تالیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
جیوهتالیمسرب
In

Tl

Nh
ظاهر
سفید نقره‌ای
ویژگی‌های کلی
نام، نماد، عدد تالیم، Tl،‏ 81
تلفظ به انگلیسی ‎/ˈθæliəm/‎
THAL-ee-əm
نام گروهی برای عناصر مشابه post-فلزات واسطه
گروه، دوره، بلوک ۱۳، ۶، p
جرم اتمی استاندارد 204.3833 گرم بر مول
آرایش الکترونی [Xe] 4f14 5d10 6s2 6p1
الکترون به لایه 2, 8, 18, 32, 18, 3
ویژگی‌های فیزیکی
حالت جامد
چگالی (نزدیک به دمای اتاق) 11.85 g·cm−۳
چگالی مایع در نقطه ذوب 11.22 g·cm−۳
نقطه ذوب 577 K،‎ 304 °C،‎ 579 °F
نقطه جوش 1746 K،‎ 1473 °C،‎ 2683 °F
گرمای هم‌جوشی 4.14 کیلوژول بر مول
گرمای تبخیر 165 کیلوژول بر مول
ظرفیت گرمایی 26.32 کیلوژول بر مول
فشار بخار
فشار (پاسکال) ۱ ۱۰ ۱۰۰ ۱k ۱۰k ۱۰۰k
دما (کلوین) 882 977 1097 1252 1461 1758
ویژگی‌های اتمی
وضعیت اکسید شدن 3, 1 (mildly basic oxide)
الکترونگاتیوی 1.62 (مقیاس پاولینگ)
انرژی‌های یونش نخستین: 589.4 کیلوژول بر مول
دومین: 1971 کیلوژول بر مول
سومین: 2878 کیلوژول بر مول
شعاع اتمی 170 pm
شعاع کووالانسی 170±8 pm
شعاع واندروالانسی 196 pm
متفرقه
ساختار کریستالی hexagonal
مغناطیس دیامغناطیس[۱]
مقاومت ویژه الکتریکی (20 °C) 0.18 µΩ·m
رسانایی گرمایی (300 K) 46.1 W·m−1·K−1
انبساط گرمایی (25 °C) 29.9 µm·m−1·K−1
سرعت صوت (سیم نازک) (20 °C) 818 m/s
مدول یانگ 8 GPa
مدول برشی 2.8 GPa
مدول حجمی 43 GPa
نسبت پواسون 0.45
سختی موس 1.2
سختی برینل 26.4 MPa
عدد کاس 7440-28-0
پایدارترین ایزوتوپ‌ها
مقاله اصلی ایزوتوپ‌های تالیم
ایزوتوپ NA نیمه‌عمر DM DE (MeV) DP
203Tl 29.524% 203Tl ایزوتوپ پایدار است که 122 نوترون دارد
204Tl syn 119 Ms
(3.78 y)
β 0.764 204Pb
ε 0.347 204Hg
205Tl 70.476% 205Tl ایزوتوپ پایدار است که 124 نوترون دارد
۱ گرم تالیوم

تالیم (Thallium) از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانهٔ کوتاه آن Tl و عدد اتمی آن ۸۱ است. این فلز ضعیف نرم خاکستری رنگ چکش خوار بشکل قلع است ولی در مجاورت هوا رنگ خود را از دست می‌دهد. تالیوم بسیارسمی بوده و در ساخت مرگ موش و حشره کشها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ ولی نظر به آنکه موجب سرطان نیز می‌گردد، (اگرچه ایی پی آی آن را به عنوان ماده سرطان زا طبقه‌بندی نکرده‌است) این موارد استفاده در بسیاری از کشورها ممنوع اعلام شده‌است. کاربرد دیگر این ماده در حسگرهای مادون قرمز است. از این ماده حتی در موارد جنایت نیز استفاده می‌کنند و حتی نام «پودر وراثت» را در کنار آرسنیک بخود اختصاص داده‌است.

خصوصیات بارز[ویرایش]

این فلز بسیار نرم و چکش خور است و به راحتی با چاقو بریده می‌شود. تالیوم یک درخشندگی فلزی دارد. اما بمحض قرار گرفتن در مجاورت هوا برای اولین بار، بلافاصله کدر شده و رنگی آبی-خاکستری بخود می‌گیرد که شبیه به رنگ سرب است. (این فلز را با قرار دادن در روغن از این فرایند حفظ می‌نمایند). در صورت باقی ماندن تالیوم در هوای آزاد، یک لایه ضخیم اکسید روی آن را می‌پوشاند. در صورت وجود آب، هیدرواکسید تالیوم شکل خواهد گرفت.

موارد استفاده[ویرایش]

در گذشته، سولفات بدون بو و بدون مزه تالیوم را به‌طور گسترده در ساخت مرگ موش و کشنده‌های مورچه بکار می‌بردند. این موارد استعمال در حال حاضر در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر به دلیل نگرانی‌های ایمنی ممنوع اعلام گردیده‌است. موارد دیگر استفاده:

 • سولفات تالیوم هدایت الکتریسیته در صورت قرار گرفتن در معرض نور مادون قرمز تغییر خاصیت می‌دهد. بر این اساس، این ترکیب برای استفاده در فتوسلها مناسب می‌گردد.
 • کریستالهای بروماید-یون آید تالیوم را برای ساخت مواد اپتیکی مادون قرمز، بکار می‌برند.
 • اکسید تالیوم را در تولید شیشه هائی که خاصیت بالای شاخص انکساری دارند، بکار می‌برند.
 • استفاده در مواد نیمه هادی رکتیفایرهای سلنیم.
 • در تجهیزات تشخیص انتشار گاما
 • مایعات بسیار غلیظ مورد استفاده در روش جداسازی مواد معدنی از طریق ته‌نشین شدن
 • مورد استفاده در درمان قارچ‌های پوستی و دیگر موارد حساسیت پوست. بهر حال در این استعمال، میزان ماده محدود و در حد بین سمی بودن و قابلیت درمان داشتن می‌باشد.
 • تالیوم – ۲۰۱ رادیو اکتیو برای مقاصد تشخیصی در داروهای هسته‌ای خصوصاً تست استرس برای لایه بندی ریسک در بیماران دارای بیماری تصلب شرایین (سی ای دی) بکار می‌رود.
 • تالیوم در ترکیب با سولفور یا سلنیم و آرسینیک برای ساخت شیشه‌های تراکم بالا بکار می‌رود که دارای نقطه ذوب در حدود ۱۲۵ تا ۱۵۰ درجه سانتیگراد هستند. این شیشه‌ها دارای خواص دمایی محل زندگی بوده و شبیه شیشه‌های معمولی هستند ولی دارای عمر بیشتر، عدم حل در آب و خاصیت یکتای نمای انکساری هستند.
 • ملغمه تالیوم در ساخت دماسنج‌های مخصوص دمای پایین کاربرد دارد، زیرا این فلز در دمای منفی ۵۸ درجه سانتیگراد یخ می‌زند (جیوه خالص در دمای منفی ۳۸ درجه سانتیگراد یخ می‌زند).

