اسلوبودان میلوشویچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اسلوبودان میلوشویچ
Slobodan Milosevic.jpg
رئیس‌جمهور جمهوری فدرال یوگسلاوی
مشغول به کار
۱۹۹۷ – ۲۰۰۰
پس اززوران لیلیچ
پیش ازووجیسلاو کوشتونیتسا
رئیس‌جمهور جمهوری صربستان
مشغول به کار
۱۹۹۱ – ۱۹۹۷
اطلاعات شخصی
زاده۲۰ اوت ۱۹۴۱
پوژارفاس، یوگسلاوی
درگذشت۱۱ مارس ۲۰۰۶ (۶۴ سال)
لاهه، هلند
ملیت صربستان
حزب سیاسیحزب سوسیالیست صربستان
همسر(ان)میریانا مارکوویچ
فرزندانماریژا، مارکو
محل
تحصیل
دانشکده حقوق دانشگاه بلگراد
شغل، سیاستمدار
مذهبخداناباور، (پیشتر ارتدکس)

اسلوبودان میلوشویچ دربارهٔ این پرونده بشنو (زاده ۲۰ اوت ۱۹۴۱ (میلادی) - درگذشته ۱۱ مارس ۲۰۰۶) سیاستمدار صرب و یوگسلاو بود.

او از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ رئیس‌جمهور صربستان و سپس از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ رئیس‌جمهور جمهوری فدرال یوگسلاوی بود. در هنگام بمباران بلگراد توسط ناتو، میلوشویچ توسط دادگاه جنایی بین‌المللی برای یوگسلاوی سابق، متهم به جنایات جنگی شد. وی در سال ۲۰۰۰ پس از انتخابات ۲۴ سپتامبر در پی اعتراضات گسترده مردمی مجبور به کناره‌گیری از قدرت شد. نخست‌وزیر وقت یوگسلاوی، میلوشویچ را پس از کناره‌گیری از ریاست جمهوری متهم به فساد، اختلاس و سوء استفاده از قدت کرد و به زندان افکند ولی به دلیل نبود مدارک کافی در بازداشت خانگی به‌سر می‌برد که کشورهای غربی با فرستادن نیروی ویژه او را ربوده و به لاهه منتقل کردند.

دادگاه[ویرایش]

میلوشویچ در سال ۲۰۰۱ به گونه‌ای که بی شباهت به ربودن نبود دستگیر و به دادگاه لاهه تسلیم شده بود. اتهام وارده به او؛ جنایت جنگی بود که در طول جنگ بوسنی مرتکب شده بود. میلوشویچ در ۵ سال رسیدگی دادگاه لاهه حاضر به پذیرش یا برگزیدن وکیل نشده بود. در سال ۲۰۱۰ وبسایت life میلوشویچ را در زمره بدترین دیکتاتورهای جهان فهرست بندی کرد.

بیماری و مرگ[ویرایش]

میلوشویچ به بیماری عروق دچار بود.

بیست و چهارم ژانویه ۲۰۰۶ گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه «اسلوبودان میلوشویچ» رئیس‌جمهور پیشین یوگسلاوی، که زندانی دادگاه سازمان ملل در لاهه بود، برای درمان به مسکو فرستاده خواهد شد.

میلوشویچ پیش از آنکه دادگاه لاهه دربارهٔ انتقال او به روسیه تصمیم بگیرد به‌طور ناگهانی در ۱۱ مارس ۲۰۰۶ در زندان این دادگاه درگذشت. پیش تر به دادگاه هشدار داده شده بود که اگر میلوشویچ به روسیه انتقال یابد، روس‌ها بعد از درمان او را به هلند بازنخواهند فرستاد زیرا که می‌خواهند خودرا قهرمان اسلاوها جلوه دهند.

او در ۱۱ مارس ۲۰۰۶، در زندان خود در لاهه درگذشت.

مرگ میلوشویچ بر اثر حمله قلبی اعلام شده بود ولی پیش تر وی بر سر دارو و درمان؛ با دادگاه اختلاف نظر داشت. هواداران او گفته‌اند که قطع داروی ضد فشار خون باعث مرگ او شده‌است و باعث آن باید اعلام و مجازات شود.

ده‌ها هزار تن جنازه میلوشویچ را هنگام انتقال به بلگراد تشییع کردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]