اسلوبودان میلوشویچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسلوبودان میلوشویچ
Slobodan Milosevic.jpg
رئیس جمهور جمهوری فدرال یوگسلاوی
مشغول به کار
۱۹۹۷ – ۲۰۰۰
پس از زوران لیلیچ
پیش از ووجیسلاو کوشتونیتسا
رئیس جمهور جمهوری صربستان
مشغول به کار
۱۹۹۱ – ۱۹۹۷
اطلاعات شخص
زاده ۲۰ اوت ۱۹۴۱(۱۹۴۱-08-۲۰)
پوژارفاس، یوگسلاوی
درگذشت ۱۱ مارس ۲۰۰۶ میلادی (۶۴ سال)
لاهه، هلند
ملیت  صربستان
حزب سیاسی حزب سوسیالیست صربستان
همسر(ان) میریانا مارکوویچ
فرزندان ماریژا، مارکو
محل
تحصیل
دانشکده حقوق دانشگاه بلگراد
شغل ، سیاستمدار
مذهب خداناباور، (پیشتر ارتدکس)

اسلوبودان میلوشویچ دربارهٔ این پرونده بشنو (زاده ۲۰ اوت ۱۹۴۱ (میلادی) - درگذشته ۱۱ مارس ۲۰۰۶) دولت‌مرد صرب و یوگسلاو بود.

او از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ رئیس جمهور جمهوری صربستان و سپس از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ رئیس جمهور جمهوری فدرال یوگسلاوی بود. نخست وزیر وقت یوگوسلاوی، میلوشویچ را پس از کناره گیری از ریاست جمهوری متهم به فساد اداری کرد و به زندان افکند ولی دلیلی دربرابر او به دست نیامد و در بازداشت خانگی بسر می برد که غرب با فرستادن نیروی ویژه او را ربوده و به لاهه منتقل کردند.

دادگاه[ویرایش]

میلوشویچ در سال ۲۰۰۱ به گونه ای که بی شباهت به ربودن نبود دستگیر و به دادگاه لاهه تسلیم شده بود. اتهام وارده به او؛ جنایت جنگی بود. میلوشویچ در ۵ سال رسیدگی دادگاه لاهه حاضر به پذیرش و یا برگزیدن وکیل نشده بود.

بیماری و مرگ[ویرایش]

میلوشویچ به بیماری عروق دچار بود.

وی گفته بود که تنها حاضر به انتقال به روسیه جهت درمان است. بیست و چهارم ژانویه ۲۰۰۶ در پی انتشار گزارش ها که «سلوبودن میلوشویچ» رییس جمهور پیشین یوگوسلاوی که زندانی دادگاه سازمان ملل در لاهه بود برای درمان به مسکو فرستاده خواهد شد. شهردار مسکو گفته بود که در این شهر از میلوشویچ استقبال خواهد کرد و برای درمان او از همه امکانات روسیه استفاده خواهد شد.

میلوشویچ پیش از آنکه دادگاه لاهه درباره انتقال او به روسیه تصمیم بگیرد به طور ناگهانی در ۱۱ مارس ۲۰۰۶ در زندان این داگاه درگذشت. پیش تر به دادگاه هشدار داده شده بود که اگر میلوشویچ به روسیه انتقال یابد، روس ها بعد از درمان اورا به هلند بازنخواهند فرستاد زیرا که می خواهند خودرا قهرمان اسلاوها جلوه دهند.

و در ۱۱ مارس ۲۰۰۶ در زندان خود در لاهه درگذشت.

مرگ میلوشویچ براثر حمله قلبی اعلام شده بود ولی پیش تر برسر دارو و درمان با دادگاه اختلاف نظر داشت. هواداران او گفته اند که قطع داروی ضد فشار خون باعث مرگ او شده است و باعث آن باید اعلام و مجازات شود.

دهها هزار تن جنازه میلوشویچ را هنگام انتقال به بلگراد تشییع کردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]