اف. دبلیو. کلرک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اف. دبلیو. کلرک
F. W. de Klerk 2012.jpg
در مارس ۲۰۱۲
رئیس دولت آفریقای جنوبی
مشغول به کار
۱۵ اوت ۱۹۸۹ – ۹ مه ۱۹۹۴
پس ازپی دبلیو بوتا
پیش ازنلسون ماندلا
As رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی
معاون رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی
مشغول به کار
۱۰ مه ۱۹۹۴ (۱۹۹۴-05-۱۰) – ۳۰ ژوئن ۱۹۹۶ (۱۹۹۶-06-۳۰)
همکار تابو امبکی
رئیس‌جمهورنلسون ماندلا
پیش ازتابو امبکی (solely)
اطلاعات شخصی
زاده
Frederik Willem de Klerk

۱۸ مارس ۱۹۳۶
ژوهانسبورگ، استان ترانسفال، اتحادیه آفریقای جنوبی
درگذشته۱۱ نوامبر ۲۰۲۱ (۸۵ سال)
کیپ‌تاون، کیپ غربی، آفریقای جنوبی
ملیتآفریقای جنوبی
حزب سیاسیحزب ملی آفریقای جنوبی
دیگر عضویت‌های سیاسیحزب جدید ملی
همسر(ان)ماریک دی کلرک (۱۹۵۹–۱۹۹۶)
الیتا جورجیادز (۱۹۹۹–۲۰۲۱)
فرزندانجان دی کلرک
ویلم دی کلرک
سوزان دی کلرک
پدریوهانس دی کلرک
اقامتگاهکیپ‌تاون، آفریقای جنوبی
محل تحصیلدانشگاه پوچفستروم
پیشهسیاست‌مدار
تخصصAttorney
دینکلیسای اصلاحی هلندی
امضا

فردریک ویلِم دِ-کلرک (به آفریقایی: Frederik Willem de Klerk)؛ (زاده ۱۸ مارس ۱۹۳۶ – درگذشته ۱۱ نوامبر ۲۰۲۱) سیاست‌مدار اهل آفریقای جنوبی بود. وی از دسامبر ۱۹۸۹ تا مه ۱۹۹۴ آخرین رئیس‌جمهور سفیدپوست آفریقای جنوبی بود.

دی کلرک که نقش مهمی در گذار آفریقای جنوبی از دوران آپارتاید به دموکراسی داشت در سال ۱۹۹۰ نلسون ماندلا از رهبران نهضت برابری نژادی در آفریقای جنوبی را از زندان آزاد کرد. ماندلا در رای‌گیری در سال ۱۹۹۴ به عنوان رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی انتخاب شد. دی کلرک و نلسون ماندلا به دلیل «معجزه» انتقال قدرت از حکومت سفیدپوست آپارتاید در این کشور که بدون خشونت روی داد به‌طور مشترک جایزه صلح نوبل را در سال ۱۹۹۳ دریافت کردند. با این حال، نقش او در گذار به دموکراسی همیشه به شدت مورد مناقشه بوده‌است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

دی کلرک در مارس ۱۹۳۶ در ژوهانسبورگ زاده شد. او پیش از اینکه در فوریه ۱۹۸۹ رهبری حزب ناسیونالیست را از پیتر ویلم بوتا بگیرد سال‌ها به عنوان وکیل و وزیر کار کرده بود. سال پس از آن او ممنوعیت فعالیت احزاب از جمله حزب کنگره ملی آفریقا که نلسون ماندلا از رهبرانش بود را لغو کرد. این کار، زمینه را برای تشکیل نخستین حکومت چندنژادی مبتنی بر دموکراسی در آفریقای جنوبی فراهم کرد. پس از انتخابات چند حزبی که در سال ۱۹۹۴ برگزار و ماندلا رئیس‌جمهور شد دی کلرک یکی از دو معاون رئیس‌جمهور کشور شد. در سال ۱۹۹۶ پس از اختلافات شدید بر سر شکل آینده حکومت، دولت را ترک کرد. با این همه نقش او در صحنه سیاسی آفریقای جنوبی همیشه مناقشه برانگیز بوده‌است. بسیاری از سیاهان در آفریقای جنوبی به خاطر اینکه او در دوران ریاست جمهوری‌اش نتوانسته مانع خشونت‌ها علیه سیاهپوستان شود از او انتقاد می‌کنند و از سوی دیگر سفیدپوستان متعصب هم تلاش‌های او را برای پایان دادن به حکومت آپاراید، خیانت می‌دانند.[۱]

در سال ۲۰۲۰ او درگیر جنجالی شد و متهم شد که سعی در کم‌اهمیت جلوه دادن بررسی جدی دوران آپارتاید را داشته‌است. فردریک دی کلرک در سال ۲۰۲۰ از اینکه آپارتاید را جنایت علیه بشریت بخواند خودداری کرد. این اظهارنظر، با انتقادهای زیادی رو به رو شد.[۱]

بیماری و درگذشت[ویرایش]

در ژوئن ۲۰۲۱ پزشکان تشخیص دادند که فردریک دی کلرک به مزوتلیوما (نوعی سرطان ریه بدخیم) مبتلا است. او در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۱ در خانه خود در کیپ‌تاون در ۸۵ سالگی درگذشت.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «اف دبلیو دی کلرک آخرین رئیس جمهور سفیدپوست آفریقای جنوبی درگذشت». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۰ آبان ۱۴۰۰.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]