ته‌نشینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ته‌نشینی (شیمی))
پرش به: ناوبری، جستجو
ته نشینی شیمیایی

ته نشینی یا ترسیب ، پرسی‌پیتاسیون (به انگلیسی: Precipitation) یکی از روشهای انجام آزمایشهای سرم‌شناسی است که بررسی پادتنهای موجود در سرم خون میپردازد.

توصیف آزمایشهای سرم شناسی[ویرایش]

آزمایشهای سرم شناسی اغلب براین اساس استوار هستند که بجای یافتن یک آنتی ژن یا عامل بیماریزا در بدن آسانتر است که پاسخ اختصاصی بدن به آن آنتی ژن (آنتی بادی) را جستجو کرد مثلاً بجای جستجوی ویروس ایدز ، آنتی بادی علیه ویروس ایدز در بدن را سنجید ؛ بالابودن سطوح آنتی بادی در خون نشانه مواجهه فرد با ویروس ایدز است.

پرسی‌پیتاسیون[ویرایش]

واکنش های پرسی‌پیتاسیون: در این شیوه بررسی رسوب ناشی از واکنش پادتن ها و ملکول های آنتی ژن محلول ، روش جستجوی پادتن است. به آنتی بادی "پرسیپیتین" و این واکنش را "پرسی پیتاسیون " می گویند.

در پرسیپیتاسیون پس از واكنش آنتی بادی با آنتی ژن محلول، رسوبی به وجود می آيد كه با چشم غير مسلح قابل رديابی است. بر همين اساس روش هایی ابداع شده است كه با كمك آن ها می توان آنتی ژن و آنتی بادی را رديابی و تعيين مقدار كرد. اين روش ها عبارتند از:

1-روش رينگ تست

2-روش هاي ايمونوديفوزيون

3-روش هاي ايمونوالكتروفورز

4-اندازه گيری با روش های كدورت سنجی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • * مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «(chemistry) Precipitation»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ february ۲۰۱۴).
  • سرولوژی

پیوند به بیرون[ویرایش]