شیائوپنگ توانست بعضی از صدماتی را که مائو بر کشورش در دوران انقلاب فرهنگی چین وارد آورده بود جبران کند.

وی سیاست ایدئولوژی در راس مائو را به اقتصاد در راس مبدل کرد و با این کار خود چین را در مسیر پیشرفت قرار داد به نحوی که چین فعلی موفقیت‌های خود را مدیون این سیاست وی است.

پس از دستور حمله به میدان تیان آن من دنگ ژیائوپینگ از آخرین مقام خود در سال ۱۹۸۹ استعفا داد. دنگ ژیائوپینگ در ۱۹ فوریه ۱۹۹۷ در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]