در کل تحقیقاتی در خصوص تالیوم در جریان است که بتوان یک ماده هدایت فوق‌العاده جریان را برای استفاده در لوازمی مانند رزونانس مغناطیسی تصویر برداری، ذخیره‌سازی انرژی مغناطیسی، پیش رانش مغناطیسی و تولید نیروی برق و انتقال آن، تولید نمایند.

تاریخچه[ویرایش]

تالیوم (یونانی) (θαλλός، «تالوس»، به معنای «جوانه یا شاخه کوچک سبز») در سال ۱۸۶۱ توسط سر ویلیام کروکز در انگلستان در حالیکه او در زمینه ساخت لوازم تعیین بینائی سنجی برای تلوریوم بروی پس مانده‌های کارخانه اسید سولفوریک کار می‌کرد، کشف شد. این نام از انوار متصاعد طیف روشنی سبز رنگ تالیوم گرفته شده‌است. در سال ۱۸۶۲ کروکز و کلود – آگوست لامی این فلز را به‌طور مستقل برای همدیگر عایق می‌نمودند.

پیدایش[ویرایش]

اگرچه این فلز به میزان منطقی در بداخم زمین و با تراکم تخمینی حدود ۷/۰ میلی‌گرم / کیلوگرم وجود دارد، این فلز اکثراً در ترکیبات مواد معدنی پتاسیم در خاک رس، خاک و سنگ‌های گرانیت موجود است؛ و در واقع، این فرم‌ها معمولاً مقادیر تجاری را ارائه نمی‌دهند. منبع تجاری اصلی تالیوم از مقادیر موجود در فلزات مس، سرب، روی و دیگر کانه‌های سولفاید می‌باشد.

تالیوم در مواد معدنی کروک سایت تی ۱ سی موجود است ۷ اس ایی ۴ ، هاتینسونایت تی ۱پی بی ای اس ۵ اس ۹ ، و لوراندیت تی ۱ ای اس اس ۲ . این فلز همچنین در سولفیدهای آهن یافت شده و به عنوان یک محصول جانبی تولید اسید سولفوریک در زمانی‌که کانه‌های سولفید آهن را سرخ می‌کنند، بدست می‌آید. راه دیگر بدست آوردن این فلز از ذوب کانه‌های غنی شده سرب و روی است. دانه‌های منگنز که در کف اقیانوس‌ها وجود دارند نیز حاوی تالیوم هستند ولیکن استخراج دانه‌ها بسیار هزینه بر بوده و به صورت بالقوه مخرب محیط زیست هستند. در کل چندین کانه دیگر حاوی تالیوم هستند که درجه غنای آنان از ۱۶٪ تا ۶۰٪ بوده و در ترکیبات سولفاید یا سلناید با آنتیموان، آرسنیک، مس، سرب و نقره یافت می‌شود ولی به ندرت به عنوان منابع تجاری این فلز محسوب می‌گردند. ""همچنین ببینید طبقه‌بندی: کانه‌های تالیوم.""

ایزوتوپ‌ها[ویرایش]

تالیوم ۲۵ نوع ایزوتوپ دارد که میزان حجم اتمی آنان از ۱۸۴ تا ۲۱۰ می‌باشد. ۲۰۳ تی ۱ و ۲۰۵ تی۱ تنها ایزوتوپ ثابت می‌باشد و ۲۰۴ تی ۱ ثابت‌ترین رادیو ایزوتوپ با نیم – عمر ۷۸/۳ سال می‌باشد.

احتیاط[ویرایش]

Skull and Crossbones.svg

تالیوم و مشتقات آن بسیار سمی بوده و لازم است که با نهایت دقت با آن کار شود. خاصیت سمی بودن آن ناشی از توانائی این فلز در جایگزینی فلزات قلیائی همانند سدیم و پتاسیم در بدن می‌باشد، کل این فلزات از حالت اکسیدسازی +۱ برخوردار هستند. این جایگزینی باعث ایجاد اختلال در کارکرد بسیاری از فرایندهای سلولی خواهد بود. یون + تی ۱ نیز بسیار تیوفیلیک بوده و قدرت حمله به سولفور- حاوی پروتئین‌ها را دارا است (بعنوان مثال سولفات سیستین و فردوکسینها.)

خاصیت سمی بودن این فلز باعث استفاده از آن (اکنون در بسیاری از کشورها قطع شده‌است) در تولید مرگ موش گردید. از میان خواص سم تالیوم می‌توان به موارد ریزش مو و آسیب به محیط اطراف اعصاب (مسمومین ممکن حالت راه رفتن روی زغال داغ را تجربه کرده باشند) اشاره کرد. همچنین تماس این فلز با پوست خطرناک بوده و می‌بایست در زمان ذوب آن تهویه کامل هوای محیط انجام گردد.

ترکیبات تالیوم (آی) خاصیت بسیار بالای حل شدن در آب را داراست؛ و تماس بیش از ۱/۰ میلی‌گرم در متر مربع با پوست بمدت ۸ ساعت مساوی میانگین (۴۰ ساعت کار هفتگی) می‌باشد. تالیوم مظنون به سرطان زایی در انسان می‌باشد. زمانی تالیوم بعنوان سلاحی مؤثر در مرگ ومیر مطرح بود و آن زمانی بود که پاد زهر آن (پروسیان آبی) هنوز کشف نگردیده بود.

رایجترین موارد استفاده[ویرایش]

آگاتا کریستی، کسی که به عنوان دارو ساز فعالیت نموده بود، از تالیوم به عنوان عامل قتل در رمان داستانی کارگاهی خود با نام اسب رنگ پریده -؛ اولین کلید شناسائی روش قتل، ریزش موی مقتولان بود.

(بازرس کل) سی آی ای اعتقاد دارد که این سازمان در طرحی به منظور مسموم ساختن فیدل کاسترو از نمک تالیوم که در هنگام واکس زدن کفش‌هایش در آن قرار داده بودند، استفاده کرده تا او در اثر مجاورت با این ماده مسموم گردد. هدف این طرح آن بود که او اعتبارش را با ریزش مو و سیبل معروفش از دست بدهد، اما سفری که در نظر بود در خلال آن از این ماده استفاده شود، لغو گردید.

در سال ۱۹۵۳، کارولین گریلز استرالیائی پس از مرگ سه عضو خانواده اش و یک دوست خانوادگی نزدیک، به حبس ابد محکوم شد. مقامات پلیس در چایی که او برای دو نفر دیگر از اعضای خانواده برده بود، تالیوم پیدا نمودند.

نظرات دکتر فلیکس – رولاند مامی، یکی از رهبران درگیری‌های مسلحانه ضد استعماری کامرون ضد فرانسه در مورخه ۱۵ اکتبر سال ۱۹۶۰ به وسیلهٔ تالیوم مسموم گردید. یک مأمور امنیتی فرانسه که به کسوت خبرنگاری درآمده بود، مظنون اصلی این جنایت شناخته شد.

ادعا می‌شود که یکبار مأموران امنیتی رژیم آفریقای جنوبی نقشه مسموم کردن نلسون ماندلا با تالیوم را در زمانی‌که در جزیره رابن زندانی بود، کشیدند. کمیسیون آشتی و راستی در مورد چگونگی نقشه مأموران در اضافه نمودن مقادیر تالیوم به داروهای وی پرده برداشت.

