یوزنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

گروه‌های خبری (usenet)

اصطلاح یوزنت به یک مکانیزم و سیستمی گفته می شود که گروههای بحث و گفتگو را پشتیبانی می کند.این سیستم به گروههای خبری معروف است.

در واقع یوزنت مجموعه ای از گروههای خبری در دنیاست که آنها را می توان بر روی بسیاری از سرویس دهنده های خبری در اینترنت پیدا کرد در این مجموعه از گروههای خبری افراد در موضوعات و عناوین خبری گوناگون به مبادله اطلاعات یا گفتگو با یکدیگر می پردازند.

یوزنت در واقع یک قانون و یک سیستم ذخیره سازی وسازماندهی پیامها و اطلاعات بر روی رایانه سرویس دهنده خبری است، به نحوی که کاربران شبکه می توانند به آن مراجعه کرده و پیامهای خبری مورد نظر و دلخواه خود را انتخاب کنند و یا پیامی را برای گروه خبری ارسال دارند.

از بسیاری جهات می توانید چنین فکر کنید یوزنت همان سیستم پست الکترونیکی سازماندهی شده است.با این تفاوت که هیچ پیامی به کاربران آن ارسال نمی‌شود، بلکه کاربران خود با مراجعه به آن می توانند مطالب یا پیامهای دلخواه را برگزیده و پیامی جدید ارسال نمایند، که فکر بسیار صحیحی می باشد.

بنابراین یوزنت همان گروههای خبری در اینترنت می باشند .

گروه‌های خبری گروه‌هایی هستند که در سطح اینترنت گسترده‌اند و زیر مجموعة پستهای الکترونیکی به شمار می آیند.

گروههای خبری در موضوعات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تجاری، اطلاع‌رسانی، و … فعال‌اند و تاکنون بیش از ۱۲۰۰۰ گروه خبری شناخته شده است.

برای دسترسی به هر موضوعی در هر گروه خبری باید به کارگزار خاصی دسترسی داشته باشیم. هیچ یک از ارائه‌کنندگان خدمات اینترنتی نمی‌توانند تمام گروههای خبری را پوشش دهند. دسترسی به تمام گروههای خبری امکانپذیر است، اما برای عضویت در هر گروه خبری بهتر است حداقل دو هفته قبل از عضویت، اخبار و اطلاعات آن گروه خبری مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و سپس برای عضویت اقدام شود، چرا که وصل شدن به گروه خبری و ارسال پیام به آن از همان ابتدا، مانند پریدن به وسط حرف افرادی است که در حال گفتگو هستند.

سلسله مراتب گروههای خبری سالها پیش تدوین شده و هنوز وجود دارد که با عناون هفتاد کلان و یا ۷۰big نامیده می‌شود.

News: اخبار یا موضوعات مربوط به یوزنت و خود گروه خبری،

Rec: سرگرمی،

Sci: موضوعات مختلف علمی

Soc: موضوعات علوم اجتماعی،

Talk: موضوعات عمومی و همگانی.

Wikipedia contributors، "Usenet،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Usenet&oldid=423026072 (accessed April ۱۶، ۲۰۱۱).