منگیستو هایله ماریام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
منگیستو هایله ماریام
Chairman of the Derg and Head of State of Ethiopia
مشغول به کار
۳ فوریه ۱۹۷۷ – ۱۰ سپتامبر ۱۹۸۷
پس از Tafari Benti
پیش از انحلال پست
President of Ethiopia
مشغول به کار
۱۰ سپتامبر ۱۹۸۷ – ۲۱ مه ۱۹۹۱
پس از ایجاد پست
پیش از Tesfaye Gebre Kidan
General Secretary of the Workers' Party of Ethiopia
مشغول به کار
۱۲ سپتامبر ۱۹۸۴ – ۲۱ مه ۱۹۹۱
پس از ایجاد پست
پیش از انحلال پست
اطلاعات شخصی
تولد ۲۱ مهٔ ۱۹۳۷(۱۹۳۷-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»-۲۱) ‏(۷۹ سال)
آدیس آبابا، اتیوپی
حزب سیاسی Workers Party of Ethiopia
همسر Wubanchi Bishaw
فرزندان Tigest
Andenet
Tilahun

منگیستو هایله ماریام (Mengistu Haile Mariam) (زاده ۲۱ مه ۱۹۳۷) سیاستمدار اتیوپیایی بود که از ۱۸۹۷ تا ۱۹۹۱ ریاست جمهوری دموکراتیک خلق اتیوپی را برعهده داشت.

در جریان اقدامی که با انتقاد فراوان روبرو بود و از آن به عنوان «وحشت سرخ» یاد می‌شد، هزاران نفر از کسانی که مظنون به مخالفت با منگیستو هایله ماریام بودند به قتل رسیده و اجساد آنان در خیابان‌ها انداخته شد. منگیستو هایله ماریام و یارانش متهم به نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت، قتل هایله سلاسی، امپراتور پیشین اتیوپی و ابونا تفلووس، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس اتیوپی در دوران مشهور به «وحشت سرخ» هستند.

رژیم نظامی مارکسیست، با رهبری منگیستو هایله ماریام در اتحاد با شوروی، تغییرات انقلابی را آغاز کرد، ولی، حتی با وجود کمک از سوی کوبا، نتوانست بر جنبشهای تجزیه طلب چریکی در اریتره و تیگره غلبه کند.

زندگی نامه[ویرایش]

منگیستو هایله ماریام در سال ۱۹۷۴ در کودتایی شرکت داشت که موجب به قدرت رسیدن گروه «درگ- جونتا» شد. کودتاچیان، امپراتور هایله سلاسی را خلع و وی را به جوخه اعدام سپردند. گروه درگ پس از یک رشته جنگ قدرت خونین داخلی در نهایت از سال ۱۹۷۷ تا سال ۱۹۹۱ توسط منگیستو اداره می‌شد. سیاست مورد علاقه منگیستو همان خشونت و کشتار و وحشت بود و ده‌ها هزار اتیوپیایی قربانی این سیاست شدند. حکومت منگیستو مخالفان سیاسی خود را شکنجه می‌کرد و برای سرکوبی شورشیان و افراد غیرنظامی از به کارگیری بمب‌های ناپالم و خوشه‌ای ابایی نداشت.[۱]

سرانجام همین فشارها سبب شد تا همه قشرها مردم اعم از مسلمان و مسیحی و با هر گروه و نژادی، با هم متحد شده و زمینه‌های سرنگونی رژیم سوسیالیستی را در اتیوپی فراهم آورند. در نتیجه قیام همگانی، در تاریخ ۲۱ ماه مه ۱۹۹۱ میلادی، منگیستو هایله ماریام از اتیوپی گریخت و در ۲۴ ماه مه، شهر اسمره و در ۲۵ ماه مه بندر عصب به دست «جبهه آزادی بخش مردم اریتره» افتاد و حکومت ایالتی اریتره تشکیل گردید. هایله ماریام به کشور زیمبابوه گریخت و از آن زمان تاکنون وی در آن کشور بسر می‌برد و در نتیجه «جبهه دموکراتیک انقلابی خلق اتیوپی ” قدرت را در دست گرفت و پس از یک دوره “دولت انتقالی» به مدت ۶ سال، یعنی از سال ۱۹۹۱ تا سال ۱۹۹۶، سرانجام، “ جمهوری فدرال دموکراتیک ” در اتیوپی تأسیس گردید.

در سال ۲۰۰۸ حکم معلق شده حبس ابد برای منگیستو تبدیل به حکم اعدام شد. دیکتاتور پیشین اتیوپی از سال ۱۹۹۱ در زیمبابوه و تحت حمایت موگابه دوران تبعید را سپری می‌کند.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. رتر، فرانک: خداحافظی دیکتاتورها از آفریقا. ترجمه؛ محمدعلی فیروزآبادی. روزنامه اعتماد. ۲۲/۰۴/۸۷.
  2. رتر، فرانک: خداحافظی دیکتاتورها از آفریقا. ترجمه؛ محمدعلی فیروزآبادی. روزنامه اعتماد. ۲۲/۰۴/۸۷.
  • Coppa, Frank. 2006. "Mengistu Haile Mariam." Encyclopedia of Modern Dictators: From Napoleon to the Present, Frank Coppa, ed. , pp. 181–183. Peter Lang Publishing. ISBN 978-0-8204-5010-0.