فیلم کتاب دستی مسموم گران یانگ محصول سال ۱۹۹۵، بر پایه فعالیت‌های گراهام فردریک یانگ کسی که در فاصله دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ حداقل سه نفر را به وسیلهٔ تالیوم به قتل رسانیده بود، ساخته شد. در همان حوالی زمانی، یک سانحه مسمومیت با تالیوم در پکن گزارش گردید. همکلاسی مقتول از طریق یوزنت، که استفاده از آن در مین لند چین تازگی داشت، در خواست کمک نمود. تلاش‌های مشترک دارو سازان به منظور تشخیص علت توسط جراید سراسر جهان پوشش داده شد.

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۴، ۲۵ سرباز روسی پس از مسمومیت بر اثر مجاورت تالیوم در زمانی‌که یک قوطی مشکوک حاوی پودری سفید رنگ را در مخزن زباله پایگاهشان در خبروفسک در خاور دور روسیه پیدا کردند، موفق به دریافت نشان افتخار جایزه داروین گردیدند. سربازان بدون توجه به خطر استفاده از پودر سفید ناشناس در یک پایگاه نظامی، آن را به تنباکو اضافه و از آن به عنوان جایگزین پودر تالک استفاده نمودند.

در سال ۲۰۰۵، یک دختر ۱۷ ساله در نمازو، شیزوکا به اقدام به قتل مادر خود از طریق مسموم کردن چای وی با تالیوم اعتراف نمود که باعث بروز یک رسوائی ملی گردید.[۱]

در نوامبر سال ۲۰۰۶، گفته شد که تالیوم عامل مسمومیت الکساندر لتویننکو افسر سابق کا گ ب بوده‌است، او منتقد ولادیمیر پوتین و کسی بود که در تهیه لیست تبعیدیان روسیه و از جمله بوریس بررزوفسکی نقش داشت.[۲]

سمیت[ویرایش]

یون تالیوم دارای بار و شعاع یونی مشابه پتاسیم است بنابراین اثرات سمی آن ممکن است از طریق تداخل با عملکرد بیولوژیک پتاسیم در بدن باشد. تالیوم از طریق پوست و دستگاه گوارش جذب می‌شود و بالاترین غلظت آن بدنبال مسمومیت در کلیه می‌باشد. بسته به غلظت اولیه آن، نیمه عمر آن در بدن ۱ تا ۳۰ روز می‌باشد. آن می‌تواند از جفت عبور کند و همچنین داخل شیر ترشح شود لذا می‌تواند موجب مسمومیت جنین و نوزاد شود. از مهم‌ترین علائم مسمومیت با آن آلوپسی (ریزش مو)، پلی نورپاتی و گاستروآنتریت می‌باشد. آلوپسی از ۱۰ روز بعد از مواجهه می‌تواند شروع شود و پس از یک ماه کامل شود. یکی از ویژگی‌های مشخص مسمومیت با تالیوم در انسان حساسیت شدید پاها است که به وسیله سندرم پای سوخته (buring feet syndrom) و پارستزی دنبال می‌شود. علائم قلبی عروقی ناشی از مسمومیت حاد با تالیوم ابتدا به شکل افت فشار خون و کاهش ضربان قلب ناشی از اثر مستقیم آن بر روی گره سینوسی دهلیزی و عضله قلب بروز می‌کند؛ و به دنبال آن این اثرات به وسیله فشار خون بالا و تاکی کاردی به علت دژنراسیون (تخریب) عصب واگ کامل می‌شود. آبی پروس داروی انتخابی توصیه شده در مسمومیت حاد و مزمن تالیوم می‌باشد.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

 1. Magnetic susceptibility of the elements and inorganic compounds, in Handbook of Chemistry and Physics 81st edition, CRC press.
Thallium,  81Tl
Thallium pieces in ampoule.jpg
Thallium
Pronunciation/ˈθæliəm/ (THAL-ee-əm)
Appearancesilvery white
Standard atomic weight Ar, std(Tl)[204.382204.385] conventional: 204.38
Thallium in the periodic table
Hydrogen Helium
Lithium Beryllium Boron Carbon Nitrogen Oxygen Fluorine Neon
Sodium Magnesium Aluminium Silicon Phosphorus Sulfur Chlorine Argon
Potassium Calcium Scandium Titanium Vanadium Chromium Manganese Iron Cobalt Nickel Copper Zinc Gallium Germanium Arsenic Selenium Bromine Krypton
Rubidium Strontium Yttrium Zirconium Niobium Molybdenum Technetium Ruthenium Rhodium Palladium Silver Cadmium Indium Tin Antimony Tellurium Iodine Xenon
Caesium Barium Lanthanum Cerium Praseodymium Neodymium Promethium Samarium Europium Gadolinium Terbium Dysprosium Holmium Erbium Thulium Ytterbium Lutetium Hafnium Tantalum Tungsten Rhenium Osmium Iridium Platinum Gold Mercury (element) Thallium Lead Bismuth Polonium Astatine Radon
Francium Radium Actinium Thorium Protactinium Uranium Neptunium Plutonium Americium Curium Berkelium Californium Einsteinium Fermium Mendelevium Nobelium Lawrencium Rutherfordium Dubnium Seaborgium Bohrium Hassium Meitnerium Darmstadtium Roentgenium Copernicium Nihonium Flerovium Moscovium Livermorium Tennessine Oganesson
In

Tl

Nh
mercurythalliumlead
Atomic number (Z)81
Groupgroup 13 (boron group)
Periodperiod 6
Blockp-block
Element category  Post-transition metal
Electron configuration[Xe] 4f14 5d10 6s2 6p1
Electrons per shell
2, 8, 18, 32, 18, 3
Physical properties
Phase at STPsolid
Melting point577 K ​(304 °C, ​579 °F)
Boiling point1746 K ​(1473 °C, ​2683 °F)
Density (near r.t.)11.85 g/cm3
when liquid (at m.p.)11.22 g/cm3
Heat of fusion4.14 kJ/mol
Heat of vaporization165 kJ/mol
Molar heat capacity26.32 J/(mol·K)
Vapor pressure
P (Pa) 1 10 100 1 k 10 k 100 k
at T (K) 882 977 1097 1252 1461 1758
Atomic properties
Oxidation states−5,[1] −2, −1, +1, +2, +3 (a mildly basic oxide)
ElectronegativityPauling scale: 1.62
Ionization energies
 • 1st: 589.4 kJ/mol
 • 2nd: 1971 kJ/mol
 • 3rd: 2878 kJ/mol
Atomic radiusempirical: 170 pm
Covalent radius145±7 pm
Van der Waals radius196 pm
Color lines in a spectral range
Spectral lines of thallium
Other properties
Natural occurrenceprimordial
Crystal structurehexagonal close-packed (hcp)
Hexagonal close packed crystal structure for thallium
Speed of sound thin rod818 m/s (at 20 °C)
Thermal expansion29.9 µm/(m·K) (at 25 °C)
Thermal conductivity46.1 W/(m·K)
Electrical resistivity0.18 µΩ·m (at 20 °C)
Magnetic orderingdiamagnetic[2]
Magnetic susceptibility−50.9·10−6 cm3/mol (298 K)[3]
Young's modulus8 GPa
Shear modulus2.8 GPa
Bulk modulus43 GPa
Poisson ratio0.45
Mohs hardness1.2
Brinell hardness26.5–44.7 MPa
CAS Number7440-28-0
History
Namingafter Greek thallos, green shoot or twig
DiscoveryWilliam Crookes (1861)
First isolationClaude-Auguste Lamy (1862)
Main isotopes of thallium
Iso­tope Abun­dance Half-life (t1/2) Decay mode Pro­duct
203Tl 29.5% stable
204Tl syn 3.78 y β 204Pb
ε 204Hg
205Tl 70.5% stable
| references

