کنراد آدناور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کنراد آدناور
Bundesarchiv B 145 Bild-F078072-0004, Konrad Adenauer.jpg
کنراد آدناور در سال ۱۹۵۲ میلادی
نخستین صدراعظم آلمان غربی
مشغول به کار
۱۵ سپتامبر ۱۹۴۹ – ۱۶ اکتبر ۱۹۶۳
رئیس‌جمهورتئودور هویس
هاینریش لوبکه
پس ازجایگاه به‌وجود آمد
پیش ازلودویگ ارهارد
اطلاعات شخصی
زاده
کنراد هرمان یوزف آدناور

۵ ژانویهٔ ۱۸۷۶
کلن، امپراتوری آلمان
درگذشته۱۹ آوریل ۱۹۶۷ (۹۱ سال)
باد هونف، راین-زیگ، نوردراین-وستفالن، آلمان غربی
حزب سیاسیحزب مرکزی آلمان (۱۹۳۳–۱۹۰۶)
اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان (۱۹۶۷–۱۹۴۵)
فرزندان۸
محل تحصیلدانشگاه فرایبورگ
دانشگاه مونیخ
دانشگاه بن
دینکاتولیک رومی
امضا


کُنراد آدِناؤر در کنار آنتونیو سنی، نخست‌وزیر ایتالیا.

کُنراد آدِناؤر (به آلمانی: Konrad Adenauer) (آلمانی: [ˈkɔnʁa:t ˈʔa:dənaʊ̯ɐ] (دربارهٔ این پرونده شنیدن) (زادهٔ ۵ ژانویه ۱۸۷۶، کلن – درگذشتهٔ ۱۹ آوریل ۱۹۶۷، باد هونف) دولت‌مرد محافظه‌کار آلمانی از حزب اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان بود.

گرچه دورهٔ فعالیت سیاسی او ۶۰ سال (از ۱۹۰۶) را در بر می‌گرفت اما مردم او را بیشتر به عنوان اولین صدر اعظم جمهوری فدرال آلمان می‌شناسند که از ۱۹۴۹ تا ۱۹۶۳ بر آن کشور حکم راند. آدناور در کلن به دنیا آمد و در دانشگاه‌های مونیخ، فرایبورگ و بن تحصیلاتش را در رشته‌های اقتصاد و حقوق به پایان رساند.

او از سال ۱۹۱۷ تا ۱۹۳۳ که به دستور دولت تازه به قدرت رسیده نازی از کار برکنار شد شهردار شهر کلن بود. او در همان سال و پیش از به قدرت رسیدن آدولف هیتلر دستور داده بود تا در هنگام دیدار هیتلر از شهر کلن پرچم‌های نازی‌ها را پایین بکشند. آدناور در طول سلطه نازی‌ها بر آلمان دو دوره به زندان رفت.

پس از پایان جنگ نیروهای آمریکایی او را برای بار دیگر به عنوان شهردار شهر کلن منصوب کردند اما با انتقال شهر به منطقه تحت نفوذ بریتانیا، فرمانده نظامی او را به عنوان بی کفایتی از سمتش معزول کرد. آدناور در سال ۱۹۴۹ به عنوان اولین صدر اعظم آلمان غربی انتخاب شد و تا سال ۱۹۶۳ این سمت را در دست داشت. وی در آزادی اسیران آلمانی در اسارت شوروی پس از جنگ جهانی دوم نیز نقش داشته است. در دوره صدارت او و با کمک وزیر اقتصادش لودویگ ارهارد اقتصاد نابود شده آلمان در آنچه که به نام معجزه اقتصادی آلمان معروف شد تا حد زیادی بازسازی و آلمان دوباره به کشوری مهم در سطح جهان تبدیل گردید. آدناور همچنین از ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۶ رئیس حزب اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان بود.

کنراد آدناور سر انجام در ۱۹ آوریل ۱۹۶۷ در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

سفر آدناور به ایران

کنراد آدناور در سال ۱۹۵۷ به همراه دخترش سفری شش روزه به ایران داشت و از تهران و اصفهان دیدن کرد. فیلم مستند این سفر در تارنمای آرشیو دولت آلمان (Bundesarchiv) موجود است.

منابع