خاور دور روسیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خاور دور روسیه (به روسی: Дальний Восток России، تلفظ: دالْنی وُستوک رُسیی) قسمت روسی ناحیه وسیعی از شرق قاره آسیا است که جمیعاً با عنوان خاور دور شناخته می‌شود.

خاور دور روسیه در منتهی‌الیه شرق آن کشور بین دریاچه بایکال و اقیانوس آرام قرار گرفته و حدود یک سوم از مساحت روسیه را دربر می‌گیرد. جمعیت خاور دور روسیه حدود ۶٫۳ میلیون نفر است که بیشتر آن‌ها روس‌تبار و اوکراینی‌تبار هستند و بیشتر در قسمت‌های جنوبی این ناحیه زندگی می‌کنند.

این ناحیه دارای تنوع گوناگون نواحی جغرافیایی است که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از خاور به دریای برینگ و از جنوب به دریای اختسک راه می‌یابد. منطقه سیبری شرقی، شبه‌جزیره چوکچی و شبه‌جزیره کامچاتکا در خاور دور روسیه قرار دارند.

این ناحیه دارای ۹ استان است که بر اساس تصمیم ولادیمیر پوتین از سال ۲۰۰۰ به صورت فدرالی اداره می‌شود. خاور دور روسیه از زمان فروپاشی شوروی به این‌سو با مشکل کاهش فزاینده جمعیت روبه‌رو شده به طوری‌که از سال فروپاشی شوروی به این‌سو ۱۴ درصد از جمعیت آن کم شده‌است.

یافته‌های آماری[ویرایش]

جمعیت[ویرایش]

کودکان اهل ولادی‌وستوک روز جهانی کودک را جشن گرفته‌اند.

بر اساس سرشماری سال ٢٠١٠ روسیه، ناحیه فدرالی خاور دور ٦٫٢٩٣٫١٢٩ نفر جمعیت دارد. بیشتر این افراد در مناطق جنوبی این ناحیه زندگی می‌کنند. برخلاف پهناوری این ناحیه جمعیت ٦٫٣ میلیونی آن بسیار ناچیز است و پراکندگی جمعیتی این ناحیه کمتر از ١ نفر در کیلومتر مربع است به طوری که از لحاظ پراکندگی جمعیت یکی از کم تراکم‌ترین مناطق در جهان محسوب می‌شود. پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی جمعیت این ناحیه به شدت رو به کاهش گذاشت و در عرض ١٥ سال ١٤٪ از جمعیت آن کم شد. پیش‌بینی می شود تا سال ٢٠١٥ جمعیت آن به ٤٫٥ میلیون نفر کاهش یابد با این حال دولت (روسیه) بحث‌ها و برنامه‌هایی برای جلوگیری از این روند و بازگرداندن جمعیت دارد.

نمودار تغییرات جمعیتی در خاور دور روسیه

از لحاظ نژادی روس‌ها و اوکراینی ها اغلب جمعیت این ناحیه را شامل می‌شوند.

٧٥٪ جمعیت این ناحیه در شهرها زندگی می‌کنند. مهم‌ترین شهرهای این ناحیه عبارتند از:

ولادی‌وستوک

خاباروفسک

کامسامولسک بر آمور

بلاگووشچنسک

یاکوتسک

پتروپاولوفسک-کامچاتسکیی

یوژنو-ساخالینسک

ناخودکا

اوسورییسک

منابع[ویرایش]

  • اقبال آشتیانی، عباس، تاریخ اکتشافات جغرافیایی و تاریخ علم جغرافیا، تهران، ۱۳۱۴.
  • ویکی‌پدیای انگلیسی.