Thallium is a chemical element with the symbol Tl and atomic number 81. It is a gray post-transition metal that is not found free in nature. When isolated, thallium resembles tin, but discolors when exposed to air. Chemists William Crookes and Claude-Auguste Lamy discovered thallium independently in 1861, in residues of sulfuric acid production. Both used the newly developed method of flame spectroscopy, in which thallium produces a notable green spectral line. Thallium, from Greek θαλλός, thallós, meaning "a green shoot or twig", was named by Crookes. It was isolated by both Lamy and Crookes in 1862; Lamy by electrolysis, and Crookes by precipitation and melting of the resultant powder. Crookes exhibited it as a powder precipitated by zinc at the International exhibition, which opened on 1 May that year.[4]

Thallium tends to oxidize to the +3 and +1 oxidation states as ionic salts. The +3 state resembles that of the other elements in group 13 (boron, aluminium, gallium, indium). However, the +1 state, which is far more prominent in thallium than the elements above it, recalls the chemistry of alkali metals, and thallium(I) ions are found geologically mostly in potassium-based ores, and (when ingested) are handled in many ways like potassium ions (K+) by ion pumps in living cells.

Commercially, thallium is produced not from potassium ores, but as a byproduct from refining of heavy-metal sulfide ores. Approximately 60–70% of thallium production is used in the electronics industry, and the remainder is used in the pharmaceutical industry and in glass manufacturing.[5] It is also used in infrared detectors. The radioisotope thallium-201 (as the soluble chloride TlCl) is used in small, nontoxic amounts as an agent in a nuclear medicine scan, during one type of nuclear cardiac stress test.

Soluble thallium salts (many of which are nearly tasteless) are toxic, and they were historically used in rat poisons and insecticides. Use of these compounds has been restricted or banned in many countries, because of their nonselective toxicity. Thallium poisoning usually results in hair loss, although this characteristic symptom does not always surface. Because of its historic popularity as a murder weapon, thallium has gained notoriety as "the poisoner's poison" and "inheritance powder" (alongside arsenic).[6]

Characteristics

A thallium atom has 81 electrons, arranged in the electron configuration [Xe]4f145d106s26p1; of these, the three outermost electrons in the sixth shell are valence electrons. Due to the inert pair effect, the 6s electron pair is relativistically stabilised and it is more difficult to get them involved in chemical bonding than for the heavier elements. Thus, very few electrons are available for metallic bonding, similar to the neighboring elements mercury and lead, and hence thallium, like its congeners, is a soft, highly electrically conducting metal with a low melting point of 304 °C.[7]

A number of standard electrode potentials, depending on the reaction under study,[8] are reported for thallium, reflecting the greatly decreased stability of the +3 oxidation state:[7]

+0.73 Tl3+ + 3 e ↔ Tl
−0.336 Tl+ + e ↔ Tl

Thallium is the first element in group 13 where the reduction of the +3 oxidation state to the +1 oxidation state is spontaneous under standard conditions.[7] Since bond energies decrease down the group, with thallium, the energy released in forming two additional bonds and attaining the +3 state is not always enough to outweigh the energy needed to involve the 6s-electrons.[9] Accordingly, thallium(I) oxide and hydroxide are more basic and thallium(III) oxide and hydroxide are more acidic, showing that thallium conforms to the general rule of elements being more electropositive in their lower oxidation states.[9]

Thallium is malleable and sectile enough to be cut with a knife at room temperature. It has a metallic luster that, when exposed to air, quickly tarnishes to a bluish-gray tinge, resembling lead. It may be preserved by immersion in oil. A heavy layer of oxide builds up on thallium if left in air. In the presence of water, thallium hydroxide is formed. Sulfuric and nitric acids dissolve thallium rapidly to make the sulfate and nitrate salts, while hydrochloric acid forms an insoluble thallium(I) chloride layer.[10]

Isotopes

Thallium has 25 isotopes which have atomic masses that range from 184 to 210. 203Tl and 205Tl are the only stable isotopes and make up nearly all of natural thallium. 204Tl is the most stable radioisotope, with a half-life of 3.78 years.[11] It is made by the neutron activation of stable thallium in a nuclear reactor.[11][12] The most useful radioisotope, 201Tl (half-life 73 hours), decays by electron capture, emitting X-rays (~70–80 keV), and photons of 135 and 167 keV in 10% total abundance;[11] therefore, it has good imaging characteristics without excessive patient radiation dose. It is the most popular isotope used for thallium nuclear cardiac stress tests.[13]

Compounds

Thallium(III)

Thallium(III) compounds resemble the corresponding aluminium(III) compounds. They are moderately strong oxidizing agents and are usually unstable, as illustrated by the positive reduction potential for the Tl3+/Tl couple. Some mixed-valence compounds are also known, such as Tl4O3 and TlCl2, which contain both thallium(I) and thallium(III). Thallium(III) oxide, Tl2O3, is a black solid which decomposes above 800 °C, forming the thallium(I) oxide and oxygen.[10]

The simplest possible thallium compound, thallane (TlH3), is too unstable to exist in bulk, both due to the instability of the +3 oxidation state as well as poor overlap of the valence 6s and 6p orbitals of thallium with the 1s orbital of hydrogen.[14] The trihalides are more stable, although they are chemically distinct from those of the lighter group 13 elements and are still the least stable in the whole group. For instance, thallium(III) fluoride, TlF3, has the β-BiF3 structure rather than that of the lighter group 13 trifluorides, and does not form the TlF
4
complex anion in aqueous solution. The trichloride and tribromide disproportionate just above room temperature to give the monohalides, and thallium triiodide contains the linear triiodide anion (I
3
) and is actually a thallium(I) compound.[15] Thallium(III) sesquichalcogenides do not exist.[16]

Thallium(I)

The thallium(I) halides are stable. In keeping with the large size of the Tl+ cation, the chloride and bromide have the caesium chloride structure, while the fluoride and iodide have distorted sodium chloride structures. Like the analogous silver compounds, TlCl, TlBr, and TlI are photosensitive.[17] The stability of thallium(I) compounds demonstrates its differences from the rest of the group: a stable oxide, hydroxide, and carbonate are known, as are many chalcogenides.[18]

