دنگ ژیائوپینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دنگ ژیائوپینگ
Deng Xiaoping and Jimmy Carter at the arrival ceremony for the Vice Premier of China. - NARA - 183157-restored(cropped).jpg
دنگ ژیائوپینگ در سال ۱۹۷۹
دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین
رئیس کمیسیون مرکزی ارتش چین
پس ازهوآ گوئوفنگ
پیش ازجیانگ زمین
اطلاعات شخصی
زاده۲۲ اوت ۱۹۰۴
گوانگان، سیچوآن
درگذشت۱۹ فوریهٔ ۱۹۹۷ (۹۲ سال)
پکن، چین
ملیت چین
حزب سیاسیحزب کمونیست چین
شغلسیاستمدار

دنگ ژیائوپینگ (به چینی: 邓小平) (زاده ۲۲ اوت ۱۹۰۴ – درگذشته ۱۹ فوریه ۱۹۹۷) سیاست‌مدار و رهبر چینی که از اواخر دههٔ ۷۰ تا اوایل دههٔ ۹۰ عملاً حاکم چین بود در دههٔ ۱۹۲۰ به حزب کمونیست چین پیوست. در دوران انقلاب فرهنگی چین او مورد تصفیه قرار گرفت اما در دوران چو ان-لای به عنوان معاون نخست‌وزیر برگزیده شد گرچه دوباره در سال ۱۹۷۶ برکنار شد.

با آغاز رهبری دنگ ژیائوپینگ بر حزب کمونیست چین، سیاست‌های درهای باز و اصلاحات در چین آغاز گشت. او گرچه در سال ۱۹۸۹ جنبش دانشجویان چین را در میدان تیان آن من به خون کشید، اما مدرنیزه شدن کشاورزی، صنعت و ارتش چین از دستاوردهای دوران قدرت‌مداری او به حساب می‌آید.

پس از مرگ مائو او کم‌کم جای خود را در مرکز قدرت دوباره بدست آورد. در سال ۱۹۷۸ دنگ ژیائوپینگ با سیاست مدرنیزه کردن کشاورزی، صنعت، قوای دفاعی، علم و صنعت باعث تحول عظیمی در چین شد و مسیر این کشور را به کلی تغییر داد.

او رهبری واقع بین بود که منافع مردم کشورش را به ایدئولوژی ترجیح می‌داد. طی مدت ۲۰ سال خدمت به عنوان رهبر عالی چین دنگ ژیائوپینگ توانست بعضی از صدماتی را که مائو بر کشورش در دوران انقلاب فرهنگی چین وارد آورده بود جبران کند.

وی سیاست ایدئولوژی در راس مائو را به اقتصاد در راس مبدل کرد و با این کار خود چین را در مسیر پیشرفت قرار داد به نحوی که چین فعلی موفقیت‌های خود را مدیون این سیاست وی است.

به اعتقاد برخی از تحلیل گران سیاسی، دن ژیائوپینگ میراثی از خود به جای گذاشته است که امروز و در قرن ۲۱، چین را به یکی از قدرت‌های بلامنازع جهان تبدیل کرده‌است. در دوران رهبری وی، ۸۴ درصد مردم چین در روستاها زندگی می‌کردند که بعد از اصلاحات وی و به دنبال آن این رقم به کمتر از ۵۰ درصد رسید. توسعه شهرنشینی، اصلاح ساختارهای اقتصادی،توسعه کشاورزی و صنعت و پایه گذاری بنیان‌های کشور چین،از جمله خدمات اوست. بسیاری از افراد، وی را به دلیل فسادناپذیری و خدمت راستین از بزرگترین رهبران سیاسی قرن بیستم می‌دانند و او را حتی از کسانی مانند نلسون ماندلا و دیگران برتر می‌دانند.

پس از دستور حمله به میدان تیان آن من دنگ ژیائوپینگ از آخرین مقام خود در سال ۱۹۸۹ استعفا داد. دنگ ژیائوپینگ در ۱۹ فوریه ۱۹۹۷ در سن ۹۲ سالگی درگذشت.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]