دنگ ژیائوپینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دنگ ژیائوپینگ
Deng Xiaoping and Jimmy Carter at the arrival ceremony for the Vice Premier of China. - NARA - 183157-restored(cropped).jpg
دنگ ژیائوپینگ در سال ۱۹۷۹
دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین
رئیس کمیسیون مرکزی ارتش چین
پس ازهوآ گوئوفنگ
پیش ازجیانگ زمین
اطلاعات شخصی
زاده۲۲ اوت ۱۹۰۴
گوانگان، سیچوآن
درگذشت۱۹ فوریهٔ ۱۹۹۷ (۹۲ سال)
پکن، چین
ملیت چین
حزب سیاسیحزب کمونیست چین
شغلسیاستمدار

دنگ ژیائوپینگ (به چینی: 邓小平) (زاده ۲۲ اوت ۱۹۰۴ – درگذشته ۱۹ فوریه ۱۹۹۷) سیاست‌مدار و رهبر چینی که از اواخر دههٔ ۷۰ تا اوایل دههٔ ۹۰ عملاً حاکم چین بود در دههٔ ۱۹۲۰ به حزب کمونیست چین پیوست. در دوران انقلاب فرهنگی چین او مورد تصفیه قرار گرفت چراکه مائو معتقد بود دو نوع سرمایه داری وجود دارد که باید علیه آن مبارزه کرد اول امپریالیسم به مرکزیت آمریکا و دوم سرمایه داری درون حزب کمونیسم که از قضا صادق درآمد و حزب کمونیسم چین با یک حرکت به سمت سرمایه داری و سرکوب شدید مردم و فساد گسترده سران حزب و خانواده هایشان بر پیشبینی مائو صحه گذاشت ژیائوپینگ در دوران چو ان-لای به عنوان معاون نخست‌وزیر برگزیده شد گرچه دوباره در سال ۱۹۷۶ برکنار شد.

با آغاز رهبری دنگ ژیائوپینگ بر حزب کمونیست چین، سیاست‌های درهای باز و حرکت به سمت کاپیتالیسم در چین آغاز گشت. او در سال ۱۹۸۹ برای حرکت به سمت سرمایه داری بازار آزاد ،دانشجویان چین را در میدان تیان آن من به خون کشید و دست به یک سرکوب گسترده زد.

پس از مرگ مائو او کم‌کم جای خود را در مرکز قدرت دوباره بدست آورد. در سال ۱۹۷۸ دنگ ژیائوپینگ با سیاست اصلاحات کشاورزی، صنعت، قوای دفاعی، علم و صنعت باعث تحول عظیمی در چین شد و مسیر این کشور را به کلی تغییر داد.


پس از دستور حمله به میدان تیان آن من دنگ ژیائوپینگ از آخرین مقام خود در سال ۱۹۸۹ استعفا داد. دنگ ژیائوپینگ در ۱۹ فوریه ۱۹۹۷ در سن ۹۲ سالگی درگذشت.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]