خاور دور روسیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خاور دور روسیه (به روسی: Дальний Восток России، تلفظ: دالْنی وُستوک رُسیی) قسمت روسی ناحیه وسیعی از شرق قاره آسیا است که جمیعاً با عنوان خاور دور شناخته می‌شود.

خاور دور روسیه در منتهی‌الیه شرق روسیه بین دریاچه بایکال و اقیانوس آرام قرار گرفته و حدود یک سوم از مساحت روسیه را دربر می‌گیرد. جمعیت ناحیه فدرالی خاور دور حدود ۶٫۳ میلیون نفر است که بیشتر آن‌ها روس‌تبار و اوکراینی‌تبار هستند و بیشتر در قسمت‌های جنوبی این ناحیه فدرال زندگی می‌کنند.

این ناحیه دارای تنوع گوناگون نواحی جغرافیایی است که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از خاور به دریای برینگ و از جنوب به دریای اختسک راه می‌یابد. منطقه سیبری شرقی، شبه‌جزیره چوکچی و شبه‌جزیره کامچاتکا در ناحیه فدرالی خاور دور روسیه قرار دارند.

از سال ۲۰۰۰ بر اساس تصمیم ولادیمیر پوتین، ۹ واحد فدرال روسیه در کنار همدیگر تشکیل ناحیه فدرالی خاور دور را داده‌اند.

جمعیت[ویرایش]

کودکان اهل ولادی‌وستوک روز جهانی کودک را جشن گرفته‌اند.

بر اساس سرشماری سال ٢٠١٠ روسیه، ناحیه فدرالی خاور دور ٦٫٢٩٣٫١٢٩ نفر جمعیت دارد. بیشتر این افراد در مناطق جنوبی این ناحیه زندگی می‌کنند. برخلاف پهناوری این ناحیه جمعیت ٦٫٣ میلیونی آن بسیار ناچیز است و پراکندگی جمعیتی این ناحیه کمتر از ١ نفر در کیلومتر مربع است به طوری که از لحاظ پراکندگی جمعیت یکی از کم تراکم‌ترین مناطق در جهان محسوب می‌شود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی جمعیت این ناحیه به شدت رو به کاهش گذاشت و در عرض ١٥ سال ١٤٪ از جمعیت آن کم شد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ٢٠١٥ جمعیت آن به ٤٫٥ میلیون نفر کاهش یابد با این حال دولت (روسیه) بحث‌ها و برنامه‌هایی برای جلوگیری از این روند و بازگرداندن جمعیت دارد.

نمودار تغییرات جمعیتی در خاور دور روسیه

از لحاظ نژادی روس‌ها و اوکراینی ها اغلب جمعیت این ناحیه را شامل می‌شوند.

٧٥٪ جمعیت ناحیه فدرالی خاور دور در شهرها زندگی می‌کنند. مهم‌ترین شهرهای این ناحیه عبارتند از:

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Russian Far East»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۵).
  • اقبال آشتیانی، عباس، تاریخ اکتشافات جغرافیایی و تاریخ علم جغرافیا، تهران، ۱۳۱۴.