The double salt Tl
4
(OH)
2
CO
3
has been shown to have hydroxyl-centred triangles of thallium, [Tl
3
(OH)]2+
, as a recurring motif throughout its solid structure.[19]

Organothallium compounds

Organothallium compounds tend to be thermally unstable, in concordance with the trend of decreasing thermal stability down group 13. The chemical reactivity of the Tl–C bond is also the lowest in the group, especially for ionic compounds of the type R2TlX. Thallium forms the stable [Tl(CH3)2]+ ion in aqueous solution; like the isoelectronic Hg(CH3)2 and [Pb(CH3)2]2+, it is linear. Trimethylthallium and triethylthallium are, like the corresponding gallium and indium compounds, flammable liquids with low melting points. Like indium, thallium cyclopentadienyl compounds contain thallium(I), in contrast to gallium(III).[20]

History

Thallium (Greek θαλλός, thallos, meaning "a green shoot or twig")[21] was discovered by William Crookes and Claude Auguste Lamy, working independently, both using flame spectroscopy (Crookes was first to publish his findings, on March 30, 1861).[22] The name comes from thallium's bright green spectral emission lines.[23]

After the publication of the improved method of flame spectroscopy by Robert Bunsen and Gustav Kirchhoff[24] and the discovery of caesium and rubidium in the years 1859 to 1860, flame spectroscopy became an approved method to determine the composition of minerals and chemical products. Crookes and Lamy both started to use the new method. Crookes used it to make spectroscopic determinations for tellurium on selenium compounds deposited in the lead chamber of a sulfuric acid production plant near Tilkerode in the Harz mountains. He had obtained the samples for his research on selenium cyanide from August Hofmann years earlier.[25][26] By 1862, Crookes was able to isolate small quantities of the new element and determine the properties of a few compounds.[27] Claude-Auguste Lamy used a spectrometer that was similar to Crookes' to determine the composition of a selenium-containing substance which was deposited during the production of sulfuric acid from pyrite. He also noticed the new green line in the spectra and concluded that a new element was present. Lamy had received this material from the sulfuric acid plant of his friend Fréd Kuhlmann and this by-product was available in large quantities. Lamy started to isolate the new element from that source.[28] The fact that Lamy was able to work ample quantities of thallium enabled him to determine the properties of several compounds and in addition he prepared a small ingot of metallic thallium which he prepared by remelting thallium he had obtained by electrolysis of thallium salts.

As both scientists discovered thallium independently and a large part of the work, especially the isolation of the metallic thallium was done by Lamy, Crookes tried to secure his own priority on the work. Lamy was awarded a medal at the International Exhibition in London 1862: For the discovery of a new and abundant source of thallium and after heavy protest Crookes also received a medal: thallium, for the discovery of the new element. The controversy between both scientists continued through 1862 and 1863. Most of the discussion ended after Crookes was elected Fellow of the Royal Society in June 1863.[29][30]

The dominant use of thallium was the use as poison for rodents. After several accidents the use as poison was banned in the United States by Presidential Executive Order 11643 in February 1972. In subsequent years several other countries also banned its use.[31]

Occurrence and production

Although thallium is a modestly abundant element in the Earth's crust, with a concentration estimated to be about 0.7 mg/kg,[32] mostly in association with potassium-based minerals in clays, soils, and granites, thallium is not generally economically recoverable from these sources. The major source of thallium for practical purposes is the trace amount that is found in copper, lead, zinc, and other heavy-metal-sulfide ores.[33][34]

A close view of a rock crusted with groups of glassy, lustrous, silvery-blue hutchinsonite, in tight clusters of loosely aligned needle-like crystals, among smaller clusters of tiny orange-brown crystals
Crystals of hutchinsonite (TlPbAs5S9)

Thallium is found in the minerals crookesite TlCu7Se4, hutchinsonite TlPbAs5S9, and lorándite TlAsS2.[35] Thallium also occurs as a trace element in iron pyrite, and thallium is extracted as a by-product of roasting this mineral for the production of sulfuric acid.[5][36]

Thallium can also be obtained from the smelting of lead and zinc ores. Manganese nodules found on the ocean floor contain some thallium, but the collection of these nodules has been prohibitively expensive. There is also the potential for damaging the oceanic environment.[37] In addition, several other thallium minerals, containing 16% to 60% thallium, occur in nature as complexes of sulfides or selenides that primarily contain antimony, arsenic, copper, lead, and/or silver. These minerals are rare, and they have had no commercial importance as sources of thallium.[32] The Allchar deposit in southern Macedonia was the only area where thallium was actively mined. This deposit still contains an estimated 500 tonnes of thallium, and it is a source for several rare thallium minerals, for example lorándite.[38]

The United States Geological Survey (USGS) estimates that the annual worldwide production of thallium is about 10 metric tonnes as a by-product from the smelting of copper, zinc, and lead ores.[32] Thallium is either extracted from the dusts from the smelter flues or from residues such as slag that are collected at the end of the smelting process.[32] The raw materials used for thallium production contain large amounts of other materials and therefore a purification is the first step. The thallium is leached either by the use of a base or sulfuric acid from the material. The thallium is precipitated several times from the solution to remove impurities. At the end it is converted to thallium sulfate and the thallium is extracted by electrolysis on platinum or stainless steel plates.[36] The production of thallium decreased by about 33% in the period from 1995 to 2009 – from about 15 metric tonnes to about 10 tonnes. Since there are several small deposits or ores with relatively high thallium content, it would be possible to increase the production if a new application, such as a hypothetical thallium-containing high-temperature superconductor, becomes practical for widespread use outside of the laboratory.[39]

Applications

Historic uses

The odorless and tasteless thallium sulfate was once widely used as rat poison and ant killer. Since 1972 this use has been prohibited in the United States due to safety concerns.[31][5] Many other countries followed this example in subsequent years. Thallium salts were used in the treatment of ringworm, other skin infections and to reduce the night sweating of tuberculosis patients. This use has been limited due to their narrow therapeutic index, and the development of improved medicines for these conditions.[40][41][42]

Optics

Thallium(I) bromide and thallium(I) iodide crystals have been used as infrared optical materials, because they are harder than other common infrared optics, and because they have transmission at significantly longer wavelengths. The trade name KRS-5 refers to this material.[43] Thallium(I) oxide has been used to manufacture glasses that have a high index of refraction. Combined with sulfur or selenium and arsenic, thallium has been used in the production of high-density glasses that have low melting points in the range of 125 and 150 °C. These glasses have room temperature properties that are similar to ordinary glasses and are durable, insoluble in water and have unique refractive indices.[44]

Electronics

A heavily pitted, blackish cylindrical rod, with extensive, crumbling brown-and-white corrosion
Corroded thallium rod

Thallium(I) sulfide's electrical conductivity changes with exposure to infrared light therefore making this compound useful in photoresistors.[40] Thallium selenide has been used in a bolometer for infrared detection.[45] Doping selenium semiconductors with thallium improves their performance, thus it is used in trace amounts in selenium rectifiers.[40] Another application of thallium doping is the sodium iodide crystals in gamma radiation detection devices. In these, the sodium iodide crystals are doped with a small amount of thallium to improve their efficiency as scintillation generators.[46] Some of the electrodes in dissolved oxygen analyzers contain thallium.[5]

