ریچارد نیکسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ریچارد نیکسون
Richard Nixon presidential portrait (1).jpg
پرتره رسمی
سی و هفتمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا
مشغول به کار
۲۰ ژانویه ۱۹۶۹ – ۹ اوت ۱۹۷۴
معاون رئیس‌جمهوراسپیرو آگنیو (۱۹۶۹-۱۹۷۳)
خالی (اکتبر-دسامبر ۱۹۷۳)
جرالد فورد (۱۹۷۳-۱۹۷۴)
پس ازلیندون بی. جانسون
پیش ازجرالد فورد
سی وششمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا
مشغول به کار
۲۰ ژانویه ۱۹۵۳ – ۲۰ ژانویه ۱۹۶۱
رئیس‌جمهوردوایت آیزنهاور
پس ازآلبن دابلیو. بارکلی
پیش ازلیندون بی. جانسون
سناتور ایالات متحده
از کالیفرنیا
مشغول به کار
۱ دسامبر ۱۹۵۰ – ۱ ژانویه ۱۹۵۳
پس ازشریدان داونی
پیش ازتام کوچل
عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده
از کالیفرنیا حوزهٔ ۱۲ام
مشغول به کار
۳ ژانویه ۱۹۴۷ – ۳۰ نوامبر ۱۹۵۰
پس ازجری وورهیس
پیش ازپاتریک جی. هیلینگز
اطلاعات شخصی
زاده
ریچارد میلهوس نیکسون

۹ ژانویهٔ ۱۹۱۳
یوربا لیندا، کالیفرنیا
درگذشته۲۲ آوریل ۱۹۹۴ (۸۱ سال)
نیویورک سیتی، نیویورک
آرامگاهموزه و کتابخانه ریاست جمهوری ریچارد نیکسون
ملیت ایالات متحده آمریکا
حزب سیاسیجمهوری‌خواه
همسر(ان)پت نیکسون
فرزندانتریشیا
جولی
محل تحصیلکالج ویتیر (بی‌ای)
دانشگاه دوک (جی‌دی)
پیشهسیاستمدار
تخصصوکیل
دینکواکر
امضا
وبگاهRichard Nixon Presidential Library
خدمات نظامی
وفاداری ایالات متحده آمریکا
خدمت/شاخه نیروی دریایی آمریکا
سال‌های خدمت۱۹۴۶-۱۹۴۲(فعال)
۱۹۶۶-۱۹۴۶(غیرفعال)
درجهUS Navy O5 infobox.svg ناخدا دوم
جنگ‌ها/عملیات‌هاجنگ جهانی دوم
جنگ اقیانوس آرام
جوایزCommendation Medal Navy and Marine Corps Commendation Medal ribbon.svg

ریچارد میلهوس نیکسون (به انگلیسی: Richard Milhous Nixon) (زاده ۹ ژانویه ۱۹۱۳ – درگذشته ۲۲ آوریل ۱۹۹۴) یک سیاستمدار و وکیل آمریکایی بود که از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ به عنوان سی و هفتمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا خدمت می کرد. او پس از ۳ سال حضور در مجلس نمایندگان و ۳ سال در سنا، طی سال های ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۱ به عنوان سی وششمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا خدمت کرد. او پس از پنج سال ریاست‌جمهوری که پایان مداخله آمریکا در جنگ ویتنام، کاهش تنش در روابط با اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری خلق چین و تأسیس سازمان حفاظت از محیط زیست را شامل می‌شد، در پی رسوایی واترگیت، به اولین و تا امروز تنها رئیس‌جمهور تاریخ ایالات متحده آمریکا تبدیل شد که از مقام خود کناره‌گیری می‌کند.

نیکسون در یک خانواده فقیر در یک شهر کوچک در جنوب کالیفرنیا به دنیا آمد. وی در سال ۱۹۳۷ از مدرسه حقوق دانشگاه دوک فارغ التحصیل شد و برای وکالت به کالیفرنیا بازگشت. او و همسرش پت در سال ۱۹۴۲ برای کار در دولت فدرال به واشینگتن، دی. سی. نقل مکان کردند. وی در جنگ جهانی دوم در ناوگان رزمی نیروی دریایی مشغول انجام وظیفه بود. وی در سال ۱۹۴۶ برای نمایندگی در مجلس نمایندگان انتخاب شد. پیگیری وی در مورد پرونده الجر هیس شهرت وی را به عنوان یک ضد کمونیست برجسته تثبیت کرد که باعث ارتقا او در سطح ملی شد. در سال ۱۹۵۰، وی به سنا راه یافت. او به همراه دوایت آیزنهاور در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۵۲ به عنوان نامزد معاونت ریاست‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه حضور داشت. پس از پیروزی در آن انتخابات و انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۵۶، به مدت هشت سال معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بود. او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۶۰ با اختلاف کم به جان اف. کندی باخت و در سال ۱۹۶۲ در انتخابات فرمانداری کالیفرنیا هم مقابل پت براون شکست خورد. او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۶۸ دوباره برای رسیدن به ریاست جمهوری تلاش کرد و این بار با شکست دادن هیوبرت هامفری و جورج والاس در انتخاباتی نزدیک، به ریاست جمهوری انتخاب شد.

نیکسون در سال ۱۹۷۳ به مداخله آمریکا در جنگ ویتنام و سربازگیری اجباری خاتمه داد. بازدید نیکسون از جمهوری خلق چین در سال ۱۹۷۳ آغازی بر روابط دیپلماتیک بین دو کشور بود. او پیمان موشک‌های ضد بالستیک را با اتحاد جماهیر شوروی امضا کرد که به کاهش تنش میان دو کشور در میانه جنگ سرد انجامید. او بر دستمزدها و قیمت‌ها کنترل اعمال کرد، به جدایی نژادی در مدارس ایالات جنوبی پایان داد و سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا را تأسیس کرد. او به عنوان رئیس‌جمهور فرود آپولو ۱۱ بر ماه که پایانی بر رقابت فضایی میان آمریکا و شوروی بود را نظاره کرد. در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۷۲ نیکسون بر رقیب دموکراتش، جرج مک‌گاورن، با اختلاف بسیار زیادی در آرای الکترال پیروز شد.

در دوره دوم ریاست جمهوری خود، نیکسون دستور به تحویل اسلحه و تجهیزات به اسرائیل در طول جنگ یوم کیپور را داد که منجر به بحران نفتی در داخل کشور شد. در اواخر سال ۱۹۷۳، رسوایی واترگیت اتفاق افتاد و باعث شد نیکسون بسیاری از حمایت‌های سیاسی‌اش را از دست بدهد. وی در ۹ اوت ۱۹۷۴، پیش از این‌که کنگره او را استیضاح کند، اولین رئیس‌جمهور آمریکا شد که استعفا کرد. پس از استعفا، معاون سابقش، جرالد فورد -که در پی استعفای او به ریاست‌جمهوری رسیده بود- وی را مورد عفو ریاست‌جمهوری قرار داد. در طول ۲۰ سال پس از ریاست‌جمهوری، نیکسون خاطرات خود و ۹ کتاب دیگر را نوشت و سفر های خارجی بسیاری انجام داد. وی در ۱۸ آوریل ۱۹۹۴ دچار سکته مغزی ناتوان کننده ای شد و چهار روز بعد در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]