کرپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کرپ
نام‌های جایگزینکریپ
خاستگاهفرانسه
منطقهبروتاین
دمای سرومواد اصلی = آرد گندم یا آرد گندم سیاه، شیر، تخم‌مرغ

کرِپ یا کرِیپ (گوش دهیدi‎/krp/‎[۱] یا ‎/krɛp/‎ فرانسوی: [kʁɛp] (دربارهٔ این پرونده شنیدن)) یک نوع بسیار نازک پنکیک است که معمولاً از آرد گندم یا آرد گندم سیاه (گالته) تهیه می‌گردد و کلمهٔ کرپ به فرانسوی از ریشهٔ لاتین crispa به معنی «پیچاندن» گرفته شده‌است. با آنکه کرپ از ناحیهٔ بروتاین آمده اما در تمام فرانسه، بلژیک و کبک، کانادا مصرف می‌شود. کرپ معمولاً با مختلفات متفاوتی، از شکر گرفته تا سوزت آتشی، سرو می‌شود.

طرز تهیه[ویرایش]

کرپ با ریختن خمیرابه رقیق بر روی یک ماهیتابهٔ داغ که معمولاً با کره چرب شده است، درست می‌شود.[۲] کرپ شیرین معمولاً با آرد گندم پخته می‌شود در حالی که برای داشتن کرپی خوش‌طعمتر، از آرد گندم سیاه استفاده می‌شود.

اگر کرپ برای ناهار یا شام سرو شود، معمولاً از مخلفاتی چون پنیر، تخم مرغ، قارچ کنگر فرنگی، ژامبون و دیگر مشتقات گوشتی دیگر استفاده می‌گردد. این مخلفات را عموماً در وسط کرپ می‌ریزند و گوشه‌هایش را به داخل تا می‌کنند.

کرپ شیرین می‌تواند به عنوان صبحانه یا دسر خورده شود. در این صورت بر روی آن ممکن است هر مادهٔ شیرینی از جمله نوتلا، مربا، خاک قند، شیره درخت افرا، عصارهٔ لیمو، خامه زده شده یا تکه‌های میوه بر روی آن ریخت.

منابع[ویرایش]

  1. Longman Pronunciation Dictionary. 3rd Ed. 2008.
    Merriam-Webster Dictionary
  2. Pellegrinelli, Carroll. "Desserts / Baking-Basic Crepe Recipe". About.com. Archived from the original on 22 March 2012. Retrieved 17 May 2012.

کرپ سوزت crape suzzeteبه نوعی از کرپ که به همراه سس مخصوص beurre suzzete سرو شود گفته می‌شود، این سس ترکیبی از شکر کارامل شده ویک نوشیدنی که می‌تواند اب نارنج، اب پرتقال ویا لیکور (نوشیدنی الکلی کف دار با طعم میوه) و مقداری زست میوه ترکیب و باروش پختFlambé (/flɒmˈbeɪ/, French: [flɑ̃be] (اضافه کردن الکل به ماهیتابه داغ و ایجاد شعله درظرف) تهیه و معمولا قبل از ورود مهمان روی میز چیده می‌شود