High-temperature superconductivity

Research activity with thallium is ongoing to develop high-temperature superconducting materials for such applications as magnetic resonance imaging, storage of magnetic energy, magnetic propulsion, and electric power generation and transmission. The research in applications started after the discovery of the first thallium barium calcium copper oxide superconductor in 1988.[47] Thallium cuprate superconductors have been discovered that have transition temperatures above 120 K. Some mercury-doped thallium-cuprate superconductors have transition temperatures above 130 K at ambient pressure, nearly as high as the world-record-holding mercury cuprates.[48]

Medical

Before the widespread application of technetium-99m in nuclear medicine, the radioactive isotope thallium-201, with a half-life of 73 hours, was the main substance for nuclear cardiography. The nuclide is still used for stress tests for risk stratification in patients with coronary artery disease (CAD).[49] This isotope of thallium can be generated using a transportable generator, which is similar to the technetium-99m generator.[50] The generator contains lead-201 (half-life 9.33 hours), which decays by electron capture to thallium-201. The lead-201 can be produced in a cyclotron by the bombardment of thallium with protons or deuterons by the (p,3n) and (d,4n) reactions.[51][52]

Thallium stress test

A thallium stress test is a form of scintigraphy in which the amount of thallium in tissues correlates with tissue blood supply. Viable cardiac cells have normal Na+/K+ ion-exchange pumps. The Tl+ cation binds the K+ pumps and is transported into the cells. Exercise or dipyridamole induces widening (vasodilation) of arteries in the body. This produces coronary steal by areas where arteries are maximally dilated. Areas of infarct or ischemic tissue will remain "cold". Pre- and post-stress thallium may indicate areas that will benefit from myocardial revascularization. Redistribution indicates the existence of coronary steal and the presence of ischemic coronary artery disease.[53]

Other uses

A mercury–thallium alloy, which forms a eutectic at 8.5% thallium, is reported to freeze at −60 °C, some 20 °C below the freezing point of mercury. This alloy is used in thermometers and low-temperature switches.[40] In organic synthesis, thallium(III) salts, as thallium trinitrate or triacetate, are useful reagents for performing different transformations in aromatics, ketones and olefins, among others.[54] Thallium is a constituent of the alloy in the anode plates of magnesium seawater batteries.[5] Soluble thallium salts are added to gold plating baths to increase the speed of plating and to reduce grain size within the gold layer.[55]

A saturated solution of equal parts of thallium(I) formate (Tl(CHO2)) and thallium(I) malonate (Tl(C3H3O4)) in water is known as Clerici solution. It is a mobile, odorless liquid which changes from yellowish to colourless upon reducing the concentration of the thallium salts. With a density of 4.25 g/cm3 at 20 °C, Clerici solution is one of the heaviest aqueous solutions known. It was used in the 20th century for measuring the density of minerals by the flotation method, but its use has discontinued due to the high toxicity and corrosiveness of the solution.[56][57]

Thallium iodide is frequently used as an additive in metal-halide lamps, often together with one or two halides of other metals. It allows optimization of the lamp temperature and color rendering,[58][59] and shifts the spectral output to the green region, which is useful for underwater lighting.[60]

Toxicity

Thallium
Hazards
GHS pictograms GHS06: ToxicGHS08: Health hazardGHS09: Environmental hazard
GHS Signal word Danger
H300, H330, H373, H413
P260, P264, P284, P301, P310, P310[61]
NFPA 704 (fire diamond)
Flammability code 0: Will not burn. E.g. waterHealth code 4: Very short exposure could cause death or major residual injury. E.g. VX gasReactivity code 2: Undergoes violent chemical change at elevated temperatures and pressures, reacts violently with water, or may form explosive mixtures with water. E.g. white phosphorusSpecial hazards (white): no codeNFPA 704 four-colored diamond
0
4
2

Thallium and its compounds are extremely toxic, and should be handled with care. There are numerous recorded cases of fatal thallium poisoning.[62][63] The Occupational Safety and Health Administration (OSHA) has set the legal limit (permissible exposure limit) for thallium exposure in the workplace as 0.1 mg/m2 skin exposure over an 8-hour workday. The National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) also set a recommended exposure limit (REL) of 0.1 mg/m2 skin exposure over an 8-hour workday. At levels of 15 mg/m2, thallium is immediately dangerous to life and health.[64]

Contact with skin is dangerous, and adequate ventilation should be provided when melting this metal. Thallium(I) compounds have a high aqueous solubility and are readily absorbed through the skin. Exposure by inhalation should not exceed 0.1 mg/m2 in an 8-hour time-weighted average (40-hour work week).[65] Thallium will readily absorb through the skin, and care should be taken to avoid this route of exposure, as cutaneous absorption can exceed the absorbed dose received by inhalation at the permissible exposure limit (PEL).[66] Thallium is a suspected human carcinogen.[67] For a long time thallium compounds were readily available as rat poison. This fact and that it is water-soluble and nearly tasteless led to frequent intoxication caused by accident or criminal intent.[30]

One of the main methods of removing thallium (both radioactive and stable) from humans is to use Prussian blue, a material which absorbs thallium.[68] Up to 20 grams per day of Prussian blue is fed by mouth to the patient, and it passes through their digestive system and comes out in the stool. Hemodialysis and hemoperfusion are also used to remove thallium from the blood serum. At later stages of the treatment, additional potassium is used to mobilize thallium from the tissues.[69][70]

According to the United States Environmental Protection Agency (EPA), man-made sources of thallium pollution include gaseous emission of cement factories, coal-burning power plants, and metal sewers. The main source of elevated thallium concentrations in water is the leaching of thallium from ore processing operations.[34][71]

See also

References

 1. ^ Dong, Z.-C.; Corbett, J. D. (1996). "Na23K9Tl15.3: An Unusual Zintl Compound Containing Apparent Tl57−, Tl48−, Tl37−, and Tl5− Anions". Inorganic Chemistry. 35 (11): 3107–12. doi:10.1021/ic960014z.
 2. ^ Lide, D. R., ed. (2005). "Magnetic susceptibility of the elements and inorganic compounds". CRC Handbook of Chemistry and Physics (PDF) (86th ed.). Boca Raton (FL): CRC Press. ISBN 0-8493-0486-5.
 3. ^ Weast, Robert (1984). CRC, Handbook of Chemistry and Physics. Boca Raton, Florida: Chemical Rubber Company Publishing. pp. E110. ISBN 0-8493-0464-4.
 4. ^ The Mining and Smelting Magazine. Ed. Henry Curwen Salmon. Vol. iv, July–Dec 1963, p. 87.
 5. ^ a b c d e "Chemical fact sheet – Thallium". Spectrum Laboratories. April 2001. Retrieved 2008-02-02.
 6. ^ Hasan, Heather (2009). The Boron Elements: Boron, Aluminum, Gallium, Indium, Thallium. Rosen Publishing Group. p. 14. ISBN 978-1-4358-5333-1.
 7. ^ a b c Greenwood and Earnshaw, pp. 222–224
 8. ^ Haynes, William M., ed. (2011). CRC Handbook of Chemistry and Physics (92nd ed.). Boca Raton, FL: CRC Press. p. 8.20. ISBN 1439855110.
 9. ^ a b Greenwood and Earnshaw, pp. 224–7
 10. ^ a b Holleman, Arnold F.; Wiberg, Egon; Wiberg, Nils (1985). "Thallium". Lehrbuch der Anorganischen Chemie (in German) (91–100 ed.). Walter de Gruyter. pp. 892–893. ISBN 978-3-11-007511-3.
 11. ^ a b c Audi, Georges; Bersillon, Olivier; Blachot, Jean; Wapstra, Aaldert Hendrik (2003), "The NUBASE evaluation of nuclear and decay properties", Nuclear Physics A, 729: 3–128, Bibcode:2003NuPhA.729....3A, doi:10.1016/j.nuclphysa.2003.11.001
 12. ^ "Manual for reactor produced radioisotopes" (PDF). International Atomic Energy Agency. 2003. Retrieved 2010-05-13.
 13. ^ Maddahi, Jamshid; Berman, Daniel (2001). "Detection, Evaluation, and Risk Stratification of Coronary Artery Disease by Thallium-201 Myocardial Perfusion Scintigraphy 155". Cardiac SPECT imaging (2nd ed.). Lippincott Williams & Wilkins. pp. 155–178. ISBN 978-0-7817-2007-6.
 14. ^ Andrew, L.; Wang, X. (2004). "Infrared Spectra of Thallium Hydrides in Solid Neon, Hydrogen, and Argon". J. Phys. Chem. A. 108 (16): 3396–3402. Bibcode:2004JPCA..108.3396W. doi:10.1021/jp0498973.
 15. ^ Greenwood and Earnshaw, p. 239
 16. ^ Greenwood and Earnshaw, p. 254
 17. ^ Greenwood and Earnshaw, p. 241
 18. ^ Greenwood and Earnshaw, pp. 246–7
 19. ^ Siidra, Oleg I.; Britvin, Sergey N.; Krivovichev, Sergey V. (2009). "Hydroxocentered [(OH)Tl
  3
  ]2+
  triangle as a building unit in thallium compounds: synthesis and crystal structure of Tl
  4
  (OH)
  2
  CO
  3
  ". Z. Kristallogr. 224 (12): 563–567. Bibcode:2009ZK....224..563S. doi:10.1524/zkri.2009.1213.
 20. ^ Greenwood and Earnshaw, pp. 262–4
 21. ^ Liddell, Henry George and Scott, Robert (eds.) "θαλλος Archived 2016-04-15 at the Wayback Machine", in A Greek–English Lexicon, Oxford University Press.
 22. ^ * Crookes, William (March 30, 1861) "On the existence of a new element, probably of the sulphur group," Chemical News, vol. 3, pp. 193–194; reprinted in: Crookes, William (April 1861). "XLVI. On the existence of a new element, probably of the sulphur group". Philosophical Magazine. 21 (140): 301–305. doi:10.1080/14786446108643058.;
  • Crookes, William (May 18, 1861) "Further remarks on the supposed new metalloid," Chemical News, vol. 3, p. 303.
  • Crookes, William (June 19, 1862) "Preliminary researches on thallium," Proceedings of the Royal Society of London, vol. 12, pages 150–159.
  • Lamy, A. (May 16, 1862) "De l'existencè d'un nouveau métal, le thallium," Comptes Rendus, vol. 54, pages 1255–1262.
 23. ^ Weeks, Mary Elvira (1932). "The discovery of the elements. XIII. Supplementary note on the discovery of thallium". Journal of Chemical Education. 9 (12): 2078. Bibcode:1932JChEd...9.2078W. doi:10.1021/ed009p2078.
 24. ^ G. Kirchhoff; R. Bunsen (1861). "Chemische Analyse durch Spectralbeobachtungen" (PDF). Annalen der Physik und Chemie. 189 (7): 337–381. Bibcode:1861AnP...189..337K. doi:10.1002/andp.18611890702.
 25. ^ Crookes, William (1862–1863). "Preliminary Researches on Thallium". Proceedings of the Royal Society of London. 12: 150–159. doi:10.1098/rspl.1862.0030. JSTOR 112218.
 26. ^ Crookes, William (1863). "On Thallium" (PDF). Philosophical Transactions of the Royal Society of London. 153: 173–192. doi:10.1098/rstl.1863.0009. JSTOR 108794.
 27. ^ DeKosky, Robert K. (1973). "Spectroscopy and the Elements in the Late Nineteenth Century: The Work of Sir William Crookes". The British Journal for the History of Science. 6 (4): 400–423. doi:10.1017/S0007087400012553. JSTOR 4025503.
 28. ^ Lamy, Claude-Auguste (1862). "De l'existencè d'un nouveau métal, le thallium". Comptes Rendus. 54: 1255–1262.
 29. ^ James, Frank A. J. L. (1984). "Of 'Medals and Muddles' the Context of the Discovery of Thallium: William Crookes's Early". Notes and Records of the Royal Society of London. 39 (1): 65–90. doi:10.1098/rsnr.1984.0005. JSTOR 531576.
 30. ^ a b Emsley, John (2006). "Thallium". The Elements of Murder: A History of Poison. Oxford University Press. pp. 326–327. ISBN 978-0-19-280600-0.
 31. ^ a b Staff of the Nonferrous Metals Division (1972). "Thallium". Minerals yearbook metals, minerals, and fuels. 1. United States Geological Survey. p. 1358.
 32. ^ a b c d Guberman, David E. "Mineral Commodity Summaries 2010: Thallium" (PDF). United States Geological Survey. Retrieved 2010-05-13.
 33. ^ Zitko, V.; Carson, W. V.; Carson, W. G. (1975). "Thallium: Occurrence in the environment and toxicity to fish". Bulletin of Environmental Contamination and Toxicology. 13 (1): 23–30. doi:10.1007/BF01684859. PMID 1131433.
 34. ^ a b Peter, A.; Viraraghavan, T. (2005). "Thallium: a review of public health and environmental concerns". Environment International. 31 (4): 493–501. doi:10.1016/j.envint.2004.09.003. PMID 15788190.
 35. ^ Shaw, D. (1952). "The geochemistry of thallium". Geochimica et Cosmochimica Acta. 2 (2): 118–154. Bibcode:1952GeCoA...2..118S. doi:10.1016/0016-7037(52)90003-3.
 36. ^ a b Downs, Anthony John (1993). Chemistry of aluminium, gallium, indium, and thallium. Springer. pp. 90 and 106. ISBN 978-0-7514-0103-5.
 37. ^ Rehkamper, M.; Nielsen, Sune G. (2004). "The mass balance of dissolved thallium in the oceans". Marine Chemistry. 85 (3–4): 125–139. doi:10.1016/j.marchem.2003.09.006.
 38. ^ Jankovic, S. (1988). "The Allchar Tl–As–Sb deposit, Yugoslavia and its specific metallogenic features". Nuclear Instruments and Methods in Physics Research Section A: Accelerators, Spectrometers, Detectors and Associated Equipment. 271 (2): 286. Bibcode:1988NIMPA.271..286J. doi:10.1016/0168-9002(88)90170-2.
 39. ^ Smith, Gerald R. "Mineral commodity summaries 1996: Thallium" (PDF). United States Geological Survey. Retrieved 2010-05-13.
 40. ^ a b c d Hammond, C. R. (2004-06-29). The Elements, in Handbook of Chemistry and Physics (81st ed.). CRC press. ISBN 978-0-8493-0485-9.
 41. ^ Percival, G. H. (1930). "The Treatment of Ringworm of The Scalp with Thallium Acetate". British Journal of Dermatology. 42 (2): 59–69. doi:10.1111/j.1365-2133.1930.tb09395.x. PMC 2456722. PMID 20774304.
 42. ^ Galvanarzate, S.; Santamarı́a, A. (1998). "Thallium toxicity". Toxicology Letters. 99 (1): 1–13. doi:10.1016/S0378-4274(98)00126-X. PMID 9801025.
 43. ^ Rodney, William S.; Malitson, Irving H. (1956). "Refraction and Dispersion of Thallium Bromide Iodide". Journal of the Optical Society of America. 46 (11): 338–346. doi:10.1364/JOSA.46.000956.
 44. ^ Kokorina, Valentina F. (1996). Glasses for infrared optics. CRC Press. ISBN 978-0-8493-3785-7.
 45. ^ Nayer, P. S; Hamilton, O. (1977). "Thallium selenide infrared detector". Appl. Opt. 16 (11): 2942–4. Bibcode:1977ApOpt..16.2942N. doi:10.1364/AO.16.002942. PMID 20174271.
 46. ^ Hofstadter, Robert (1949). "The Detection of Gamma-Rays with Thallium-Activated Sodium Iodide Crystals". Physical Review. 75 (5): 796–810. Bibcode:1949PhRv...75..796H. doi:10.1103/PhysRev.75.796.
 47. ^ Sheng, Z. Z.; Hermann A. M. (1988). "Bulk superconductivity at 120 K in the Tl–Ca/Ba–Cu–O system". Nature. 332 (6160): 138–139. Bibcode:1988Natur.332..138S. doi:10.1038/332138a0.
 48. ^ Jia, Y. X.; Lee, C. S.; Zettl, A. (1994). "Stabilization of the Tl2Ba2Ca2Cu3O10 superconductor by Hg doping". Physica C. 234 (1–2): 24–28. Bibcode:1994PhyC..234...24J. doi:10.1016/0921-4534(94)90049-3.
 49. ^ Jain, Diwakar; Zaret, Barry L. (2005). "Nuclear imaging in cardiovascular medicine". In Clive Rosendorff (ed.). Essential cardiology: principles and practice (2nd ed.). Humana Press. pp. 221–222. ISBN 978-1-58829-370-1.
 50. ^ Lagunas-Solar, M. C.; Little, F. E.; Goodart, C. D. (1982). "An integrally shielded transportable generator system for thallium-201 production". International Journal of Applied Radiation and Isotopes. 33 (12): 1439–1443. doi:10.1016/0020-708X(82)90183-1. PMID 7169272.
 51. ^ Thallium-201 production from Harvard Medical School's Joint Program in Nuclear Medicine.
 52. ^ Lebowitz, E.; Greene, M. W.; Fairchild, R.; Bradley-Moore, P. R.; Atkins, H. L.; Ansari, A. N.; Richards, P.; Belgrave, E. (1975). "Thallium-201 for medical use". The Journal of Nuclear Medicine. 16 (2): 151–5. PMID 1110421.
 53. ^ Taylor, George J. (2004). Primary care cardiology. Wiley-Blackwell. p. 100. ISBN 978-1-4051-0386-2.
 54. ^ Taylor, Edward Curtis; McKillop, Alexander (1970). "Thallium in organic synthesis". Accounts of Chemical Research. 3 (10): 956–960. doi:10.1021/ar50034a003.
 55. ^ Pecht, Michael (1994-03-01). Integrated circuit, hybrid, and multichip module package design guidelines: a focus on reliability. pp. 113–115. ISBN 978-0-471-59446-8.
 56. ^ Jahns, R. H. (1939). "Clerici solution for the specific gravity determination of small mineral grains" (PDF). American Mineralogist. 24: 116.
 57. ^ Peter G. Read (1999). Gemmology. Butterworth-Heinemann. pp. 63–64. ISBN 978-0-7506-4411-2.
 58. ^ Reiling, Gilbert H. (1964). "Characteristics of Mercury Vapor-Metallic Iodide Arc Lamps". Journal of the Optical Society of America. 54 (4): 532. doi:10.1364/JOSA.54.000532.
 59. ^ Gallo, C. F. (1967). "The Effect of Thallium Iodide on the Arc Temperature of Hg Discharges". Applied Optics. 6 (9): 1563–5. Bibcode:1967ApOpt...6.1563G. doi:10.1364/AO.6.001563. PMID 20062260.
 60. ^ Wilford, John Noble (1987-08-11). "UNDERSEA QUEST FOR GIANT SQUIDS AND RARE SHARKS".
 61. ^ "Thallium 277932". Sigma-Aldrich.
 62. ^ A 15-year-old case yields a timely clue in deadly thallium poisoning. NJ.com (2011-02-13). Retrieved on 2013-09-03.
 63. ^ Jennifer Ouellette (25 December 2018). "Study brings us one step closer to solving 1994 thallium poisoning case". Ars Technica. Retrieved 26 December 2018.
 64. ^ "CDC – NIOSH Pocket Guide to Chemical Hazards – Thallium (soluble compounds, as Tl)". www.cdc.gov. Retrieved 2015-11-24.
 65. ^ Chemical Sampling Information | Thallium, soluble compounds (as Tl). Osha.gov. Retrieved on 2013-09-05.
 66. ^ Safety and Health Topics | Surface Contamination. Osha.gov. Retrieved on 2013-09-05.
 67. ^ "Biology of Thallium". webelemnts. Retrieved 2008-11-11.
 68. ^ Yang, Yongsheng; Faustino, Patrick J.; Progar, Joseph J.; et al. (2008). "Quantitative determination of thallium binding to ferric hexacyanoferrate: Prussian blue". International Journal of Pharmaceutics. 353 (1–2): 187–194. doi:10.1016/j.ijpharm.2007.11.031. PMID 18226478.
 69. ^ Prussian blue fact sheet Archived 2013-10-20 at the Wayback Machine. US Centers for Disease Control and Prevention.
 70. ^ Malbrain, Manu L. N. G.; Lambrecht, Guy L. Y.; Zandijk, Erik; Demedts, Paul A.; Neels, Hugo M.; Lambert, Willy; De Leenheer, André P.; Lins, Robert L.; Daelemans, Ronny (1997). "Treatment of Severe Thallium Intoxication". Clinical Toxicology. 35 (1): 97–100. doi:10.3109/15563659709001173. PMID 9022660.
 71. ^ "Factsheet on: Thallium" (PDF). US Environmental Protection Agency. Retrieved 2009-09-15.

Bibliography

External links